ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آموزش

آموزش ساخت اکانت پلی استیشن ریجن ترکیه

شاید کمی الان باورش براتون سخت باشه اما وقتی اولین بار اکانت پلی استیشن خودم را ریجن آمریکا ساختم؛ قیمت هر گیفت کارت ۱۰ دلاری پلی استیشن تنها ۴۰ هزارتومان بود اما الان همین گیفت ...

علی جعفری پور
نوشته شده توسط علی جعفری پور | ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

شاید کمی الان باورش براتون سخت باشه اما وقتی اولین بار اکانت پلی استیشن خودم را ریجن آمریکا ساختم؛ قیمت هر گیفت کارت ۱۰ دلاری پلی استیشن تنها ۴۰ هزارتومان بود اما الان همین گیفت کارت به ۵۳۰ هزارتومان رسیده! گیفت کارتی که شاید بتوانید با آن فقط یک دی‌ال‌سی ارزان قیمت تهیه کنید.

با برچسب قیمتی ۷۰ دلاری روی هرکدام از بازی‌های جدید پلی استیشن که میانگین ۴ میلیون تومان هر بازی در بازار ما قیمت دارد، بهتر است تا ریجن اکانت خود را به کشوری تغییر بدهیم که خرید بازی را برای ما آسان‌تر و ارزان‌تر می‌کند. یکی از بهترین ریجن‌ها برای این کار کشور ترکیه است؛ چرا که قیمت اکثر بازی‌ها ارزان‌تر از ریجن آمریکا است و امکان اینکه یک بازی را حتی با نصف قیمت ریجن آمریکا بخرید وجود دارد. پس با ویجیاتو همراه باشید تا با هم ساخت اکانت ریجن ترکیه را یاد بگیریم.


در ابتدای کار ۲ روش برای ساخت اکانت پلی استیشن وجود دارد؛ یکی از طریق خود کنسول پلی استیشن و دیگری از طریق مرورگر و وب‌سایت. در ابتدا روش عمومی‌تر یعنی ساخت اکانت از طریق مرورگر را بهتون آموزش می‌دهیم و سپس سراغ روش دوم می‌رویم:

برای ساخت اکانت ابتدا لازم است تا وارد وب‌سایت پلی استیشن شوید که اگر اینجا کلیک کنید مستقیم به صفحه ساخت اکانت هدایت می‌شوید. در این قسمت روی گزینه Create کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید.

در اولین مرحله در واقع ریجن اکانت خود را انتخاب می‌کنید، در بخش Country/Region کشور خود را ترکیه انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه شما واحد پولی فروشگاه خود را به لیر تغییر می‌دهید. در بخش Language نیازی نیست تا تغییری اعمال کنید. از آن‌جایی که زبان فارسی در این بخش وجود ندارد، بهتر است تا زبان را روی انگلیسی قرار بدهید. و در انتها روی گزینه Next کلیک کنید.

در این بخش باید تاریخ تولد خود را وارد کنید. ۲ تا نکته در این بخش وجود دارد:

 • یکی اینکه حتما سعی کنید تا تاریخ تولدی که وارد می‌کنید را حفظ باشید چون بعضی وقت‌ها برای ورود به اکانت خود، سایت پلی استیشن به عنوان سوال امنیتی تاریخ تولد شما را می‌پرسد.
 • دومین نکته اینکه سعی کنید سن خود را بالاتر از ۱۸ سال انتخاب کنید، چرا که اگر زیر ۱۸ سال انتخاب کنید، سونی محدودیت‌هایی را روی اکانت شما اعمال می‌کند. بعد از وارد کردن تاریخ تولد خود، روی گزینه Next کلیک کنید.

در این مرحله در بخش Sign-in ID از شما خواسته می‌شود تا ایمیل خود را وارد کنید. برای ساخت اکانت پلی استیشن، حتما از یک ایمیل در دسترس و کاملا ایمن استفاده کنید، چرا که هر اتفاقی و رخدادی را پلی استیشن به وسیله ایمیل به اطلاع شما می‌رساند و حتی بعد از ساخت اکانت، زمانی که اولین بار بخواهید اطلاعات آن را وارد کنسول خود کنید، سونی یک کد ۶ رقمی برای ایمیل شما می‌فرستد تا آن را وارد کنسول کنید و به نحوی امنیت آن اکانت را تامین کنید.

در بخش Password هم حتما از یک رمز حداقل ۸ حرفی با حروف بزرگ و کوچک و عدد استفاده کنید تا امنیت اکانت خود را بالاتر ببرید. هرچند که در انتهای مقاله به شما خواهم گفت تا چطور به وسیله شماره موبایل، تاییدیه دو مرحله‌ای خود را فعال کنید. زمانی که رمز خود را تایپ کنید، خطی کوچک زیر رمز ظاهر می‌شود که به وسیله آن می‌توانید متوجه شوید رمزی که انتخاب کردید چقدر پیچیده یا ساده است.

در این مرحله اطلاعات اقامتی خود را باید وارد کنید. در بخش City و State or Province هردو را Istanbul وارد کنید و در بخش Postcode هم عدد 34096 را وارد کنید. در آخر روی گزینه Next کلیک کنید.

در این مرحله ابتدا از شما خواسته شده تا یک آیدی برای خود انتخاب کنید. این آیدی زمانی که آنلاین بازی می‌کنید به دیگران نمایش داده می‌شود و فقط یک‌بار می‌توانید آن را رایگان تغییر دهید. بعد از یک‌بار هربار که بخواهید آن را تغییر دهید، در ریجن آمریکا باید ۱۰ دلار پرداخت کنید؛ پس در انتخاب آن خیلی دقت کنید. در بخش پایین هم نام و نام خانوادگی خود را بنویسید و روی Next کلیک کنید.

اگر دوست دارید از وقایع، تخفیفات و پیشنهادات پلی استیشن از طریق ایمیل (باکس اول) و از طریق ناتیفیکیشن کنسول (باکس دوم) مطلع شوید، تیک آن‌ها را بزنید و روی گزینه Agree and Create Account کلیک کنید و تمام؛ اکانت ریجن ترکیه پلی استیشن شما ساخته شد و حالا قابل استفاده است.

چطور تاییدیه دو مرحله‌ای را روی اکانت خود فعال کنیم؟

خوشبختانه برای این کار می‌توانید از شماره موبایل ایرانی خودتان استفاده کنیم. برای فعال کردن این قابلیت ابتدا اینجا کلیک کرده تا وارد اکانت خود شویم. ایمیل و پسوردی که در مراحل قبلی انتحاب کرده بودید را تایپ کنید و وارد اکانت خود شوید.

از بین گزینه‌های موجود روی گزینه Security کلیک کنید و اگر با پیغامی مبنی بر ترک صفحه مواجه شدید روی گزینه Continue کلیک کنید.

در بخش Two-Step Verification، گزینه Status حالت فعلی تاییدیه دو مرحله‌ای را برای شما نمایش می‌دهد. روی گزینه Edit کلیک کرده و بعد از انتخاب گزینه Text Message شماره خود را وارد کنید و کدی که برای شما ارسال می‌شود را داخل باکس وارد کنید تا تاییدیه دو مرحله‌ای برای شما فعال شود و Status به حالت Active تغییر پیدا کند. در این حالت امنیت اکانت شما کامل تامین شده و برای هربار ورود به اکانت خود باید از طریق اس ام اس ورود خود را تایید کنید.

تفاوت قیمتی ریجن آمریکا و ترکیه چقدر است؟

خیلی زیاد! از آنجایی که در ریجن ترکیه قیمت بازی‌ها به لیر و در ریجن آمریکا به دلار است، تفاوت خیلی زیادی در قیمت اکثر بازی‌ها و حتی بسته‌های الحاقی و اشتراک پلی استیشن پلاس وجود دارد. به طور مثال همان طور که در تصویر می‌بینید قیمت بازی Spider-Man Remastered در ریجن آمریکا ۵۰ دلار و در ریجن ترکیه ۴۶۰ لیر قیمت دارد.

در تاریخی که این مقاله منتشر شده قیمت گیفت کارت ۵۰ دلاری آمریکا ۲.۶۶۰.۰۰۰ تومان است و خرید همین بازی در ریجن ترکیه حدودا ۱.۵۰۰.۰۰۰ برای شما تمام می‌شود؛ اختلاف قیمتی حدودا یک میلیون تومانی!

یا به عنوان مثالی دیگر قیمت بازی Alan Wake 2 که به تازگی در فروشگاه پلی استیشن موجود شده، در ریجن آمریکا ۶۰ دلار (نسخه استاندارد) و در ریجن ترکیه ۳۹۰ لیر قیمت دارد.

این بازی در ریجن آمریکا ۳.۱۷۰.۰۰۰ میلیون تومان و در ریجن ترکیه ۱.۳۰۰.۰۰۰ قیمت دارد؛ حدودا ۴۰ درصد قیمت ریجن آمریکا! این تفاوت قیمتی حتی در خرید بسته‌های الحاقی (DLC)، تخفیفات و اشتراک پلی استیشن پلاس به خوبی قابل مشاهده است.


سوالات متداول و نکات مهم

آیا اکانت پلی استیشن ریجن ترکیه محدودیت خاصی دارد؟

خیر. درست شبیه به اکانت آمریکا می‌توانید از آن استفاده کنید، با این تفاوت که اکانت ریجن ترکیه در بخش فروشگاه، واحد پولی لیر را به جای دلار به شما نمایش می‌دهد. در بخش اشتراک پلاس هم به جای اشتراک Premium شاهد نسخه Deluxe هستیم که تنها تفاوت مربوط به همین بخش است که به شما اجازه نمی‌دهد تا بازی‌ها را استریم کنید و تنها گزینه دانلود در دسترس شما قرار دارد. حالتی که از اهمیت خاصی در کشور ما برخوردار نیست، چرا که به سرعت و حجم بالایی از اینترنت نیاز دارید تا این بازی‌ها را تجربه کنید. در مقابل هیچ تفاوت دیگری بین این ریجن و دیگر ریجن‌ها وجود ندارد.

آیا گیفت کارت ریجن ترکیه برای خرید وجود دارد؟

متاسفانه خیر. در این ریجن برای خرید بازی‌ها باید از یک حساب واقعی برای خرید بازی‌های خود استفاده کنید و گیفت کارتی مثل ریجن آمریکا وجود ندارد. اگر حسابی برای این کار ندارید، کافیست تا در گوگل جست و جو کنید “خرید بازی از ریجن ترکیه پلی استیشن” تا با سیل عظیمی از وب‌سایت‌هایی رو به رو شوید که این کار را با دریافت کارمزدی جزئی برای شما انجام می‌دهند. البته لازم به ذکر است که حتما احتیاط کنید تا از جای مطمئنی خرید کنید و اطلاعات اکانت خود را در اختیار هرکسی قرار ندهید.

چطور از طریق کنسول اکانت پلی استیشن ریجن ترکیه بسازیم؟

تمام مراحلی که توضیح دادیم دقیقا در کنسول هم یکسان بوده با این تفاوت که به جای مراجعه به مرورگر برای هر کنسول باید طبق روش زیر عمل کنید:پلی استیشن ۴: ابتدا روی گزینه Power کلیک کنید، سپس گزینه Switch User و در نهایت روی گزینه New User کلیک کنید و ادامه مراحل را همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، پیش بروید.پلی استیشن ۵: در بخش خانه، روی عکس پروفایل خود کلیک کنید و گزینه Switch User را انتخاب کنید. سپس Add User و در نهایت Get Started را انتخاب کنید تا مراحل ساخت اکانت شما شروع شود.

در انتهای ساخت اکانت روی مرورگر پیغام Contact Customer Service نمایش داده می‌شود، چکار کنیم؟

خیلی کم به این مشکل ممکن است بربخورید اما اگر این اتفاق افتاد، مرورگر خود را کامل بسته و با نرم افزار تغییر آی‌پی، کشور خود را به ترکیه تغییر داده و سپس تمام مراحل را از ابتدا جلو بروید.

آیا زبان بازی‌ها در ریجن ترکیه عوض می‌شود؟

خیر. اگر در مرحله اول ساخت اکانت زبان را انگلیسی انتخاب کرده باشید، تمام محیط کنسول، اکانت و بازی‌های شما دارای زبان انگلیسی هستند و هیچ تفاوتی با ریجن آمریکا ندارد. فقط حتما توجه داشته باشید که دیتای ریجن ترکیه با ریجن آمریکا متفاوت بوده و اگر قصد دارید تا دیتای بازی را جدا دانلود کنید، حتما دیتای ریجن ترکیه را دانلود کنید.

آیا می‌توان ریجن اکانت فعلی خودم را به ترکیه تغییر بدهم؟

بله اما به سختی! سونی متاسفانه برای جلوگیری از سو استفاده‌های احتمالی، امکان این کار را به راحتی به شما نمی‌دهد و برای این کار باید ابتدا به پشتیبانی سونی ایمیل بزنید یا از چت زنده استفاده کنید که پروسه بسیار طولانی و سختی را شامل می‌شود. در ادامه از شما می‌خواهند تا اطلاعاتی مبنی بر محل اقامت جدید خود برای آن‌ها بفرستید که باز نمی‌توان گفت صد در صد شانس موفقیت خواهید داشت. برای همین ساخت یک اکانت ترکیه جدید قطعا بسیار راحت‌تر خواهد بود.

آیا اکانت‌های ترکیه از قابلیت ظرفیتی پشتیبانی می‌کنند؟

بله. درست مانند دیگر اکانت‌های پلی استیشن با ریجن‌های مختلف، اکانت ریجن ترکیه هم قابلیت ظرفیت ۲ و ۳ را دارد و می‌توانید اکانت را با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا در خرید بازی‌ها صرفه‌جویی کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت اکانت پلی استیشن ریجن ترکیه
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (6 مورد)
 • T.A.M
  T.A.M | ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

  ممنون از مقاله خوبتون

  اما فقط یه سوال _ چرا قیمت بازی ها توی اکانت من خیلی بیشتره؟
  مثلاا همین Alan Wake خیلی گرونتر از 390 لیر...

 • iman-generous
  iman-generous | ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

  بسیار عالی - درود و سپاس
  سوال : آیا می توان با اکانت ترکیه خرید کرد و بازی رو دانلود نمود و بعدش وارد اکانت اصلی خودمان بوشم و بازی رو انجام دهیم؟ (تروفی ها روی اکانت اصلی بیفتد)
  جواب : فکر کنم می شود (باید در هر دو تا اکانت، کنسولمان رو بعنوان کنسول اصلی معرفی کنیم)

  • Parazit0X
   Parazit0X | ۲۳ خرداد ۱۴۰۲

   این سوال منم هست واقعا میشه جواب بدید؟

 • Mohammad-Nikhalat-Jahromi
  Mohammad-Nikhalat-Jahromi | ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

  واقعا از این که در مورد گیمرای ایرانی و مشکلاتشون اینقدر احساس مسئولیت می کنید و به فکرشون هستید خاضعانه متشکریم

 • mamomran
  mamomran | ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

  مقاله خیلی مفید مخصوصا برای ما ایرانیا بود!
  خواهشا مقاله ای مشابه همین برای کنسول ایکس باکس (و حتی سوییچ)بزارین.

  • mamomran
   mamomran | ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

   پ.ن:ما که نینتدو نداریم
   و بعید ریجن ترکیه گیفت کارت باشه!

مطالب پیشنهادی