ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فیلم سینمایی

نقد و بررسی فیلم In A Violent Nature | جنگل وحشی

یک فیلم اسلشر بیمار، ناراحت کننده و یک‌بار مصرف

ایمان اکرمی
نوشته شده توسط ایمان اکرمی | ۱۲ تیر ۱۴۰۳ | ۱۳:۰۰

فیلم‌های اسلشر، یکی از محبوب‌ترین ژانر‌ها در فیلم است که مخاطبان خاص را دارد. اخیرا فیلم جدیدی در این ژانر به نام In A Violent Nature منتشر شده که توانسته تا حدودی نظر تماشاگران خود را جلب کند و نمره‌های متوسط رو به بالایی بگیرد. اما آیا این فیلم واقعا ارزش تماشا دارد و می‌تواند نیاز‌های مخاطبان ژانر اسلشر را برآورده کند؟ با بررسی فیلم In the violent Nature همراه ویجیاتو باشید.

ژانر اسلشر در فیلم In A Violent Nature

پیش از شروع بررسی بیایید نگاهی کلی به ژانر اسلشر داشته باشیم و به این بپردازیم که آیا فیلم In A Violent Nature استاندارد‌های این ژانر را رعایت می‌کند یا خیر.

ژانر اسلشر یکی از زیرمجموعه‌های ژانر ترسناک است که به جای جامپ اسکیر و ترس‌های ماورایی، با تکه تکه کردن آدما و خونریزی‌های شدید سر و کار دارد. از قدیمی‌ترین فیلم‌های این ژانر می‌توان به کشتار با اره برقی در تگزاس اشاره کرد که البته فیلم In A Violent Nature ادای احترامی‌ست به فیلم‌های کلاسیکی مثل کشتار با اره برقی در تگزاس است.

به طور کلی طی سال‌ها تولید فیلم‌های اسلشر در دنیا، یکسری ویژگی‌های ثابتی به این ژانر تعلق گرفت که بعد از آن همه فیلم‌های بعدی در این چارچوب قرار گرفتند. یکی از این ویژگی‌ها وجود یک قاتل نقابدار که عامل مرموزی و ترسناکی آنتاگونیست فیلم است. نقاب روی صورت شخصیت‌های اسلشر، معمولا حس‌های عجیبی منتقل می‌کند؛ بنابراین این ویژگی ظاهرا بی اهمیت، تاثیر زیادی روی کلیت فیلم می‌گذارد.

محیط مرموز و دور افتاده، زیر سوال بردن اخلاق، صحنه‌های قتل عذاب‌آور و خون ریزی شدید و طعنه به تمایلات جنسی، از دیگر ویژگی‌های ژانر اسلشر است که فیلم In A Violent Nature این ویژگی‌ها را شامل می‌شود.

داستان و روایت

اگر بگویم اکثر فیلم‌های اسلشر از یک داستان کلیشه‌ای استفاده می‌کنند، اغراق نکردم. به جز چند نمونه انگشت شمار، فیلم‌های ژانر اسلشر دارای یک داستان مشابه هستند. قاتل بی رحم و مرموزی که یک گروه از جوانان نادان و فضول را دنبال می‌کند و تک به تک آن‌ها به بدترین حالت ممکن می‌کشد.

اما اگر فیلم‌های اسلشر در داستان انقدر به هم شبیه هستند، پس چه چیزی باعث موفقیت و شکست آن‌ها می‌شود؟ به طور کلی در حالت پیش فرض باید در نظر بگیریم که فیلمی که در ژانر اسلشر ساخته می‌شود شکست می‌خورد. مگر اینکه بتواند یک روایت منحصر به فرد و خاصی داشته باشد. مانند سری فیلم Halloween یا مجموعه Scream که توانسته‌اند موفقیت خوبی در گیشه و نمرات پیدا کنند.

داستان فیلم In A Violent Nature حول محور یک شخصیت قاتل به نام جانی می‌چرخد که در واقع یک جسد است که طی سال‌ها پوسیده و هدفش اکنون انتقام از جوانان فضول و دزد است.

بخوانید: فیلم‌های ترسناکی که ممنوع شده‌اند

به طور کلی بیننده در طی فیلم هیچ ارتباط عاطفی خاصی با شخصیت‌های داستان برقرار نمی‌کند. با اینکه ریتم کلی روایت مناسب است اما بحث اینجاست که این ریتم تند وقتی شخصیت‌ها برایمان بدون اهمیت باشد، ارزشی ندارد. بنابراین فیلم به جای تبدیل شدن به یکی از بهترین فیلم‌های اخیر اسلشر تبدیل به یک فیلم سرگرم کننده برای طرفداران این ژانر می‌شود.

شخصیت‌های قربانی در فیلم عملا هیچ ارتباط و نیروی دراماتیک قوی ندارند و کشته شدن آن‌ها هیچ حسی در بیننده ایجاد نمی‌کند. اما شخصیت قاتل یا همان جانی، تا حدودی می‌تواند برای بیننده جذاب باشد؛ آن هم فقط به دو دلیل مهم. دلیل اول اصل انتقام‌جویی است و دلیل دوم معجزه کارگردانی که جلوتر راجبش مفصل بحث می‌کنیم.

عنصر انتقام‌جویی یکی از محبوب‌ترین عناصر در فیلم‌ و سریال‌ها است. در فیلم In A Violent Nature شخصیت قاتل، دارای یک روحیه انتقام جویی است و دلیل این خشونت بی حد و اندازه او همین انگیزه انتقام است. انتقام علاوه بر بیشتر کردن هیجان روایت، نوعی نیروی روانشناسی هم درونش دارد که شخصیت را برای بیننده پویاتر می‌کند.

شاید عذاب‌آور ترین بخش روایت، صحنه‌های توضیح و معرفی بیش از حد باشد. فیلم به جای استفاده متعادل از دیالوگ و سینماتوگرافی، در بخشی از فیلم کاملا از دیالوگ و توضیح اضافه استفاده می‌کند و در بخشی دیگر کامل از تکنیک‌های سینماتوگرافی و روایت‌های تصویری استفاده می‌کند.

سکانس‌های فلش بک که مربوط به معرفی بیشتر شخصیت‌ها است، فایده‌ای جز خسته شدن بیننده و صرفا یک فاصله کوتاه از صحنه‌ها خشنونت آمیز ندارد. برای همین فیلم از نظر روایی ضعیف است و صرفا می‌تواند بیننده را سرگرم کند، نه اینکه او را وادار به تماشای فیلم کند.

معجزه کارگردانی

یکی از دلایل اینکه فیلم In A Violent Nature کمی قابل تحمل و تماشا است، کارگردانی خوب فیلم و سینماتوگرافی زیبا و دیدنی است.

برای مثال، حرکت دوربین در سکانس‌هایی که جانی در حال تعقیب و کشتن قربانی‌اش است، بسیار قابل توجه است. دوربین به آرامی حرکات جانی را دنبال می‌کند و با استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری، بیننده را وادار توجه کردن به جزئیات اعمال جانی می‌کند.

یا در سکانسی دیگر وقتی جانی از بین جنگل‌ها و علف‌ها عبور می‌کند، صدای پایش پر قدرت شنیده می‌شود و دوربین با دنبال کردن او و معرفی‌اش، به او یک نیروی استوار و پویا می‌بخشد و بیننده این را درک می‌کند که با یک قاتل بی رحم و با قدرتی خاص و عجیب تعریف سر و کار دارد.

درونمایه

بررسی فیلم In the violent Nature _ جنگل وحشی

شاید فیلم In A Violent Nature از نظر روایت و ساختار چنگی به دل نزند و بیننده را با خود همراه نکند، اما هنری که در فیلم جریان دارد را نمی‌توان نادیده گرفت. فیلم با زیر سوال بردن مفاهیم عمیق، مخاطب را وادار به تفکر می‌کند و مدام از خودش سوالاتی را می‌پرسد.

یکی از این مفاهیم، اخلاق است. اخلاق درست چیست و چه چیزی اخلاقی است. یا از آن مهم‌ترین، تفکر سادیسمی از کجا می‌آید و چرا بشریت با چنین عنصر بی رحمی سر و کار دارد.

در ابعاد بالاتر، این بحث جریان دارد که طبیعت چه ارتباطی به روح بشریت دارد؟ فیلم به وضوح به این موضوع اشاره می‌کند که طبیعت تاثیر زیادی روی عناصری مثل اخلاق و روحیه سادیسمی دارد. ذات طبیعت وحشی است و این و درواقع تمام وحشیگری‌هایی که در طول تاریخ شاهد بودیم از طبیعت سرچشمه می‌گیرد. این بحث ذات فیلم است که حتی از روی اسم آن‌ها می‌تواند متوجه شد.

بررسی کلی فیلم In A Violent Nature

  • وفاداری به ژانر اسلشر و داشتن ویژگی‌های کلیدی این ژانر
  • ادای احترام به فیلم‌های کلاسیک اسلشر مثل کشتار با اره برقی در تگزاس
  • ساختار روایی ضعیف و ناموفق
  • شخصیت پردازی قربانیان کاملا بی فایده است
  • غیر قابل اهمیت بودن سرنوشت قربانیان برای بیننده
  • به خوبی به شخصیت قاتل پرداخته شده
  • کارگردانی و عناصر هنر در فیلم کارکرد خوبی دارند

سخن آخر

بررسی فیلم In the violent Nature _ جنگل وحشی

فیلم In A Violent Nature شاید فیلم موفق و شاهکاری نباشد، اما احتمالا بتواند از پس سرگرم کردن طرفداران ژانر اسلشر تا حدودی بر بیاید و بتواند نیاز‌های آن‌ها را به عنوان انتظاری که از یک ژانر اسلشر دارند بر آورده کند. فیلم مدام در دو راهی ارائه چیز جدید به بیننده یا طی کردن مسیر کلیشه‌ای گیر می‌کند در نهایت نمی‌تواند هیچ کدام را به درستی طی کند. بنابراین انتظار یک فیلم قوی را هنگام تماشای In A Violent Nature نداشته باشید.

60
امتیاز ویجیاتو

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی