ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آیا فیلم اطلس بر اساس بازی Titanfall است؟
فیلم سینمایی

آیا فیلم اطلس بر اساس بازی Titanfall ساخته شده؟

طرح اطلس برای طرفداران بازی ویدیویی Titanfall به طرز وحشتناکی آشناست. آیا این فیلم واقعاً یک فیلم Titanfall است؟

حمزه سروری
نوشته شده توسط حمزه سروری | ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ | ۲۰:۰۰

فیلم جدید نت‌فلیکس یعنی اطلس، به وضوح شباهت‌های زیادی به بازی Titanfall دارد. در ادامه سعی خواهیم کرد این موضوع را با دقت بیشتری بررسی کنیم. با ویجیاتو همراه باشید.


در فیلم Atlas، جدیدترین اثر Netflix، انسان‌ها در حال جنگ مقابل هوش مصنوعی هستند. این فیلم در ۲۴ می ۲۰۲۴ اولین نمایش اختصاصی خود را داشت. جنیفر لوپز، نقش یک آنالیزور داده به نام اطلس شِپِد را بازی می‌کند که وظیفه‌اش، پیدا کردن ربات هوش مصنوعی به نام هارلان است. کنترل این ربات از دست انسان‌ها خارج شده و اکنون قصد دارد نصف جمعیت انسان‌ها را از روی زمین پاک کند. نام‌های معروفی همچون مارک استرانگ، استرلینگ می براون و سیمو لیو، جنیفر لوپز را در این فیلم همراهی می‌کنند. با این که فیلم Atlas به خاطر بازیگران و داستانش فروش بسیار خوبی را تجربه می‌کند، اما از نظر منتقدین مورد مناقشات بسیاری قرار گرفته است.

از همان لحظه‌ای که تریلر رسمی Atlas در آپریل۲۰۲۴ منتشر شد، مردم سریعاً متوجه تشابهات موجود بین داستان فیلم و داستان بازی Titanfall که اثری معروف و محبوب در سبک تیراندازی اول شخص است، شدند. اطلس به نظر می‌رسد المانهای زیادی را مستقیماً از این بازی الهام گرفته است، از ربات‌ها و شیوه‌ای که انسان‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند گرفته تا رابطه‌ای که بینشان برقرار است. از آن جا که هواداران بازی مدت‌هاست منتظر نسخه‌ی دیگری از Titanfall هستند (Titanfall 2 در سال 2016 عرضه شد)، به نظر می‌رسد نتفلیکس با این فیلم فرجه‌ی کوتاهی به انتظار طولانی طرفداران، داده است. نکته‌های زیادی برای بررسی الهام‌ها و شباهت‌های این دو عنوان وجود دارد؛ اما با توجه به همه‌ی این‌ها، آیا واقعاً می‌توان گفت که اطلس نسخه‌ی فیلم‌شده‌ی تایتانفال است؟

داستان اطلس در مورد چیست؟


آیا فیلم اطلس بر اساس بازی Titanfall است؟

داستان اطلس در مورد مسئله‌ی خطیر همزیستی انسان و هوش مصنوعی است. با این که هوش مصنوعی توسط انسان خلق شده، اما در طول تکاملش ذهنش مخصوص به خود با الگوهای فکری و تکنولوژی مربوطه، به دست آورده و به شکل اجتناب‌ ناپذیری از خالق خود پیشرفته‌تر شده است. به این موضوع در صنعت سینما بارها پرداخته شده و از این نظر چیز جدید برای هواداران وجود ندارد. با این حال فیلم می‌تواند با به تصویر کشیدن جدال بین هوش مصنوعی و انسان به شیوه‌های یکتا و منحصر به فرد، جایگاهی اصیل و مشخص برای خودش دست و پا کند؛ به وضوح فیلم اطلس سعی کرده تا با المان‌هایی مثل انتخاب بازیگران درست، تأثیرات احساسی داستان و عناصر بصری، راه خود را از دیگر داستان‌های مشابه سینما جدا کند.

با دادن نقش اطلس به جنیفر لوپز و رابطه‌ی شخصی که او با هوش مصنوعی بدذات یعنی هارلان دارد، فیلم در صدد رساندن این پیام است: با این که هوش مصنوعی با نیات خوب توسط انسان آفریده شده، نمی‌توان کاملاً به آن اطمینان کرد. با توجه به تکیه فیلم روی احساسات تماشاچیان و پیش‌زمینه‌ی داستانی که فیلم از اطلس و هارلان به تصویر می‌کشد، متوجه می‌شویم که خود اطلس مسئول یاغی شدن هارلان است و حتی مسائلی که پس از این اتفاق، به مرگ مادر اطلس منجر می‌شود.

همین حس گناه است که کینه و عدم اعتماد نسبت به هوش مصنوعی را در اطلس به وجود می‌آورد. این احساسات روی رابطه‌ی اطلس با ربات خود (به نام اسمیت) هم به شکل منفی تاثیر می‌گذارد؛ رباتی که نماینده‌ی نکته‌سنجی، قوه‌ی تعقل و شوخ‌طبعی است. فیلم از جلوه‌های بصری خیره‌کننده بهره می‌برد که زندگی روی زمین و اتمسفر روی سیاره‌ی GR-39 را به نحوی عالی به تصویر می‌کشد.

فیلمی الهام گرفته از بازی


آیا فیلم اطلس بر اساس بازی Titanfall است؟

با این که اطلس در تلاش است با نحوه‌ی داستان‌گویی خود، اصالت و شخصیت داشته باشد، اما نهایتاً از پس این کار برنمی‌آید. علاوه بر این که داستان‌ و شخصیت‌ها به خوبی در خلال فیلم توسعه نمی‌یابند، فیلم اطلس شباهت غیر قابل انکاری با بازی تایتان‌فال دارد؛ در حدی که شبیه به یک اقتباس رسمی از این بازی به‌نظر می‌رسد. رابطه‌ی بین اطلس و اسمیت در فیلم، یادآور رابطه‌ی بین جک کوپر و BT-7274 در بازی تایتان‌فال است. تمایل ربات‌ها به محافظت از راننده‌‌‌ی خود، شباهتی محرز بین این می‌باشد. علاوه بر این، فیلم دیالوگ‌هایی از بازی اقتباس کرده و مستقیماً آن‌ها را در مکالمات بین اطلس و اسمیت قرار داده است.

خط داستانی فیلم نیز برای هواردان تایتان‌فال کاملاً آشناست. اسمیت دقیقاً به شکل BT-7274 خود را برای محافظت از راننده‌اش، قربانی می‌کند. وقتی که اسمیت هم شبیه به BT-7274 با قرار گرفتن سی‌پی‌یو در داخل ربات جدید، دوباره زنده می‌شود، این شباهت فراتر هم می‌رود. علاوه بر سیر روایی، فیلم شباهت‌های تکنیکی نیز با بازی دارد؛ شباهت‌هایی نظیر طراحی ربات‌ها، اسلحه‌هایشان و حتی نحوه‌ای که راننده، وارد ربات می‌شود.

برد پیتون، کارگردان اطلس، البته این تشابهات را انکار نکرد. با این حال در مصاحبه‌ای با سایت Total Film اذعان داشت که اطلس سعی کرده تا موجودیت مستقل خود را، جدا از بازی داشته باشد. حرف او در واقع به این معناست که اطلس فیلمی اقتباس شده از تایتانفال نیست. صرف نظر از گفته‌های کارگردان، تشابهات زیاد و دقیق بین فیلم و بازی را نمی‌توان انکار کرد و بینندگان به حق اظهارات کارگردان را زیر سوال می‌برند:

«من از دسته کسانی هستم که تمام فیلم‌های روتخر هاور رو دیده، حتی اون‌هایی که هیچکسی ازشون خبری نداره. برای من ژانر علمی تخیلی یک چیز مقدس هست. به همین دلیل، دلم نمی‌خواد موضوعاتی که قبل از من بهشون پرداخته شده رو نمایش بدم، مثل Avatar  و Aliens... یا Titanfall و برخی از فیلم‌های دهه‌ی 80 که عاشقشونم. همشون رو دیدم تا مطمئن بشم چیزی که من می‌خوام بسازم متفاوت با اون‌ها باشه. فیلم من متفاوت هست. جریانش فرق میکنه. میخواستم فیلمم اثر مستقلی برای خودش باشه».

آیا فیلمی بر اساس تایتان‌فال ساخته خواهد شد؟


آیا فیلم اطلس بر اساس بازی Titanfall است؟

با تأکید پیتون که اطلس فیلمی اقتباس شده از تایتان‌فال نیست، سوالی که طبیعتاً پیش می‌آید این است: آیا بالاخره فیلمی اقتباسی از تایتانفال در آینده خواهیم داشت؟ متأسفانه، در حال حاضر هیج اخباری منبی بر این قضیه وجود ندارد. هرچند احتمال وجود آن در آینده را نمی‌توان کتمان کرد. همچنین، در سال‌های اخیر از روی بازی‌های محبوبی همچون Fallout ،Assassin's Creed و Halo فیلم‌ها و سریال‌های اقتباسی ساخته شده است.

با توجه به بازخوردهای منفی که فیلم اطلس دریافت کرده، ساختن فیلمی بر اساس تایتان‌فال اولویت زیادی ندارد. با وجود قرار گرفتن در جدول 10 فیلم پرفروش جهانی نتفلیکس، فیلم در سایت Rotten Tomatoes میانگین ناامیدکننده‌ی 20% دارد. این فیلم از منظر جلوه‌های بصری مورد تحسین عموم و منتقدین قرار گرفت، اما تماشاچیان اعتقاد دارند که جنیفر لوپز برای ایفای نقش اطلس مناسب نبود و از عمق کم فیلم و شخیصت‌هایش انتقادهای زیادی شد. قبل از این که یک اقتباس حقیقی از بازی تایتان‌فال در دستور کار قرار گیرد، با توجه به اتمسفر منفی دور و بر فیلم، بهتر است منتظر باشیم تا تمامی این اثرات منفی به فراموشی سپرده شود. تا آن موقع، اطلس تنها چیزی است که عاشقان تایتان‌فال می‌توانند داشته باشند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی