ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

۱۰ فیلم اکشن پر از تعلیق سینمای بالیوود
فیلم و سریال

۱۰ فیلم اکشن پر تعلیق از سینمای بالیوود

صنعت سینمای بالیوود در ساخت فیلم در طیف گسترده‌ای از ژانرها، از جمله اکشن، کاملاً ماهر است. در واقعیت صنعت فیلم هند یکی از بزرگترین مراکز فیلمسازی تجاری در جهان است. همچنین این مکان بسیار ...

امیر پریمی
نوشته شده توسط امیر پریمی | ۷ تیر ۱۴۰۲ | ۱۴:۰۰

صنعت سینمای بالیوود در ساخت فیلم در طیف گسترده‌ای از ژانرها، از جمله اکشن، کاملاً ماهر است. در واقعیت صنعت فیلم هند یکی از بزرگترین مراکز فیلمسازی تجاری در جهان است. همچنین این مکان بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که خیلی دوست‌داران سینما تصور می‌کنند، مخصوص با وجود صنایع فیلم‌سازی متعددی که بر اساس زبان‌های منطقه‌ای مختلف در سراسر هند گسترده شده‌اند. برجسته ترین نمونه اخیر فیلم اکشن حماسی «RRR» است، یک فیلم برنده اسکار به زبان تلگو که متعلق به صنعت فیلم تالیوود یا همان هند جنوبی است.

اما این صنعت فیلم هندی زبان مستقر در بمبئی به نام بالیوود است که در چند دهه گذشته بیشترین شهرت را در خارج از هند به دست آورده است. ممکن است فکر کنید که هر فیلم بالیوودی یک فیلم فوق‌العاده عاشقانه یا حتی موزیکال است، اما این صنعت فراتر از ملودرام‌های رومانتیک در واقع در ژانرهای مختلف فیلم می‌سازد. بنابراین اجازه دهید در جدیدترین مقاله سینمایی ویجیاتو نگاهی به برخی از بهترین فیلم های اکشن بالیوود با دوزهای زیادی از تعلیق بیندازیم.

Gupt: The Hidden Truth


Gupt: The Hidden Truth

راز: حقیقت پنهان (Gupt: The Hidden Truth) یک فیلم هیجان انگیز بالیوودی محصول 1997 است که به بابی دئول، بازیگر نقش اول و ستاره نوظهور خود در نقش یک ستاره اکشن کمک کرد. در این فیلم، دئول در نقش ساحل سینها، جوانی سر‌گرم و ممتاز است که ترجیح می‌دهد زندگی بی دغدغه‌ای را در مهمانی با دوستانش داشته باشد. ساحل سپس خود را عاشق ایشا، دختر شریک تجاری پدرش می‌بیند، در حالی که شیتال یکی از بهترین دوستان ساحل نیز عاشق او است، اگرچه او را فقط به عنوان یک دوست می‌بیند.

در این بین وقتی ناپدری ساحل که رابطه سختی با او داشت به قتل می‌رسد، ساحل مظنون اصلی پرونده می‌شود، و اینجاست که مسائل به اوج خود می‌رسد. آنچه در ادامه می آید یک مسابقه ناامیدانه با زمان توسط ساحل برای پاک کردن نام خود از یک جنایت نکرده است، آن هم در حالی که از پلیس فرار می‌کند و تلاش می‌کند تا عزیزانش را در امان نگه دارد. چرخش غافلگیرکننده در پایان فیلم هنگام اکران اولیه این اثر جنجال‌های زیادی به پا کرد و زمانی که یکی از بازیگران اصلی آن یعمی کاجول اولین بازیگر زن برنده جایزه فیلم فیر برای بهترین بازی در نقش منفی شد، این فیلم تاریخ ساز شد.

Vikram Vedha


Vikram Vedha

صنایع مختلف فیلم مبتنی بر زبان در هند دارای مرزهای بسیار گوناگونی هستند. اما بازیگران، فیلمسازان و تکنسین‌های یک صنعت اغلب در سایر صنایع نیز کار می‌کنند. این امر به داستان فیلم‌های فردی نیز گسترش می‌یابد، که اغلب به زبان‌های مختلف بازسازی می‌شوند. این همان اتفاقی است که با فیلم هیجان انگیز به زبان تامیل در سال 2017، یعنی «ویکرام ودها»، که در بالیوود در سال 2022 توسط نویسنده و کارگردان فیلم اصلی پوشکار-گایاتری بازسازی شد، رخ داد.

این فیلم درباره پلیس شرافتمند ویکرام است که وظیفه دارد مخوف ترین جنایتکاران شهر را به همراه تیمش نابود کند. همچنین ودها، گانگستر بدنام اهل کانپور نیز در این ترکیب حضور دارد که با ورود به ایستگاه پلیس و تسلیم شدن، همه را غافلگیر می‌کند. در ازای همکاری، تنها درخواست ودها این است که ویکرام به سه داستان از گذشته خود گوش دهد و صادقانه آن را قضاوت کند. سپس تعقیب موش و گربه‌ای بین ویکرام و ودها آغاز می‌شود و اولی متوجه می‌شود که دیدگاهش نسبت به درست و نادرست به آرامی در حال تغییر کردن است و اینجاست که او به هر یک از داستان‌های ودها گوش می‌دهد.

Fan


Fan

بسیاری از مردم می‌گویند که ستاره شدن به معنب کلاسیک خود در هالیوود دیگر برای بازیگران تاپ قابل استفاده نیست. اما چنین ستاره‌ای هنوز در بالیوود زنده است. فیلم Fan تفسیری در مورد ماهیت چنین ستاره‌داری در سینمای هند است و از یکی از بزرگ‌ترین ستاره‌های این کشور در تمام دوران‌ها، یعنی شاهرخ خان برای نمایش سناریو متا خود استفاده می‌کند. این ستاره بزرگ نقش دو نفره‌ای را به عنوان نقش اصلی و شرور داستان بازی می‌کند.

گاوراو پسری از طبقه متوسط اهل دهلی است که شیفته سوپراستار آریان خانا است که گاوراو سعی می‌کند به هر طریق ممکن از او تقلید کند. گوارو برای سفر به بمبئی برای ملاقات با بت خود در زندگی واقعی زحمت زیادی می‌کشد. اما پس از ایجاد یک حادثه جنایتکارانه برای ملاقات، وقتی آریان او را به خاطر رفتارش سرزنش می‌کند و از اعتراف به پیوند آنها امتناع می‌کند، این طرفدار شوکه می‌شود. در نتیجه عشق گاوراو به نفرت تبدیل می‌شود و او شبکه‌ای از فریب و آشوب‌های هیجان‌انگیز درست می‌کند تا زندگی آریان را نابود کند و سوپراستار را به سطح پایین‌تر از حد طرفدارانش برساند.

A Wednesday


A Wednesday

نیراج پاندی یکی از بهترین داستان نویسان در ژانر اکشن هیجان انگیز است که در بالیوود کار می‌کند. پاندی اولین اثر آرام اما تاثیرگذار خود را با اولین فیلمش، یعنی «یک چهارشنبه» در سال 2008 انجام داد، که به لطف کار ماهرانه پاندی به عنوان نویسنده و کارگردان، و بازی‌های سرآمد از جمله بازی بازیگر نقش اول انوپم کهیر، توانست بدون بودجه زیاد یا ستاره‌های برجسته به یک موفقیت بزرگ تبدیل شود.

در یک روز عادی در بمبئی، پلیس از وجود یک کیسه حاوی مواد منفجره در یک مکان عمومی مطلع می‌شود. پس از دور انداختن کیسه، فردی ناشناس با پلیس تماس می‌گیرد و مسئولیت کار گذاشتن بمب را بر عهده می‌گیرد. مرد مرموز همچنین فاش می‌کند که مواد منفجره دیگری را در سراسر شهر مخفی کرده است که تا چند ساعت دیگر منفجر می‌شوند مگر اینکه پلیس چهار تروریست محکوم را آزاد کند. از آنجایی که افسران با اکراه این کار را انجام می‌دهند، ماهیت واقعی ماموریت مرد ناشناس پس از یک اوج انفجاری آشکار می‌شود. بدون شک این اثر یکی از برترین آثار اکشن هیجانی بالیوود در قرن حاضر است.

Khiladi


Khiladi

آکشی کومار امروزه در بالیوود به عنوان یک ستاره سینمای کمدی و درام شناخته می‌شود. اما این بازیگر به عنوان اولین قهرمان اکشن مدرن هند که صحنه‌های مبارزه با هنرهای رزمی را در فیلم‌هایش استفاده کرد، شناخته می‌شود. اولین نقش برجسته کومار، ایفای نقش اصلی در فیلم Khiladi یا همان شیاد در سال 1992 بود، که فضای معمولی عاشقانه بالیوود را به خود اختصاص داد و آن را به یک فیلم اکشن معمایی با تِم قتل تبدیل کرد تا از مجموعه مهارت‌های منحصر به فرد کومار استفاده کند.

راج و گروه دوستانش در دانشگاه افراد بی مسئولیتی هستند که فقط به سرگرمی و شوخی علاقه دارند. راج همچنین یک قمارباز حرفه‌ای است که عاشق ریسک کردن در زندگی است. یک روز راج شرط می‌بندد که می‌تواند باعث شود پدر دوست ثروتمندش شیتال باور کند که او ربوده شده است و از او پول بگیرد. این فریب زمانی مرگبار می‌شود که شیتال واقعاً به قتل می‌رسد و راج و دوستانش مظنون اصلی پرونده می‌شوند و اینجاست که آنها را مجبور می‌کنند که برای یافتن مقصر واقعی و پاک کردن نام خود از دست قانون فرار کنند.

War


War

درست مانند هالیوود، بالیوود نیز به امکانات پولسازی یک جهان سینمایی پی برده است. برجسته‌ترین نمونه از چنین فرنچایزی در بالیوود در حال حاضر جهان جاسوسی استودیو یاش راج است که بازیگران محبوب را می‌گیرد و آنها را در یک محیط مشترک قرار می‌دهد که لحن آن از دل سبک جیمز باند تا ماجراجویی‌های فرنچایز Fast & Furious الهام‌گرفته شده است.

یکی از اولین موارد اضافه شده به جهان جاسوسی به هم متصل بالیوود فیلم War بود که دو ستاره اکشن بزرگ آن زمان، هریتیک روشن و تایگر شروف را در نقش‌های اصلی کبیر و خالد قرار داد. این دو نقش افسران ارتش هند را بازی می‌کنند که وظیفه دارند یک تروریست بین المللی را از ایجاد ویرانی در سراسر هند متوقف کنند. پس از یک رشته حملات علیه پرسنل ارتش، مشخصی می‌شود کبیر علیه دولت هند شروع به کار کرده است. اما خالد مشکوک است که بازی عمیق تری در راه است و او داوطلب می‌شود تا یک ماموریت انفرادی را آغاز کند تا مرشد سابقش را به دست عدالت بسپارد.

Mardaani 2


Mardaani 2

شیوانی شیواجی روی، افسر پلیس هند (IPS) برای اولین بار در فیلم «Mardaani» در سال 2014 به عنوان یک افسر زن تنها در حال جنگ علیه دنیای جنایتکار بمبئی معرفی شد. شیوانی دومین مورد از نقش خود را در «مردانگی ۲» به دست می‌آورد، که با یک شخصیت شرور شیطانی‌تر و داستانی پر اکشن، به سمت جلو پیشروی می‌کند. شیوانی این بار با یک رشته قتل وحشیانه پیرامون زنان جوان در کوتای راجستان سر و کار دارد.

شهر محافظه‌کار به دلیل جنایات رسوایی فراوانی به‌پا می‌کند و شیوانی مظنون است که یک قاتل سریالی بیمار روانی پشت این قتل‌ها قرار دارد. وقتی اعلام می‌شود که شیوانی سرپرستی تحقیقات درباره قتل‌ها را بر عهده خواهد داشت، قاتل شروع به علاقه مندی به بازی روانی با او می‌کند. بین طعنه زدن به شیوانی با نفوذ به خانه‌اش و یافتن قربانیان بیشتر، به نظر می‌رسد قاتل همیشه یک قدم جلوتر از پلیس است، زیرا شیوانی دیوانه‌وار تلاش می‌کند تا این قتل عام را به پایان برساند.

Race


Race

چه می‌شد اگر فیلم‌های سریع و خشمگین مانند یک سریال هندی طولانی بودند؟ این سوالی است که دو فیلمساز هندی یعنی عباس و موستان در سال 2008 جرأت کردند و نتیجه آن فیلم مسابقه یا همان «Race» شد. رانویر یک تاجر موفق و صاحب مزرعه است که همیشه در هر قماری که انجام می‌دهد برنده می‌شود. رانویر همچنین یک برادر کوچکتربه نام راجو و یک دوست به نام سونیا دارد.

رانویر آنقدر برادرش را دوست دارد که وقتی می‌فهمد راجو عاشق سونیا است، کنار می‌رود تا به راجو اجازه دهد از سونیا خواستگاری و با او نامزد کند. اما پویایی خانواده شاد زمانی که تلاشی برای گرفتن جان رانویر انجام می‌شود، از بین می‌رود. رانویر، راجو و سونیا که در مسابقه‌ای با زمان گرفتار شده‌اند، باید راز پشت تلاش برای قتل را کشف کنند، حتی زمانی که شخصیت‌های مختلف از دل خانواده بیرون می‌آیند و تهدید می‌کنند که دنیای آنها را متلاشی کنند.

Kahani


Kahani

در شهر کلکته، زنی به شدت گرفتار و باردار به نام ویدیا باغچی از بریتانیا می‌آید تا شوهر گمشده‌اش را ردیابی کند. تنها مشکل این است که هیچ سابقه رسمی از کسی مطابق با توصیف شوهر ویدیا که اخیراً در کلکته بوده باشد وجود ندارد. ویدیا که در هر مرحله از تحقیقات میدانی خود توسط پلیس محلی مسدود می‌شود، دست آخر مجبور می‌شود تحقیقات خود را مخفیانه انجام دهد؛ و این شروع یک چالش هیجان‌انگیز در این فیلم اکشن است.

همانطور که او یکی پس از دیگری راه‌های رسیدن به همسرش را دنبال می‌کند، نیروهای مرگباری شروع به جمع شدن در اطراف ویدیا می‌کنند. مانند باب بیسواس، مردی میانسال با ظاهری مهربان که به عنوان یک قاتل قراردادی برای طرف‌های ناشناس در داستان ظاهر می‌شود. با وجود نشانه‌های مکرر مبنی بر اینکه زندگی او در خطر بزرگی است، ویدیا تحقیقات خود را ادامه می‌دهد و در این فرآیند یک توطئه شگفت‌انگیز را در قلب شهر کشف می‌کند. جالب است بدانید این فیلم یکی از بهترین آثار معمایی محسوب می‌شود که امتیاز بالایی را از سوی وبگاه IMDB و منتقدان کسب کرد. همچنین در سال ۲۰۱۶ دنباله این فیلم با نام داستان ۲ ساخته شد.

Ghajini


Ghajini

برای درک بهتر این اثر جذاب با نام «گجینی» که از روی فیلم یادگاری اثر کریستوفر نولان اقتباس شده است، این نکته را تصور کنید یک مرد با از دست دادن حافظه کوتاه مدت قادر به یادآوری چیزی نیست که 15 دقیقه قبل اتفاق افتاده است. این مرد برای کمک به جستجوی قاتل معشوقش، از اطلاعاتی استفاده می‌کند که با خالکوبی‌ روی تمام بدنش را پوشانده است، و همچنین از یک دفترچه یادداشت که سرنخ‌های مهمی را که کشف کرده و همچنین عکس‌های مکان‌ها و مظنونان را در آن نگه می‌دارد.

این فرض اصلی فیلم معروف کریستوفر نولان در سال 2000 میلادی بود. پس از آن این فرض به طور مستقیم توسط فیلمساز هندی ای. آرموروگادوس برای فیلم اکشن گجینی به زبان تامیل اقتباس شد. موروگادوس بعداً فیلم خود را به زبان هندی در سال 2008 بازسازی کرد. هر دو نسخه گجینی دارای اکشن و وحشیگری بسیار بیشتری نسبت به یادگاری نولان هستند، و همچنین بخش بزرگتری از داستان به علاقه عاشقانه مرد اختصاص داده شده است تا فقدان عمیقی را که پس از مرگ او احساس می‌کند. با این تفاسیر این اثر سینمایی نیر یکی از آثار ماندگار بالیوود در گونه اکشن هیجانی است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی