ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ویلن دی‌سی + قهرمان - Banner

۸ ویلن دی‌سی که با بیش از یک قهرمان دشمنی دارند

گاهی یک قهرمان کافی نیست، بعضی وقت‌ها به میزانی پلید هستید که بیش از یک قهرمان به سراغت می‌آید

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۴ تیر ۱۴۰۳ | ۱۹:۰۰

ویلن‌های کمیک بوکی، به ویژه آن‌هایی که مدتی طولانی در دنیای داستان‌ها حضور داشته‌اند، معمولاً درگیر یک مرداب خلاقیتی می‌شوند؛ نقشه‌ی زمین‌زدن دشمن خونی خود را پایه‌ریزی کن، شکست نقشه‌ات را ببین، به زندان برو، از زندان بگریز و یک نقشه‌ی تازه را آغاز کن. پس از مدتی، واقعاً نیاز است تا این ویلن از خود بپرسد آیا هدفش ارزش این همه دردسر را دارد یا نه. در هر حال، هر چه بیش‌تر به سراغ شکست دادن دشمن همیشگی‌ات بروی، آن‌ها بیش‌تر انتظار پیدا شدن سر و کله‌ی تو را خواهند داشت.

شاید به همین دلیل شماری از ویلن‌های دی‌سی تمرکز خود به جای دیگری منتقل کرده‌اند. در هر حال، چند بار می‌توانید سراغ بتمن بروید تا این که او به سراغ شما آید؟ پس چرا نگاهی به قهرمان‌های دیگر نیندازید؟ دور از انتظار نیست که برخی سوپرویلن‌ها به دنبال شروعی تازه بروند. در واقع، بعضی از ویلن‌ها هستند که بیش‌تر با دشمنی‌های ثانویه‌ی خود شناخته می‌شوند. برای نمونه این ۸ ویلن دی‌سی هستند که با بیش از یک قهرمان دشمنی دارند.

دثتروک

آنتاگونیست ابتداییآنتاگونیست آتی
تین تایتانزبتمن

دثتروکِ نابودگر به عنوان برترین مزدور دنیای دی‌سی شناخته می‌شود ولی شاید رزومه‌اش باعث شود تا چندان ترسناک به چشم نیاید. اسلید ویلسون در سال‌های آغازین خود بیش‌تر زمانش را صرف جنگیدن با بچه‌ها می‌کرد... و شکست می‌خورد. در واقع، بزرگ‌ترین موفقیت او معمولاً هنگامی رقم می‌خورد که نوجوانان دیگر از سمت او به گروه تین تایتانز رخنه می‌کردند.

این کاراکتر با ذهن استراتژیک و مهارت‌های مبارزه‌ای بی‌رقیبش در نهایت با تبدیل شدن به یکی از دشمنان مداوم بتمن ارتقا جایگاه پیدا کرد تا به عنوان یکی از برترین ویلن‌های دنیای دی‌سی شناخته شود. در هر حال، اگر پایتان به گالری ویلن‌های بتمن باز شود، حضورتان در داستان‌های فراوان کم و بیش تضمین شده است.

سالومون گراندی

آنتاگونیست ابتداییآنتاگونیست آتی
گرین لنترنِ آلن اسکاتبتمن

بزرگ‌ترین توانایی سالومون گراندی نیرو و پایداری فراانسانی‌اش نیست، بلکه این است که می‌تواند مداوماُ به زندگی بازگردد. هر بار که شکست بخورد، او عملاً به عنوان یک ویلن تازه از اسلاتر سوامپ دوباره برمی‌خیزد. پس بعد از سال‌ها آزار رساندن به گرین لنترن و هم‌تیمی‌هایش در جامعه‌ی عدالت آمریکا، گراندی پس از بازنشسته شدن جامعه عدالت چه کار باید کند؟ انگار یک شکار تازه‌ی بزرگ چشم این ویلن را گرفته است؛ بتمن!

درست است که برای هماهنگ شدن سالومون گراندی با شوالیه‌ی تاریکی از قدرت او کاسته شد تا از یک ویلن گروهی تبدیل به دردسر یک شبه‌ی بتمن شود ولی همین کاهش توانایی او بود که اجازه داد حتی پس از دوران طلایی نیز بتواند در دنیای کمیک‌ها حضور داشته باشد.

کلاک کینگ

آنتاگونیست ابتداییآنتاگونیست آتی
گرین اروبتمن

برای یک بار دیگر می‌بینیم که اگر یک ویلن به دنبال مسیر تازه‌ای در زندگی باشد، رفتن به سراغ شهر گاتهام یکی از گزینه‌های جذاب به نظر می‌آید. در حالی که کلاک کینگ به عنوان یکی از دشمنان گرین ارو در دنیای کمیک‌ها رونمایی شد اما در دهه‌ی ۹۰ روی موجی رفت که شمار فراوانی از ویلن‌ها را به مخاطبان شناساند.

با این که دشمنان سرشناسی از شوالیه‌ی تاریکی همانند جوکر، پنگوئن و ریدلر در Batman: The Animated Series حضور داشتند برای تعدادی از ویلن‌ها همچون پویزن آیوی، تو-فیس، کلی‌فیس، مستر فریز، مد هتر، من-بت و خود کلاک کینگ مسیر تازه‌ای تعریف شد. این سریال انیمیشنی کلاک کینگ را به عنوان یک شخصیت کاملاً متفاوت نسبت به کمیک‌ها بازوایی کرد تا مخاطب عمومی او را بیش‌تر به عنوان دشمن بتمن بشناسد.

سایبورگ سوپرمن

آنتاگونیست ابتداییآنتاگونیست آتی
سوپرمنگرین لنترنِ هال جوردن

هنک هنشاو می‌تواند برای هر ویلنی که به دنبال مسیر تازه می‌گردد یک منبع الهام واقعی باشد. با داشتن چهره‌ای که نیمه سوپرمن است و نیم دیگرش مثل ترمیناتور، آن هم در حالی که هویت پلیدت نام «سوپرمن» را در خود جای داده است، چالش بزرگی برای تغییر دادن مسیر در برابرت قرار دارد.

با این وجود تنها نابود کردن محل زندگی یک قهرمان دیگر در داستان Reign of the Supermen کافی بود تا هنک، هال جوردن را به عنوان دشمن خود ببیند. گاهی نیاز نیست تا برنامه‌ی بلند و بالایی برای تغییر دشمن خود داشته باشید، تنها کافی‌ست با یک جنگ‌افزار بزرگ به جایی دیگر شلیک کنید تا سر و کله‌ی یک دشمن تازه پیدا شود.

کینگ شارک

آنتاگونیست ابتداییآنتاگونیست آتی
سوپربویآکوامن

زمانی که خود را سرگرم کلیشه‌ها کنید، به این معناست که همیشه کار برای انجام دارید. به کینگ شارک نگاهی بیندازید. او ویلنی به شمار می‌آید که عملاً به عنوان یک ماهی بیرون از آب رونمایی شد. در جایگاه دشمن سوپربوی که در آن زمان در هاوایی حضور داشت، رقابت این دو کاراکتر تنها تا زمانی ادامه پیدا می‌کرد که کانر از متروپلیس دور باشد. پس اگر دشمن بنیادینت به سمت خشکی برود، با چه کسی باید بجنگی؟ خب، پادشاه دریاها همیشه حاضر است.

این روزها، وقتی که کینگ شارک همراه جوخه‌ی خودکشی نیست، بیش‌تر زمانش را صرف این می‌کند تا بر دنیای مجرمان آتلانتیس نظارت داشته باشد. شاید کمی استریوتایپ به نظر آید اما بعضی وقت‌ها باید به سراغ گزینه‌هایی بروی که منطقی هستند.

اولترا-هیومنایت

آنتاگونیست ابتداییآنتاگونیست آتی
سوپرمنجامعه‌ی عدالت آمریکا

اولترا-هیومنایت که عموماً به عنوان نخستین سوپرویلن شناخته می‌شود، احتمالاً یکی از بدشانس‌ترین ویلن‌ها باشد. به عنوان کهن‌ترین دشمن تکرارشونده‌ی سوپرمن، انتظار دارید تا این مجرم باهوش بتواند جایگاهی ویژه در گالری ویلن‌ها مرد پولادین داشته باشد. اولترا-هیومنایت که نماینده‌ی هر چیز وارون سوپرمن، از توانایی گرفته تا اخلاقیات، است شاید این روزها به عنوان بزرگ‌ترین دشمن سوپرمن شناخته می‌شد اگر لکس لوتر جذاب‌تر پا به دنیای داستان‌ها نمی‌گذاشت.

وقتی جایگاه دانشمند دیوانه با نقشه‌های پلید توسط لوتر پر شد، اولترا-هیومنایت خیلی زود در تاریخچه‌ی واپسین پسر کریپتون از یادها رفت تا این که توانست جایی که در آن تاریخ اهمیت دارد حاضر شود؛ جامعه‌ی عدالت آمریکا. اکنون، هر زمان که داستانی مربوط به قهرمان‌های دوران طلایی باشد، احتمال این می‌رود که اولترا-هیومنایت را پشت نقشه‌های جامعه‌ی ناعدالتی پیدا کنید.

کلاریون پسر جادوگر

آنتاگونیست ابتداییآنتاگونیست آتی
اتریگنیانگ جاستیس

با این که جک کربی، کلاریون پسر جادوگر را به عنوان یکی از دشمان اتریگن پدید آورد ولی به خاطر نقش پررنگ او در دهه‌ی ۹۰ میلادی در جایگاه یکی از آنتاگونیست‌های گروه یانگ جاستیس، کم‌تر کسی چنین حقیقتی را به یاد دارد.

کم و بیش می‌توان گفت کلاریون مسیر وارون کینگ شارک را در یافتن یک دشمن تازه پیمود. در حالی که کینگ شارک به دشمنی رسید که بیش‌تر با تم خود هماهنگی دارد اما کلاریون پسر جادوگر از سر و کله زدن با اتریگنی که با ماورا و جادو سر و کار دارد به سراغ یک گروه ابرقهرمانی رفت. البته دست‌کم اکنون با شخصیت‌هایی رو به رو می‌شود که حداقل از نظر ظاهری هم‌سن خودش هستند.

دارک‌ساید

آنتاگونیست ابتداییآنتاگونیست آتی
جیمی اولسنخدایان نوین و جاستیس لیگ

حقیقتی که شاید برای شنیدنش درباره‌ی خدای پلیدی، ارباب آپوکالیپس و یکی از بزرگ‌ترین ویلن‌های دی‌سی آماده نیستید این است که او نخستین بار در کمیک اختصاصی جیمی اولسن پدیدار شد. جک کربی در کمیک Superman’s Pal, Jimmy Olsen دارک‌ساید را به عنوان یک بیگانه‌ی نابغه پشت یک آزمایشگاه جهش ژنتیکی معرفی کرد.

اگر تنها به ظاهر نگاه کنیم، دارک‌ساید همانند یک مرد با پوست سنگی به نظر می‌آید که دامنی بنفش به تن می‌کند و چهره‌اش همچون یکی از کارگران بارانداز بروکلین به نظر می‌آید. نامش عملاً معنای «سویه‌ی تاریک» می‌دهد. یک مفهوم بسیار ساده که احتمالاً نمی‌توانست پس از رونمایی‌اش چندان دوام آورد. اما بعضی وقت‌ها یک تیم از نویسندگان و هنرمندان می‌توانند چنین مفهوم ساده و شاید خنده‌داری را تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین تهدیدهای دنیای دی‌سی کنند تا در برابر بزرگ‌ترین قهرمانان این جهان بایستد.

DC
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی