ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بازی Red Dead Redemption 2
آموزش

۱۰ نکته‌ای که بهتر است قبل از تجربه Red Dead Redemption 2 یاد بگیرید

دیگر چیزی به تاریخ انتشار Red Dead Redemption 2 برای پی‌سی باقی نمانده و از همین حالا پی‌سی گیمرهای بسیاری دارند خودشان را گرم می‌کنند که پای این بازی بزرگ، غنی و خوش ساخت بنشینند. ...

پدرام بهادری
نوشته شده توسط پدرام بهادری | ۱۱ آبان ۱۳۹۸ | ۱۱:۴۴

دیگر چیزی به تاریخ انتشار Red Dead Redemption 2 برای پی‌سی باقی نمانده و از همین حالا پی‌سی گیمرهای بسیاری دارند خودشان را گرم می‌کنند که پای این بازی بزرگ، غنی و خوش ساخت بنشینند.

البته اگر جزو این دسته هستید، یادتان نرود که غرب وحشی در Red Dead Redemption 2 عجیب وسیع و گسترده است و ویژگی‌های بسیاری هم برای اولین بار در این نسخه سر و کله‌شان پیدا شده. نکات ریز و درشت بی شماری نیز در گیم پلی نهفته است و تقریبا می‌توان گفت که بازی هیچ کدام از آن‌ها را به طور کامل و دقیق به شما آموزش نمی‌دهد.

البته که این ویژگی ایراد به حساب نمی‌آید، در واقع راکستار تصمیم گرفته تا با الگو گرفتن از عنوان موفقی چون زلدا، کشف بیشتر این ویژگی‌ها و شگفتی‌های دنیای تحسین برانگیزش را به مخاطب واگذار کند. بنابراین باید بدانید که در Redemption 2 خبری از آموزش‌های کامل و تصویری عناوین دیگری چون اساسین کرید نیست و ممکن است ساعت‌ها طول بکشد تا با برخی از المان‌های اصلی گیم پلی به طور کامل آشنا شوید.

Red Dead Redemption 2

اما اگر وقت یا حوصله‌ای برای اکتشاف ندارید و ترجیح می‌دهید تا پیش از قدم گذاشتن به جنگل‌های سرسبز یا بیابان‌های بی آب و علف آمریکای شمالی، با نکات مهم Red Dead Redemption 2 بیشتر آشنا شوید، ۱۰ نکته زیر به طور اختصاصی برای شما نوشته شده است. البته به زودی در چند مطلب جداگانه دیگر ذره بینی درشت‌تر برداشته و به آموزش بخش‌های مختلف بازی هم می‌پردازیم.

مکانیزم نوارهای سلامتی، انرژی و Dead Eye یا چرا خواب کافی و تغذیه مناسب اهمیت دارد؟

تقریبا تمامی بازی‌ها از جمله حتی ساخته‌های قبلی خود راکستار مکانیزم ساده و سر راستی برای نوار سلامتی دارند. GTA V را در نظر بگیرید، نواری سبز رنگ در گوشه تصویر وضعیت سلامتی کاراکتر شما را نشان می‌دهد، خطی آب نمایانگر میزان استامینا یا همان انرژی است و نوار نارنجی رنگ انتهایی مربوط به قدرت ویژه فرانلکین، مایکل یا تروور می‌شود.

اتفاقا Red Dead Redemption 2 نیز سه المان مشابه دارد که نواری به دور نماد هر کدام کشیده شده. اما خود این نمادها نیز پر و خالی شده و روی حلقه یا همان نوار دور خودشان نیز تاثیر می‌گذارند. برای درک بهتر اجازه دهید از همان نام‌هایی استفاده کنیم که طراحان بازی این دو را می‌نامند، حلقه (Ring) و هسته (Core).

Red Dead Redemption 2

مکانیزم عملکرد حلقه بسیار ساده و آشناست. اگر آسیب ببینید، حلقه سلامتی خالی شده و هنگام دویدن نیز حلقه استامینا شروع به کم شدن می‌کند. برای پر شدن دوباره این حلقه‌ها می‌توانید کمی منتظر بمانید و یا از آیتم‌های مختلفی چون تونیک‌ها استفاده کنید.

هسته‌های سلامتی، استامینا و Dead Eye را  نیز می‌توان به سطل‌هایی سوراخ تشبیه کرد که حتی اگر کامل هم پر باشند، با گذشت زمان خالی می‌شوند. اینکه چه مقدار طول می‌کشد تا هر نوار تخلیه شود، به عوامل مختلفی بستگی دارد، برای مثال آرتور مورگان شما چاق است یا لاغر؟ در کوهستان‌های برفی و صفر درجه لباس تابستانی پوشیدید یا چند روز است که چشم روی هم نگذاشتید؟

اما مکانیزم و هدف این هسته‌ها یا Core‌ها چیست؟ در وهله اول این هسته‌ها نقش منبع ذخیره را دارند، به عنوان مثال اگر برای مدتی طولانی بدوید و حلقه استامینا خالی شود حالا دیگر با برداشتن هر قدم اضافه، هسته استقامت نیز با سرعت بیشتری خالی می‌شود تا در نهایت به پایان برسد. اما مهم‌تر از این، وضعیت این هسته‌ها روی سرعت خالی یا پر شدن حلقه‌ها نیز تاثیر می‌گذارد.

حالا احتمالا می‌پرسید که چطور می‌توان وضعیت این هسته‌ها را بهبود بخشید؟ خوردن غذا، داشتن خواب کافی و آیتم‌های متنوع دیگر چون نوشیدنی‌ها همگی می توانند عملکرد هسته‌ها را تحت تاثیر قرار دهند. همین موضوع سبب می‌شود که هیچ کدام از المان‌های رئالیسم Red Dead Redemption 2 بی هدف و عبث نباشند.

دیگر تنها کافیست تا قبل از خوردن غذا یا استفاده از آیتمی، به مشخصات آن توجه کنید تا متوجه اثر آن روی هر یک از هسته‌ها شوید. برای همین است که شاید کشیدن یک نخ سیگار لذت زیادی داشته باشد اما باید مراقب اثر آن روی هسته استقامت یا همان Stamina باشید.

مراقب از دست دادن ماموریت‌های فرعی بازی باشید

Red Dead Redemption 2

اگر خط داستانی بیش از 60 ساعته و ماموریت‌های اصلی بازی برایتان کافی نیست، اصلا نگران نباشید چرا که جهان بزرگ Red Dead Redemption 2 مملو است از اتفاقات و غالفگیری‌های مختلف. تمامی این ماموریت‌ها، اتفاقات و شخصیت‌های فرعی با رنگ سفید مشخص شدند در حالی که آیکون‌های زرد رنگ نشان دهنده ماموریت‌های اصلی است.

اما موضوع حائز اهمیت این است که بسیاری از این ماموریت‌های فرعی با پیشروی در بازی و پشت سر گذاشتن ماموریت‌های اصلی از بین می‌روند و دیگر امکان تجربه آن‌ها وجود ندارد. بنابراین توصیه می‌کنم همزمان و موازی با جلو بردن خط داستانی، این ماموریت‌های فرعی به خصوص آن‌هایی را که مربوط به اعضای کمپ می‌شوند، از دست ندهید.

همه اسب‌ها نجیب نیستند

خجالت نکشید، هیچ کدام از ما سوارکارهایی که فکر می‌کردیم نیستیم. کنترل اسب‌ها در Red Dead Redemption 2 به اندازه‌ای واقع گرایانه و دقیق است که اصابت با درخت یا هر مانع دیگری می‌تواند به راحتی شما و اسب بیچاره را کله پا کند.

Red Dead Redemption 2

اما حتی زمانی که به کنترل اسب خود عادت کرده و سوارکاری ماهر شدید، همچنان باید مراقب اسب‌های وحشی و رام نشده دیگر باشید. اسب‌هایی که در طبیعت پیدا می‌کنید و یا اسبی که به تازگی خریدید، به آرامی و مهربانی یار دوست داشتنی قبلی شما نیستند. کافیست از پشت نزدیک یکی از آن‌ها شوید تا با یک جفتک آرتور را در کسری از ثانیه آن دنیا بفرستند. فکر کنم نیازی به گفتن آن نباشد که مشت زدن به اسب هم بدترین تصمیمی است که می‎توانید در زندگیتان بگیرید.

نگران نباشید، سرتان بی کلاه نمی‌ماند

هر شغل و حرفه‌ای لباس و تجهیزات مخصوص به خودش را دارد. دانشمندان روپوش‌های سفید رنگ به تن می‌کنند و مدیرهای میانسال را هم احتمالا با کت و شلوارهای شیک‎شان می‌شناسید. اگر هفت‎تیرکشی و گاوچرانی را هم شغل حساب کنیم، تصور یکی از آن‌ها بدون کلاه کابویی و چکمه‌های بزرگ کمی دشوار است.

اما اگر کمی دنبال دردسر باشید، آن کلاه زودتر از آنچه که فکرش را بکنید از روی سرتان خواهد افتاد. پرتاب یک مشت به سمت صورت یا اصابت یک گلوله در نبردها کلاه آرتور را به باد می‌دهد و دیگر پیدا کردن آن بعد از کشتن ده‌ها نفر کار آسانی نیست.

Red Dead Redemption 2

ولی اگر فکر می‌کردید که با از دست دادن هر کلاه مجبور هستید بار دیگر آن را خریداری کنید، نشان می‌دهد که چندان در منوهای اینونتوری بازی کند و کاو نکردید. مهم نیست چند تا از کلاه‌هایتان را از دست دهید، همه آن‌ها در خورجین اسب موجود هستند و کافیست با نگه داشتن دکمه L1 به تب Horse بروید و کلاهی را که می‌خواهید، انتخاب کنید.

اسب خودتان را روی حالت پرواز خودکار قرار دهید ولی افسار آن را محکم بگیرید

دنیای Red Dead Redemption 2 به حدی بزرگ است که چه سوار بر اسب بتازید و یا قطار را برای حمل و نقل انتخاب کنید، همچنان مدت‌ها طول خواهد کشید که از نقطه ای به نقطه دیگر آن بروید. البته که واقعا در بازی خود مسیر لذت بخش و مهم تر از مقصد است و آنقدر اتفاقات مختلفی در این سفرهای کوتاه می‌افتد که خستگی راه را فراموش می‌کنید اما به هر حال اگر حوصله سوارکاری ندارید، کافیست نقطه‌ای را در نقشه انتخاب کرده و دوربین بازی را در حالت سینمایی قرار دهید تا اسب‎تان به طور خودکار شما را به آنجا ببرد.

البته استفاده از این قابلیت ریسک‌ها و مشکلاتی نیز دارد. اول از همه اسب شما در این حالت با سرعتی متوسط حرکت می‌کند و مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا به مقصد برسید. اما مهم‌تر از آن، با قرار دادن دوربین در حالت سینماتیک ممکن است در مسیر اسب شما با سوارکارهای دیگر برخورد کند و یا راهزن‌ها چند گلوله مهمانتان کنند.

Red Dead Redemption 2

پس چرا نمی‌توانم با دو هفت تیر به دل دشمن بزنم؟

اگر تریلرهای بازی را پیش از عرضه دنبال کرده باشید، تقریبا در بیشتر آن‌ها دیدید که آرتور مورگان با دو هفت تیر در دست‌هایش درست مانند مکس پین، بی وقفه دشمنانش را به گلوله می‌بندد. اما در کاتالوگ مغازه‌های سلاح فروشی به دنبال آن نباشید چرا که در چند ساعت اولیه بازی خبری از این ویژگی نیست.

برای آزاد کردن این قابلیت باید یکی از مراحل اصلی بازی را پشت سر بگذارید که در فصل دوم و همراه با مایکا (Micah) روایت می‌شود. پس از به پایان رساندن این مرحله است که مایکا غلاف دیگری به آرتور می‌دهد و از این پس او می‌تواند از دو هفت تیر یا یک هفت تیر و یک شاتگان کوچک استفاده کند.

قبل از شروع مرحله، سلاح‌هایتان را فراموش نکنید

آخرین ساخته راکستار بدون شک واقع گرایانه‌ترین عنوانی است که این کمپانی چیره دست ساخته و المان‌های رئالیسم در نقطه به نقطه گیم پلی بازی به چشم می‌خورد. یکی از محدودیت‌های Red Dead Redemption 2 این است که بر خلاف GTA V و دیگر بازی‌های قبلی اجازه نمی‌دهد تا چندین سلاح مختلف را همزمان به همراه داشته باشید.

Red Dead Redemption 2

درست خواندید، آرتور دیگر نمی‌تواند مانند CJ یا مایکل، در میان درگیری از جیب شلوارهایش سلاح بزرگی چون تک تیرانداز در آورد. تمامی تجهیزات شما از سلاح‌ها گرفته تا تونیک‌ها در خورجین اسب نگهداری می‌شوند، بنابراین احتمالا اوایل تجربه بازی بارها اتفاق خواهد افتاد که بدون برداشتن هیچ سلاحی و تنها با همان هفت تیر خود ماموریت را آغاز خواهید کرد.

راه حل ساده است؛ به خاطر بسپارید که قبل از صحبت کردن با یکی از کاراکترها و یا شروع مرحله، حتما به کنار اسب خود بروید و با نگه داشتن دکمه L1 (در پلی استیشن 4) سلاح‌هایی را که می‌خواهید، انتخاب کنید.

همیشه یک کیت نجات اسب به همراه داشته باشید

در دنیای Red Dead Redemption 2، اسب‌ها بهترین یار و همراهتان هستند. این حیوان دوست داشتنی که حتی خودتان نامش را انتخاب می‌کنید؛ نه تنها شما را کیلومترها از شرق تا غرب یا جنوب تا شمال بازی جا به جا می‌کند، بلکه تمامی تجهیزات و سلاح‌های شما را نیز به دوش می‌کشد.

بنابراین تعجبی ندارد مردن اسبی که ساعت‌ها مراقبش بودید، یکی از دردناک‌ترین لحظاتی است که در بازی با آن مواجه خواهید شد، به خصوص اگر خود مجبور شوید حیوان بیچاره را از درد نجات دهید.

بهترین راه این است که تا حد امکان جان اسب خود را در خطر قرار ندهید و در هنگام درگیری‌ها فراری اش دهید اما اگر هم آسیب دید، به همراه داشتن یک کیت نجات اسب یا همان Revive Kit می‌تواند جان یار همیشگی‎تان را نجات دهد. این کیت‌ها را نیز می‌توانید در فروشگاه اصلی بازی (General Store) پیدا کنید.

سلاح‌ها را حتما تمیز کنید

Red Dead Redemption 2

سلاح‌ها شما به راحتی کثیف می‌شوند و این آلودگی عملکرد آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای همین هر از چند گاهی آن‌ها را تمیز کنید و چند روغن مخصوص نیز به همراه داشته باشید چرا که فرآیند تمیز کردن را سریع‌تر و بهتر می‌کند.

سلاح‌های آرتور هیچ وقت خراب نمی‌شوند اما در اثر استفاده زیاد و کثیف شدن، دقت و قدرت آن‌ها کاهش می‌یابد. برای تمیز کردن سلاح‌ها و دیدن وضعیت کلی آن‌ها کافیست در منوی انتخاب سلاح، روی هر کدام دکمه R3 (یا RS در ایکس باکس) را فشار دهید.

لازم نیست برای دویدن پشت سر هم دکمه فشار دهید

این نکته آخر شاید تا حدودی سلیقه‌ای باشد اما بسیاری از فشار دادن پیوسته دکمه X یا A برای دویدن چندان دل خوشی ندارند. اگر شما هم یکی از آن افرادی هستید که از فشار دادن پشت سر هم یک دکمه زود خسته می‌شوید، جایی برای نگرانی نیست. به بخش تنظیمات بازی بروید و با تغییر دادن گزینه Toggle Run، دیگر تنها کافیست یک بار دکمه اشاره شده را فشار دهید تا آرتور شروع به دویدن کند.

دنیای Red Dead Redemption 2 به اندازه‌ای بزرگ و وسیع است که ۱۰ نکته بالا بیشتر نقش پیش غذا را دارند. به یاد داشتن این نکات باعث می‌شود تا در چند ساعت اولیه بازی کمتر گیج شوید اما اگر به دنبال آموزش‌های تخصصی‌تر و با جزییاتی بیشتر هستید، قسمت‌های بعدی این سری مطلب آموزشی را از دست ندهید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • Reza Dark
  Reza Dark | ۱۵ آبان ۱۳۹۸

  وای چقدر منتظرم برا این بازی ... عالی بود

 • Majid
  Majid | ۱۱ آبان ۱۳۹۸

  یادش بخیر پارسال همین موقع این مطلب تو دیجیاتو قبل اینکه بخرم بازیشو (هکی برا PS4) خوندم

  • ابدروبلبل
   ابدروبلبل | ۱۱ آبان ۱۳۹۸

   هکی

  • امیر
   امیر | ۳ خرداد ۱۳۹۹

   مگه میشه بازی ها رو هک خرید؟

مطالب پیشنهادی