ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخبار و مقالات

Dota 2 و League of Legends: شباهت‌ها و تفاوت‌ها

بازیکن فرهنگ بازی زمان نقطه ضعف سختی و پیچیدگی جزئیات ریز کلام آخر

امیرحسین وفاراد
نوشته شده توسط امیرحسین وفاراد | ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ | ۲۲:۰۰

Dota 2 و League of Legends دو مورد از محبوب‌ترین و بهترین بازی‌های سبک موبا (MOBA) هستند. این دو بازی شاید یکی از قدیمی‌ترین و حساس‌ترین رقابت‌های تاریخ گیم را دارند و طرفداران هر دو بازی حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. قطعا هر دو این بازی‌ها نقاط قوت و نقاط ضعف خودشان را دارند و قرار نیست که صحبت‌های ما اینجا باعث شود که شما فکر کنید که در مجموع یکی از این دو بازی خوب و دیگری بد است. اینجا صرفا قرار است در مورد ویژگی‌های مختلف هر دو بازی و تفاوت‌ها و شباهت‌هایی که دارند صحبت کنیم.

به هر حال وقتی که میزان بازیکنان این دو بازی در مجموع به بیش از ۲۳۰ میلیون بازیکن به صورت میانگین ماهیانه می‌رسد باید انتظار یک رقابت شدید را داشته باشیم. البته این موضوع هم قابل ذکر است که از این تعداد بازیکنان، تقریبا ۸۰۰ هزار نفر از آن را بازیکنان Dota 2 تشکیل می‌دهند و باقی ۱۵۰ میلیون نفر آن از بازیکنان League of Legends هستند. آیا این موضوع باعث می‌شود که این بازی از رقیبش بهتر باشد؟ نه، ولی خب قطعا یکی از تفاوت‌های بین دو بازی همین مورد است. حالا اگر دوست دارید که در مورد شباهت‌ها و تفاوت‌های دیگر و فنی‌تر بازی‌های Dota 2 و League of Legends بیشتر بدایند، در ادامه با ویجیاتو همراه باشید.

بازیکنانی که این بازی‌ها را انتخاب می‌کنند


شاید اولین موضوعی که باید به آن بپردازیم این است که چه بازیکنانی به سراغ کدام بازی می‌روند. برای این موضوع اول باید بدانیم که دوتا بیشتر سعی دارد که ظاهر قدیمی و نوستالژیک خودش را حفظ کند. برعکس آن، لیگ آو لجندز سعی می‌کند که با استانداردهای امروزی بیشتر هماهنگ باشد و بازی‌هایش را به ‌روزتر جلو ببرد.

این کار باعث می‌شود که یک بازی Dota 2 بیشتر روی بازیکنان قدیمی خود تمرکز کند و League of Legends بیشتر روی جذب بازیکن جدید سرمایه‌گذاری می‌کند. برای همین اگر به عنوان یک بازیکن جدید وارد هر دو بازی شوید، احتمالا بیشتر با لیگ آو لجندز ارتباط برقرار کنید. البته فکر نکنید که بازیکنانی که دوتا ۲ را انتخاب می‌کنند خیلی کم و اندک‌اند، ولی خب چندان تعداد زیادی نسبت به لیگ آو لجندز ندارند.

حالا چرا لیگ آو لجندز بیشتر بازیکن جلب می‌کند؟ چون ظاهر بازی امروزی‌تر و دوستانه‌تر است. این بازی سعی می‌کند با بازیکنان جدید ارتباط بهتری برقرار کند و شرایط بهتری را برای آن‌ها ایجاد کند. بازی‌ای مثل دوتا چون زیاد دستخوش تغییر نشده‌ است و هنوز هم ظاهری مشابه چندین سال پیش خودش را دارد، معمولا از همان بازیکنان چندین سال پیش استفاده می‌کند.

فرهنگ بازیکنان دو بازی


این موضوع احتمالا آشناترین مشکل در هر دو بازی باشد. اگر می‌خواهید یکی از این دو بازی را شروع کنید، خودتان را برای یکی از بدترین، بی‌فرهنگ‌ترین، بی‌شخصیت‌ترین، کودکانه‌ترین و سمی‌ترین فضا فرهنگی ممکن آماده کنید. بازیکنان این بازی‌ها در دنیا گیم معروفند به بی‌فرهنگ‌ترین بازیکنانی که می‌توانید پیدا کنید. مخصوصا اگر می‌خواهید به عنوان یک تازه‌وارد این بازی‌ها را شروع کنید.

انتظار بازیکنانی را نداشته باشید که وقتی می‌فهمند شما تازه‌واردید به شما کمک کنند تا بازی را یاد بگیرید. احتمال این که شما را در بازی ریپورت کنند تا به این زودی‌ها نتوانید بازی پیدا کنید بیشتر است. در کنار آن، هر دو بازی از یک سیستمی استفاده می‌کنند تا جلو توهین به بازیکنان را بگیرند. برای همین استفاده از یک سری کلمات در این بازی‌ها ممکن نیست. با این حال بازیکنان این بازی‌ها از خلاقانه‌ترین و هوشمندانه‌ترین روش‌هایی ممکن برای توهین به یکدیگر استفاده می‌کنند.

متاسفانه اینجا هم نمی‌شود در مورد این موارد صحبت کرد، ولی با کمی تحقیق ساده می‌توانید چند مورد از خنده‌دار‌ترین و توهین‌آمیزترین حرف‌های ممکن در این بازی‌ها را پیدا کنید. پس در کل انتظار یک جامعه مهربان در این بازی‌ها را نداشته باشید، خودتان را برای بدترین بدترین‌ها آماده کنید.

طول هر بازی


طبیعتا هر دو بازی در سبک موبا هستند و مشابه هم هستند. با این حال به هیچ عنوان زمان یکسانی ندارند. شاید یک مچ (Match) کامل در بازی لیگ آو لجندز تقریبا بیست دقیقه الی نیم ساعت طول بکشد. البته بازی‌هایی هستند که بیشتر از چهل دقیقه یا حتی تا یک ساعت طول بکشد، ولی خب معمولا تا قبل از نیم ساعت‌ بازی تمام می‌شود. این موضوع به این خاطر است که در لیگ آو لجندز توانایی‌هایی که به سرعت آسیب زیادی می‌زنند بیشتر است و سلامتی بازیکنان در این بازی کمتر است. این موضوع باعث می‌شود تا مبارزه‌ها کوتاه‌تر باشند و بازی در کل سریع‌تر تمام شود.

دقیقا نقطه تقابل آن دوتا است. در این بازی هر مچ می‌تواند بین ۴۵ تا حتی یک ساعت و نیم طول بکشد. بازی‌هایی هستند که حتی به دو ساعت هم برسند. در این بازی مهارت‌ها چندان آسیبی نمی‌زنند و سلامتی بازیکنان در آن خیلی زیاد است. این موضوع باعث می‌شود که مبارزه‌ها خیلی طولانی شوند و شما نتوانید به سرعت پیشرفت کنید در بازی. جمع‌آوری پول در این بازی هم سخت‌تر است و در نهایت‌ چالش‌های بیشتری را برای شما ایجاد می‌کنند.

نقاط ضعف


جدا از زیبایی‌ها و جذابیت‌های دو بازی، هر دو آن‌ها مشکلات زیادی دارند. به هر حال بازی‌‌هایی با این قدمت باید مشکلات قابل توجهی هم داشته باشند. شما اگر می‌خواهید یکی از این دو را انتخاب کنید، حتما باید حواستان هم به مشکلات آن‌ها و نقاط ضعفشان باشد.

مشکل اصلی و مهم دوتا این است که بازی به شدت قدیمی است. این بازی اصلا ظاهر مدرنی ندارد و گیم‌پلی‌ آن‌ هم چندان امروزی نیست. قبل‌تر هم فهمیدیم که این موضوع کاملا عمدی است و خود استودیو Valve می‌خواهد که به ظاهر بازی دست نزند تا بازیکنان قدیمی خود را از دست ندهد. آیا این موضوع خوب است یا نه را هم شما باید تصمیم بگیرید.

در طرف دیگر ماجرا ما لیگ آو لجندز را داریم. این بازی یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین بازی‌های کل صنعت بازی‌های ویدیویی است؛ برای همین خیلی عجیب است که هنوز بازی به این شکل است. این بازی شاید شبیه به یک بازی موبا خوب و امروزی باشد، ولی گرافیکی که دارد واقعا باورنکردنی است. شاید انتظار داشته باشید که یک بازی با این حجم از شهرت حداقل ظاهری زیبا داشته باشد، ولی اصلا و ابدا انتظار یک بازی زیبا از نظر ظاهری را از لیگ آو لجندز نداشته باشید.

سختی و پیچیدگی


سبک موبا در کل سبک سختی است. هر دو بازی Dota 2 و League of Legends به شدت سخت هستند و چالش‌های مشابه و متفاوت خودشان را دارند. اگر هر دو بازی را تجربه کرده باشید و یا کمی در موردشان تحقیق کرده باشید، قطعا می‌دانید که دوتا به شدت سخت‌تر از لیگ آو لجندز است. دلایل سختی بیشتر این بازی از چندین مورد ریز و درشت حاصل می‌شود که ما صرفا به چند مورد خاص از آن‌ها اشاره می‌کنیم تا متوجه عمق اصلی ماجرا شوید.

در بازی‌های سبک موبا تمرکز زیادی روی فروشگاه و خرید آیتم‌هایی است که در مبارزه به دردتان بخورند. حالا در بازی لیگ آو لجندز این آیتم‌ها تقریبا همیشه یک سری قابلیت و یا فایده (Passive)، که اصطلاحا فوایدی هستند که همیشه و دائما برای شما فعال هستند، را به شما می‌‎دهند. ولی در بازی دوتا اکثر آیتم‌ها قابلیت‌های (Active)، که اصطلاحا فوایدی هستند که باید خودتان به صورت دستی فعال کنید و برای مدت کوتاهی به دردتان می‌خورند، به شما می‌دهند. یعنی در کل شما باید در دوتا خیلی حواستان باشد که از چه چیزی در چه زمانی استفاده کردید تا بدانید که کی و در چه شرایط دیگری می‌توانید از آن استفاده کنید. ولی در لیگ آو لندز یک آیتمی را می‌خرید و دیگر نگرانی‌ای ندارید.

مورد بعدی خود فروشگاه این بازی‌ها است. در لیگ آو لجندز اگر شما بخواهید که یک آیتمی را بخرید صرفا می‌توانید روی آن آیتم کلیک کنید و تمام. ولی در دوتا اینطور نیست. شما در این بازی اول باید ببینید که چه آیتمی را می‌خواهید بخرید. بعد ببینید که آیا آن آیتم از قسمت‌های جداگانه تشکیل می‌شود یا نه، که اکثرا به این شکل تشکیل می‌شوند. حالا یک سری از این آیتم‌ها را باید از فروشگاه‌های عادی بخرید، یک سری از آن‌ها را هم باید از فروشگاه‌های مخفی در نقشه بازی بخرید. سپس یک نقشه آیتمی که می‌خواهید بسازید را هم باید بخرید تا با ترکیب همه این‌ها به آیتم اولیه خود برسید. دیگر قضاوت با خود شما.

کلام آخر


هر دو این بازی‌ها طرفداران و منتقدان خاص خودشان را دارند. شما می‌توانید به صورت قطعی اعلام کنید که یکی از آن‌ها بهتر و دیگری بدتر است. به علت‌ سال‌ها توسعه و آپدیت با دو هدف متفاوت، بازی‌های Dota 2 و League of Legends در حال حاضر کاملا با هم فرق دارند. در نهایت این موضوع که کدام را شما باید بازی کنید، بر می‌گردد به اینکه سلیقه شما چیست و به چه سبک بازی‌ای بیشتر علاقه‌ دارید. بهترین کار این است که هر دو را امتحان کنید و ببینید که از کدام بیشتر لذت می‌برید. خوشبختانه هر دو بازی هم رایگان هستند و می‌توانید این کار را به سادگی انجام دهید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • BuzzAldrin
  BuzzAldrin | 3 هفته قبل

  بعنوان کسی که تایم پلی پایینی داره توی دوتا 2 ( 1100 ساعت) و همچنین 500 ساعت تایم پلی در لیگ باید بگم که این گیم بشدت خفن و مشتی ولی پلیر های بسیار تاکسیکی داره و جالبه بدونید فقط خارجیا نسبت به نژاد و گویش شما تاکسیک نیستن بلکه ایرانی های بسیار تاکسیکی وجود دارن که با 1 اشتباه کوچک حتی توی مچ های کوتاه (توربو) فحش رو به دودمانتون نسار میکنن
  گفتنی ها گفته شده فقط دقت کنید اگر مثل من دهه هشتادی و هستید یا گیم ارتباط نگرفتید بخاطر اینه که دوتا 1 رو بازی نکردید همینطور اگر بعد 20 ساعت پلی دادن باز ارتباط نگرفتید این مربوط به شخصیت و کار و مرحله رندگی که توش فرار دارید هست بشخصه بازی های داستانی برام حوصله سربر هستن و گیم پلیشون برام تکراری میشه ولی دوتا 2 هر مچش یک چلنجه و به شما فرصت انتخاب و اصلاح میده آیتم هایی بیارید که بتونید حریف رو زمین گیر کنید یا حتی جلوی هیرویی بازی کنید که کانتر شما هست اما برنده بشید همه این چالش های سخت باعث میشه که دوتا 2 یکی از بهترین و اعصاب خورد کن ترین گیم ها باشه، اگر که سنتون زیر 18 سال هستش پیشنهاد میکنم این گیم رو پلی ندید و اول برید سراغ لیگ چون پلیر ها به هیچ کس رحم نمیکنن چه هموطن چه خارجی با هر زبونی به شیوه های گوناگون سعی بر خورد کردن و زدن ضربه روحی به شما دارن که زیر سن 18 ممکنه زیادی این مسئله روتون تاثیر بگذاره

 • Aa313
  Aa313 | 3 هفته قبل

  مردم بیشتر لیگ پلی میدن
  چون دوتا حرفه‌ای تر و سخت تر

 • M O B O
  M O B O | 3 هفته قبل

  لیگ بنظرم خودم بهتره
  هردو رو بازی کردم اما دوتا رو شاید پلی تایمم کلا ۱۰ ساعت بود ولی لیگ بالای ۵۰۰ ساعت شاید بازی کرده بودم
  کامینیوتی هردشون خیلی تاکسیکه مخصوصا لیگ کافیه یه اشتباه بکنی هرچی از دهنشون در میاد میگن 😂
  بازی خوبین خودم اگه پیسی نمیفروختم شاید هنوز بازی میکردم

 • ❤️ NieR LoveR
  ❤️ NieR LoveR | 3 هفته قبل

  شخصا از اول لیگ رو دوس داشتم
  نتونستم با دوتا ارتباط بگیرم

مطالب پیشنهادی