ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

نگاهی به نظر منتقدان در رابطه با فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker

ناامیدی بسیاری از منتقدان و رضایت اکثر مخاطبان

۰

پس از مدت‌ها انتظار، نهمین فیلم از سری اصلی Star Wars اکران شد که پایان‌بخش حماسه اسکای‌واکر است. «جی. جی. آبرامز» کارگردانی فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker را بر عهده داشته و بازیگرانی همچون «دیزی ریدلی»، «آدام درایور»، «مارک همیل»، «کری فیشر» و «اسکار آیزاک» در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند.

فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker در متاکریتیک امتیاز نه‌چندان خوب ۵۴ و در راتن تومیتوز، امتیاز مشابه ۵۷ را دریافت کرده. این در حالی است که میانگین نمره بینندگان در راتن‌تومیتوز به عدد ۸۶ رسیده و در IMDb نیز شاهد امتیاز ۷ هستیم. نکته جالب توجه اینجاست که در مورد نسخه پیشین استاروارز، یعنی The Last Jedi نیز شاهد اختلاف نظر منتقدین و مخاطبان بودیم؛ به‌گونه‌ای که میانگین امتیاز منتقدان ۹۱ و میانگین نمره مخاطبان ۴۳ بود. در ادامه نظر برخی از منتقدان درباره این پایان بزرگ را مرور می‌کنیم.

فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker

«سورن اندرسون» از Seattle Times نمره کامل به این فیلم داده و آن را همرده نسخه‌های نخستین فرنچایز، یعنی A New Hope و The Empire Strikes Back دانسته. نکته‌ای که دیگر منتقدان نیز به آن اشاره کرده‌اند، ارجاعات بسیار زیاد این فیلم به سه‌گانه اصلی است.

«پیتر بردشاو» از The Guardian نمره ۸۰ را برای این عنوان در نظر گرفته و در جمع‌بندی خود گفته:

هر چقدر هم که Rise of Skywalker نامعقول باشد، از انرژی زیاد و قطعیتی وجدآمیز بهره‌مند و بسیار سرگرم‌کننده است. پر از سرزندگی و هیاهوی سریال‌های فراموش‌شده صبح شنبه که بر آثار «جورج لوکاس» هم تأثیر داشتند.

«جیم وجوودا» از IGN نیز با دادن نمره ۷۰، نسبت به این عنوان نظر مثبتی داشته و با تمام اشکالاتش، آن را سرگرم‌کننده دانسته. در نقد او آمده:

همانطوری که عشق، علاقه و نوستالژی زیادی در فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker جاری است، واضح است که ترس از نارضایتی طرفداران نیز روی ساخت آن تأثیر زیادی داشته و این ترس باعث شده شاهد انتخاب‌های کنجکاوانه یا خلاقانه داستان با اجرایی کُند باشیم.

فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker

بسیاری از منتقدان معتقدند این اثر بیشتر از هر چیزی، به طرفداران فرنچایز اختصاص یافته و تمام سعی خودش را می‌کند که با ارائه داستانی نو و خلاقانه، آن‌ها را راضی نگه دارد. به گفته آن‌ها، پایان این اثر، در اصل پایانی خوش برای طرفداران و یک ماجراجویی چندساله محسوب می‌شود.

«نیکولاس باربر» از BBC با اعطای نمره ۶۰ به فیلم، آن را اینگونه توصیف کرده:

اصلی‌ترین احساسی که این عنوان در بیننده ایجاد می‌کند، احترام دوباره‌ای به تصورات لوکاس است. رایز آو اسکای‌واکر توسط افراد بااستعدادی و با عشق ساخته شده، اما با این حال، بهترین کار آن‌ها ادای احترام به کوشش‌های لوکاس در دهه‌های قبل است.

«درن فرانیچ» از Entertainment Weekly نیز Rise of Skywalker را اثری متوسط خوانده که در ارائه نوآوری‌های جدید مناسب عمل نمی‌کند. او با اعطای امتیاز ۵۰ اظهار داشته که این عنوان نه یک پایان است، نه یک دنباله، نه یک ریبوت و نه یک ریمیکس، بلکه یک «زامبی» است!

به هر حال، اینطور به نظر می‌رسد که طرفداران پروپاقرص این فرنچایز از رایز آو اسکای‌واکر نیز لذت خواهند برد، اما توازن درستی بین خلاقیت‌ها و ارجاعات سینمایی برقرار نشده. به گفته منتقدان، وفاداری بیش از حد آبرامز به تصورات لوکاس موجب شده این عنوان از خلاقیتی لایق یک پایان بهره‌مند نباشد. آبرامز نیز در مصاحبه‌ای گفته که هم منتقدان و هم بینندگان راست می‌گویند و باید به نظر آن‌ها احترام گذاشت.

بیشتر بخوانید:

.کپی شد https://vgto.ir/21e

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...