ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

چرا احتمالا دی‌سی زودتر از مارول برنده اسکار بهترین فیلم خواهد شد

نگاهی به شانس فیلم‌های ابرقهرمانی در بزرگترین مراسم سینمایی سال

۷

نامزد‌های اسکار 2020 اعلام شده‌اند و دی‌سی به لطف فیلم جوکر برای اولین بار شانس بردن بهترین فیلم را پیدا کرده. همانند نامزدی پلنگ سیاه (Black Panther) در سال گذشته، این نامزدی هم برای دی‌سی و هم برای دنیای ابرقهرمانی اتفاق مهمی است. این روند باعث می‌شود احساس کنیم اسکار بردن دی‌سی و مارول چندان طول نخواهد کشید و من به شخصه فکر می‌کنم دی‌سی زودتر از مارول برنده اسکار خواهد شد

اسکار جوکر دی‌سی

شاید این حرف از نظر برخی احمقانه به نظر برسد، مخصوصا اگر بخواهیم سابقه سینمایی دی‌سی و مارول را در دهه گذشته در نظر بگیریم. اما در هر صورت من فکر نمی‌کنم گفتن این حرف که دی‌سی شانس خوبی برای شکست دادن مارول در رقابت برای اسکار دارد، چندان غیرمقعول باشد. این اتفاق حتی ممکن است تا پیش از به اتمام رسیدن دهه بیفتد. عجله نکنید! توضیح خواهم داد چرا به این نتیجه رسیده‌ام و دی‌سی چگونه  موفق شده خودش را به جایگاهی برساند که احتمالا افتخار اسکار زودتر از مارول نصیبش شود.

دی‌سی نسبت به مارول در مورد شخصیت‌هایش ریسک‌پذیرتر است

چرا دی‌سی زودتر از مارول برنده اسکار خواهد شد

مارول در تقویت شهرت برخی از شخصیت‌های کمتر ستوده شده‌اش (مانند نگهبانان کهکشان) موفقیت زیادی کسب کرده، اما دنیای سینمایی مارول به طور کلی تلاشی برای ایجاد تغییر در این شخصیت‌ها نداشته. صد البته که ظاهر و لباس را عوض کرده‌اند و به قصد تطابق بیشتر در این دنیای اشتراکی، تغییراتی هم در قدرت‌های قهرمان‌هایشان به وجود آورنده‌اند اما به طور کلی تا جای ممکن شبیه نسخه‌های اوریجینال و کامیک بوکی باقی مانده‌اند.

گفتن این حرف که دی‌سی تا الان در اقتباس سینمایی از کاراکترهایش، بسیار جسورتر و رادیکال‌تر از مارول عمل کرده، حرفی کاملا عادلانه است. ما در چند سال گذشته دو ورژن کاملا متفاوت از جوکر را دیده‌ایم و در حالی که یکی در فیلمی با نقدهای بسیار بد (Suicide Squad) حضور داشت ولی دیگری در فیلمی ظاهر شد که تعداد نامزدی‌های اسکارش از پدرخوانده (GodFather) هم بیشتر است.

این موفقیت نشان می‌دهد دی‌سی این روند را در آینده نیز پیش خواهد گرفت و دلیلی برای انجام ندادنش ندارد. هم Joker و هم Suicide Squad فارغ از نقدهایی که در موردشان نوشته شد، در گیشه فروش خوبی داشتند و این هم مسئله مهمی است. تا زمانی که پول وجود داشته باشد، دی‌سی دلیلی برای از نو نساختن شخصیت‌هایش در راستای جذب مخاطب و امتحان کردن مفاهیمی که شانس اسکار بردنش را بالا ببرند، ندارد.

ارتباطِ دنیای فیلم‌ها در مارول می‌تواند باعث محدود شدن خلاقیت بشود

دکتر استرنج اسکار مارول

بگذارید از این حرف شروع کنم که در حال حاضر دستاوردهای دنیای سینمایی مارول تاریخی و بی‌نظیر است و شاید تا شکل گرفتن چیزی مشابه این دستاورد، زمان زیادی طول بکشد. این دنیای اشتراکی، گروهی از فیلم‌ها را ساخته که انگار طبق یک فرمول پیش می‌روند و به خاطر بر هم نزدن تعادل شکننده فرنچایز، هیچ ریسک خلاقانه‌ای نمی‌کنند.

نتایج این کار در گیشه به شدت موفق بوده است و از سایت راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes) نیز نقدهای خوبی گرفته. مارول دریافته است که چه کاری جواب می‌دهد و می‌تواند به صورت مستمر موفقیت به همراه داشته باشد. با این حال نامزدی اسکارِ پلنگ سیاه تا اواخر دهه طول کشید و پس از یک دهه موفقیت، خسته شدن مخاطبان و منتقدان از فرمول‌های تکراری مارول غیر منتظره نیست.

اگر هدف، بردن بهترین فیلم سال است، مارول باید در برنامه‌‌اش برای فیلم‌های بعدی، جایی برای خلاقیت و نوآوری باز کند. متاسفانه هنوز کارگردانانی وجود دارند که به خاطر ددلاین و اختلافات خلاقانه، پروژه‌ها را رها می‌کنند، که شاید به این معنی باشد که این نوآوری در فاز پنجم نیز قرار نیست اتفاق بیفتد. من نمی‌گویم که اصلا احتمال اسکار بردن مارول وجود ندارد اما اگر به فیلم‌هایی که اسکار می‌برند نگاهی بیندازیم، می‌بینیم شاید برای مارول کار چندان راحتی نباشد.

به نظر می‌رسد آکادمی اسکار از فیلم جوکر خوشش می‌آید

جوکر نولان نامزدی اسکار

اگر جوکر بتواند رقبایش در اسکار را شکست دهد، حقیقتا کار بزرگی کرده و نامزد شدنش به این معنی است که شانس خوبی دارد. معمولا دنباله‌ها اسکار نمی‌برند اما جوکر آنقدری نامزدی دریافت کرده که بعید نیست جوکر بعدی سینما نیز از آن فیلم‌هایی شود که خرق عادت کند و حتی برنده شود. اکنون صحبت درباره این مسئله کافی است، چرا که تاد فیلیپس  (کارگردان جوکر) اعلام کرده صحبتی جدی درباره ساختن یک دنباله وجود ندارد.

همچنین نگاه مثبت آکادمی اسکار به دنباله بتمن در طول این چند سال نیز بی‌تاثیر نبوده. از Batman گرفته تا Batman Vs. Superman: Dawn Of Justice، باید گفت بتمن نامزد پانزده اسکار و سه گلدن گلاب شده. صد البته که تعداد خوبی از این نامزدی‌ها متعلق به شوالیه تاریکی (The Dark Knight) با بازی بی‌نظیر هِث لجر (Heath Ledger) در نقش جوکر هستند. شوالیه تاریکی نامزد بهترین فیلم سال نشد، اتفاقی که هنوز هم آکادمی اسکار را به خاطرش سرزنش می‌کنند. و اکنون ما جوکر را برای رقابت در این بخش داریم.

این نامزدی را در نظر بگیرید و در کنار توجه گسترده‌ای که به فیلم شده قرار دهید، همانند موفقیت فیلم‌های قبلی بتمن، من فکر نمی‌کنم فکر اسکار بردن جوکر دور از ذهن باشد. اگر ببرد، دی‌سی در واقع توانسته با کسب دستاوردی بزرگ در ژانر ابرقهرمانی، از مارول نیز پیشی بگیرد. مارول حتی اگر نگران افتادن این اتفاق است، اصلا به روی خودش نیاورده، به هر حال دیدن این که آیا مارول با اسکار بردن جوکر تغییر استراتژی می‌دهد یا نه، جالب خواهد بود.

آیا یک فیلم ابرقهرمانی می‌تواند اسکار ببرد؟

مارول تونی استارک اسکار

من گوی پیش‌گویی ندارم ولی می‌توانم بگویم این که فیلم‌های ابرقهرمانی دو سال پشت هم نامزد بهترین فیلم شده‌‍‌اند نشانهِ خوبی است. اگر در دهه گذشته چیزی به ما ثابت شده باشد آن خسته نشدن مخاطبان از فیلم‌های ابرقهرمانی و همراهی آن‌ها با شخصیت‌های محبوبشان در رویکردهایی جسورانه‌تر است.

هم اکنون، دی‌سی برای انجام این کار در موقعیت بهتری قرار دارد. همانطور که پیش‌تر گفتم فکر نمی‌کنم بردن اسکار برای مارول در مسیر حال حاضرش، غیر ممکن باشد اما وقتی پروژه‌های عظیمی مثل Avengers: Infinity War، Avengers: Endgame و Black Panther نادیده گرفته شده‌اند، شاید هیچ فیلم دیگری در زیرمجموعهِ دنیای سینمایی مارول نتواند این افتخار را به دست بیاورد. البته که استودیوی مارول دفعات زیادی مخاطبان را غافل‌گیر کرده، اما تا الان اسکار بردنش محتمل به نظر نمی‌رسد.

نظر شما چیست؟ آیا دی‌سی زودتر از مارول برنده اسکار خواهد شد؟

.کپی شد https://vgto.ir/2kl

7
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
2 نظرات
5 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
6 نویسندگان دیدگاه
رامینReza DarkWitcherpunkmkhibآرش پارساپور آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
Reza Dark
مهمان
Reza Dark

جوکر لیاقت بهترین فیلمو جایزه رو داره!!

محمد باقر
مهمان
محمد باقر

عجب بحثی-آخه کدوم آدم سلیم العقلی از جوکر خوشش میاد که محور بحث شما شده

آرش پارساپور
ویراستار

یعنی به نظرت صرفا آدمایی که عاقل نیستن از جوکر خوششون میاد؟

mkhib
مهمان
mkhib

انقدر ذهنت بستس که نمی‌دونی تقریبا داری راجع به محبوب ترین ضد قهرمان فیلما حرف می‌زنی 😉

Witcherpunk
مهمان
Witcherpunk

شما بحث نکن روشن فکر بزار ما احمق ها کار خودمون رو بکنیم

Reza Dark
مهمان
Reza Dark

برو حرف مفت نزن
آدم نیستی این حرفو می زنی

رامین
مهمان
رامین

محمد باقر چرت نگو علیل العقل

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...