ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سخت افزار

منظور از Tray در انتهای نام پردازنده چیست؟

یکی از دشوار‌ترین انتخاب‌ها در هنگام خرید کامپیوتر جدید، انتخاب CPU مناسب است. در هنگام خرید پردازنده علاوه بر مدل های مختلف مثل AMD یا Intel، دو نوع مختلف پردازنده «Tray» و «BOX» نیز در ...

محمدجواد سعادت
نوشته شده توسط محمدجواد سعادت | ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ | ۲۰:۰۰

یکی از دشوار‌ترین انتخاب‌ها در هنگام خرید کامپیوتر جدید، انتخاب CPU مناسب است. در هنگام خرید پردازنده علاوه بر مدل های مختلف مثل AMD یا Intel، دو نوع مختلف پردازنده «Tray» و «BOX» نیز در بازار وجود دارد که تفاوت هایی باهم دارند. در این مقاله از ویجیاتو به مفهوم عبارت Tray در انتهای نام پردازنده می‌پردازیم.


منظور از نسخه Tray پردازنده چیست؟

پردازنده‌های Tray به صورت عمده و تعداد بالا از سمت خریدار سفارش داده می شوند. کلمه Tray در فارسی به معنای سینی است. علت استفاده از این کلمه به این دلیل است که هنگام فروش، پردازنده‌ها بر روی سینی های مخصوص (Polystyrene Trays) قرار می‌گیرند.

به همین دلیل شرکت تولید کننده به همراه این پردازنده‌ها جعبه و یا خنک کننده جداگانه ارسال نمی‌کند. پس، هنگام خرید این نوع از پردازنده ها دقت کنید تا حتما نسبت به قدرت و دمایی که از سمت پردازنده تولید می‌شود یک خنک‌کننده مناسب تهیه کنید تا هنگام استفاده از کامپیوتر خود به مشکل بر نخورید.

چرا پردازنده‌ها به صورت عمده به فروش می‌رسند؟

شرکت‌های تولید کننده پردازنده مانند AMD و Intel به عنوان بخشی از سازنده تجهیزات اصلی (Original Equipment Manufacture) به اختطار(OEM)، وظیفه دارند تا محصولات خود را در اختیار شرکت‌های تولید سخت افزار انبوه، مانند: Asus ،Dell ،MSI و Lenovo قرار دهند تا این شرکت‌ها بتواند در تولیدات محصولات خود مانند: لپ‌تاپ، کیس‌های آماده و All In One استفاده کنند.

سینی‌های رو هم قرار داده شده از پردازنده‌های Tray

منظور از نسخه باکس (BOX) پردازنده چیست؟

پردازنده BOX، پردازنده‌ای است که همراه با جعبه به فروش می‌رسد. مشتری هدف این محصول معمولا افرادی هستند که خود می‌خواهند با تهیه قطعات اقدام به اسمبل کامپیوتر کنند و به منظور راحتی مصرف‌کننده، این پردازنده‌ها همراه با یک فن خنک‌کننده درون باکس پردازنده به فروش می‌رسند تا خریدار، از تهیه یک خنک‌کننده مجزا بی‌نیاز شود.


تفاوت پردازنده Tray و Box چیست؟

در سطح بین‌المللی یکی از اصلی ترین تفاوت ها میان این دو نوع پردازنده گارانتی است. پردازنده‌هایی که همراه باکس از سمت شرکت تولید کننده پردازنده به فروش می‌رسند، گارانتی اصلی سازنده را دارند. در حالی که این گارانتی برای پردازنده‌های Tray از سمت تولید کننده در نظر گرفته‌ نمی‌شود. متأسفانه در ایران به دلیل اینکه گارانتی از سمت شرکت سازنده معنا ندارد، فقط می توان به گارانتی شرکت وارد کننده و یا تضمین فروشنده اتکا کرد.

بزرگ ترین تفاوت میان این دو نوع پردازنده که باعث متمایز شدن آنها از یک دیگر می‌شود، داشتن جعبه و فن در کنار خوده پردازنده است که خریدار را وادار به تهیه خنک‌کننده جداگانه نمی‌کند. بنا به این دلیل، قیمت پردازنده‌های Tray نسبت به باکس کمتر است.

در نتیجه این دو نوع پردازنده، تفاوتی در میزان قدرت، ویژگی‌های سخت ‌افزاری و توان پردازشی از یک ‌دیگر ندارند و قدرت کامپیوتر شما افزایش یا کاهش پیدا نمی‌کند.


آیا پردازنده Tray با پردازنده استوک یکی است؟

باید توجه داشته باشید که پردازنده Tray با پردازنده استوک (Stock) و یا دست دوم متفاوت هستند و اصلا شباهتی به هم ندارند. محصولات استوک، به محصولاتی گفته می‌شود که شرکت سازنده، آن را با یک اشکال کوچک منتاژ کرده است یا در هنگام فروش به خریدار، باب میل خریدار نبوده است. این نوع از محصولات را با قیمتی پایین تر از قیمت محصول اصلی به فروش می‌رسانند. پس، شباهتی بین پردازنده‌های Tray و استوک وجود ندارد و نمی‌توان آنها رو شبیه هم دانست.


هنگام خرید پردازنده Tray باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

هنگام خرید پردازنده حتما باید دقت کنید، پردازنده‌های Tray سطح براقی دارند و به ضوح می‌توان تفاوت آن را با یک پردازنده نو تشخیص داد. اگر پردازنده‌ای که قصد خرید آن را دارید جای لک و یا خط بر روی بدنه آن باشد، همچنین اگر اثری از پین‌های مادربرد رو سوکت آن باشد، پردازنده دست دوم است و باید از خرید آن صرف نظر کنید. بهتر است در هنگام خرید پردازنده موردنظر، شماره پردازنده و نام آن را حتما در در وبسایت اینتل چک کنید تا با خیال آسوده، اقدام به خرید کنید.

محل درج نام و شماره پردازه

چه نوع پردازنده‌ای را باید خریداری کنم؟

اگه می‌خواهید پردازنده‌ای بخرید که نیاز به خنک کننده مجزا ندارد و خنک کننده موجود در جعبه پردازنده، می‌تواند نیاز شما را برطرف سازد و دمای پردازنده را کنترل کند، می‌توانید با در نظر گرفتن بودجه خرید خود، پردازنده Box را خریداری کنید.

پردازنده Tray اینتل

اما اگر پردازنده‌ای که می‌خواهید خریداری کنید، جزو پردازنده‌های سطح بالا است و گرمای زیادی تولید می‌کند، همچنین اگر از کامپیوتر برای کار‌های سنگین مانند گیم و یا خروجی گرفتن استفاده‌ می‌کنید، می توانید پردازنده Tray خریداری کرده و در کنار آن یک خنک کننده مناسب برای کنترل دما نیز تهیه کنید.


نتیجه گیری

پردازنده‌های Tray به دلیل فروش انبوه، مانند پردازند‌های Box به فروش نمی‌رسند. به همین خاطر قیمت پایین‌تری نسبت به مدل مشابه خود دارند. همچنین این پردازنده‌ها تفاوت بسیاری با پردازنده‌های استوک و یا دست دوم دارند که باید در هنگام خرید از فروشنده به آن نکات توجه کرد.

منظور از Box در انتهای نام پردازنده چیست؟

پردازنده‌ای که درون جعبه و با لوازم داخل آن به فروش می‌رسد.

تفاوت پردازنده Box و Tray چیست؟

بیشتر تفاوت آنها در وسایل همراه با محصول و نوع گارانتی است.

آیا پردازنده Tray با پردازنده استوک یکی است؟

پردازنده‌های Tray به دلیل فروش به صورت انبوه فاقد باکس و خنک کننده هستند. علت این موضوع استوک بودن یا و یا دست دوم بودن کالا نیست.

در هنگام خرید پردازنده‌های Tray باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

هنگام خرید پردازنده حتما دقت کنید که فروشنده پردازنده دست دوم و استوک را به جای پردازنده Tray به شما نفروشد!

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی