ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خانواده کسترلی
فیلم و سریال

معرفی خانواده کسترلی در سریال پیش‌درآمد Game of Thrones

در مقاله پیشین ویجیاتو درباره سریال پیش‌درآمد Game of Thrones و تمام اطلاعات موجود به تفصیل صحبت کردیم. در آن مقاله اشاره شد که خانواده‌ای کاملا جدید به دنیای گیم آف ترونز و وستروس معرفی ...

محمدجواد مبین‌زاده
نوشته شده توسط محمدجواد مبین‌زاده | ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۰

در مقاله پیشین ویجیاتو درباره سریال پیش‌درآمد Game of Thrones و تمام اطلاعات موجود به تفصیل صحبت کردیم. در آن مقاله اشاره شد که خانواده‌ای کاملا جدید به دنیای گیم آف ترونز و وستروس معرفی خواهد شد که Casterly نام دارد. اما خانواده کسترلی دقیقا شامل چه کسانی می‌شود؟ منشا آن‌ها چیست و چه نقشی در دوران «شب طولانی» (The Long Night) دارند؟

طبق اطلاعات به‌دست آمده سریال پیش‌درآمد همچنان عنوان مشخصی ندارد و به زعم برخی رسانه‌ها، نام اولیه پروژه Bloodmoon است. گمانه‌زنی‌های بسیاری هم وجود داشت که نام سریال را The Long Night پیش‌بینی می‌کردند اما جرج مارتین با انتشار مطلبی در بلاگ خود این موضوع را تکذیب کرد. سریال مذکور احتمالا روایتگر اتفاقاتی است که چند هزار سال پیش از Game of Thrones رخ داده و به آن دوره طلایی یا دوره قهرمانان می‌گویند. در همان دوران بسیاری از خانواده‌های اصیل و تاثیرگذارِ وستروس مانند استارک‌ها و صدالبته، کسترلی‌ها شکل گرفتند. اینطور که به‌نظر می‌رسد، کسترلی‌ها نقش مهمی هم در سریال پیش‌درآمد خواهند داشت.

طبق تایید جرج مارتین ما شاهد خانواده‌هایی چون لنیسترها نخواهیم بود؛ البته، ریشه این خانواده از همین کسترلی‌ها می‌آید و حتی ممکن است در طول سریال با چگونگی تشکیل خانواده لنیستر در آینده آشنا شویم. دلیل عدم حضور کسترلی‌ها در گیم آف ترونز این است که آن‌ها مدت‌ها پیش از وقایع سریال اصلی از میان رفته بودند و اثری از این خانواده اصیل برجای نمانده بود. حال که مطمئن هستیم کسترلی‌ها در سریال پیش درآمد حضور دارند، بیایید نگاه دقیق‌تری به آن‌ها داشته باشیم.

در کتاب‌های «نغمه یخ و آتش» اثری از خانواده کسترلی وجود دارد؟

خانواده کسترلی

در کتاب‌های جرج مارتین تقریبا هیچ اثری از این خانواده دیده نمی‌شود و احتمالا به همین دلیل است که در سریال Game of Thrones هم خبری از آن‌ها نبود. از سوی دیگر مارتین این روزها تمام‌وقت در کنار جین گولدمن است و به او در نوشتن فیلم‌نامه کمک می‌کند. گولدمن شورانر سریال جدید است و از آنجا خانواده کسترلی در کتاب‌ها حضور ندارند، نقش جرج مارتین در راهنمایی گولدمن و بقیه افراد پروژه حیاتی است. در کتاب‌های نغمه یخ و آتش صحبت‌هایی از عصر قهرمانان به میان می‌آید اما صرفاً جنبه‌ای افسانه‌وار و خیالی دارد که سینه به سینه منتقل شده است؛ در نتیجه، معلوم نیست داستان‌هایی که شخصیت‌های کتاب تعریف می‌کنند، تا چه حد درست و حقیقی باشد.

مارتین چند سال پیش به همراه دو تن از همکاران نزدیکش به نام‌های الیو گارسیا و لیندا آنتونسن، کتابی مربوط به رمان‌های «نغمه آتش و یخ» منتشر کرد. کتاب The World of Ice and Fire اطلاعات نسبتاً خوبی را درباره خانواده کسترلی در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. طبق اطلاعات کتاب خانواده کسترلی اولین بار توسط فردی به نام Corlos (پسر Caster) شکل گرفت. این مرد در روستایی نزدیکی لنیسپورت زندگی می‌کرد و یک شکارچی ماهر محسوب می‌شد. زمانی که یک شیر به گوسفندان روستا حمله می‌کند، Corlos وی را دنبال کرده و از بین می‌برد. در این میان شکارچی به توله‌های شیر رحم می‌کند و آسیبی به آنان وارد نمی‌آورد. خدایان باستانی بزرگ‌منشی Corlos را تحسین می‌کنند و گنجی عظیم در اختیارش قرار می‌دهند. شکارچی با استخراج معدن طلا روز به روز ثروتمندتر می‌شود و برای دور نگه‌داشتن دزدان و قاتلان از غار، آن را به مکانی مستحکم و محفوظ تبدیل می‌کند. از همان دوران Corlos به نخستین لردِ کسترلی بدل می‌شود و بعده‌ها خانواده کسترلی نسل اندر نسل به استخراج از معدن می‌پردازند. این غار چنان بزرگ و پیچیده می‌شود که دیگر از هر قلعه و دژی برتر است. جرج مارتین اینگونه در کتاب خود کسترلی‌ها را توصیف می‌کند:
اگرچه کسترلی‌ها هیچگاه پادشاه نشدند، اما توانستند قرن‌های متوالی خود را به عنوان قدرتمند‌ترین و ثروتمندترین خانواده در تمام وستروس معرفی کنند.

نشان و علامت کسترلی‌ها

خانواده کسترلی

اینکه نشان خانواده کسترلی دقیقاً به چه صورت بوده، هیچکس نمی‌داند اما حدس‌ و گمان‌های بسیاری می‌توان داشت. باتوجه به تاریخچه و بزرگی کسترلی‌ها، به احتمال قوی نشان این خانواده یک شیر را در مرکز خود می‌بیند. البته، اگر به یاد داشته باشید نشان لنیسترها هم یک شیر داشت که بدون شک آن را از خانواده کسترلی گرفته بودند. هرچه باشد ریشه و اصلِ لنیسترها مستقیماً به خانواده کسترلی بازمی‌گردد.

مدتی پیش هم چند عکس از سریال پیش‌درآمد Game of Thrones لو رفته بود که در یکی از آن‌ها علامت خانواده‌ای جدید را مشاهده کردیم. تصاویر مذکور شباهت زیادی به سواحل ایتالیا داشتند و با این حساب نمی‌شود به مناطق شمالی وستروس فکر کرد. به احتمال زیاد این سرزمین‌ها در طول گیم آف ترونز دیده نشده‌اند و هواداران باید منتظر چیزهای جدیدی باشند. در نهایت، نشان خانواده کسترلی هم آن‌طور که به نظر می‌رسد و منطقی است، روی شیر (ماده یا نر) مانور خواهد داد و پیش‌بینی چیزی غیر از این کمی دشوار است.

لنیسترها Casterly Rock را از خانواده کسترلی ربوده‌اند؟

خانواده کسترلی

با اینکه در سریال گیم آف ترونز هیچ اشاره‌ای به کسترلی‌ها نشد اما یک حقیقت را بدون ذره‌ای تردید می‌دانیم: این که Casterly Rock در ابتدا متعلق به خانواده کسترلی بوده و سپس طی اتفاقاتی به دست لنیسترها افتاده است. برخی می‌گویند کسترلی‌ها Casterly Rock را ساخته بودند و در آن سکونت داشتند اما طی دوره قهرمانان این قلعه توسط فردی به نام Lann the Clever از چنگ‌شان در آمد. این فرد در کتاب The World of Ice and Fire معرفی شده است؛ وی یک مزدور بوده که از مناطق شرقی وستروس می‌آمد.

در خود کتاب‌ «بازی تاج و تخت» هم اشاره کوچکی به این مسائل شده؛ در فصل ۶ با نام ادارد (Eddard)، ند استارک در حال مطالعه کتابی است که خانواده‌های بزرگ و اصیل وستروس و همچنین اجداد آن‌ها را معرفی می‌کند. در این قسمت حتی اشاره مستقیمی به شخص Lann هم وجود دارد: «در افسانه‌ها آمده Lann همان شخصی است که کسترلی‌ها را بدون داشتن سلاح، بلکه تنها با استفاده از نبوغش از Casterly Rock بیرون کشید و با دزدیدن نورِ طولایی خورشید، موی مجعد خود را درخشان کرد!» شاید اطلاعات گسترده و چشم‌گیری نباشد اما همین هم می‌تواند برای بسیاری از هواداران جالب توجه باشد. به شخصه خیلی علاقه دارم با کاراکتری مانند Lann در سریال پیش‌درآمد آشنا شوم.

همچنان، داستان‌های زیادی درباره چگونگی شکست کسترلی‌ها وجود دارد. معروف‌ترین این روایت‌ها می‌گوید Lann یک راه مخفی به درون قلعه پیدا می‌کند اما ورودی آن چنان تنگ است که او مجبور می‌شود تمام لباس‌هایش را در آورده و با کره خودش را چرب کند! وقتی نهایتاً وارد قلعه می‌شود شروع به ترساندن اهالی می‌کند. شب‌ها صداهای عجیب ایجاد کرده و تله‌های مختلفی در سراسر کسترلی راک قرار می‌دهد. این اعمال او موجب می‌شود اعضای قلعه باور کنند Casterly Rock توسط اشباح تسخیر شده است. داستانی دیگر می‌گوید Lann به وسیله موجودات موذی و بیماری‌زا توانسته ساکنان کسترلی راک را از قلعه بیرون کند. یا حتی شایعه است که او به شکلی نامشخص چندین شیر را وارد قلعه کرده و آن‌ها ساکنان Casterly Rock را به خاک و خون کشیده‌اند.

داستانی که از زبان یکی از شخصیت‌های The World of Ice and Fire گفته شده بدین شرح است: «Lann در ابتدا برای کسترلی‌ها کار می‌کرده و به شکلی عجیب با دختر لردِ Casterly ازدواج می‌کند. زمانی که لرد از دنیا می‌رود، هیچ پسری ندارد و نتیجتاً تمام قدرت و ثروت وی به دخترش و همچنین Lann می‌رسد.» تمام داستان‌هایی که برشمردیم در حد یک روایت ساده و شایعه بوده‌اند و واقعاً نمی‌دانیم کدام‌یک به طور قطع صحیح است. به هرحال خانواده بزرگ کسترلی جایی از صحنه روزگار محو شدند و لنیسترها جای آن‌ها را گرفتند؛ حال اینکه چنین تغییراتی چگونه رخ داده، کسی نمی‌داند.

نائومی واتس از اعضای خانواده کسترلی است؟

خانواده کسترلی

عکس‌هایی که از سریال پیش‌درآمد Game of Thrones فاش شد نه تنها نشانِ یک خانواده جدید را به نمایش گذاشت، بلکه توانستیم شخصیت نائومی واتس را برای اولین بار مشاهده کنیم. ظاهراً میان سواحل ایتالیا (لوکیشن فیلم‌برداری) و شخصیت واتس رابطه‌ای وجود دارد و اگر قرار است آنجا محل استقرار خانواده کسترلی باشد، پس به احتمال زیاد نائومی واتس هم رابطه مستقیمی با آن‌ خواهد داشت. تا به اینجای کار از شخصیت وی چیزهای زیادی منتشر نشده اما می‌دانیم «زنی کاریزماتیک است که یک راز تاریک را از همگان مخفی نگه داشته».

با این تعاریف و با توجه به لباسی طلایی واتس و همچنین لوکیشن فیلم‌برداری، دو احتمال بیشتر وجود ندارد؛ این کاراکتر یا عضوی از خانواده کسترلی است و یا خانواده لنیستر. این در حالی است که جرج مارتین صریحاً اعلام داشته لنیسترها در سریال پیش‌درآمد هنوز شکل نگرفته‌اند. در این‌صورت ما با همان یک احتمال طرف هستیم و عضویت نائومی واتس در خانواده کسترلی منطقی‌ترین حالت ممکن است.

نقش کسترلی‌ها در سریال پیش‌درآمد

خانواده کسترلی

تا امروز برای همه مسلم است که سریال پیش‌درآمد گیم آف ترونز معرفی‌کننده خانواده کسترلی خواهد بود، اما سوال اینجاست که نقش این خانواده در سرنوشت وستروس تا چه حد پررنگ و تاثیرگذار است؟ در اینجا هم احتمالات و تئوری‌های مختلفی مطرح می‌شود. شاید سریال مذکور بخواهد منشأ پیدایش کسترلی‌ها را به تصویر بکشد که در این صورت شخصیتی مانند Corlos، نبرد وی با شیر، پیدا کردن معدن طللا، ساخته شدن کسترلی راک و... را شاهد خواهیم بود.

شاید هم قضایا در زمانی جلوتر روایت شود؛ یعنی جایی در سریال برسد که کاراکتر Lann وارد ماجرا شده و خانواده لنیستر را شکل دهد. همان‌طور که در مقالات قبلی هم ذکر کردیم، داستان سریال احتمالاً روایتگر وقایع «دوران قهرمانان» و سپس «شب طولانی» است و در این دوران کمتر کسی به اندازه Lann the Clever شهرت دارد. پس عدم حضور وی در سریال می‌تواند مایه شگفتی باشد.

سریال پیش‌درآمد Game of Thrones همچنان راه درازی را پیش روی خود دارد و به این زودی‌ها نمی‌توانیم انتظار تماشایش را داشته باشیم. دنیای عجیب و کم‌نظیرِ جرج مارتین چنان وسعت و کشش دارد که در صورت استفاده صحیح از منابع و ایده‌ها، باز هم می‌شود یک سریال تمام عیار مانند گیم آف ترونز (غیر از فصل آخر!) را شاهد باشیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی