ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ترسناک
فیلم سینمایی

10 روح ماندگار در تاریخ سینما

ارواح تصورات بینندگان را دهه‌هاست که تسخیر کرده‌اند، اما فقط تعداد اندکی از آن‌ها ماندگار شده‌اند. داستان‌هایی که محوریت آن‌ها روح است شاید قدیمی‌ترین شکل سرگرمی بوده باشند و قدمت آن‌ها به اندازه تاریخ ثبت ...

حمزه سروری
نوشته شده توسط حمزه سروری | ۲۳ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۳:۲۱

ارواح تصورات بینندگان را دهه‌هاست که تسخیر کرده‌اند، اما فقط تعداد اندکی از آن‌ها ماندگار شده‌اند.

داستان‌هایی که محوریت آن‌ها روح است شاید قدیمی‌ترین شکل سرگرمی بوده باشند و قدمت آن‌ها به اندازه تاریخ ثبت شده بشریت و حتی بیشتر است. گاهی اوقات این داستان‌های ماورا-طبیعی به صورت نمایشنامه‌های اخلاقی (Morality Play) یا داستان‌‌های پر از مخاطره هم درآمده‌اند، اما وجودیت آن‌ها بطور کلی برای ترساندن مخاطب بوده است. با گذر زمان این داستان‌ها، از دورهمی‌های دوستانه دور آتش به پرده سینما نیز راه یافتند.

هالیوود فیلم‌های روح محور زیادی از همان ابتدا تولید کرده و حتی بعضی از این روح‌ها را تبدیل به ستارگانی ماندگار بر روی پرده سینما کرده است. البته در این ژانر، مثل خیلی از ژانرها و زیرشاخه‌های دیگر خیلی از تلاش‌ها به سرانجام موفقیت آمیزی نرسیدند؛ برای ساختن یک فیلم روح-محور خیلی خوب، نیاز است که تخیل بینندگان را به چالش کشید تا در کابوس‌هایشان هم روح‌ها را ببینند!

10. Casper در فیلم Casper the Friendly Ghost

ترسناک

در حالی که خیلی از ارواح عاشق ترساندن زنده‌ها هستند، کسپر در برابر این کلیشه می‌ایستد؛ او روحی است که ترجیح می‌دهد با زندگان دوست شود و به همین دلیل با عنوان «روح صمیمی» نیز شناخته می‌شود. او حیات خود را در دنیای سینما با انیمیشن‌های کوتاه آغاز کرد، سپس در صفحات کمیک‌ بوک‌ها دیده شد، پایش به کارتون‌های هفتگی باز شد و نهایتاً در سال 1995 بود که کسپر را در قالب یک فیلم سینمایی بلند دیدیم.

فیلم Casper the Friendly Ghost، برای اولین بار کسپر را در قالب یک شخصیت CGI در نقش اصلی قرار داد. با وجود اینکه این فیلم نسبت به ریشه‌های او مقداری تاریک‌تر است، با این حال هنوز هم فیلمی جالب برای دیدن با خانواده بود و عملکرد بسیار خوبی از خود در باکس آفیس به جا گذاشت.

شباهت کسپر و ریچی رچ (Richie Rich) همواره مورد توجه بوده است و حتی در یکی از قسمت‌های انیمیشن سیمپسون‌ها هم به آن اشاره می‌شود؛ از این شباهت می‌توان به عنوان یک پس زمینه داستانی استفاده کرد و یک بازسازی برای این روح دوست داشتنی ساخت!

9. Malcom Crowe در فیلم The Sixth Sense

ترسناک

مالکوم کرو را نمی‌توان یک روح شیطانی یا یک روح سرگردان در نظر گرفت، در واقع او فقط یک آدم عادی بود که می‌میرد! اما نکته ماجرا اینجاست که او خودش نمی‌داند مرده است و بینندگان هم از این حقیقت در فیلم The Sixth Sense باخبر نیستند. سوپرایز بزرگ فیلم این است که مالکوم می‌میرد و سپس به همان شکل سابق در قامت یک روانشناس کودک، به زندگی‌اش ادامه می‌دهد.

چیزی که مالکوم را تبدیل به یک روح ماندگار می‌کند، آگاه نبودنش از وضعیت خود است. او در ادامه به یک پسر بچه که توانایی دیدن مردگان را دارد کمک می‌کند و حتی با بیوه خودش بدون اینکه بداند سر قرار می‌رود. این فیلم احساساتی اصیل در بیننده بیدار می‌کند. The Sixth Sense به مرور تبدیل به یکی از میراث مشترک در فرهنگ عام شد. مالکوم کرو نیز به مرور جایگاهی تثبیت شده به عنوان یکی از ماندگارترین ارواح در سینما، به دست آورد.

8. Grady Twins در فیلم The Shining

ترسناک

دو قلوهای گریدی در فیلم The Shining حضور بسیار کوتاهی دارند، اما در همان زمان کم تأثیری عمیق و دلهره آور بر روی بیننده می‌گذارند. دختران دو قلو، در واقع ارواحِ دو دخترِ صاحب Overland Hotel هستند که دیوانه شد و خانواده خودش را به قتل رساند. هر کس که The Shining را دیده باشد احتمالاً این دیالوگ را هرگز فراموش نخواهد کرد: «سلام دنی، بیا با ما بازی کن، برای همیشه و همیشه و همیشه»!

در ابتدا قرار بود که این دو دختر، فقط خواهرانی باشند که سن‌شان 8 و 10 سال است؛ در کتاب استفن کینگ و فیلنمامه ابتدایی فیلم هم قضیه به همین صورت می‌باشد. اما یک تغییر ناگهانی در گروه بازیگران سبب شد که نهایتاً خواهران گریدی تبدیل به دوقلوهای گریدی بشوند که احتمالاً تصمیم موفقیت آمیزی نیز بود، چرا که این دو تبدیل به ارواحی ماندگار در تاریخ سینما شدند و هر بیننده‌ای را به دلهره واداشتند.

7. The Headless Horseman در Sleepy Hollow

ترسناک

افسانه‌ی سوارکار بی‌سر (The Headless Horseman) حتی پیش از داستان واشنگتن ایروینگ با نام The Legend of Sleepy Hollow هم در فرهنگ اروپا حاضر بوده است و احتمالاً قدمت آن به قرون وسطا نیز می‌رسد. ادعا شده که این روح قبلاً یک سرباز آلمانی بوده که توسط یک توپ به قتل رسیده و برای باز پس گرفتن سر خود شب‌ها در جایی که نبرد رخ داده، به تاختن می‌پردازد.

حضور سوارکار بی‌سر در دنیای تصاویر متحرک، در ابتدا با مجموعه انیمیشنی دیزنی یعنی The Adventures of Ichbod and Mr. Toad بود. اما با فیلم Sleepy Hollow از تیم برتون بود که شاهد حضور کامل و واقعی او بر روی پرده سینما بودیم. با وجود اینکه این فیلم داستان او را کمی تغییر داده بود و پشت پرده کسی در حال کنترل سوارکار بود، اما هنوز هم او روحی ترسناک است که خواب را از بینندگانش می‌گیرد.

6. Sadako در فیلم The Ring

ترسناک

ساداکو یامامورا دختری با قابلیت‌های عجیب ذهنی است که توسط پدرش در یک قنات زندانی و رها می‌شود تا همانجا بمیرد. به عنوان یک روح بی‌قرار او به حیات خود ادامه می‌دهد؛ او این قابلیت را دارد که یک نوار ویدیویی را نفرین کند؛ هر کس که این ویدیوی نفرین شده را ببیند در فاصله یک هفته خواهد مرد و زمان مرگش روح ترسناک ساداکو از داخل تلویزیون برای قبض روح بیننده بیرون می‌آید!

ساداکو برای گرفتن انتقامش در سیزده فیلم مجموعه The Ringحضور پیدا می‌کند. اگرچه که نام او در بازسازی آمریکایی این سری تغییر پیدا کرده، اما او برای همیشه همان روح خبیث وحشت‌ناک باقی خواهد ماند. فیلم‌های روح-محور به هر شکلی که تصور بکنید، سعی در ترساندن بینندگان خود داشته‌اند ولی هیچ‌کدام به ترسناکی این دختر مطرود نبوده‌اند!

5. Slimer در فیلم Ghostbusters

ترسناک

 با وجود حضوری نسبتاً کوتاه در Ghostbusters، شخصیت Slimer توانست نام خود را در میان روح‌های ماندگار دنیای سینما قرار بدهد. او که با نام «کله پیازی» شناخته می‌شود، روحی شکمو است که شهرتش را بخاطر لجن‌مال کردن دکتر ونکمن به دست آورد. با این حال نام Slimer تا سریال The Real Ghostbusters وجود خارجی نداشت.

Slimer به مرور آنقدر محبوب شد که در تمامی دنباله‌هایی که بر Ghostbusters ساخته شد حضور داشت. در کمیک‌های مارول، او به عنوان روح یک شاه بسیار چاق توصیف شده است، اما هرگز توضیح داده نمی‌شود که چرا اصلاً پا ندارد! او به هیچ شبح دیگری که تا به حال ساخته شده شباهتی ندارد، با این حال جایگاهش در میان ارواح ماندگار تغییری نخواهد کرد.

4. Moaning Myrtle در سری Harry Potter

ترسناک

Moaning Myrtle یکی از جادوگرانی بود که بدون استعداد ذاتی به دنیا آمده بودند؛ او در مدرسه هاگوارتز می‌میرد و بعد از آن به عنوان یک روح سرگردان در طبقه دوم دستشویی دخترانه ادامه می‌دهد. او گریه می‌کند، غُر می‌زند و همواره در حال ناله کردن است و اسم او نیز از همین رفتارش نشأت گرفته (Moaning در فارسی به معنای ناله کردن است). از ویژگی‌های اخلاقی آن می‌توان به حساس بودن روی موضوع مرگش یا اهمیت زیاد به عینک‌هایش اشاره کرد.

به تناوب می‌بینیم که او با هری پاتر در حال گفتگو است. او چندین بار به هری کمک می‌کند تا معماهای داستانی را حل کند. Moaning Myrtle تأثیری ماندگار در دو فیلم The Chamber of Secrets و Harry Potter and the Goblet of Fire بر روی بینندگان می‌گذارد.

3. Henry Kane در فیلم Poltergeist 2

ترسناک

فیلم Poltergeist بینندگان را با اشباح ترسناکش بسیار ترساند ولی این نسخه دوم بود که با روح شبیه انسانش پا را فراتر هم گذاشت. هنری کینِ کشیش در این فیلم به راحتی می‌تواند ترسناک‌ترین روحی باشد که در فیلم‌های ترسناک تا به حال دیده‌ایم. او که با لقب «دیو» هم شناخته می‌شود رهبر گروه آخرالزمانی قرن نوزدهم بود.

لقب کشیش شاید گمراه کننده باشد، چرا که هنری کین در واقع یک روح شیطانی است که در برزخ گیر افتاده و روح آدم‌ها را به امید رفتن به دنیای بعد از مرگ می‌بلعد. بخاطر انرژی به دست آورده از چنین تلاش‌هایی، او یک روح شدیداً قدرت‌مند است که می‌تواند دیگران را تسخیر کند، حالت خود را تغییر دهد و حتی تله‌پاتی کند. البته این قدرت‌های ماورا طبیعی او نیست که ترسناکش می‌کند بلکه اتمسفر رعب‌آور پیرامون اوست که بینندگان را به دلهره می‌آورد.

2.   Betelgeuse در فیلم Beetlejuice

ترسناک

شخصیت Betelgeuse در فیلم Beetlejuice روحی نفرت‌انگیز از Netherworld است که در جن‌ گیری زیستی تخصص دارد! او می‌تواند تغییر حالت بدهد، دیگران را تسخیر کند و در تولید صداهای ناهنجار هم دستی دارد! هیچکس نمی‌داند که او دقیقاً چند سال سن دارد، اما می‌دانیم که او در جریان شیوع مرگ سیاه در قرون وسطا حضور داشته است، به مدرسه جولیارد در نیویورک رفته و فیلم جن گیر را 167 بار دیده است!

Betelguese در واقع یک دلقک ذاتی نیز هست و به همین دلیل می‌توان او را خنده دارترین روحی دانست که به روی پرده سینما رفته است. او یک آنتاگونیست شرور است اما نمی‌توان او را دوست نداشت، چرا که رفتاری بسیار جالب و سرگرم کننده از خود نشان می‌دهد. همچنین خیلی راحت می‌توان او را ملاقات کرد، تنها کافی است سه بار اسمش را پشت سر هم صدا بزنید تا احضار بشود!

1. The Ghost of Christmas Yet to Come در فیلم Scrooged

ترسناک

A Christmas Carol اثر ادبی مشهور چارلز دیکنز است که در خلال صفحات آن با ارواح متنوع و زیادی آشنا می‌شویم، اما شاید هیچ‌کدام آن‌ها به اندازه The Ghost of Christmas Yet to Come ماندگار نباشد. او در Witching Hour پیدایش می‌شود و تنها کسی است که می‌تواند کمی احساس همدلی در Ebenezer Scrooge بیدار کند!

این روح حداقل در 30 اقتباس سینمایی حضور پیدا کرده و غالباً او را با ظاهری کفن پیچ مثل گریم ریپر دیده‌ایم. در فیلم Scrooged، او را در قامت یک اسکلت هودی پوش دیدیم که در قفسه سینه‌اش ارواح آزار دیده وجود داشت! The Ghost of Christmas Yet to Come، پرکارترین روح در صنعت سینما بوده است و می‌توان او را به یاد ماندنی‌ ترین آن‌ها نیز قلمداد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • دکتر توقف(MAS)
    دکتر توقف(MAS) | ۲۳ شهریور ۱۴۰۲

    کامرانی

مطالب پیشنهادی