ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

معرفی کامل سلاح‌های PUBG

با تمام سلاح‌های موجود در PUBG بیشتر آشنا شوید

۳۴
انارگیفت

برنده و نفر اول شدن در پابجی به هیچ وجه کار آسانی نیست. مجموعی از عواملی چون استعداد، مهارت و حتی شانس باید دست به دست هم دهند تا چنین رویایی محقق شود.

اما فارغ از تمامی این موارد، باید شناخت کاملی از سلاح‌ها بازی و نقاط قوت و ضعف آن‌ها هم داشته باشید چرا که به هر حال آن‌ها مهم‌ترین یار و یاورتان در طول بازی هستند که بقای شما به آن‌ها وابسته است.

در ادامه ابتدا به معرفی کامل تمامی سلاح‌های بازی در چند دسته‌بندی مختلف شامل تپانچه‌ها، شاتگان‌ها، سلاح‌های تک‌تیرانداز و رایفل‌ها پرداخته و در پایان هر بخش مقایسه‌ای کاملی بین ویژگی‌های هر سلاح هم خواهیم داشت.

تپانچه‌ها و هفت‌تیرها

کلت و هفت‌تیر‌ها راحت‌ترین سلاح‌هایی هستند که می‌توانید در هر کدام از نقشه‌های پابجی پیدا کنید. این سلاح‌ها که جز در ابتدای بازی کاربرد چندانی هم ندارند، جایگاه مخصوص خودشان را در اینونتوری شما اشغال می‌کنند و در نتیجه برداشتن آن‌ها مانع از گرفتن سلاح‌های دیگر نمی‌شود. در زیر تمامی پیستول‌ و هفت‌تیرهای پابجی لیست و معرفی شده است.

P18C

Icon weapon P18C.png

 • گلوله: 9 میلی‌متری

کلت کمری P18C قدرت زیادی ندارد اما ظرفیت زیاد خشاب آن و سرعت شلیک بالا آن را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای میخکوب‌ کردن دشمنان در پشت پناه و کشتن حریفان نیمه‌جان تبدیل می‌کند. این سلاح همچنین از گلوله‌های 9 میلی‌متری استفاده می‌کند که با برخی سلاح‌های SMG مشترک است.

P1911

Icon weapon M1911.png

 • گلوله: کالیبر 45

کلت تاریخی و دوست داشتنی P1911 در واقع پلی بین کلت‌های مدرن امروزی و هفت‌تیرهای کهنه و قدیمی به حساب می‌آید که قدرتی بالا را به ازای سرعت شلیک کم و خشاب‌های کوچک‌تر در اختیارتان قرار می‌دهد. در شروع بازی و زمانی که سلاح بهتری پیدا نکردید، همین سلاح قدیمی می‌تواند تعیین کننده مرگ و زندگی‌ باشد. کالیبر 45 کلت 1911 هم با برخی از سلاح‌ها چون Vector است.

P92

Icon weapon M9.png

 • گلوله: 9 میلی‌متری

پی 92 هم از لحاظ ظاهری و هم عملکرد بسیار شبیه P18 است تنها با این تفاوت که این کلت سرعت شلیک کمتر و در عوض قدرت نفوذ بالاتری دارد. در نتیجه وقت خود را برای انتخاب بین این دو سلاح هدر ندهید. بدیهتا این کلت هم مشابه برادرش از گلوله‌های 9 میلی‌متری برای شلیک استفاده می‌کند.

R1895

Icon weapon NagantM1895.png

 • گلوله: 7.62×39 میلی‌متری

مثل تقریبا تمامی بازی‌های شوتر دیگر،‌ استفاده از هفت‌تیرهای پابجی هم ریسک‌های خاص خودش را دارد. به عنوان مثال، هفت‌تیر بزرگ R1895 که از تیرهای 7.62X39 میلی‌متری بهره می‌برد، قدرت بی‌نظیری دارد اما لگد بسیار زیاد آن نشانه‌گیری دقیق را بسیار دشوار می‌کند. از لگد و نشانه‌گیری سخت هم بگذریم، سرعت شلیک پایین و خشاب‌گذاری بسیاری طولانی آن اعصابی پولادین می‌خواهد.

R45

Icon weapon R45.png

 • گلوله: کالیبر 45

مخصوص نقشه میرامار (Miramar)
ریوالور شش تیر و مخصوص نقشه میرامار همان سلاحی است که تمامی خواسته‌‌هایمان از R1895 را در خود دارد. اول از همه، R45 بارگذاری بسیاری سریع‌تری دارد که در نتیجه مدت زمان به مراتب کمتری طول می‌کشد تا آماده شلیک شود. مگسک خوب R45 هم این سلاح را برای درگیری‌های میان برد به گزینه‌ای بسیار مناسب تبدیل می‌کند. خوشبختانه این ریوالور از گلوله‌های کالیبر 45 استفاده می‌کند که پیدا کردن آن‌ها راحت‌تر از گلوله‌های 7.62 است.

Skorpion

Icon weapon Skorpion.png

 • گلوله: 9 میلی‌متری

شاید در نگاه اول قرار دادن اشکورپیون در لیست تپانچه‌ها و هفت‌تیرها منطقی نباشد اما این سلاح ساخت جمهوری چک در واقع ترکیبی از تپانچه و مسلسل به حساب آمده و به عبارتی آن را Machine Pistol می‌نامند. بنابراین در پابجی هم با برداشتن این سلاح خاص با یک تیر دو نشان می‌زنید: یک مسلسل قدرتمند دارید که جای دو سلاح اصلی شما را هم پر نمی‌کند.

اشکورپیون در حالت پایه خشاب‌هایی 20 تیره دارد که می‌توانید ظرفیت آن را با اتچمنت‌های داخل محیط بازی به 40 هم برسانید. تنها نقطه ضعف و مشکل اصلی این تپانچه-مسلسل این است که سرعت خشاب‌گذاری بسیار پایینی دارد و نمی‌توانید به عنوان یک سلاح سرعتی و جایگزین روی آن حساب باز کنید.

کدام بهتر است؟

هر کدام از این تپانچه‌ و هفت‌تیرها ویژگی‌های مثبت و منفی خاص خود را دارند که انتخاب بین آن‌ها گاهی اوقات تنها به مهارت و سلیقه شما بستگی دارد. اما در هر صورت اگر می‌خواهید تمامی این سلاح‌ها را از لحاظ قدرت، سرعت شلیک، ظرفیت خشاب، برد و پایداری با هم مقایسه کنید؛ در جدول زیر در هر بخش به سلاح‌ها امتیاز دادیم که قطعا به کارتان خواهد آمد.

  P18C P1911 P92 R1895 Skorpion R45
قدرت 1 2.5 2 3 1 4
برد 1 1 1 1 1.5 2
پایداری 2.5 1.5 2.5 2 2 1.5
سرعت شلیک 4 3.5 3.5 2 5 2
گنجایش تیر 3.5 1.5 3 1.5 2 2
اتچمنت‌ها 2 2 2 1 3 1
امتیاز کل 14 12 14 10.5 14 12.5

مسلسل‌ها (Sub Machine Guns)

مسلسل‌ها سریع و سبک و به اندازه‌ای هم قدرتمند هستند تا در درگیری‌ها جان شما و دوستانتان را نجات دهند. اما کاربرد اصلی این گروه از سلاح‌ها در نبردهای نزدیک است. در نتیجه اگر سلاح سنگینی مخصوص مسافت‌های دور به همراه دارید، داشتن SMG‌های زیر کاملا توصیه می‌شود.

Vector

Icon weapon Vector 01.png

 • گلوله: کالیبر 45

وکتور دقیقا ثابت می‌کند که هیچ وقت نمی‌توانید خر و خرما را با هم داشته باشید. این مسلسل قدرت نسبتا خوب، سرعت شلیک بالا و لگد بسیار کم اما تنها 13 گلوله در هر خشابش دارد. بنابراین در هنگام لوت کردن ساختمان‌ها و دنیای بازی بهتر است اولین اولویت‌تان پیدا کردن خشاب‌های بزرگ‌تر باشد. وکتور یکی از ساده‌ترین سلاح‌های بازی است و تیراندازی با آن نیاز به مهارت خاصی ندارد فقط حواستان باشد که دستتان را همیشه روی ماشه نگه ندارید چرا که این 13 تیر بسیار زودتر از آنچه فکرش را بکنید، شلیک می‌شوند.

در نهایت بزرگترین مزیت وکتور این است که اتچمنت‌های بسیاری از دوربین‌ها گرفته تا انواع گریپ‌ها روی آن نصب می‌شوند و در نتیجه این سلاح آمریکایی بهترین گزینه بازی برای درگیری‌های نزدیک است.

UMP9

Icon weapon UMP.png

 • گلوله: 9 میلی‌متری

سلاح آلمانی UMP9 در فواصل نزدیک کارایی وکتور را ندارد اما در عوض برد بیشترش آن را به گزینه‌ای نسبتا مناسب برای زدن اهداف دورتر تبدیل می‌کند در حالی که کنترل آن به اندازه رایفل‌ها هم سخت نیست. همچنین این مسلسل در اکثر نقاط نقشه به راحتی پیدا می‌شود و منبع تغذیه آن هم همان گلوله‌های رایج 9 میلی‌متری است. اگر از گریپ (Grip) و کامپنسیتور (Compensator) هم برای UMP9 استفاده کنید، دیگر لگد و لرزش آن هم چندان به چشم نمی‌آید.

Tommy Gun

Icon weapon Thompson.png

 • گلوله: کالیبر 45

اگر می‌خواهید دهه‌های 60 و 70 آمریکا را دوباره زنده کنید و حس یک گانگستر واقعی را داشته باشید، تامی گان دقیقا مخصوص شماست. گلوله‌های قدرتمند تامی گان این اطمینان را به شما می‌دهد بازیکن بیچاره‌ای که در پشت مگسک قرار گرفته نمی‌تواند قسر در برود. اما متاسفانه نمی‌توانید هیچ اتچمنتی روی آن نصب کنید و مهم‌تر از آن، تامی گان لگدی غیر قابل‌ پیش‌بینی دارد که هر فردی نمی‌تواند با آن کنار بیاید.

Micro Uzi

Icon weapon UZI.png

 • گلوله: 9 میلی‌متری

میکرو یوزی پابجی همان سلاح سبک و معروفی است که تقریبا همه ما با خصوصیات آن آشنا هستیم. گلوله‌های شلیک شده از یوزی به اندازه‌ کافی قدرتمند نیستند تا بتوان از آن برای زدن بازیکن‌های دارای جلیقه ضد گلوله استفاده کرد. اما سرعت آتش بسیار زیاد آن باعث می‌شود که میکرو یوزی در همان ابتدای بازی یکی از بهترین گزینه‌های برای به رگبار بستن بازیکنان سرگردان دیگر باشد.

اما از آنجایی که تقریبا کنترل آن در هنگام نشانه‌گیری غیر ممکن است، توصیه می‌کنیم بدون زدن دکمه راست موس و بدون هدف‌گیری تیراندازی کنید.

VSS Vintorez

Icon weapon VSS.png

 • گلوله: 9 میلی‌متری

سلاح تک تیرانداز VSS Vintorez که ریشه‌های آن به شوروی سابق باز می‌گردد، به ندرت در پابجی پیدا می‌شود اما این کمیاب بودن دلایل خاص خودش را هم دارد. برای مثال اگر موفق به پیدا کردن این سلاح شوید، دیگر نیازی نیست به دنبال دوربین و صدا خفه‌کن بگردید چرا که VSS هر دو آن‌ها را همراه خود دارد. همچنین این تفنگ‌های تیرهای 9 میلی‌متری فرو صوتی شلیک می‌کند که ترکیب آن با صدا خفه‌کن باعث می‌شود اهداف شما هیچ وقت متوجه موقعیت شما نشوند.

اما در عوض برد VSS و قدرت آن به هیچ وجه قابل مقایسه با دیگر سلاح‌های تک‌تیرانداز نیست و برای همین توصیه می‌کنیم از آن در نبرد‌های نزدیک و به عنوان یک SMG استفاده کنید. در نتیجه ترجیح دادیم آن را در این بخش لیست کنیم.

کدام بهتر است؟

درست مانند تپانچه‌ها، مسلسل‌های پابجی نیز هر کدام مشکلات و خوبی‌های خودشان را دارند. در جدول زیر هم می‌توانید مقایسه‌ای بین تمامی سلاح‌های بالا داشته باشید تا شاید راحت‌تر بتوانید سلاح مورد علاقه خود را پیدا کنید.

Vector UMP Tommy Uzi VSS
قدرت 2 1.5 2.5 1 1.5
برد 1.5 1.5 1.5 1 2
پایداری 4.5 3 3 3.5 2
سرعت شلیک 5 3.5 3.5 4 2
گنجایش تیر 1.5 3 5 2.5 1.5
اتچمنت 5 4 1 3 3.5
امتیاز کل 19.5 16.5 16.5 15 12.5

تفنگ‌‌های تهاجمی (Assault Rifles)

نوبتی هم باشد، نوبت محبوب‌ترین گروه سلاح‌‌های پابجی است. تمام رایفل‌های زیر جز خواستنی‌ترین تفنگ‌هایی هستند که تمام بازیکنان به دنبالش هستند. می‌پرسید چرا؟ چون این رایفل‌ها نه تنها به دلیل پایداری و برد مناسب پرکابردترین اسلحه هستند بلکه قدرت بسیاری بالایی داشته و آسیب‌هایی جدی وارد می‌کنند. کافیست آن‌ها را با اتچمنت‌های مناسب و درست ترکیب کنید تا عبارت Winner Winner Chicken Dinner روی صفحه شما هم نقش ببندد و اول شوید.

SCAR-L

Icon weapon SCAR-L.png

 • گلوله: 5.56×45 میلی‌متری

سلاح زیبا و خوش دست SCAR-L کمترین قدرت را در میان تمامی رایفل‌های پابجی دارد اما در عوض در حالت کاملا اتوماتیک و رگبار طرح لگد و لرزش آن مشخص و ثابت است که حتی می‌توان آن را با سلاح قدرتمندتری چون M16A4 در حالت تک تیر مقایسه کرد. به بیان بهتر اگر دستتان را روی ماشه بگذارید و رها نکنید، رفتار سلاح به قدری قابل پیش‌بینی و مشخص است که بتوانید با کمی تمرین آن را کنترل و هدایت کنید.

در نتیجه حتی اگر زمانی با حریفی رو به رو شوید که سلاحی چون گروزا (Groza) در اختیار دارد؛ با وجود آنکه روی کاغذ برنده باید او باشد اما با همین ویژگی مثبت می‌توانید گلوله‌هایتان را دقیق‌تر و راحت‌تر شلیک کنید و از چنین دوئل مرگباری زنده بیرون بیاید. خوشبختانه بیشتر اتچمنت‌های دسته AR را می‌توان روی اسکار نصب کرد اما برخی از چشمی و دوربین‌ها با آن سازگار نیستند و شاید مجبور شوید مدت زمان زیادی را برای یافتن آن‌ها به لوت کردن بگذرانید.

M416

Icon weapon HK416.png

 • گلوله: 5.56×45 میلی‌متری

وقتی M416 در دست دارید، در انتخاب اتچمنت‌های آن از لوله گرفته تا خشاب و دوربین دقت کنید چرا که همه این تجهیزات به راحتی روی آن نصب می‌شوند و از این رایفل سلاح متفاوتی می‌سازند. اما خارج از این ویژگی مثبت، M416 مزیت و برتری خاصی ندارد جز آنکه از اسکار هم سریع‌تر شلیک می‌کند و مگسک خودش یکی از بهترین‌ها در بازی است. بزرگترین ضعف این تفنگ تهاجمی، قدرت و تاثیر کم آن است که چندان خطر جدی‌ای برای حریف به حساب نمی‌آید.

M16A4

Icon weapon M16A4.png

 • گلوله: 5.56×45 میلی‌متری

قدرت بالا، لگد نه چندان زیاد، سرعت پرتاب گلوله سرسام‌آور (در نتیجه کاهش ارتفاع گلوله کمتر) و ده‌ها دوربین و اتچمنت مختلفی که به راحتی روی آن نصب می‌شوند؛ این سلاح معروف آمریکایی به همین دلایل انقدر در بازی‌ها محبوب است. اما هر چند برخی از بازیکن‌های پابجی به دلیل عدم حالت تیراندازی اتوماتیک علاقه‌ چندانی به آن ندارند. برای جبران این ضعف می‌توانید M16A4 را در حالت Burst یا همان سه تیر قرار دهید ولی در هر صورت این سلاحی نیست که بخواهید در درگیری‌های نزدیک و فضاهای بسته به آن اطمینان کنید.

AKM

AKM.png

 • گلوله: 7.62×39 میلی‌متری

همان طور که احتمالا از خواندن خط بالا یعنی گلوله‌های 7.62 حدس زدید، AKM یا یکی از مدل‌های کلاشینکوفی که می‌شناسیم؛ تفنگ تهاجمی اتوماتیکی با قدرت بسیار بالاست. اما حتما توصیه می‌کنیم که برای زدن اهداف متوسط و دور با این سلاح، با آن به صورت چند تیر و نیمه اتوماتیک شلیک کنید چرا که کنترل لگد AKM ابدا کار آسانی نیست. متاسفانه روی این تفنگ کشنده تنها می‌توان مازل (Muzzle)، خشاب و چشمی نصب کرد. با توجه به اینکه AKM قادر است تنها با 5 گلوله اهداف دارای جلیقه ضد گلوله را هم از پا در آورد، بهتر است دوربین خوبی روی آن نصب کنید.

Groza

Icon weapon Groza.png

 • گلوله: 7.62×39 میلی‌متری
 • تنها در Care Package‌ها موجود است

گروزا یکی از کم‌ نقص‌ترین سلاح‌های پابجی است که البته متاسفانه تنها در بسته‌هایی ارسالی از هواپیماها یافت می‌شود. از آن جایی که مانند کلاشینکوف از تیرهای 7.62 استفاده می‌کند، بدون شک قدرت بسیار زیادی دارد و البته مزیت دیگر آن سرعت شلیک ماورایی آن است. گروزا می‌تواند 750 گلوله را در تنها یک دقیقه خالی کند که به راحتی AKM را با 600 گلوله در دقیقه پشت سر می‌گذارد.

خشاب، لوله و چشمی و دوربین همه برای گروزا موجود هستند و از آنجایی که این سلاح قدرتمند لگد بسیار سنگینی هم دارد، بهتر است از آن به عنوان یک SMG و برای زدن اهداف نزدیک استفاده کنید.

Beryl M762

Icon weapon M762.png

 • گلوله: 7.62×39 میلی‌متری

سلاح تهاجمی لهستانی Beryl M762 از لحاظ قدرت تنها کمی پایین‌تر از AKM قرار دارد ولی در ازای آن کنترل و پایداری بیشتری را در اختیارتان می‌گذارد. بر خلاف کلاشینکوف، می‌توان روی بریل دسته‌های گیرنده و Grip نصب کرد تا کنترل لرزش تفنگ راحت‌تر شود.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که M762 سرعت رگبار بسیار بیشتری هم دارد که تقریبا نزدیک گروزا بوده و در نتیجه با چندین شلیک حساب شده می‌تواند هر دشمنی را به کام مرگ بکشاند.

Mk47 Mutant

Icon weapon Mk47Mutant.png

 • گلوله: 7.62×39 میلی‌متری

تفنگ‌های سه تیر یا همان Burst زیادی در پابجی وجود ندارد برای همین بود که سازنده بازی تصمیم گرفت تا MK47 Mutant، یکی از بهترین سلاح‌های تک و سه تیر دنیا با دقتی بی‌نظیر را به پابجی اضافه کند.

میوتانت قدرتی به اندازه AKM دارد اما با دقت خوبش در حالت چند تیر می‌تواند در فواصل متوسط بسیار کشنده و خطرناک باشد. همچنین می‌توان هم روی این سلاح و هم زیر لوله آن اتچمنت‌های مختلفی نصب کرد و از آن تفنگی کاملا متفاوت ساخت. تنها ضعف MK47 این است که در درگیری‌های نزدیک چندان نمی‌توان به آن اطمینان کرد چرا که احتمالا حریفتان با یک تفنگ کاملا اتوماتیک زودتر کار شما را می‌سازد.

QBZ95

Icon weapon QBZ95.png

 • گلوله: 5.56×45 میلی‌متری
 • مخصوص نقشه سنهاوک (Sanhok)

سنهاوک یکی از نقشه‌های نسبتا جدید و کوچکتر پابجی است که نبردهایی سریع‌تر را برایتان رقم می‌زند. اما اگر شما هم از طرفداران تفنگ SCAR-L باشید، به احتمال زیاد برایتان سوال شده که چرا این تفنگ بلژیکی را نمی‌توانید در سنهاوک پیدا کنید؟ دلیل آن ساده است، سازندگان بازی در این نقشه اسکار را با رایفل چینی QBZ95 جایگزین کرده‌اند. خوشبختانه تعداد این سلاح در نقشه زیاد بوده و پیدا کردن آن کار سختی نیست.

مانند اسکار، QBZ95 هم از تیرهای 5.56 بهره برده و هر خشابش 30 گلوله دارد که البته می‌توان با خشاب بزرگتر آن را به 40 هم افزایش داد. هر کدام از گلوله‌هایش نیز 43 تا دمیج وارد می‌کنند.

به طور کلی QBZ شباهت قابل توجهی با SCAR-L هم از لحاظ قدرت و هم تنوع اتچمنت‌ها دارد اما دو این دو تفنگ تهاجمی دو تفاوت مهم دارند: QBZ95 خشاب‌گذاری کندتری دارد اما اهدافش را به لطف سرعت شلیک بالاتر زودتر از پا در می‌آورد.

AUG A3

Icon weapon AUG A3.png

 • گلوله: 5.56×45 میلی‌متری
 • تنها در Care Package‌ها موجود است

در حال حاضر تنها AUG A3 را می‌توانید از بسته‌های ارسالی یا به عبارتی همان Care Package‌ها پیدا کنید، در نتیجه دسترسی به این تفنگ بی‌نظیر بسیار دشوار است. لگد نسبتا کم AUG آن را به گزینه‌ای ایده‌آل برای اهداف در فاصله متوسط تبدیل می‌کند. همچنین خوشبختانه با اکثر اتچمنت‌ها سازگاری داشته و می‌توان انواع دوربین‌های را روی آن نصب کرد.

G36C

Icon weapon G36C.png

 • گلوله: 5.56×45 میلی‌متری
 • مخصوص نقشه ویکندی (Vikendi)

در جریان مراسم اهدای جوایز TGA بود که آخرین نقشه حال حاضر پابجی که ویکندی نام دارد، معرفی شد. ویکندی تغییرات زیادی با تمام نقشه‌های قبلی پابجی کرده و جایگزین شدن سلاح تهاجمی G36C با اسکار هم یکی از همین تغییرات است. این سلاح آلمانی ساخته هکلر و کخ قدرت کمتری نسبت به برادرش یعنی M416 دارد اما در عوض کنترل آن در هنگام زدن اهداف در فواصل متوسط و دور بسیار راحت‌تر است.

کدام بهتر است؟

در حال حاضر تعداد سلاح‌های تهاجمی پابجی به 10 تفنگ می‌رسد که حتی اگر آن‌هایی را که مخصوص Care Packageها هستند، هم کنار بگذاریم؛ همچنان انتخاب بین آن‌ها کار چندان ساده‌ای نیست. هر کدام از این سلاح‌ها نقاط قوت و ضعف خود را دارند و جدول زیر فرصت مقایسه بین آن‌ها را در اختیارتان قرار می‌دهد.

سلاح قدرت سرعت شلیک میزان آسیب در ثانیه مدت زمان لازم برای کشتن تعداد شلیک لازم برای کشتن تعداد شلیک لازم برای کشتن (هدشات)  
Groza 49 0.08 613 0.24 4 2
M16A4 43 0.075 573 0.22 / 0.26 4 2
Beryl M762 47 0.086 547 0.26 4 2
AUG A3 43 0.086 502 0.26 4 2
M416 43 0.086 502 0.26 4 2
G36C 43 0.086 502 0.26 4 2
QBZ 95 43 0.092 466 0.28 4 2
Scar-L 43 0.096 448 0.29 4 2
Mk47 Mutant 49 0.1 490 0.3 4 2
AKM 49 0.1 490 0.3 4 2

شاتگان‌ها

کاربرد شاتگان‌ها در همه بازی‌های ویدیویی کاملا مشخص است. تفنگ‌های قدرتمندی که در فاصله نزدیک حکم مرگ آنی برای حریف دارند اما با زیادتر شدن فاصله تمام کارایی‌شان را از دست می‌دهند. برای همین است که بسیاری از بازیکن‌های حرفه‌ای پابجی ترجیح می‌دهند همیشه یک شاتگان به همراه داشته باشند تا خیالشان از درگیری‌های داخل ساختمانی راحت شود. در زیر تمامی شاتگان‌های پابجی لیست شده‌اند.

S1897

Icon weapon Winchester.png

 • گلوله: گیج 12

شاتگان بسیار قدیمی S1897 که با نام Trench Gun هم معروف است، قدرتی به مرگباری دیگر شاتگان‌های بازی ندارد اما همچنان می‌تواند اهداف بدون زره و جلیقه ضد گلوله را تنها با یک شلیک از فاصله نزدیک بکشد. بنابراین استفاده از آن در ابتدای بازی و به خصوص در هنگام لوت کردن ساختمان‌ها به شدت توصیه می‌شود.

S686

Icon weapon Berreta686.png

 • گلوله: گیج 12

شاتگان دو لول S686 برای کسانی است که هیچ وقت تیرشان به خطا نمی‌رود. توانایی شلیک دو گلوله آن هم تقریبا به صورت همزمان، این شاتگان را به کشنده‌ترین سلاح پابجی تبدیل می‌کند که برتری بزرگی در درگیری‌های نزدیک به شما می‌بخشد. اما از یاد نبرید که تقریبا پیوسته باید S686 را پر و خالی کنید و با وجود سرعت پر کردن بالا همچنان به شکل قابل توجهی از سرعت شما در بازی می‌کاهد.

S12K

Icon weapon Saiga12.png

 • گلوله: گیج 12

ایده یک شاتگان نیمه اتوماتیک برای درگیری‌های شهری و نزدیک فوق‌العاده به نظر می‌رسد اما S12K یک کاربرد ویژه دارد: پاک کردن یک جوخه کامل از دنیای بازی. برد بسیار کم این شاتگان باعث می‌شود که تنها در فواصل بسیار نزدیک و داخل اتاق‌ها به کار آید اما در چنین حالتی با خشاب پرتیر، قدرت بالا و سرعت شلیک زیادش به حریف هیچ رحمی نمی‌کند. همچنین می‌توانید برای این شاتگان خشاب‌های بلندتر پیدا کرده و برخی از دوربین‌ها و اتچمنت‌ها هم روی آن نصب می‌شوند.

Sawed-off

Icon weapon Sawed-off.png

 • گلوله: گیج 12
 • مخصوص نقشه میرامار (Miramar)

شاتگان دو لول Sawed-off که تنها در نقشه میرامار پیدا می‌شود، برد بسیار کم و افتضاحی دارد و بدیهتا تنها می‌تواند دو گلوله ساچمه‌ای را در خود جا دهد. اما مثل S1897 همچنان می‌تواند در فواصل نزدیک و داخل خانه‌ها کشنده باشد. مهم‌ترین مزیت Sawed-off این است که جایگاه سلاح کمری را اشغال می‌کند و همچنان می‌توانید دو سلاح دیگر همراه آن به جنگ با بازیکنان دیگر ببرید.

کدام بهتر است؟

تقریبا تمامی شاتگان‌های بازی کشنده هستند و می‌توانند بیشتر اهداف را از دور رقابت خارج کنند اما در هر صورت تفاوت‌هایی کلیدی به خصوص در سرعت شلیک و تعداد گلوله‌ها بین آن‌ها وجود دارد. بنابراین بهتر است در جدول زیر مقایسه‌ای بین همه آن‌ها داشته باشید تا ببینید شاتگان مورد علاقه شما کدام است.

S1897 S686 S12K Sawed-off
قدرت 5 5 4 4
برد 1.5 2 1 1
پایداری 2.5 2.5 4 3
سرعت شلیک 2.5 1 4 1
گنجایش تیر 2.5 1.5 3 2
اتچمنت‌ها 1.5 1.5 3 1
امتیاز کل 15.5 16.5 19 12

تک تیراندازها

شاتگان‌ها و رایفل‌ها برایتان ترتیب اهداف در فاصله‌های نزدیک و متوسط را می‌دهند اما حالا وقت آن رسیده به سراغ بهترین سلاح‌های بازی برای کشتن بازیکنان دور دست برویم یعنی سلاح‌های تک تیر‌انداز. این تفنگ‌ها به دلیل قدرت استثنایی و برد بی‌نظیرشون خطرناک‌ترین آلات قتلی هستند که می‌توانید در بازی پیدا کنید.

همچنین در عنوانی چون پابجی که همواره مجبور هستید فاصله خود را با بازیکنان دیگر حفظ کرده و به بقا ادامه دهید، سلاح‌های تک‌تیرانداز بهترین گزینه‌ای برای جنگیدن از راه دور هستند. تنها سوالی که باقی می‌ماند این است که شما با کدام یک راحت‌تر هستید؟

Karabiner 98 Kurz

Icon weapon Kar98k.png

 • گلوله: 7.62×39 میلی‌متری

اگر تفنگ SKS از لحاظ قدرت و برد برایتان کافی نیست، Karabiner 98 یا به اختصار K98 همان اسنایپی است که به دنبالش می‌گردید. مکانیزم قدیمی و کهنه سلاح باعث می‌شود سرعت شلیک و پر کردن بسیار طولانی داشته باشد اما دقت بسیار زیاد آن این ضعف را جبران کرده و مهم‌تر از آن با K98 اهداف زره‌‌پوش را هم می‌توانید تنها با دو گلوله به آن دنیا بفرستید. خوشبختانه این سلاح آلمانی از تمامی دوربین‌ها و برخی از اتچمنت‌های مربوط به مازل پشتیبانی می‌کند.

همچنین علاوه بر بسته‌های ارسالی هواپیماها، آن را در نقشه بازی هم می‌توانید پیدا کنید. بنابراین چندان بی‌راه نیست اگر بگوییم Kar98 محبوب‌ترین سلاح تک‌تیرانداز پابجی است.

M24

Icon weapon M24.png

 • گلوله: 7.62×39 میلی‌متری

اسنایپ M24 شاید از لحاظ قدرت به پای AWM نرسد اما به راحتی کا 98 را پشت سر خود می‌گذارد. خوشبختانه در بروزرسانی‌های اخیر بازی هم دیگر برای پیدا کردن آن نیازی نیست منتظر بسته‌های ارسالی از هواپیماها بمانید چرا که در ساختمان‌ها و نقشه هم یافت می‌شود.

AWM

Icon weapon AWM.png

 • گلوله: مگنوم 0.300

بدون شک AWM بهترین سلاح تک‌تیرانداز بازی است. یک دلیلی دارد که آن را تنها می‌توانید از بسته‌های هوایی پیدا کنید: AWM تنها سلاح غیر شاتگان بازی است که قدرتی برابر با 100 دارد. به بیان بهتر، دشمنان بدون زره را با یک تیر از پا در می‌آورد و اگر حتی زره‌ای داشته باشند، گلوله دوم دیگر کافیست. هدشات کردن با این تفنگ هم فارغ از سطح کلاهخود حریف، به معنای مرگ آنی است.

اگر این ویژگی‌ها هنوز نظرتان را جلب نکرده، باید بگوییم که گلوله‌های AWM تقریبا هیچ افت ارتفاعی را تجربه نمی‌کنند و بنابراین زدن اهداف دور به سادگی تمام است.

SKS

Icon weapon SKS.png

 • گلوله: 7.62×39 میلی‌متری

تفنگ SKS هم در واقع پلی میان دو گروه سلاح‌های تک‌تیرانداز و رایفل‌ها است. این سلاح ساخت شوروی سابق قدرتی بالا دارد و در عین حال با سرعتی قابل توجه شلیک می‌کند. در نتیجه استفاده از آن برای زدن اهداف در فاصله‌های متوسط کاملا توصیه می‌شود. همچنان از آنجایی که می‌توان آن را به راحتی در نقشه‌های بازی پیدا و اتچمنت‌های زیادی را روی آن نصب کرد، در زدن اهداف دور از دسترس هم مشکلی نخواهید داشت.

Mini 14

Icon weapon Mini14.png

 • گلوله: 5.56×45 میلی‌متری

روی کاغذ زمانی که به مشخصات و ویژگی‌های مینی 14 نگاه می‌اندازیم، هیچ چیزی نیست که نظرمان را به خودش جلب کند. قدرت آن تعریف چندانی ندارد، لگد نسبتا زیادی می‌زند و سرعت شلیک آن کم است. اما سرعت حرکت قشنگ‌های Mini 14 استثنایی است و حتی AWM را هم پشت سر می‌گذارد. در نتیجه هم گلوله‌ها کمتر دچار سقوط و کاهش ارتفاع شده و هم زودتر به هدف می‌رسند.

از آنجایی که این تفنگ قدیمی جز سلاح‌های تک‌تیرانداز و DMR‌ها به حساب می‌آید، می‌توانید آن را با دوربین‌های مختلف، مازل و خشاب‌های بزرگتری مجهز کرده و توانایی‌هایش را بهبود دهید.

Win94

Icon weapon Win94.png

 • گلوله: کالیبر 45
 • مخصوص نقشه میرامار و سنهاوک

قرار دادن این سلاح تاریخی و قدیمی پابجی در هر کدام از دسته‌ها کار آسانی نیست. وینچستر 94 هیچ اتچمنتی را قبول نمی کند، قدرت قابل قبولی دارد و مکانیزم شلیک آن از نوع اهرمی است. از آنجایی که نمی‌توان هیچ دوربینی روی آن نصب کرد، مرد آن تقریبا کوتاه است. اما خوشبختانه سرعت حرکت گلوله‌ها و قدرتشان به قدری است که بازیکن‌ها دیگر را با چند تیر به زمین بزند. مکانیزم اهرمی وینچستر ولی سبب می‌شود که سرعت تیراندازی به اندازه Kar98 کند و‌ آهسته باشد.

احتمالا برای شما هم سوال شده که این وینچستر قدیمی چه زمانی به کار می‌آید؟ Win94 در فواصل نزدیک و متوسط خوب عمل می‌کند و اگر سلاح تک‌تیرانداز بهتری پیدا نکردید، می‌تواند به اندازه کافی سودمند و مفید باشد.

Mk14 EBR

Icon weapon Mk14.png

 • گلوله: 7.62×39 میلی‌متری

Mk14 EBR یکی دیگر از سلاح‌های تک‌تیراندازی است که تنها می‌توانید آن را در جعبه‌های ارسالی از هواپیماها پیدا کنید. این تفنگ آمریکایی را به نوعی می‌توانیم برادر بزرگتر SKS بنامیم. خوشبختانه خشاب‌های Mk14 ظرفیت خوبی دارند و همچنین سرعت شلیک بالای آن باعث می‌شود که در فواصل متوسط هم کارآمد باشد. مزیت دیگر MK14 توانایی شلیک به صورت کاملا اتوماتیک است که شاید در چندین بار اول استفاده از آن متوجه نشوید.

همچین می‌توانید آن را با انواع چشمی‌ها، قنداق‌ها، مازل و خشاب بزرگتر مجهز کنید تا کاملا پاسخگوی نیازهای شما در پابجی باشد. در آخر باید اشاره کنیم که این سلاح به طور پیش‌فرض دو پایه‌ای دارد که در حالت خوابیده زدن اهداف دور را هم راحت‌تر می‌کند.

QBU

Icon weapon QBU88.png

 • گلوله: 5.56×45 میلی‌متری
 • مخصوص نقشه سنهاوک (Sanhok)

تک‌تیرانداز چینی QBU درست مانند مینی 14 از فشنگ‌های 5.56 استفاده می‌کند که در نتیجه از قدرت بسیار کمتری در مقایسه با دیگر سلاح‌های این لیست رنج می‌برد. اما در عوض گلوله‌های QBU هم با سرعتی چشم‌گیر حرکت می‌کنند، خود تفنگ هم سرعت شلیک بالایی دارد و مانند Mk14 دو پایه‌ای زیر آن نصب شده است. برای همین با وجود آنکه برای زدن اهداف نیاز دارید چندین بار شلیک کنید اما چالشی برای این کار سر راهتان نیست.

روی QBU هم می‌توان اتچمنت‌های مازل، چشمی و خشاب نصب کرد که باعث می‌شود این تک‌تیرانداز هم کاملا قابل شخصی‌سازی باشد. مانند Mini 14، می‌توانید برای زدن اهداف نزدیک و متوسط هم روی QBU حساب باز کنید و خوشبختانه تیرهای 5.56 در نقشه‌ها راحت‌تر پیدا می‌شود.

SLR

Icon weapon SLR.png

 • گلوله: 7.62×39 میلی‌متری

تفنگ SLR را می‌توان به نوعی نسخه قدرتمندتر SKS به حساب آورد که قدرت بیشتری داشته اما لگد بیشتری می‌زند. اما متاسفانه بر خلاف SKS نمی‌توانید Grip و دسته‌ای زیر لوله بگذارید و همین ضعف باعث می‌شود که مجبور شوید برای کنترل آن تنها به مهارت‌های خودتان اکتفا کنید. از طرفی به خاطر سرعت بیشتر گلوله‌ها و البته سرعت خشاب‌گذاری کمتر، بهتر است از SLR در پشت پناه و برای زدن اهداف دور اسفاده کنید.

کدام بهتر است؟

پیدا کردن سلاح تک‌تیرانداز مناسب در پابجی کار چندان آسانی نیست. به طور کلی این سلاح‌ها را می‌توان به دو دسته کلی‌تر DMR و Sniper Rifle تقسیم کرد که گروه اول سرعت شلیک بالاتر اما قدرت به مراتب کمتری دارند. در جدول زیر می‌توانید مقایسه‌ای کامل و دقیق بین تمامی این تفنگ‌ها داشته باشید تا کمی با ویژگی‌های هر کدام بیشتر آشنا شوید.

سلاح قدرت سرعت شلیک میزان آسیب در ثانیه مدت زمان لازم برای کشتن تعداد شلیک لازم برای کشتن تعداد شلیک لازم برای کشتن (هدشات)
AWM 120 1.85 65 1.85 2 1
M24 88 1.8 49 1.8 2 1
Kar98k 75 1.9 39 3.8 3 1
Win94 66 0.6 110 1.2 3 2
MK14* 61 0.09 678 0.18 3 2
SLR 58 0.1 580 0.2 3 2
SKS 53 0.1 530 0.2 3 2
QBU88 48 0.1 480 0.3 4 2
Mini 14 46 0.1 460 0.3 4 2
VSS 41 0.086 479 0.26 4 2

تیربارها (Light Machine Guns)

تیربارهای سبک یا همان Light Machine Guns بهترین سلاح برای میخکوب کردن دشمن و زدن چندین نفر از آن‌ها در یک لحظه است اما متاسفانه تنوع این دسته از سلاح‌ها به اندازه بقیه کلاس‌ها نیست و گزینه‌های شما تنها به دو مورد محدود می‌شود.

M249

Icon weapon M249.png

 • گلوله: 5.56×45 میلی‌متری
 • تنها در Care Package‌ها موجود است

شاید تفنگ تک‌تیرانداز AWM قدرتمندترین سلاح دوربرد بازی باشد اما وقتی صحبت از شانس بیشتر برای پیروز شدن در پابجی به میان می‌آید، تیربار M249 همان سلاحی است که باید به دنبالش بگردید. این الماس بی‌نظیر را متاسفانه تنها در بسته‌های ارسالی از هواپیماها می‌توانید پیدا کنید اما به جرات باید گفت که ارزش صبر و حوصله برای پیدا کردنش را دارد. M249 صد فشنگ را در کمتر از 10 ثانیه خالی می‌کند، بنابراین هیچ سلاحی بهتر از این برای میخکوب کردن دشمنان و خالی کردن ساختمان‌ها وجود ندارد.

همچنین این سلاح قادر است هر ثانیه 443 دمیج وارد کند و سرعت بسیار بالای گلوله‌های آن سبب می‌شود برد فشنگ‌هایش هم نسبتا زیاد باشد. اما متاسفانه امکان نصب کردن اتچمنت‌های زیادی روی این تیربار وجود ندارد و برای عادت کردن به ویژگی‌های خاص آن تنها راه حل باقی مانده تمرین و آزمایش است.

DP-28

Icon weapon DP 28.png

 • گلوله: 7.62×39 میلی‌متری

درست مانند تیربار M249، متاسفانه روی DP-28 هم تنها می‌توان اتچمنت‌های مربوط به دوربین و چشمی نصب کرد اما بر خلاف تیربار قبلی، این سلاح استثنایی روسی را در تمام نقشه‌های بازی می‌توانید پیدا کنید که در نتیجه به دست آوردن آن ریسک کمتری دارد. DP-28 لگد بسیار زیادی دارد اما استفاده از دو پایه زیر آن و همچنین به دلیل سرعت شلیک پایینش راحت‌تر از آن چه که فکرش را بکنید، قابل کنترل است.

کدام بهتر است؟

برای مقایسه کامل بین ویژگی‌ها این دو تیربار آمریکایی و روسی بهتر است جدول زیر را مشاهده کنید تا درک بهتری از مزایا و معایب هر کدام داشته باشید.

M249 DP-28
قدرت 3 3
برد 3 2
پایداری 3.5 2
سرعت شلیک 5 4
گنجایش تیر 5 4
اتچمنت‌ها 2 2
امتیاز کل 21.5 17

سلاح‌های سرد

سلاح‌های سرد پابجی نیازی به معرفی و توضیح کامل ندارند چرا که تقریبا تمامی آن‌ها از لحاظ عملکرد و قدرت مشابه همدیگر هستند. تنها استثنا در این میان، ماهیتابه یا همان Pan است که از باقی سلاح‌های سرد دیگر قدرت بیشتری دارد. اما مهم‌تر از آن، اگر ماهیتابه در حالت غلاف باشد، جلوی تمامی گلوله‌های شلیک شده به سمتش را می‌گیرد و به خوبی از پشت شما محافظت می‌کند.

بنابراین بدون شک ماهیتابه بهترین سلاح سردی است که در بازی باید به دنبال آن باشید و پس از آن دیگر سلاح‌های سرد چندان فرقی با هم ندارند و در نهایت ضعیف‌ترین وسیله برای کشتن هم استفاده از دستان خودتان و مشت زدن است.

تیر و کمان (Crossbow)

Icon weapon Crossbow.png

تیر و کمان پابجی که اخیرا به بازی اضافه شده کاملا مناسب اهداف نزدیک تا متوسط است. این کمان قدرت بسیاری بالایی دارد و می‌تواند تنها با یک تیر به قفسه سینه، حریف شما را از پا در آورد. همچنین از آنجایی که کار با آن هیچ صدایی تولید نمی‌کند، خیالتان هم از بابت لو نرفتن موقعیت کاراکترتان نیز راحت است.

اما ایراد بزرگ Crossbow، افت و سقوط نسبتا زیاد تیرهای آن است که برای زدن اهداف دورتر باید تا حدودی بالاتر از آن نشانه‌گیری کنید. البته دوربین مخصوصی هم وجود دارد که با نصب کردن آن روی تیر و کمان می‌توانید مگسک نشانه‌گیری را برای فواصل 50، 100 و 200 متر تنظیم کنید.

اتچمنت‌ها

در بخش‌های دیگری از این سری آموزش به طور کامل از اتچمنت‌های مناسب برای هر سلاح گفتیم اما در هر صورت در جدول زیر هم به طور خلاصه و مفید می‌توانید ببینید که هر کدام از اتچمنت‌های پابجی از دوربین‌ها گرفته تا دسته‌ها و خشاب‌های بزرگتر روی چه سلاح‌هایی قابل نصب است.

با اضافه شدن سلاح‌ها و حتی شاید اتچمنت‌های بیشتر به بازی این لیست بدیهتا دستخوش تغییر خواهد شد، بنابراین هر گونه تغییر در لیست زیر را داشته باشید.

اتچمنت نوع اتچمنت یا محل قرار گیری سلاح‌هایی که روی آن نصب می‌شود
Half Grip زیر لوله و قسمت تحتانی M416, SCAR-L, UMP9, SKS, AUG A3, KRISS Vector, QBZ95, Mk47, Skorpion
Angled Foregrip (برای رایفل‌ها، SMG و تک‌تیرانداز SKS) زیر لوله و قسمت تحتانی M416, SCAR-L, UMP9, SKS, AUG A3, Beryl M762‎‎, Mk47, G36C
Vertical Foregrip (برای رایفل‌ها، SMG و اسنایپ) زیر لوله و قسمت تحتانی M416, SCAR-L, UMP9, KRISS Vector, SKS, Tommy Gun, AUG A3, QBZ95, Mk47, Skorpion, G36C
لیزر (Laser Sight) زیر لوله و قسمت تحتانی P18C, P1911, P92, R45, UMP9, Vector, AUG A3, Beryl M762, M416, Mk47 Mutant, QBZ, SCAR-L, SKS, Skorpion, G36C
Light Grip زیر لوله و قسمت تحتانی M416, SCAR-L, UMP9, SKS, AUG A3, KRISS Vector, QBZ95, Beryl M762, Mk47, Skorpion, G36C
Thumb Grip زیر لوله و قسمت تحتانی M416, SCAR-L, UMP9, SKS, AUG A3, QBZ95, Mk47
تیردان برای تیرکمان (Quiver) زیر لوله و قسمت تحتانی Crossbow
Extended QuickDraw Mag (برای SMG) خشاب Micro UZI, UMP9, KRISS Vector, Tommy Gun
Extended QuickDraw Mag (برای سلاح‌های تک‌تیرانداز) خشاب M24, AWM, SKS, VSS, Mk14 EBR‎, Mini 14, SLR, QBU
QuickDraw Mag (برای رایفل‌ها و شاتگان S12K) خشاب AKM, M16A4, M416, SCAR-L, S12K, Groza, AUG A3, SLR, SKS, Mini 14, Mk14 EBR, QBZ95, QBU, Beryl M762, Mk47, G36C
Extended QuickDraw Mag (برای رایفل‌ها، شاتگان S12K و برخی تک‌تیراندازها) خشاب AKM, M16A4, M416, SCAR-L, S12K, Groza, AUG A3, SLR, SKS, Mini 14, Mk14 EBR, QBZ95, QBU, Beryl M762, Mk47, G36C
Extended Mag (برای SMG) خشاب Micro UZI, UMP9, KRISS Vector, Tommy Gun
Extended Mag (برای سلاح کمری) خشاب P1911, P18C, P92, Skorpion
Extended QuickDraw Mag (برای سلاح کمری) خشاب P1911, P92, P18C
QuickDraw Mag (برای سلاح‌های تک‌تیرانداز) خشاب M24, AWM, SKS, VSS, Mk14 EBR‎, Mini 14‎, SLR, QBU
QuickDraw Mag (برای سلاح کمری) خشاب P1911, P92, P18C
QuickDraw Mag (برای SMG) خشاب Micro UZI, UMP9, KRISS Vector, Tommy Gun
Extended Mag (برای سلاح‌های تک‌تیرانداز) خشاب M24, AWM, SKS, VSS, Mk14 EBR‎, Mini 14‎, SLR, QBU
Extended Mag (برای رایفل‌ها، برخی تک‌تیراندازها و شاتگان S12K) خشاب AKM, M16A4, M416, SCAR-L, S12K, Groza, AUG A3, SLR, SKS, Mini 14, Mk14 EBR, QBZ95, QBU, Beryl M762, Mk47, G36C
صداخفه‌کن (برای سلاح کمری) سر لوله P1911, P92, R1895, P18C, Skorpion
Choke (برای شاتگان) سر لوله Sawed-off, S1897, S686
Flash Hider (برای سلاح‌های تک‌تیرانداز) سر لوله M24, AWM, SKS, Kar98k, Mk14 EBR, Mini 14, SLR, QBU
Flash Hider (برای SMG‌ها) سر لوله Micro UZI, UMP9, Vector
Duckbill (برای شاتگان) سر لوله S1897, S12K
صداخفه‌کن (برای SMGها) سر لوله Micro UZI, UMP9, Tommy Gun, Vector
صداخفه‌کن (برای سلاح‌های تک‌تیرانداز) سر لوله M24, AWM, SKS, Kar98k, Mk14 EBR‎, Mini 14, SLR, QBU
Compensator (برای رایفل‌ها، برخی سلاح‌های تک‌تیرانداز و شاتگان S12K) سر لوله AKM, M16A4, M416, SCAR-L, S12K, SLR, SKS, Mini 14, Mk14 EBR, QBZ95, QBU, Beryl M762, Mk47, G36C
صداخفه‌کن (برای رایفل‌ها، برخی سلاح‌های تک‌تیرانداز و شاتگان S12K) سر لوله AKM, M16A4, M416, SCAR-L, S12K, Groza, AUG A3, SLR, SKS, Mini 14, Mk14 EBR, QBZ95, QBU, Beryl M762, Mk47, G36C
Compensator (برای سلاح‌های تک‌تیرانداز) سر لوله M24, AWM, SKS, Kar98k, Mk14 EBR, Mini 14, SLR, QBU
Compensator (برای SMG‌ها) سر لوله Micro UZI, UMP9, Vector
Flash Hider (برای رایفل‌ها، شاتگان S12K و تک‌تیراندازها) سر لوله AKM, M16A4, M416, SCAR-L S12K, SLR, SKS, Mini 14, Mk14 EBR, QBZ95, QBU, Beryl M762, G36C
Bullet Loops (دو شاتگان S1897 و S686) قنداق S1897, S686
Bullet Loops یا همان بسته گلوله برای سلاح‌های تک‌تیرانداز قنداق Kar98k, Winchester 1894
Cheek Pad (برای سلاح‌های تک‌تیرانداز) قنداق M24, AWM, Kar98k, SKS, VSS, Mk14 EBR, SLR
Stock (برای میکرو یوزی) قنداق Micro UZI
Tactical Stock (برای سلاح‌های وکتور و M416) قنداق M416, Vector
Dot Sight (برای تیرکمان) بالای لوله و قسمت فوقانی Crossbow
دوربین 15x PM II بالای لوله و قسمت فوقانی SKS, Kar98k, M24, AWM, Mk14 EBR‎, Mini 14, SLR, QBU
دوربین 2x Aimpoint بالای لوله و قسمت فوقانی UMP9, AKM, M16A4, M416, SCAR-L, SKS, S12K, M249, Kar98k, M24, AWM, KRISS Vector, OTs-14 Groza, Mk14 EBR‎, Mini 14, DP-28, AUG A3, SLR, QBZ95, QBU, Beryl M762, Mk47, G36C
دوربین 3x Backlit بالای لوله و قسمت فوقانی UMP9, AKM, M16A4, M416, SCAR-L, SKS, S12K, M249, Kar98k, M24, AWM, KRISS Vector, OTs-14 Groza, Mk14 EBR‎, Mini 14, DP-28, AUG A3, SLR, QBZ95, QBU, Beryl M762, Mk47, G36C
دوربین 4x ACOG بالای لوله و قسمت فوقانی UMP9, AKM, M16A4, M416, SCAR-L, SKS, S12K, M249, Kar98k, M24, AWM, KRISS Vector, Groza, SKS, Mk14 EBR‎, Mini 14, DP-28, AUG A3, SLR, Crossbow, QBZ95, QBU, Beryl M762, Mk47, G36C
چشمی Red Dot Sight بالای لوله و قسمت فوقانی UMP9, AKM, M16A4, M416, SCAR-L, S12K, M249, Kar98k, M24, AWM, SKS, Crossbow, KRISS Vector, OTs-14 Groza, Glock, P1911, P92, Mk14 EBR‎, Mini 14, DP-28, AUG A3, R45, SLR, QBZ95, QBU, Beryl M762, Mk47, Skorpion, G36C
دوربین 8x CQBSS بالای لوله و قسمت فوقانی SKS, M249, Kar98k, M24, AWM, Mk14 EBR‎, Mini 14, SLR, QBU
چشمی Holographic Sight بالای لوله و قسمت فوقانی UMP9, AKM, M16A4, M416, SCAR-L, SKS, S12K, M249, Kar98k, M24, AWM, Crossbow, KRISS Vector, OTs-14 Groza, SKS, Mk14 EBR‎, Mini 14, DP-28, AUG A3, SLR, QBZ95, QBU, Beryl M762, Mk47, G36C
دوربین 6x بالای لوله و قسمت فوقانی UMP9, AKM, M16A4, M416, SCAR-L, SKS, S12K, M249, Kar98k, M24, AWM, KRISS Vector, OTs-14 Groza, Mk14 EBR‎, Mini 14, DP-28, AUG A3, SLR, QBZ95, QBU, Beryl M762, Mk47, G36C

تماشا کنید: پخش زنده مراسم معرفی بازی‌های پلی استیشن 5

.کپی شد http://dgto.ir/1bbe

34
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
25 نظرات
9 پاسخ ها
3 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
29 نویسندگان دیدگاه
دانیالMamadAydinirmacfaریز علی آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
دانیال
مهمان
دانیال

اطلاعاته مفیدی بود الان مهارتم تو پابجی ۳ برابر شد چون فهمیدم چی خوبه و چی بده

Aydin
مهمان
Aydin

داداشا این سلاح SCAR-L اسکوپ هشت رو قبول میکنه

دانیال
مهمان
دانیال

نه اسکوپ هشت فقط روی تک تیر نصب میشه شاید تو نسخه های قبلیش میشد ولی الان فقط رو تک تیر نصب میشه

Aydin
مهمان
Aydin

داداشا این سلاح SCAR-L اسکوپ هشت رو قبول میکنه یا نه

Mamad
مهمان
Mamad

نه ؛ اسکوپ هشت مخصوص تفنگهای تک تیرانداز ( اسنایپ) هست

irmacfa
کاربر
irmacfa

ممنون میشم مقاله رو آپدیت کنین اسلحه های خیلی جدیدی بعد از انتشار این مقاله ، اومده ؟!

ریز علی
مهمان
ریز علی

از نظر من برای نزدیک AKMبهترینه

ریز علی
مهمان
ریز علی

از نظر من برای نبرد از نزدیک AKM که بدون استفاده از دوربین باید از ان در نزدیک استفاده کرد بهترین سلاحه من یا اون تا الان خیلی خوب بازی میکنم فقط باید لگدشو کنترل کنیم

Mohsen
مهمان
Mohsen

کاشگی برا محماتتون عکسم داشتین

Mohsen
مهمان
Mohsen

سلامm416 جزو بهترین سلاح های بازی است قدرت تیرش خیلی بیشتر از اسکار هست ولی اسککار سرسع تر شلیک میکند

Ğŕoza
مهمان
Ğŕoza

با عرض سلام و خسته نباشید …شما سلاح pp-brizon رو نداشتیم ک با مهمات ۹mm و همچین بدون نیاز ب خشاب و ۵۳ گلوله تکمیل .بعلاوه سرعتش در حد ویکتور و پرش بسیار پایین .در مقایسه pp با DP بگم ک pp با توجه ب سرعت شلیکش بسیار بالاتر از این و همچین m416 و ump هس

Mohammads-noor
کاربر
Mohammads-noor

چه چیزا.

rastin
مهمان
rastin

عالی کمک زیادی نمود

مجتبی
مهمان
مجتبی

به نظرم یکم در حقm416 کم لطفی کردین چون نسبت به اسکار به نظر من بهتره

MMG 5X DEVIL
مهمان
MMG 5X DEVIL

واسه قوی شدن تو پابجی فقط باید کلاسیک برید اونو تنها یا همون سولو اسکواد یا تیم فایت ضعیفتون میکنه

PXRSX
مهمان
PXRSX

کدوم آدم نفهمید گفته ام ۴۱۶ به درد در گ بر ری نزدیک نمی خوره🤦‍♂️

امیر
مهمان
امیر

سلام خیلی ممنون خیلی خوب بود میشه کپی کرد؟

Wight wolf. Shadi
مهمان
Wight wolf. Shadi

عالی بود. دستتون درد نکنه.

Wight wolf. Shadi
مهمان
Wight wolf. Shadi

عالی بود، دستتون درد نکنه.

Mohammad
مهمان
Mohammad

سلام یه سوال داشتم اسلحه win94در کجا مپ کلاسیک وجود داره؟

z.z
مهمان
z.z

اکثرا تو مپ وکندی و میرامار

Fardin qadiri
مهمان
Fardin qadiri

ویکندی

Mr. Ebi
مهمان
Mr. Ebi

دوست عزیز این اسلحه فقط در مپ میرامار پیدا میشه که خوشبختانه در اپدید های اخیر یه دوربین ×۳ هم روش نصب شده

ali
مهمان
ali

میشه لطفا راهنمای اسلحه های فری فایر روهم قرار بدید

Mohammad
مهمان
Mohammad

آموزش کاملی بود

Mansourking138
مهمان
Mansourking138

من استفاده خوبی کردم

Mansourking138
مهمان
Mansourking138

من از این اموزش استفاده های خوبی انجام دادام ولی سلاح ها رو بهتر شناختم

Mansourking138
مهمان
Mansourking138

اگه میخواید تو پابجی حرفه ای بشید اول باید به ترستون غلبه کنید و بعد تو بازی ها ام سولو برید نمیخواد اسکواد برید و مناطق شلوغ تری رو انتخاب کنید حتما جواب میده من خودم نتیجه گرفتم که میگم از مردن نترسید فقط دنبال کشتن انمی در مناطق شلوغ بگردید و دنبال وین گرفتن نباشید

میثم
مهمان
میثم

با حرفت موافقم من خودم تکی بازی میکنم بدون یار خیلی هم اول میشم یه دونه اسلحه دور برد یه دونه هم نزدیک زن بر میدارم دهنشونو سرویس میکنم راست میگی نباید اصلا ترسید من هر جایی که صدای تیر میاد میرم اونجا

ashkan
مهمان
ashkan

چرا نمیتونم در بازی قوی باشم

Easy-Shot-you--i-am-otaku
کاربر
Easy-Shot-you--i-am-otaku

من پابجی باز نیستم کانتر بازم و اینو فهمیدم که اول باید تمرین کنم اینجوری که گان های مختلف رو بر دارم لگ هاشونو ببینم و سعی کنم بهتر شم اما نشد که نشد که شد ! ۳ ماه با انواع رگبار ها از مسخره ترین کلت ها هد میخوردم تااینکه بازی دستم اومد و الان گاهی یهو با افرادی که ۱۰۰۰ ساعت تایم پلی دارن برابری میکنم ، نمیدونم تو پابجی میشه یا نه ولی پیدا کردن دوست خیلی قوی و تمرین با اون و هی هد خوردن باعث میشه بازیو یاد بگیری !

فارووق
مهمان
فارووق

چون تو نوووبی

فرمانده
مهمان
فرمانده

بسیار بسیار بسیار خوب و تشکر از این آموزش عالیتون . اگر که لطف بکنید و یه آموزش هم راجع به نحوه امتیاز گیری و پیشرفت در بازی و همچنین تشریح منوی اولیه ی پابجی موبایل مطالبی رو بنویسید ممنون میشم . تشکر فراوان

نیما فرشین
ویراستار

سلام عرفان جان. حتما اینا رو هم توی برنامه مطالب آموزش میذارم.

Green.ir
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...