اعداد DPI و CPI در بیان دقت یک ماوس چه معنایی دارند؟

یک مفهوم یکسان تنها از دو نگاه مختلف

۲

وقتی نوبت به خرید ماوس (یا تلفظ موس که شاید رایج‌تر باشد) گیمینگ می‌رسد، احتمالا شما هم با کلمات و اصطلاحات مختلفی رو‌به‌رو می‌شوید که به نظر پیچیده و مبهم می‌آیند. از سنسورها گرفته تا شتاب، بیشترین سرعت و حتی هماهنگ کردن نورپردازی RGB ماوس با بقیه سیستم. برای اینکه بتوانید بفهمید چه ماوسی برای بازی کردن بهترین است،‌ باید سراغ مدلی بروید که به راحتی در دست جای بگیرد و البته یک ویژگی بسیار مهم آن، رزولوشنش است یا همان DPI. پس ولی CPI چی بود؟

با وجود آنکه بیشتر سازنده‌های ماوس از DPI برای اندازه‌گیری رزولوشن و دقت ماوس استفاده می‌کنند، این سیستم معیار کاملا درستی نیست. اما چون آنقدر در بین مردم رواج پیدا کرده که بیشتر این شرکت‌ها همچنان دقت ماوس‌های خود را با DPI بیان می‌کنند. برای مثال، شرکت لاجیتک از DPI استفاده می‌کند در حالی که شرکت Steelseries اصطلاح درست‌تر CPI را ترجیح می‌دهد. در مورد ماوس‌های گیمینگ، DPI و CPI هر دو به یک چیز اشاره می‌کنند اما اگر بخواهیم فنی‌تر بررسی کنیم، این دو اتفاقا معناهایی کاملا متفاوت دارند.

اما هر چند که ممکن است معناهای مختلفی داشته و فاکتورهای متفاوتی را اندازه‌گیری کنند، باز هم بسته به اینکه مشتری باشید یا تولید کننده، هر دو به یک مفهوم اشاره دارند. بنابرین آماده باشید تا کمی در مورد این دو مفهوم کمی پیچیده بیشتر توضیح دهیم. پس با ویجیاتو همراه باشید.

DPI ماوسمعنای DPI چیست؟

در واقع DPI مخفف Dots Per Inch یا همان تعداد نقاط در یک اینچ است که استفاده اصلی آن در اندازه‌گیری رزولوشن و کیفیت خروجی یک چاپگر است. این عدد به تراکم و چگالی جوهر روی یک تکه کاغذ اشاره دارد اما البته به نحوی گیج‌کننده از آن برای مشخص کردن تراکم پیکسل یک تصویر هم استفاده می‌شود که خب دنیا و مدیوم دیگری به حساب می‌آید.

هر چه عدد DPI بالاتر باشد، نقاط روی صفحه هم متراکم‌تر و بهم نزدیک‌تر هستند و هر چه قدر این تراکم نقاط بیشتر باشد، تصویر مورد نظر جزییات بیشتری خواهد داشت. بنابرانی می‌توانید تصویر مورد نظر خود را با اندازه بزرگتری چاپ کنید بدون آنکه مجبور باشید تصویر را اسکیل‌آپ کنید و باعث تار شدن آن شوید.

شیوه استفاده و کاربرد آن مشابه PPI یا Pixels Per Inch است، مفهومی که به تراکم پیکسل‌های یک مانیتور یا تصویر دیجیتالی اشاره دارد. هر چند که این دو یکی نیستند از آنجایی که در مورد PPI بحث روزولوشن یک مانیتور و تصاویر دیجیتالی در میان است و در واقع تعداد تمامی پیکسل‌ها در یک تصویر یا نمایشگر را اندازه‌گیری می‌کند.

DPI ماوس

بنابراین از DPI برای صنایع چاپ و دیجیتال و از PPI فقط برای تصاویر دیجیتالی استفاده می‌شود و رزولوشن می‌تواند به معنای اندازه و تراکم چیزهای مختلفی باشد. تا اینجای کار ابهامی نیست؟

معنای CPI چیست؟

حالا قرار است همه‌چیز کمی پیچیده‌تر شود چرا که CPI مخفف Counts Per Inch یا تعداد شمارش‌ها به ازای یک اینچ است که یعنی به حساسیت ماوس اشاره دارد. هر چقدر مقدار CPI بالاتر باشد، ماوس نسبت به حرکات دست شما حساس‌تر است. این عدد تعداد قدم‌هایی حساب می‌شود که ماوس گزارش می‌کند وقتی یک اینچ حرکت کند. اما چیزی که واقعا این عدد نشان می‌دهد، تعداد پیکسل‌هایی است که در یک اینچ روی سطح سنسور ماوس جا می‌گیرد که یک جورایی این سنسور به سنسور CMOS دوربین دیجیتالی شباهت دارد.

بیشتر بخوانید:

بنابراین وقتی به بازه حساسیت یک ماوس نگاه می‌کنید، فرض کنیم برای مثال بین ۱۰۰ تا ۱۲ هزار، این بازه بدین معناست که موس می‌تواند بین ۱۰۰ تا ۱۲ هزار قدم به ازای هر اینچ بردارد. عدد کمتر باعث می‌شود نشانه‌گر ماوس به نظر آرام‌تر حرکت کند و شما مجبور هستید ماوس را بیشتر روی میز حرکت دهید تا ماوس به آن سمت دیگر صفحه برسد. عدد بالاتر نیز محتاج حرکت کمتری از سوی شماست.

DPI ماوس

اگر ماوس شما یک دکمه کوچک زیر چرخ اسکرول خود دارد، این دکمه CPI است که برخی از شرکت‌ها آن را DPI می‌نامند. گاهی اوقات شرایط از این هم پیچیده‌تر می‌شود وقتی تولیدکننده‌هایی چون لاجیتک نه تنها تنظیمات CPI را به DPI نسبت می‌دهند، بلکه از آن به عنوان بازه رزولوشن هم یاد می‌کنند.

وقتی چندین عامل دیگر را هم مورد نظر قرار می‌دهید، مفهوم و معنای عدد CPI پیچیده‌تر هم می‌شود. شرکت‌‌های سازنده موس گاهی پیکسل‌های سنسور را نیز به چندین بخش تقسیم کرده تا عدد بزرگتری را روی جعبه ماوس به مشتری نشان دهند که چندان برای عملکرد خوب مناسب نیست. همچنین CPI تنها معیار حساسیت یک ماوس نیست به خصوص از آنجایی که خود بازی‌ها اجازه می‌دهند تا حساسیت ماوس را بالا یا پایین ببرید. البته توجه داشته باشید اگر DPI یا دقت ماوس شما پایین باشد، با بالا بردن تنظیمات آن در بازی، ماوس با آن دقتی که باید کار نمی‌کند و به اصطلاح لگ می‌زند. همچنین مقداری که در بازی تنظیم می‌کنید نیز خود ضریبی از DPI ماوس شماست.

پس چرا این روزها به جای CPI، از DPI استفاده می‌شود؟

جواب ساده به این سوال است که DPI اصطلاح و نام آشناتری برای عموم مردم است. اما جواب پیچیده‌تر: هر دو اصطلاح یک جورایی درست هستند وقتی در مورد ماوس‌ها و سنسورهایشان صحبت می‌کنیم. هر دو یک اندازه‌گیری هستند فقط از دو نگاه مختلف؛ یکی از نگاه صفحه نمایشگر و دیگری از خود سنسور.

DPI ماوس

برای گیمر و مشتری بیشتر رایج است که از لفظ DPI استفاده کنند چون ما آن کسانی هستیم که به صفحه‌های نمایشگرمان ننگاه می‌کنیم وقتی نشانه‌گر حرکت می‌کند. اما وقتی صحبت از سنسور ماوس به میان می‌آید، اصطلاح درست CPI است. همان طور که پیش‌تر هم گفتیم، سنسور تعداد پیکسل‌هایی را اندازه می‌گیرد که می‌تواند روی یک اینچ از سطح جا دهد. که به این مفهوم، روزولوشن آپتیکال نیز می‌گویند. مانیتور نشان می‌دهد که چقدر سریع نشانه‌گر بر اساس تنظیمات DPI شما حرکت می‌کند. هر دو یک چیز را نشان می‌دهند فقط از طرز نگاه دو دستگاه مختلف.

خود DPI البته تاریخچه بسیار طولانی‌تر و معناهای مختلف زیادی دارد اما از زمانی که سنسورهای لیزری و نوری در ماوس‌ها به استاندارد تبدیل شدند، استفاده از DPI رایج‌تر شد و بیشتر مردم هم با آن کار می‌کنند. امروزه بیشتر شرکت‌ها نیز از DPI برای مشخص کردن دقت ماوس خود استفاده می‌کند اما اگر در جایی CPI دیدید، بدانید که در نهایت به یک معناست:‌ دقت ماوس.

.کپی شد https://vgto.ir/1qk

2
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
2 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
2 نویسندگان دیدگاه
asqarReza Dark آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
asqar
مهمان
asqar

y eshkali darin ine k kolli matlabe ezafi mesle ba vigiato hamrah bashido folani ino mige on yeki ino mige baes mishe matn ziadi beshe
behtare kamel fqt estelaho tozih bedin age lazem bud badesh begin ki chi mige
mrc azizanam

Reza Dark
مهمان
Reza Dark

خوب بود و مفید مرسی🔥❤

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...