ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فیلم سینمایی

چرا احتمالا دی‌سی زودتر از مارول برنده اسکار بهترین فیلم خواهد شد

نامزد‌های اسکار 2020 اعلام شده‌اند و دی‌سی به لطف فیلم جوکر برای اولین بار شانس بردن بهترین فیلم را پیدا کرده. همانند نامزدی پلنگ سیاه (Black Panther) در سال گذشته، این نامزدی هم برای دی‌سی ...

پرنیان عنبری
نوشته شده توسط پرنیان عنبری | ۸ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۰

نامزد‌های اسکار 2020 اعلام شده‌اند و دی‌سی به لطف فیلم جوکر برای اولین بار شانس بردن بهترین فیلم را پیدا کرده. همانند نامزدی پلنگ سیاه (Black Panther) در سال گذشته، این نامزدی هم برای دی‌سی و هم برای دنیای ابرقهرمانی اتفاق مهمی است. این روند باعث می‌شود احساس کنیم اسکار بردن دی‌سی و مارول چندان طول نخواهد کشید و من به شخصه فکر می‌کنم دی‌سی زودتر از مارول برنده اسکار خواهد شد

اسکار جوکر دی‌سی

شاید این حرف از نظر برخی احمقانه به نظر برسد، مخصوصا اگر بخواهیم سابقه سینمایی دی‌سی و مارول را در دهه گذشته در نظر بگیریم. اما در هر صورت من فکر نمی‌کنم گفتن این حرف که دی‌سی شانس خوبی برای شکست دادن مارول در رقابت برای اسکار دارد، چندان غیرمقعول باشد. این اتفاق حتی ممکن است تا پیش از به اتمام رسیدن دهه بیفتد. عجله نکنید! توضیح خواهم داد چرا به این نتیجه رسیده‌ام و دی‌سی چگونه  موفق شده خودش را به جایگاهی برساند که احتمالا افتخار اسکار زودتر از مارول نصیبش شود.

دی‌سی نسبت به مارول در مورد شخصیت‌هایش ریسک‌پذیرتر است

چرا دی‌سی زودتر از مارول برنده اسکار خواهد شد

مارول در تقویت شهرت برخی از شخصیت‌های کمتر ستوده شده‌اش (مانند نگهبانان کهکشان) موفقیت زیادی کسب کرده، اما دنیای سینمایی مارول به طور کلی تلاشی برای ایجاد تغییر در این شخصیت‌ها نداشته. صد البته که ظاهر و لباس را عوض کرده‌اند و به قصد تطابق بیشتر در این دنیای اشتراکی، تغییراتی هم در قدرت‌های قهرمان‌هایشان به وجود آورنده‌اند اما به طور کلی تا جای ممکن شبیه نسخه‌های اوریجینال و کامیک بوکی باقی مانده‌اند.

گفتن این حرف که دی‌سی تا الان در اقتباس سینمایی از کاراکترهایش، بسیار جسورتر و رادیکال‌تر از مارول عمل کرده، حرفی کاملا عادلانه است. ما در چند سال گذشته دو ورژن کاملا متفاوت از جوکر را دیده‌ایم و در حالی که یکی در فیلمی با نقدهای بسیار بد (Suicide Squad) حضور داشت ولی دیگری در فیلمی ظاهر شد که تعداد نامزدی‌های اسکارش از پدرخوانده (GodFather) هم بیشتر است.

این موفقیت نشان می‌دهد دی‌سی این روند را در آینده نیز پیش خواهد گرفت و دلیلی برای انجام ندادنش ندارد. هم Joker و هم Suicide Squad فارغ از نقدهایی که در موردشان نوشته شد، در گیشه فروش خوبی داشتند و این هم مسئله مهمی است. تا زمانی که پول وجود داشته باشد، دی‌سی دلیلی برای از نو نساختن شخصیت‌هایش در راستای جذب مخاطب و امتحان کردن مفاهیمی که شانس اسکار بردنش را بالا ببرند، ندارد.

ارتباطِ دنیای فیلم‌ها در مارول می‌تواند باعث محدود شدن خلاقیت بشود

دکتر استرنج اسکار مارول

بگذارید از این حرف شروع کنم که در حال حاضر دستاوردهای دنیای سینمایی مارول تاریخی و بی‌نظیر است و شاید تا شکل گرفتن چیزی مشابه این دستاورد، زمان زیادی طول بکشد. این دنیای اشتراکی، گروهی از فیلم‌ها را ساخته که انگار طبق یک فرمول پیش می‌روند و به خاطر بر هم نزدن تعادل شکننده فرنچایز، هیچ ریسک خلاقانه‌ای نمی‌کنند.

نتایج این کار در گیشه به شدت موفق بوده است و از سایت راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes) نیز نقدهای خوبی گرفته. مارول دریافته است که چه کاری جواب می‌دهد و می‌تواند به صورت مستمر موفقیت به همراه داشته باشد. با این حال نامزدی اسکارِ پلنگ سیاه تا اواخر دهه طول کشید و پس از یک دهه موفقیت، خسته شدن مخاطبان و منتقدان از فرمول‌های تکراری مارول غیر منتظره نیست.

اگر هدف، بردن بهترین فیلم سال است، مارول باید در برنامه‌‌اش برای فیلم‌های بعدی، جایی برای خلاقیت و نوآوری باز کند. متاسفانه هنوز کارگردانانی وجود دارند که به خاطر ددلاین و اختلافات خلاقانه، پروژه‌ها را رها می‌کنند، که شاید به این معنی باشد که این نوآوری در فاز پنجم نیز قرار نیست اتفاق بیفتد. من نمی‌گویم که اصلا احتمال اسکار بردن مارول وجود ندارد اما اگر به فیلم‌هایی که اسکار می‌برند نگاهی بیندازیم، می‌بینیم شاید برای مارول کار چندان راحتی نباشد.

به نظر می‌رسد آکادمی اسکار از فیلم جوکر خوشش می‌آید

جوکر نولان نامزدی اسکار

اگر جوکر بتواند رقبایش در اسکار را شکست دهد، حقیقتا کار بزرگی کرده و نامزد شدنش به این معنی است که شانس خوبی دارد. معمولا دنباله‌ها اسکار نمی‌برند اما جوکر آنقدری نامزدی دریافت کرده که بعید نیست جوکر بعدی سینما نیز از آن فیلم‌هایی شود که خرق عادت کند و حتی برنده شود. اکنون صحبت درباره این مسئله کافی است، چرا که تاد فیلیپس  (کارگردان جوکر) اعلام کرده صحبتی جدی درباره ساختن یک دنباله وجود ندارد.

همچنین نگاه مثبت آکادمی اسکار به دنباله بتمن در طول این چند سال نیز بی‌تاثیر نبوده. از Batman گرفته تا Batman Vs. Superman: Dawn Of Justice، باید گفت بتمن نامزد پانزده اسکار و سه گلدن گلاب شده. صد البته که تعداد خوبی از این نامزدی‌ها متعلق به شوالیه تاریکی (The Dark Knight) با بازی بی‌نظیر هِث لجر (Heath Ledger) در نقش جوکر هستند. شوالیه تاریکی نامزد بهترین فیلم سال نشد، اتفاقی که هنوز هم آکادمی اسکار را به خاطرش سرزنش می‌کنند. و اکنون ما جوکر را برای رقابت در این بخش داریم.

این نامزدی را در نظر بگیرید و در کنار توجه گسترده‌ای که به فیلم شده قرار دهید، همانند موفقیت فیلم‌های قبلی بتمن، من فکر نمی‌کنم فکر اسکار بردن جوکر دور از ذهن باشد. اگر ببرد، دی‌سی در واقع توانسته با کسب دستاوردی بزرگ در ژانر ابرقهرمانی، از مارول نیز پیشی بگیرد. مارول حتی اگر نگران افتادن این اتفاق است، اصلا به روی خودش نیاورده، به هر حال دیدن این که آیا مارول با اسکار بردن جوکر تغییر استراتژی می‌دهد یا نه، جالب خواهد بود.

آیا یک فیلم ابرقهرمانی می‌تواند اسکار ببرد؟

مارول تونی استارک اسکار

من گوی پیش‌گویی ندارم ولی می‌توانم بگویم این که فیلم‌های ابرقهرمانی دو سال پشت هم نامزد بهترین فیلم شده‌‍‌اند نشانهِ خوبی است. اگر در دهه گذشته چیزی به ما ثابت شده باشد آن خسته نشدن مخاطبان از فیلم‌های ابرقهرمانی و همراهی آن‌ها با شخصیت‌های محبوبشان در رویکردهایی جسورانه‌تر است.

هم اکنون، دی‌سی برای انجام این کار در موقعیت بهتری قرار دارد. همانطور که پیش‌تر گفتم فکر نمی‌کنم بردن اسکار برای مارول در مسیر حال حاضرش، غیر ممکن باشد اما وقتی پروژه‌های عظیمی مثل Avengers: Infinity War، Avengers: Endgame و Black Panther نادیده گرفته شده‌اند، شاید هیچ فیلم دیگری در زیرمجموعهِ دنیای سینمایی مارول نتواند این افتخار را به دست بیاورد. البته که استودیوی مارول دفعات زیادی مخاطبان را غافل‌گیر کرده، اما تا الان اسکار بردنش محتمل به نظر نمی‌رسد.

نظر شما چیست؟ آیا دی‌سی زودتر از مارول برنده اسکار خواهد شد؟

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (12 مورد)
 • Saleh
  Saleh | ۱۹ آذر ۱۳۹۹

  عزیزان دعوایی در کار نیست همونطور که من کمیک های دیسی و مارولو با هم میخونم فیلماشم میشه باهم دید بدون بی احترامی به هر کدومشون.

  مارول فرمول تکراری داره یعنی چی من کمیک میخونم داستان هاش همه به یه ایونت یا رویداد بعدی میرسه ولی احساس خسته شدن ندارم و اینم بدونید فیلم ها کامیک بوکی هستند و در دنیای کامیک بوک همه چیز به هم مربوط و شبیه یه حالت فرمولیه ولی اینطور نیست.مثل زندگی که با قوانین خودش به جلو میره.

  مارول با ونوم و کارنیج و نال خیلی حرف ها برای فیلم هاش داره هرچند خیلی زوده واسه استفاده از نال،منظور این نیست که دی سی حرفی نداره واسه گفتن ولی اول باید منتظر یه استارت باشیم فعلا.

  با نهایت احترام فیلم جوکر خیلی مورد خفنی نبود و صد درصد با سوپرمن و بقیه شخصیت ها به علاوه یه برنامه ریزی خوب میشه عین مارول.

 • فرزین
  فرزین | ۲۰ مهر ۱۳۹۹

  DCهم از فرمول تکراری استفاده میکنه و هیچ‌وقت اسکار نمیبره چون اگه بتمن و جوکر رو ازش بگیری دیگه هیچی نیست

  • دکتر منهتن
   دکتر منهتن | ۲۱ مهر ۱۳۹۹

   دی سی هیچی نیست!!!!!!!!!! ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ برو فیلم شزم رو ببین متوجه میشی

  • آراد لطیفی
   آراد لطیفی | ۲۱ مهر ۱۳۹۹

   چرا دیدگاه منو تایید نمیکنید ؟؟؟؟؟؟؟ جناب فرزین کاملاً اشتباهه فکرمیکنی از دی سی بهتره

 • اردشیر
  اردشیر | ۱۰ تیر ۱۳۹۹

  فعلا که جوکر اسکار را گرفت

 • Reza Dark
  Reza Dark | ۹ بهمن ۱۳۹۸

  جوکر لیاقت بهترین فیلمو جایزه رو داره!!

 • محمد باقر
  محمد باقر | ۸ بهمن ۱۳۹۸

  عجب بحثی-آخه کدوم آدم سلیم العقلی از جوکر خوشش میاد که محور بحث شما شده

  • آرش پارساپور
   آرش پارساپور | ۸ بهمن ۱۳۹۸

   یعنی به نظرت صرفا آدمایی که عاقل نیستن از جوکر خوششون میاد؟

  • mkhib
   mkhib | ۸ بهمن ۱۳۹۸

   انقدر ذهنت بستس که نمی‌دونی تقریبا داری راجع به محبوب ترین ضد قهرمان فیلما حرف می‌زنی ;)

  • Witcherpunk
   Witcherpunk | ۸ بهمن ۱۳۹۸

   شما بحث نکن روشن فکر بزار ما احمق ها کار خودمون رو بکنیم

  • Reza Dark
   Reza Dark | ۹ بهمن ۱۳۹۸

   برو حرف مفت نزن
   آدم نیستی این حرفو می زنی

  • رامین
   رامین | ۱۸ بهمن ۱۳۹۸

   محمد باقر چرت نگو علیل العقل

مطالب پیشنهادی