ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رزیدنت اویل

۹ ایستراگ مخفی در فرنچایز رزیدنت اویل که از وجودشان بی‌خبرید

اشارات و نکات مخفی که در دل این سری بازی محبوب و ترسناک قرار گرفته بودند

احسان حسین خواه
نوشته شده توسط احسان حسین خواه | ۵ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۴:۰۰

برای سالیان زیادی سری رزیدنت اویل به عنوان پادشاه بازی‌های ترسناک شناخته می‌شد. فرنچایزی که هنوز هم که هنوز است، بر تخت پادشاهی عناوین ترسناک و بقا نشسته و روایتی وحشتناک از دنیای بازی‌های ویدئویی دارد. رزیدنت اویل، قطعا برای بسیاری از گیمرها یک فرنچایز قابل احترام و دوست داشتنی است. فرنچایزی‌ که یک انقلاب در صنعت بازی‌های ترسناک بود و بازی‌های زامبی‌محور را محبوب‌تر از همیشه کرد. اما در دنیای این سری، نکات و اشاره‌های عجیب بسیاری را می‌توان پیدا کرد که مخفی شده بودند که گویا هیچکسی قرار نبود آن‌ها را پیدا کند. چیز‌هایی که قطعا کسی از وجودشان اطلاع ندارد.

بنابراین اگر طرفدار بازی‌های ترسناک زامبی‌محور و به ویژه سری رزیدنت اویل هستید، در این مطلب از ویجیاتو همراه ما باشید تا نگاهی به ۹ مورد از بهترین ایستراگ‌های فرنچایز رزیدنت اویل داشته باشیم که در لا به لای بازی‌های این سری مخفی شده‌اند. رازهایی که طبیعتا کسی از وجودشان مطلع نبود و فهمیدن آن‌ها، می‌تواند باعث جذابیت بازی‌های این سری شود.

اشاره به سایر بازی‌های کپکام - بازی Resident Evil 4 Classic


رزیدنت اویل

رزیدنت اویل ۴، یک عنوان انقلابی در این فرنچایز بود. با این حال، این بازی ایستراگ‌های جذابی را در دلش پنهان کرده بود. ایستراگ‌هایی که رفرنس‌هایی به سایر بازی‌های کپکام بودند. برای مثال تپانچه‌ای در بازی قرار دارد که با نام Killer7 شناخته می‌شد و حتی نام Killer7، روی این تپانچه حک شده بود! ماجرا به جایی برمی‌گردد که کپکام در سال ۲۰۰۵ عنوانی به همین نام ساخت. یک بازی جذاب در سبک عناوین اکشن – ماجراجویی که هرگز به موفقیت بازی‌های سری رزیدنت اویل نرسید و کپکام با قرار دادن این رفرنس در رزیدنت اویل ۴، به این بازی ادای احترام کرد.

مطلب پیشنهادی
شما چه نسلی هستید؟
نسل‌ های مختلف گیمرها چه فرقی دارن؟ | ویجی کست

اما این تنها رفرنس به سایر بازی‌های ساخته شده توسط کپکام در رزیدنت اویل ۴ نیست! در گیم‌مود Mercenaries بازی رزیدنت اویل ۴، موسیقی‌متن‌های نام‌آشنایی وجود دارند. این موسیقی‌ها درواقع موسیقی‌متن‌های بازی P.N.03 هستند. یک بازی فراموش‌شده دیگر از استودیوی کپکام که در سال ۲۰۰۳ عرضه شده بود و خودش را یک عنوان شوتر معرفی می‌کرد.

ورژن زامبی‌شده Brad Vickers - بازی Resident Evil 2 Classic


رزیدنت اویل

یکی از بهترین ایستراگ‌های بازی رزیدنت اویل ۲، ورژن زامبی‌شده Brad Vickers است. در طول چپتر ۱ بازی، کاراکتر شما تا زمانی که به ایستگاه پلیس نرسیده، نمی‌تواند از هیچ آیتمی استفاده کند. در حین رسیدن به این ایستگاه پلیس، شما از گذرگاه زیرزمینی عبور خواهید کرد که برد در آن‌جا مخفی شده. کشتن ورژن زامبی‌شده برد کار ساده‌ای نیست و از آن‌جایی که شما هیچ سلاحی ندارید، بهتر است که پس از پیدا کردن سلاحی مناسب، مجددا به این مکان برگردید.

