ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مارول
فیلم و سریال

بدترین حفره‌های داستانی آثار مارول در سال 2023

در سال 2023، سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های متعددی از دنیای سینمایی مارول منتشر شد، اما نمی‌توان انکار کرد که خیلی از آن‌ها از پلات هول‌های واضحی رنج می‌بردند. اولین فیلمی که امسال از برنامه زمانی ...

حمزه سروری
نوشته شده توسط حمزه سروری | ۱۱ آذر ۱۴۰۲ | ۲۰:۳۰

در سال 2023، سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های متعددی از دنیای سینمایی مارول منتشر شد، اما نمی‌توان انکار کرد که خیلی از آن‌ها از پلات هول‌های واضحی رنج می‌بردند. اولین فیلمی که امسال از برنامه زمانی MCU منتشر شد، Ant-Man and thw Wasp: Quantomania بود که در ماه فوریه به روی پرده سینما رفت. سپس در ماه می Guardians of the Galaxy Vol. 3 را داشتیم. در ژوئن، Disney+، سریال Secret Invasion را پخش کرد، در ماه سپتامبر و اکتبر نیز این سرویس به ترتیب استریم فصل دوم I Am Groot و Loki را به طرفداران ارائه کرد. آخرین اثر منتشر شده از دنیای سینمایی مارول هم The Marvels بود که در تاریخ 10 نوامبر اکران شد. با چنین برنامه‌ی گسترده‌ای در سال 2023، آرک داستانی حماسه مولتی‌ورس به خوبی توسعه داده شد.

متأسفانه سریال‌ها و فیلم‌های مارول در سال 2023 چندین مشکل مبرهن روایی داشتند؛ با ادامه‌ی دنیای سینمایی مارول، شاهد موضوعات جالبی مثل دست‌کاری زمان، تغییر شکل، چیستان‌های افراطی کوانتومی بودیم، اما نمی‌توان انکار کرد که همراه با چنین موضوعات جالبی، اشتباهات و پیچش‌های داستانی و نقاط مبهم بسیاری در پلات بوجود آمد. شاید این پلات هول‌ها در طرح کلی داستان فرانچایز تأثیر آنچنانی نداشته باشند، اما مشخصاً باعث آسیب رساندن به هماهنگی کلی MCU در سال 2023 شدند.

در اینجا نگاهی خواهیم داشت به ده تا از بدترین پلات هول‌هایی که امسال در آثار دنیای سینمایی مارول، دیدیم (دقت کنید که نقاط مهمی از داستان فیلم‌های مربوط،اسپویل خواهد شد، پس قبل از خواندن احتیاط کنید).

10. نیازی نبود که کانگ به انت-من خیانت کند!

شخصیت کانگ فاتح، در فیلم Ant-Man and the Wasp: Quantomania به نبرد قهرمانان آن فیلم رفت تا بتواند از قلمروی کوانتومی فرار کند. پس از اینکه او اسکات لانگ را مجبور کرد که در فرارش همکاری کند، کانگ به قهرمان داستان خیانت می‌کند و در نتیجه، نبرد نهایی موجب مرگ او می‌شود. با این حال، واقعاً نیازی نبود که کانگ به انت-من خیانت کند، او در طول فیلم توضیح می‌دهد که قهرمانان قوی‌تر از اسکات را هم شکست داده و نیازی ندارد که برای اثبات خودش او را از معادله خارج کند! همچنین واقعاً هیچ انگیزه‌ی منطقی برای خیانت کانگ و پس ندادن کیسی به پدرش وجود ندارد. خیانت کانگ، یک اشتباه بزرگ بود که اصلاً با عقل جور در نمی‌آمد.

9. اینکه چرا های اولوشنری گودال ابیلیسک را انتخاب می‌کند، منطقی نیست

در Guardians of the Galaxy Vol. 3، شاهد ارجاعی به کارهای قدیمی‌تر دنیای سینمایی مارول هستیم و دوباره با ابیلیسک‌های ترسناک ملاقات می‌کنیم. زمانی که های اولوشنری قهرمان‌های فیلم را داخل گودال ابیلیسک می‌اندازد، قصد دارد که آن‌ها را بکشد؛ مانتیس توضیح می‌دهد که این هیولاها بجای آدم‌ها، از باتری تغذیه می‌کند و حمله‌ای که می‌کنند از روی ترس است. می‌دانیم که های اولوشنری یک متخصص در زمینه طبیعت موجودات یونیورس است و قاعدتاً باید با ویژگی‌های ابیلیسک‌ها نیز آشنایی داشته باشد! انتخاب این گودال برای کشتن شخصیت‌های داستان، یک پلات هول جزئی بوجود آورد است. همچنین، باید گفت که های اولوشنری گونه‌های بسیار خطرناک‌تر و تشنه به خون‌تر از ابیلیسک‌ها نیز در گودال‌های مرگ خود نگه‌داری می‌کند، اینکه چرا ابیلیسک‌ها را برای این کار انتخاب می‌کند واقعاً جای تعجب دارد و منطقی نیست.

8. چرا استار-لورد کلاه‌خودش را همراه نداشت؟

در پایان فیلم نگهبانان کهکشان 3، استار لورد رهبری را به شخصیت راکت می‌سپارد و از تیم خارج می‌شود. هرچند، پیش از این واقعه او تا نزدیک مرگ پیش می‌رود؛ بدون کلاه‌خود از کشتی فضایی های اولوشنری بیرون می‌پرد و در خلأ برای مدتی گرفتار می‌شود. هرچند آدام وارلاک (Adam Warlock) جان او را نجات می‌دهد اما واقعاً هیچ دلیل منطقی پشت این حرکتش وجود نداشت! در فیلم‌های قبلی همیشه می‌دیدیم که جیسن کوئیل (Jason Quill)، کلاه‌خودش را نزد خودش نگه می‌دارد و با توجه به اینکه این کلاه‌خود خیلی راحت تبدیل به آیتمی می‌شد که قابل حمل است، همراه نداشتنش در اینجا واقعاً قابل هضم نیست! هیچ توجیهی در فیلم وجود ندارد که توضیح بدهد چرا به یکباره، استار-لورد از پوشیدن و همراه نداشتن کلاهش امتناع کرده است. به همین دلیل می‌توان این واقعه را یک مشکل جزئی در فیلم‌نامه قلم‌داد کرد.

7. اسیرهای نگه‌داری شده در شهر New Skrullos، نمی‌توانند زنده بمانند!

با سریال Secret Invasion، شاهد معرفی حزب آشوب‌گری به نام Skrulls بودیم که در خرابه‌های رادیواکتیو چرنوبیل در شهری به نام New Skrullos زندگی می‌کردند. به مرور می‌فهمیم که آن‌ها انسان‌ها را اسیر می‌کنند و در شهر نگه‌داری می‌کنند. اسکرول‌ها، به حافظه اسیرها دسترسی پیدا می‌کنند و با استفاده از قالب و شکل‌شان به دنیای بیرون می‌روند تا در برابر انسان‌ها طغیان کنند.

با این حال، یک مشکل در فیلم‌نامه وجود دارد: اگر New Skrullos، آلوده به تشعشات رادیواکتیوی باشد که برای انسان‌ها کشنده هستند، پس هر کسی که به آنجا وارد می‌شود ناگزیر می‌بایست آلوده شود و حتی اگر با مرگ از پای درنمی‌آمد، لااقل باید تا حدی مریض می‌شد! حتی اگر پوسته‌های محافظ اسیرها را از آلودگی مصون می‌دارد، حمل و نقل آن‌ها به درون و بیرون می‌توانست آسیب‌زا باشد.

6. جسد اسکرول‌ها، باید نقشه گراویک را خراب می‌کرد!

یک پلات هول دیگر در سریال سیکرت اینویژن وجود دارد که نشان می‌دهد سازندگان در نمایش دادن طغیان اسکرول‌ها مقداری بی‌احتیاطی کرده‌اند. در طول سریال، شخصیت منفی داستان یعنی گراویک، هم انسان‌ها و هم اسکرول‌های زیادی را می‌کشد. همچنین اسکرول‌های زیادی نیز در طی نبردهای متفاوت می‌میرند. در نتیجه اجساد زیادی از اسکرول‌ها باقی می‌ماند که می‌تواند به کلی نقشه گراویک را خراب کند. با توجه به اینکه او نقشه دارد قدرت‌های جهانی متعددی را به جان هم بیاندازد، به جا گذاشتن این همه جسد می‌تواند به راحتی کاری کند که دیگران به ذات واقعی نقشه‌اش پی ببرند و آن را بی‌اثر کنند. این بدان معناست که جنگ بر علیه حیات غیر-انسانی در زمین، خیلی قبل‌تر از پایان‌بندی سریال Secret Invasion باید به وقوع می‌پیوست!

5. در عوض کردن قدرت بین شخصیت‌ها در The Marvels، هماهنگی وجود ندارد

یکی از نکات کلیدی پلات فیلم The Marvels، شامل جابجایی قدرت قهرمان‌ها می‌شود وقتی که دارند از مهارت‌های مخصوص خود استفاده می‌کنند. با این حال، این نکته در طول فیلم پایدار نیست و گاه می‌بینیم که قواعد فیلم توسط خود فیلم زیر پا گذاشته می‌شود. وقتی که شخصیتی می‌خواهد از قدرتش استفاده کند، این پدیده با تله‌پورت شدن شخصیت‌ها به مکانی که شخصیت دیگر قرار دارد، نشان داده شده است. با این حال، چندین سکانس وجود دارد که هنگام استفاده از قدرت، این سوییچ صورت نمی‌گیرد که باعث می‌شود فرضیات پلات، توسط خود فیلم نادیده گرفته بشود!

4. تغییر جناح MODOK، قابل درک نبود

با فیلم Ant-Man and the Wasp: Quantomania، شاهد بازگشت ویلن پیشین این سری یعنی درن کراس بودیم که البته شکلش تغییر کرده بود. پس از اینکه لباس Yellowjacket او خراب شد و باعث شد که در قلمروی کوانتوم گیر بیافتد، کراس به شخصیت موداک تبدیل شد و در آنجا تقویت کننده‌ی شخصیت کانگ بود. در بخش پایانی فیلم شاهد حضور موداک هستیم که با کمکش به قهرمان‌های داستان باعث تعجب همه شد! او که پیش از این در نقش دشمن اسکات و کیسی ظاهر شده بود و سعی داشت آن‌ها را بکشد، به کشتن کانگ کمک کرد و ادعا کرد که همواره دوست اسکات بوده است. ظهور غافل‌گیر کننده او، واقعاً با عقل جور در نمی‌آمد و احتمالاً این لحظه به عنوان زنگ تفریحِ فیلم در نظر گرفته شده بود، اما زمانی که به گذشته‌ی موداک نگاه می‌کنیم، واقعاً غیر منطقی به نظر می‌رسد.

3. چرا اسکرول‌ها فقط به جایگزین کردن رئیس جمهور قانع نشدند؟

همانطور که می‌دانید، سریال Secret Invasion سرکشی گروه افراطی اسکرول‌ها را به نمایش می‌گذارد که با استفاده از قدرت‌های تغییر شکل خود قصد دارند جنگی هسته‌ای روی زمین براه بیاندازند. در طول داستان متوجه می‌شویم که آن‌ها توانسته‌اند به شخص رئیس جمهور ایالات متحده نزدیک بشوند، در میان نزدیکان او رسوخ کرده‌اند و نتیجتاً تخم نارضایتی را کاشته‌اند تا به اهداف خود برسند.

زمانی که دقیق‌تر به ماجرا نگاه می‌کنیم، با توجه به قدرت تغییر شکل این گروه، سوالی که برایمان پیش می‌آید این است: چرا آن‌ها خودشان را از همان اول به رئیس جمهور ریتسون تبدیل نکردند و به شلیک کلاهک‌های هسته‌ای اقدام نکردند؟ مشخصاً به جذابیت و وقارِ یک آشوب حماسی نیست، اما خیلی ساده‌تر و عملی‌تر است! با این سوال، کل داستان سیکرت اینویژن برایمان مشکلی بزرگ در فیلم‌نامه‌ی این اثر بنظر می‌رسد؛ خصوصاً که گروه اسکرول به شخص رئیس جمهور دسترسی داشت و می‌توانست از همان ابتدای سریال چنین حرکتی را پیاده بکند!

2. قابلیت توقف زمان، کل داستان لوکی را بی‌اثر می‌کند

پس از مرگ هی هو ریمینز (He Who Remains)، داستان سریال لوگی، درگیر شدنش با TVA را به تصویر می‌کشد. در فصل دوم، لوکی قادر می‌شود تا زمان را متوقف کند، اما چنین قابلیتی باعث ایجاد پلات هول‌های زیادی در هر دو فصل سریال می‌شود (چرا که هی هو ریمنز نیز مشترکاً چنین قابلیتی داشت). اگر هی هو ریمنز، می‌توانست زمان را در تمام آن مدت، متوقف کند پس کشته شدنش توسط سیلوی غیر منطقی به نظر می‌رسد و نتیجتاً اگر کشته نمی‌شد لوکی موقعیتش را به دست نمی‌آورد! او خیلی ساده می‌توانست زمان را متوقف کند، هر دوی آن‌ها را بکشد و به کار خود ادامه دهد! اضافه کردن قابلیت توقف زمان به شخصیت لوکی، عملاً توازن سریال لوکی را برهم زد و مشکلات داستانی بزرگی چه در طول سریال و چه در دنیای سینمایی مارول به وجود اورد.

1. گذر زمان در قلمروی کوانتومی

در طول سری فیلم‌های انت-من، اشاره‌ها و توضیحاتی درباره قلمروی کوانتومی (Qunatum Realm) وجود داشت، اما در کوانتومانیا نهایتاً توانستیم آن را ببینیم و فرصت پرداختن به آن توسط مارول فراهم شد. حتی پیش از این فیلم هم سوالات و ابهاماتی درباره‌ی مسئله انبساط کوانتومی زمان وجود داشت، با فیلم جدید سری انت-من، این وضعیت حتی بدتر شد! جنت ون داین (Janet Van Dyne) در قلمروی کوانتوم به شکلی عادی 30 سال گذر زمان بر او اثر داشت، در حالی که حضور 5 ساعته اسکات در آنجا برابر با 5 سال دنیای واقعی بود. همین مسئله باعث شد که در فیلم Endgame شاهد سفر در زمان باشیم، ولی به طرز عجیبی در کوانتومانیا دیگر همچین مشکلی وجود نداشت!

متأسفانه، فیلم Ant-Man and the Wasp: Quantomania تنها باعث بدتر کردن وضعیت یکی از مشکلات بزرگ داستانی در دنیای سینمایی مارول شد.

جمع بندی

دنیای سینمایی مارول امسال نیز شاهد عرضه چندین و چند کار متفاوت چه به صورت فیلم سینمایی و چه به صورت سریال تلویزیونی بود. با این حال، نمی‌توان انکار کرد که خلأهای داستانی متفاوت و متعددی در آن‌ها دیده می‌شد که سبب افت کلی کیفیت آن اثر و همچنین ایجاد ابهام‌هایی در داستان کلی فرانچایز می‌شد. سعی کردیم ده‌تا از این پلات هول‌ها و بطور کلی مشکلات داستانی موجود در آثار منتشر شده توسط مارول در سال 2023 را طی مقاله‌ای که خواندید، برای شما فراهم کنیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • Mario
    Mario | ۱۲ آذر ۱۴۰۲

    اینجوریه که مارول داره کم کم افت میکنه

  • Eigi.1385.kabir
    Eigi.1385.kabir | ۱۱ آذر ۱۴۰۲

    همشون درسته واقعا نمیدونم چی بگم با این کاراشون ، خسته نباشید

مطالب پیشنهادی