ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

ده فیلم درمورد کم توانی و معلولیت که باید آنها را دید

افراد معلول،فیلم های تاریخی!

۸
انارگیفت

در این مطلب به مناسبت روز جهانی معلولین به 10 فیلمی که در مورد کم توانی و معلولیت هستند و باید آنها را دید اشاره می‌کنیم! با ویجیاتو همراه باشید

افراد معلول اغلب در فیلم و تلویزیون به خوبی نمایش داده نمی شوند. عدم حضور افراد معلول در فیلم ها و سریال ها به شکل خاصی حس می شود. پس وقتی یک فیلم میبینیم که به طور خاص بر روی معلولیت‌ها تمرکز دارد و شخصیت های اصلی آن معلول هستند حال و هوای تازه‌ای به ما می‌دهد. با این وجود برخی از فیلم ها به خاطر استفاده از بازیگرانی که معلول نیستند ولی در نقش افراد معلول ظاهر شده اند؛ مورد نقد قرار گرفته اند چرا که برخی بر این باورند یک بازیگر معلول هم می توانسته آن نقش را به خوبی بازی کند. فارغ از این ماجرا باید گفت به هر حال فیلم‌هایی خیلی خوبی وجود دارند که بر روی معلولیت تمرکز میکنند.

پس بدون مقدمه چینی بیشتر و بدون ترتیب خاصی به برسی 10 فیلم در مورد معلولیت که باید دید میپردازیم.

1. در درون میرقصم

(2004 Inside |m dancing)

این فیلم کمدی روی دو جوان معلول به نام های Rory و Michael تمرکز دارد که میخواهند یک زندگی کامل داشته باشند و از آسایشگاهی که در آن زندگی می کنند فرار می کنند. Rory که فردی سرکش و قانون گریز است Michael را به ماجراجویی های در دنیای خارج از آسایشگاه، در جستجوی استقلال می‌برند. این فیلم خنده دار و در عین حال تاثیر گذار است و بر این نکته که شما باید از چیز‌هایی که در زندگی به شما داده شده است نهایت استفاده را ببرید تاکید دارد. James Mc Avoy و Steven Robertson به ترتیب در نقش Rory و Michael در این فیلم ظاهر می‌شوند.

2.لمس نا‌ شدنی(۲۰۱۱)

Intouchables

فیلم Intouchables یک کمدی فرانسوی بر اساس یک داستان واقعی در مورد یک فرد ثروتمند که هر چهار دست و پایش فلج است و مراقب سابقه‌دار اوست. در نگاه اول این دو نفر هیچ سنخیتی با هم ندارند ولی همان طور که گفته می شود قطب های متضاد یکدیگر را جذب می کنند و یک دوستی همیشگی بین آنها ایجاد می شود. این یک فیلم فوق العاده است که نشان می دهد که اگر شما یک دوست درست با رفتار درست پیدا کنید لذت های زیادی وجود دارد که می توانید از آن بهره‌مند شوید. این فیلم جوایز بسیاری را برده است که بر حق هم بوده‌اند. گفتنیست اخیرا این فیلم با نام The Upside باز سازی شده است اما لطفی به خودتان بکنید و فیلم اصلی رو ببینید.

3.جلسات (2012)

The sessions

بعد از ابتدا به فلج اطفال مارک او برایان(mark o brain) نویسنده که دیگر قادر به حرکت نیست بیشتر زندگی خود را در یک شش آهنی که در نفس کشیدن به او کمک می کند سپری می‌کند. بعد از اینکه او متوجه میشود ” تقریبا تاریخ مصرفش تمام شده است” تصمیم می گرد تا یک متخصص مشکلات جنسی را استخدام کند تا قبل از که دیر شود باکرگی خود را از دست دهد و ناکام از دنیا نرود. فیلم John Hawkes در نقش Mark و Helen Hunt در نقش متخصص جنسی او Cheryl را دنبال می کند که چندین جلسه با یکدیگر دارند و سعی دارند که وضعیت جنسی مارک را برسی کنند. این جلسات واکاوی خنده دار و تاثیر گذاری هستند در مورد مسئله روابط جنسی و معلولیت که باعث می شوند به فکر فرو بروید.

4. تئوری همه چیز(2014)

The Theory of Everything

فیلم The Theory of Everything بر اساس کتاب My Life with Stephen Hawking نوشته Jane Wilde همسر Stephen Hawking ساخته شده است. این فیلم داستان اینکه هاوکینگ چگونه تئوری های مشهور خود را در مورد منشاء جهان و سیاه چاله ها زمانی که در دانشگاه کمبریج بود پروش داده است را بیان می‌کند. این فیلم همچنین جنگ هاوکینگ با بیماری Motor Neurone که رفته رفته بدتر می‌شود را نشان می دهد. Eddie Redmayne که نقش هاوکینگ را بازی می‌کند نقش خود را به صورت فوق العاده ای بازی کرده بگونه ای که باور اینکه خود هاوکینگ را بر روی پرده سینما می بینیم سخت نیست. حتی خود هاوکینگ هم گفته بود که دیدن فیلم شبیه به نگاه به آینه بوده است. Eddie Redmayne واقعا شایسته اسکار بهترین بازیگر بود.

5.پای چپ من(1989)

My left foot

فیلم My left foot بر اساس یک داستان واقعی در مورد Christy Brown که دارای بیماری cerebral palsy یا فلج مغزی است ساخته شده است. در کودکی او نمی توانست صحبت کند و فقط می‌توانست از پای چپ خود استفاده کند. وقتی که کودک بود همه فکر می کرند که او عقب افتاده است حتی خانواده‌اش. اما او موفق شد یک کتاب بنویسد که داستان این فیلم هم بر اساس آن کتاب است.

6.زنگ غواصی و پروانه(2007)

The Diving Bell and the Butterfly

این فیلم یک داستان واقعی در مورد یک مرد فرانسوی به نام Jean-Dominique Bauby است. Bauby دچار سکته می شود و در نتیجه فلج می شود و تنها می تواند یکی از چشم های خود را تکان دهد. این فیلم بیشتر از نقطه نظر Bauby فیلم برداری شده است پس تماشاچی می‌تواند هر آنچه که او می بیند، ببنید و همچنین افکار او را نیز می‌شوند. این یک فیلم تاثیر گذار و الهام بخش است که نشان میدهد زندانی بودن در یک بدن فلج چه حسی می تواند داشته باشد

7.پایه های اصلی اهمیت دادن(2016)

The Fundamentals of Caring

این فیلم در مورد فردی به نام Trevor است.که دچار بیماری تحلیل عضلانی شده است. ترور بیشتر وقت خود را داخل خانه و با دیدن فیلم و خوردن غذا صرف می کند. یک روز مراقبی جدید برای مراقبت از او می آید که او را متقاعد می‌کند که به سفری جاده ای در سراسر آمریکا بروند که باعث می‌شود دید او نسبت به جهان وسیع تر شود. این یک فیلم کمدی دلگرم کننده است که به نظر من جذاب و سرگرم کننده بود.

8.تنفس

Breathe

این یک داستان واقعی در مورد Robin Cavendish است که در سن 28 سالگی بر اثر ابتلا به فلج اطفال فلج می شود. Cavendish در سال 1958 فلج می شود. زمانی که کسی از افراد معلول انتظار رسیدن به چیزی در زندگی را نداشت و نه حتی انتظار زندگی کردن برای طولانی مدت را از آنها داشتند. بیشتر افراد معلول در بیمارستان ها بر روی تخت دراز می کشیدند و به سقف نگاه می کردند. اما Cavendish به کمک همسرش و دوستانش توانست از بیمارستان فرار کند و یک زندگی رضایت بخش داشته باشد. او همچنین مدافعی برای بهبود زندگی کسانی شد که دچار بیماری فلج اطفال شده بودند.

۹.پیاده روی، سواری، نمایش! (2019)

Walk. Ride. Rodeo

یک داستان واقعی دیگر این بار در مورد Amberley Snyder که یک قهرمان آمریکایی مسابقات barrel racing است. او در سن 19 سالگی در یک حادثه رانندگی تقریبا جان خود را از دست می‌دهد و از کمر به پایین فلج می‌شود. با اینکه او دیگر نمی تواند راه برود اما مصمم است که سوار‌کاری را دوباره شروع کند و در مسابقاتی که عاشق آنهاست شرکت کند.

10.مارگاریتا به همراه یک نی

Margarita with a Straw

این فیلم در مرود یک دختر هندی به نام لیلا است که دچار فلج مغزی شده است. لیلا خانه اش را در هند ترک می کند تا برای تحصیل به دانشگاهی در نیوروک برود. در طول راه او عاشق می شود و وارد رابطه  عاشقانه میشود هرچند که این موضوع بر خلاف میل و رضایت مادرش است.

.کپی شد https://vgto.ir/1sh

8
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
8 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
6 نویسندگان دیدگاه
HoormazdBedrock_the_ninthبهزاد راویamingh3Mh26 آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
Hoormazd
مهمان
Hoormazd

Jalebe

Bedrock_the_ninth
مهمان
Bedrock_the_ninth

Gj bruh. One hell of an article

بهزاد راوی
مهمان
بهزاد راوی

عالی بود. خسته نباشی مهدی

amingh3
کاربر
amingh3

مرسی از این مدل تولید محتوای طبق تقویم ولی چرا تیترش به اندازه موضوع خوب نیست.

Mh26
مهمان
Mh26

جالب بود ممنون

تینا
مهمان
تینا

اهمیت دادن به همه ی آدما مخصوصا افراد معلول خیلی مهمه…هیچ کس نباید طوری رفتار کنه که این افراد حس بد پیدا کنن..شرایط زندگی این افراد متفاوت و سخته اما بازم میشه زندگی کرد و ازش لذت برد با این حال اونا به ما یاد میدن که هیچ چیز غیر ممکن نیست
پ.ن:سعی میکنم حتما اون فیلمارو ببینم.

Aylin
مهمان
Aylin

لمس ناشدنی عم که عالیه چند بار فقط دیدمش .

Aylin
مهمان
Aylin

تئوری همه چیز واقعا یه فیلم خوبه. دوسش دارم

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...