اگر بتوانید این زامبی را بکشید، بازی به شما یک کلید مرموز می‌دهد. اگر با لیان بازی کنید، این کلید شما را به اتاقی تاریک هدایت خواهد کرد و در آن‌جا ۲ لباس مخصوص قرار دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اما اگر با کلیر بازی کنید، به جای ۲ لباس، بازی به شما یک لباس و یک کلت هدیه می‌دهد. نکته جالب‌تر این‌ است که ما برای اولین‌بار با شخصیت برد ویکرز در بازی رزیدنت اویل ۳ روبه‌رو می‌شویم و او دقیقا در همین‌جایی که زامبی‌ شده، می‌میرد! به زبان ساده‌تر، این ایستراگ در ورژن کلاسیک رزیدنت اویل ۲، رفرنسی به بازی پیش‌روی کپ‌کام یعنی رزیدنت اویل۳ در آن زمان بوده.

سرنوشت Dario Rosso - بازی Resident Evil 3 Classic


رزیدنت اویل

برخلاف ریمیک نسخه دوم و چهارم رزیدنت اویل که شاهکار بودند، ریمیک نسخه سوم چندان چنگی به دل نمی‌زد. یکی از دوست داشتنی‌ترین چیزها درباره رزیدنت اویل ۳ کلاسیک، رازها و ایستراگ‌هایی‌اند که در این بازی مخفی شده‌اند. یکی از غم‌انگیزترین آن‌ها، سرنوشتی است که Dario Rosso دچارش شد. داریو یکی از شهروندان شهر راکون‌سیتی بود که ما او را در پارکینگ آتش‌نشانی پیدا می‌کنیم. او که به شدت ترسیده، تصمیم می‌گیرد تا خودش را در یک کانتینر بزرگ مخفی کند. به باور او، این کانتینر، امن‌ترین منطقه برای زنده ماندن از دست زامبی‌هاست و اصرارهای ما برای نجات او کارساز نیست.

مطلب پیشنهادی
مورمور‌‌کننده‌ترین عناوین کوتاه
معرفی ۱۰ فیلم کوتاه برتر در ژانر وحشت

اما اگر شما مجددا به این مکان بروید، متوجه خواهید شد که داریو روسو این کانتینر را ترک کرده است. با نگاه کردن به داخل کانتینر، شما یادداشت‌های مختلفی را پیدا خواهید کرد که واقعا ناراحت‌کننده‌اند. در نهایت این‌طور بنظر می‌رسد که داریو توسط زامبی‌ها خورده شده است.

نشستن - بازی Resident Evil 4 و Resident Evil 5


رزیدنت اویل

در بازی رزیدنت اویل ۴ ایستراگی قرار داشت که در آن لئون روی یک تخت پادشاهی متعلق به فرقه Los Iluminados می‌نشست. اما به محض نشستن لیان روی این تخت، او فورا با خودش می‌گفت که الان وقت استراحت نیست و باید به مسیرمان ادامه دهیم! این یک شوخی بامزه با گیمرها و لیان بود که کپکام آن را در کالبد یک ایستراگ در دنیای این بازی قرار داد.

اما جالب‌تر این‌که این ایستراگ یک‌بار دیگر در بازی رزیدنت اویل ۵ تکرار شد. در این بازی قابلیتی وجود داشت که شما روی صندلی بنشینید و کاراکترتان مجددا همان دیالوگ را تکرار کند که درواقع رفرنسی به بازی رزیدنت اویل ۴ و کاراکتر دوست داشتنی‌مان یعنی لیان بود.

اشاره به نسخه Outbreak - بازی Resident Evil 7


رزیدنت اویل

وقتی بازی رزیدنت اویل ۷ در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، یک بازی انقلابی بود که سری رزیدنت اویل را از آن حالت تکراری و کسل‌کننده خارج می‌کرد و نسبت به نسخه پنجم و ششم این سری، یک شاهکار بود. در طول گیم‌پلی این بازی، شما می‌توانید روزنامه‌هایی را پیدا کنید که در آن خبر بیش از ده‌ها گزارش مبنی بر ناپدید شدن افراد در منطقه لوئیزیانا آمریکا چاپ شده‌اند.

مطلب پیشنهادی
بازی‌های نفرین شده
۹ بازی که رازهای ترسناکی دارند | آیس برگ

اما اگر کمی دقیق‌تر این روزنامه‌ها را بخوانید، نام Alyssa Ashcroft را خواهید دید. این کاراکتر یکی از پروتاگونیست‌های بازی Resident Evil Outbreak بود. عنوانی که در سال ۲۰۰۳ عرضه شد و نسبت به سایر بازی‌های این سری، چندان محبوب نشد. به همین دلیل کپکام ایستراگی در بازی رزیدنت اویل ۷ قرار داد تا به نوعی از این بازی فرامو‌ش‌شده، یادی کند.

زمین بازی - بازی Resident Evil 6


زمین بازی نه‌تنها به عنوان یکی از بهترین ایستراگ‌های بازی Resident Evil 6 شناخته می‌شود، بلکه از سوی بسیاری از گیمرها به عنوان یکی از نمادی‌ترین مکان‌های این فرنچایز محسوب می‌شود. در این شهربازی کوچک، شما می‌توانید با استفاده از کاراکترهایی چون کریس، آیدا و حتی پیرس از وسایل بازی که در اینجا قرار گرفته‌اند؛ استفاده کنید. آن‌هم در دنیایی پساآخرالزمانی که زامبی‌ها همه‌جا را احاطه کرده‌اند.

هر کدام از این کاراکترها، انیمیشن خاص خودشان را در هنگام استفاده از وسایل این شهر بازی دارند. اگر با ایدا به سراغ این شهر بازی بروید، او از سرسره‌ها استفاده می‌کند و اگر با کریس به این منطقه بیاید، او به سراغ پانداهایی خواهد رفت که می‌توان سوارشان شد. همچنین این درحالیست که پیرس، وسایل خاص خودش را برای بازی دارد.

زاویه دوربین - بازی Resident Evil 5


Lost in Nightmares اولین دی‌ال‌سی بود که برای بازی رزیدنت اویل ۵ عرضه شد. این دی‌ال‌سی رفرنس‌ها و اقتباسات بسیار زیادی از بازی نسخه اول داشت و حس کلاسیک‌تری را نسبت به بازی پنجم به تصویر می‌کشید. اما قطعا یکی از بهترین رفرنس‌هایی که در این دی‌ال‌سی مخفی شده بود، بازگشت دوباره زوایای دوربین بود. زوایای دوربین در نسخه کلاسیک بازی رزیدنت اویل۱، حالت ثابت داشتند و حال این دی‌ال‌سی نیز از همین زاویه برای دوربین و روایت بازی استفاده کرده بود.

مطلب پیشنهادی
موش‌ و گربه بازی به سبک ژانر وحشت
۱۰ فیلم ترسناک با مضمون تعقیب و گُریز

بازگشت چنین زوایایی به بازی رزیدنت اویل ۵ در دی‌ال‌سی Lost in Nightmares باعث شد تا این بازی مجددا محبوبیت خودش را در میان گیمرها به دست آورد. همچنین در آن سال‌ها هیچ بازی ویدئویی نبود که چنین زاویه‌ای داشته باشد و حالا رزیدنت اویل ۵ با این دی‌ال‌سی، حرف برای گفتن داشت.

دفتر خاطرات DIJ - بازی Resident Evil – Code: Veronica


Resident Evil – Code: Veronica که در سال ۲۰۰۰ عرضه شد، چندان به موفقیت بازی‌های قدیمی‌تر این سری نرسید. اما این بازی ایستراگ جالبی را در دنیای خودش مخفی کرده بود. ایستراگی که قطعا بسیاری از گیمرها متوجه حضور آن در بازی نشده بودند. اگر شما در دنیای این بازی بگردید، با دفتر خاطراتی روبه‌رو خواهید شد که تحت عنوان DIJ شناخته می‌شود. دفتر خاطراتی که تمام اتفاقات بازی در آن نوشته شده‌اند.

با خواندن این دفتر خاطرات، سوالی که مطرح می‌شود، این است که این دفتر خاطرات متعلق به کیست؟ با پیشروی در دنیای این بازی متوجه می‌شوید که نویسنده این دفتر خاطرات، یک موش است! موشی که ظاهرا توان سخت گفتن و نوشتن را دارد و تمام اتفاقات این بازی را در این دفتر خاطرات روایت کرده!

توفو - بازی Resident Evil 2


توفو قطعا نمادی‌ترین ایستراگ در دنیای رزیدنت اویل است! برای باز کردن این لباس که کاراکترتان را شبیه نان توفو می‌کند، باید ۶ بار بازی را روی بالاترین درجه سختی تمام کنید و در هر مرتبه، تنها سلاحی که دارید، صرفا یک چاقو است! اگر موفق به انجام چنین کاری شدید، توفو برایتان باز خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
دریای وحشتناک پر رمز و راز
۱۵ فیلم ترسناک با موضوع خطرات زیر آب

همچنین جالب است بدانید که توفو هر نسخه کلاسیک بازی رزیدنت اویل ۲ و حتی نسخه ریمیک آن حضور دارد و یکی از بامزه‌ترین و در عین حال، یکی از عجیب‌ترین ایستراگ‌های سری رزیدنت اویل است که حرف برای گفتن دارد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • iman-generous
  iman-generous | 3 هفته قبل

  درود و سپاس

 • Mario
  Mario | 3 هفته قبل

  توفو
  شش بار روی سخت ترین حالت تموم کنی. جدی کسی تاحالا رسیده به اینجا؟

مطالب پیشنهادی