ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پسران بد (Bad Boys)
فیلم سینمایی

پسران بد (Bad Boys) چگونه به مقیاس یک سری فیلم موفق رشد کرد؟

نگاهی به فرنچایز بلاک‌باستری پسران بد از ابتدا تا کنون

امیر پریمی
نوشته شده توسط امیر پریمی | ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۳:۰۰

این روزها، مایک لوری و مارکوس برنت، کارآگاهان اداره مبارزه با مواد مخدر میامی، به ترتیب با بازی ویل اسمیت و مارتین لارنس در فیلم «Bad Boys: Ride or Die» به سینما بازگشتند و چهارمین حضور این مبارزان در برابر جنایتکاران را در میان درختانِ نخل غرق در آفتاب میامی رقم زدند. به دلیل اکران موفق این فیلم، ما در ویجیاتو تصمیم گرفتیم سه فیلم قبلی را باهم یادآوری و مرور کنیم، حقایق جالبی را در مورد فیلمبرداری آن‌ها بگوییم و مشخص کنیم که چگونه پسران بد (Bad Boys) وضعیت یک فرنچایز سینمایی موفق را دریافت کرد.

پیش نیازها برای آشنایی با فرنچایز پسران بد

پسران بد (Bad Boys) چگونه به مقیاس یک سری فیلم موفق رشد کرد؟

در دهه 80 میلادی، جری بروکهایمر و دان سیمپسون، به عنوان یک گروه تهیه‌کننده، چندین فیلم اکشن تولید کرده بودند که بعداً جایگاهی کالت پیدا کردند. در واقع به لطف تلاش آنها بود که در سال 1984 جهان «پلیس بورلی هیلز» را با ادی مورفی و دو سال بعد «تاپ گان» را با تام کروز دید.

جالب اینجاست که این روز‌ها سینمای مدرن سرسختانه به آن آثار قدیمی باز می‌گردد و همانطور که می‌بینیم دلیل خوبی نیز برای این بازگشت‌ها وجود دارد. برای مثال فیلم تاپ گان: ماوریک در سال 2022 بیش از 1.5 میلیارد دلار در گیشه جمع آوری کرد و در جولای «پلیس بورلی هیلز: اکسل اف»، که حضور قبلی‌اش دقیقا 30 سال پیش بود، مهمان مخاطبان جهانی نتفلیکس خواهد بود. اما بازگشت «پسران بد» هم در سال 2020 از نظر مالی نیز موفقیت‌آمیز بود؛ در نتیجه بدیهی است برای بینندگانی که بیش از حد از بلاک‌باسترهای ابرقهرمانی خسته شده‌اند، تیراندازهای قدیمی خوب با ستاره‌های این ژانر به یک جایگزین عالی تبدیل شده‌اند.

اما پرداختن به این موضوع برای مقالات دیگر است، و موضوع این مقاله پسران بد است. پس باید گفت همین تیم تهیه‌کننده بروکهایمر و سیمپسون در دهه 90 میلادی، به دنبال کارگردانی برای فیلم بعدی خود بودند، که دوباره در نظر گرفته شده بود که یک فیلم اکشن انفجاری باشد. در همین مسیر نگاه آنها در آن زمان به کارگردان با استعداد موزیک ویدیو‌ها و کارگردان تجاری مایکل بِی، که این اولین حضور او در یک فیلم بلند بود، افتاد.

پسران بد (Bad Boys) چگونه به مقیاس یک سری فیلم موفق رشد کرد؟

همچنین توسط این گروه تهیه‌کننده بازیگرانی تازه وارد (ویل اسمیت و مارتین لارنس) نیز در این زمینه برای نقش‌های اصلی انتخاب شدند که در آن زمان اصلاً با قهرمانان اکشن تاپ سینما مرتبط نبودند. در واقع آن دوران هم اسمیت و هم لارنس بازیگران جوانی بودند که در‌ آثار کمدی تلویزیونی به چشم مخاطب آمده بودند، اما ویژگی لاینفک سینمای مایکل بِی، این دو را نیز به گردونه بازیگران شناخته شده ژانر اکشن وارد کرد.

بنابراین بیایید در نظر بگیریم که بروکهایمر و سیمپسون با چه موادی برای بیننده آن دوران یک تیم تهیه جذاب بودند. استخدام کارگردانی که برای اولین بار تجربه‌ای نداشت، وارد کردن دو ستاره محصولات کمدی تلویزیونی که با قهرمانان اکشن مرتبط نبودند و یک طرح کلاسیک فیلم دوستانه یا رفاقتی که در آن به وضوح هیچ کمبودی وجود نداشت.

فقط به یاد داشته باشید که، به عنوان مثال، در سال 1995 قسمت سوم «جان سخت» نیز ظاهر شد و در همان سال این فیلم با یک فرمول مشابه بسیار پر ستاره‌تر و گران قیمت‌تر بود. اما در نهایت، پسران بد با بودجه متوسط ​​19 میلیون دلاری تولید شد؛ ولی به نظر شما شانس موفقیت در این فضا چقدر بود؟! شاید در نگاه اول این شانس زیاد نبود، اما آن فیلم نتیجه داد و تا کنون دنباله‌های آن در حال تولید است.

Bad Boys

پسران بد (Bad Boys) چگونه به مقیاس یک سری فیلم موفق رشد کرد؟
  • تاریخ انتشار: 1995
  • امتیاز IMDb: 6.8

این فیلم در آوریل 1995 اکران شد و نقدهای متوسطی از منتقدان دریافت کرد، آنها موافق بودند که فیلم مایکل بی بیش از حد به ژانرهای معمولی و فرمولی متکی است (به عنوان مثال، شخصیت‌های متضاد کارآگاهان مایک لوری و مارکوس برنت). از آنجایی که کارگردان فیلمنامه اولیه را دوست نداشت، ویل اسمیت و مارتین لارنس را برای بحث در مورد دیالوگ‌ها و صحنه‌های خاص آورده بودند و بداهه نوازی در طول فیلمبرداری از سوی تیم کارگردانی تشویق می‌شد.

بنابراین، به سادگی در تماشای این فیلم می‌توان دید که بازیگران احساس خوبی دارند و در قاب تعامل بالایی داشتند. بدیهی است که این یکی از دلایل موفقیت این فیلم بود، زیرا در جایی که فیلم به شدت فاقد انسجام روایی است، همیشه جایی برای شوخی یا موقعیت‌های خنده‌دار بین اسمیت و لارنس وجود دارد. به لطف تجربه‌های غیر سینمایی و قبلی خود، مایکل بی به خوبی می‌دانست که چگونه می‌تواند حداکثر سرگرمی را از یک بودجه بسیار کم دریافت کند. خب، فراموش نکنیم که این کارگردان همیشه می‌دانست که چگونه با صحنه‌های اکشن کار کند. همه اینها تضمین کننده فیلمی بود که واقعاً از نظر فیلمنامه متوسط ​​بود، اما در باکس آفیسی بسیار خوب به فروش 141 میلیون دلار رسید.

حقایق جالب: ایستگاه پلیسی که در این فیلم ظاهر می‌شود به طور خاص برای فیلمبرداری در طبقه دوم ساختمان آلفرد دوپونت واقع در مرکز میامی قرار داشت. همچنین در مراحل اولیه نقش مایکل لوری به آرسنیو هال پیشنهاد شد که شاید او را در فیلم‌های «آمدن به آمریکا» یا «شب‌های هارلم» دیده باشید، اما او نپذیرفت و در نهایت این نقش به ویل اسمیت رسید.

Bad Boys II

پسران بد (Bad Boys) چگونه به مقیاس یک سری فیلم موفق رشد کرد؟
  • تاریخ انتشار: 2003
  • امتیاز IMDb: 6.6

به دلیل تشریفات طولانی مدت با نوشتن و بازنویسی فیلمنامه، دنباله پسران بد مجبور شد برای دیده شدن مدت زیادی منتظر بماند. فیلمسازان فیلمبرداری مستقیم را تنها در سال 2002 آغاز کردند. اسمیت و لارنس در آن زمان ستاره‌های تثبیت شده‌ای بودند که به طور بالقوه افراد بیشتری را به سینما جذب می‌کردند. و خود مایکل بی نیز مدت‌ها بود که راه خود را به لیگ اصلی سینما باز کرده بود، و فیلم‌های پرفروش‌تری را یکی بلندتر از دیگری فیلمبرداری می‌کرد از «صخره» تا «آرماگدون» و «پرل هاربر».

شاید باید مایکل بی باشید تا بتوانید یک فیلم معمولی رفاقتی و پلیسی تقریباً دو ساعت و نیمه را به یک ماجرای پاپ‌کورنی تبدیل کنید. اما این کارگردان توان پرداخت آن را داشت؛ و همچنین توان اجرا و مدیریت احمقانه‌ترین و جذاب‌ترین صحنه‌های اکشن و ایده‌های عجیب را. با افزایش بودجه قابل احترام به 130 میلیون دلار، کارگردان تصمیم گرفت فوراً پول را دریت خرج کند و در ابتدای فیلم چنان تعقیب و گریز خیره کننده و گسترده‌ای انجام داد (به سبک ترمیناتور 3) که سازندگان سریع و خشن دو پیرامون آن گفتند ما فقط می‌توانستیم در مورد این خواب ببینیم.

اما همراه با اکشن هیجان‌انگیز، فیلم غلظت گزافی از طعم نکات منفی را نیز به خود گرفت؛ از شیء‌سازی جنسی زنان که مورد علاقه‌ی مایکل بی است تا جوک‌های احمقانه از نوع کمدی پوچ و گاهی بی‌ادبانه، حفاری در اجساد و موارد مشابه دیگر. برای این آشفتگی در قاب، منتقدان به سادگی از قسمت دوم متنفر بودند و تماشاگران هم با دلارهای خود آنقدر قدرتمند به آن رأی مثبت ندادند. درآمدهای 273 میلیون دلاری از باکس آفیس به سازندگان اجازه داد تا به نتیجه مورد نیاز برسند، اما بروکهایمر قرار نبود پول دربیاورد. بنابراین نمی‌توان به طور قطع این دنباله را موفق نامید، اما این واقعیت را تغییر نمی‌دهد که بسیاری از مردم فقط این سبک خاص را دوست دارند. و مایکل بی این را به خوبی می‌داند.

حقایق جالب: شایعات حاکی از آن است که در حین فیلمبرداری در پارک ایالتی فلوریدا در طرف دیگر پارک، فیلم فوق الذکر 2 Fast 2 Furious در حال فیلمبرداری بوده است. همچنین در صحنه کلوپ شبانه، مگان فاکس 15 ساله به صورت کوتاه حضور داشت که بعداً در Transformers بازی کرد.

L.A.'s Finest

پسران بد (Bad Boys) چگونه به مقیاس یک سری فیلم موفق رشد کرد؟
  • تاریخ انتشار: 2019-2020
  • امتیاز IMDb: 6.2

جالب است بدانید حتی قبل از اکران سومین فیلم پسران بد، بخش تلویزیونی سونی پیکچرز سریال پلیسی «L.A.'s Finest» را ارائه کرد. در واقع، این یک اسپین آف از دنباله سال 2003 پسران بد است که به سید برنت، خواهر مارکوس با بازی گابریل یونیون اختصاص داده شده است. شریک نمایشی او در این سریال شخصیت نانسی مک کنا، کارآگاه LAPD با بازی جسیکا آلبا بود. این سریال با نقد مطبوعاتی بد مواجه شد، دو فصل به طول انجامید و در سال 2020 لغو شد.

وقایع داستانی این سریال در لس آنجلس پیرامون دو کارآگاه پلیس رخ می‌دهد. سیدنی برنت (گابریل یونیون) از میامی به ساحل غربی نقل مکان می‌کند، جایی که با مشکل جدی مواجه می‌شود و در پایان این مشکل منجر به سرنگونی یک کارتل بزرگ مواد مخدر می‌شود. این پلیس در محل کار جدید خود باید با نانسی مک کنا (جسیکا آلبا)، مادری شاغل که رازهای بسیاری را در گذشته خود پنهان می‌کند، کار کند. ابتدا برای این دو زن دشوار است که زبان مشترک پیدا کنند، اما وقتی نوبت به دستگیری مجرمان خطرناک می‌رسد، همه اختلافات خود را کنار می‌گذارند و مانند یک حرفه‌ای و کارآگاه واقعی رفتار می‌کنند.

Bad Boys for Life

پسران بد (Bad Boys) چگونه به مقیاس یک سری فیلم موفق رشد کرد؟
  • تاریخ انتشار: 2020
  • امتیاز IMDb: 6.5

اگر طرفداران اولین فیلم پسران بد باید 8 سال طولانی برای دنباله اول آن منتظر می‌ماندند، همین افراد برای اکران فیلم بعدی 17 سال صبر کردند. البته در قسمت سوم باز هم مشکلات زیادی در فیلمنامه وجود داشت و مایکل بی نیز دیگر کارگردان فیلم نبود. اما چرا؟ چون در مرحله‌ای، به دلیل نیاز وی به بودجه‌های گزاف، کاندیداتوری این فیلمساز برای هدایت فیلم دیگر مورد توجه قرار نگرفت و دو فیلمساز جوان و جاه‌طلب بلژیکی یعنی عادل العربی و بلال فلاح به عنوان کارگردان انتخاب شدند.

در این فیلم طبق سنت باشکوه Fast and Furious، شخصیت‌های اصلی یک تیم کامل را به دست آوردند، زیرا روندهای تکراری هالیوود چنین فرمولی را الزام می‌کنند. بعلاوه، طرح داستانی نیز از سومین فیلم «بی‌مصرف‌ها» الگو می‌گیرد و تا حدی با روش‌های مدرن و قدیمی کار نسل جوان و دایناسورهای اصلاح‌ناپذیر ترکیب می‌شود. و مهمتر از همه، داستان به طور کامل از شر سبک / طنز بی شرمانه مایکل بی خلاص شده است، که این به سود فیلم تمام شد.

در نتیجه، «پسران بد برای زندگی» عمدتاً نقدهای مثبتی از منتقدان سینما دریافت کرد و توانست 426 میلیون دلار در مقابل بودجه 90 میلیون دلاری خود کسب کند که برای این فرنچایز یک رکورد بود. شاید این اثر در بهترین زمان برای خودش ظاهر شد، درست زمانی که اوج اشتیاق به آثار ابرقهرمانی و حماسه‌های سریع و خشمگین قبلاً سپری شده بود و بینندگان خسته از یکنواختی موفق شدند قهرمانان و داستان‌های فراموش شده از گذشته‌های دور را دوباره در آغوش بگیرند.

حقایق جالب: فیلمبرداری اصلی در آتلانتا، میامی و مکزیکوسیتی انجام شد. همچنین این فیلم در میان پرفروش‌ترین فیلم‌های همه‌گیری کرونا در سال 2020، بالاتر از فیلم‌های پرفروشی مانند Tenet کریستوفر نولان، Sonic the Movie و رقیب مستقیم آن Dolittle که در ژانویه اکران شد، بهترین جایگاه را به خود اختصاص داد.

Bad Boys: Ride or Die

پسران بد (Bad Boys) چگونه به مقیاس یک سری فیلم موفق رشد کرد؟
  • تاریخ انتشار: 2024
  • امتیاز IMDb: 7

اما اکنون دیگر لازم نبود خیلی منتظر قسمت بعدی باشیم: فیلمسازان این‌بار عاقلانه تصمیم گرفتند و گفتند تا تا تنور گرم است نان را بچسبانند. این یعنی سونی قصد خود برای ساخت چهارمین فیلم را در آخر هفته اکران فیلم Bad Boys for Life اعلام کرد. بازیگران اصلی قسمت قبلی به نقش خود بازگشتند، کریس برمنر دوباره فیلمنامه را بر عهده گرفت و وظایف کارگردانی بر عهده تیم دو نفره عادل و بلال ماند.

طبق طرح داستان، لوری و برنت در این قسمت خود را در کانون توطئه‌ای خواهند یافت که به نحوی با کاپیتان فقیدشان کنراد هاوارد مرتبط است (به یاد داشته باشید، جو پانتولیانو در همه فیلم‌ها این نقش را بازی کرد). شخصیت‌های اصلی متعهد می‌شوند که نام خوب رئیس سابق خود را از خلاف پاک کنند، اما ناگهان خود را در آن سوی قانون می‌بینند. و اینجا، بدون شوخی، با این سوال مواجه می‌شوند که اکنون برای اثبات پاکی خود چه باید بکنند؟!

نتیجه‌گیری: فرنچایز سینمایی موفق پسران بد (Bad Boys)

پسران بد (Bad Boys) چگونه به مقیاس یک سری فیلم موفق رشد کرد؟

پسران بد یا همان Bad Boys در طول سال‌های فعالیت خود به یک برند شناخته شده و یک فرنچایز نسبتاً موفق تبدیل شده است و چیزی بیش از 840 میلیون دلار در باکس آفیس جهانی کسب کرده است. شیمی بیانی و کلامی دیدنی بین ستارگان اصلی، توانایی سازندگان برای خلق اکشن درجه یک، کمدی مناسب (و گاهی نامناسب) دست به دست هم پسران بد را تا امروز پیش چشم مخاطب به اثری سرگرم‌کننده بدل کرده‌اند. با انتشار قسمت چهارم، این فرنچایز تمام شانس‌های رسیدن به مرز یک میلیارد دلار را دارد. این نشانه آن است که تماشاگر واقعاً به چنین فیلمی نیاز دارد.

به لطف موفقیت پسران بد، مارتین لارنس و به خصوص ویل اسمیت به ستاره‌های بزرگ هالیوود تبدیل شدند و به چهره قهرمانانی از این دست و به طور کلی به ژانر فیلم رفاقتی کمک ویژه‌ای کردند. و حتی با وجود اینکه بهترین سالهای زندگی آنها پشت سر گذاشته شده است، پدربزرگهای بد امروز هنوز به اندازه کافی جذابیت دارند تا با همکاران خود در این ژانر برایزنده‌ماندن بیشتر در چشم مخاطب خود رقابت کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی