ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

نقد فیلم A Beautiful Day in the Neighborhood – سرشار از انرژی مثبت

و تام هنکس، این اسطوره که هرگز پیر نمی‌شود

۲
انارگیفت

فیلم‌های بیوگرافی معمولا خسته‌کننده هستند. این حقیقتی است که نمونه‌های انکارناپذیر زیادی برای آن وجود ندارد. هر سال فیلم‌های سینمایی بیوگرافی زیادی را تماشا می‌کنیم که تلاش می‌کنند ارزشمند باشند اما در رسیدن به حداقل انتظارات هم شکست‌خورده به نظر می‌رسند. اما فیلم A Beautiful Day in the Neighborhood نه تنها غیرقابل پیش‌بینی است بلکه برای روایت داستانش هیچ عجله‌ای ندارد. جدیدترین هنرنمایی تام هنکس با بهره‌جویی از داستانی چندلایه به راحتی وارد لیست بهترین فیلم‌های چند سال اخیر سینما می‌شود.

حتی اگر علاقه‌ای به فیلم‌های بیوگرافی نداشته باشید، تماشای فیلم A Beautiful Day in the Neighborhood به شما کمک می‌کند شناخت متفاوتی از زندگی فرد مکفیلی راجز به دست آورید. با ویجیاتو همراه باشید.

نقد فیلم A Beautiful Day in the Neighborhood - سرشار از انرژی مثبت

به همان میزان که ما ایرانی‌ها شناختی از فرد مکفیلی راجرز نداریم، او برای آمریکایی‌ها شخصیتی قابل احترام و جذاب است. او روزنامه‌نگار، نویسنده، تهیه‌کننده و البته خالق برنامه تلویزیونی Mister Rogers’ Neighborhood بود. برنامه‌ای نیم ساعته که از ۱۹ فوریه ۱۹۶۸ تا ۳۱ آگوست ۲۰۰۱ از شبکه‌های مختلف تلویزیونی ایالات متحده پخش شد. این برنامه که تمرکز اصلی‌اش را بر روی آموزش به کودکان قرار داده بود، به سرعت در میان آمریکایی‌ها محبوب شد و شخصیت فرد راجرز را از یک مجری معمولی برنامه‌ای برای کودکان به شخصیتی شناخته‌شده و تاثیرگذار در فرهنگ آمریکایی تبدیل کرد. راجرز در سال ۲۰۰۳ و در ۷۴ سالگی درگذشت.

این که چرا هالیوود در سال‌های طولانی عمر او به سراغ ساخت فیلمی جذاب از زندگی او نرفت، به تنهایی سوال پیچیده‌ای است. راجرز در طول سال‌های فعالیتش ۳۱ فصل از برنامه تلویزیونی‌اش را خلق کرد که مجموعا بیشتر از ۹۰۰ اپیزود داشت. او در میان همه اپیزودهایش موفق شد فراتر از ۵۰ شخصیت انسانی یا عروسکی خلق کند. تاثیرگذاری راجرز به حدی بود که حتی پس از مرگش، شبکه تلویزیونی PBS سریالی انیمیشنی از یکی از شخصیت‌های اصلی برنامه تلویزیونی او معرفی کرد. سریال Daniel Tiger’s Neighborhood تا امروز برای سه فصل منتشر شده و فصل چهارم آن هم در حال انتشار است.

با هنرنمایی ارزشمند بازیگران اصلی

بنابراین ساخت عنوانی ارزشمند که توانایی‌های ویژه راجرز را به زیبایی به تصویر بکشد، کار دشواری بود. اما تری ماریل هلر با پایه‌ریزی یک داستان جذاب موفق شده شخصیت راجرز را با متفاوت‌ترین و جذاب‌ترین حالت ممکن به نمایش بگذارد. وظیفه‌ای که احتمالا برای کارگردانی کم‌کار برای او، غیرممکن به نظر می‌‎رسید. فارغ از هنرنمایی باورنکردنی تام هنکس در نقش راجرز (که ترکیبی از شخصیت مجری محبوب و الگوهای تقریبا همیشگی تام هنکس است) باید به متئو ریس هم اشاره کرد. بازیگری که خیلی هم برای اهالی سینما شناخته شده نیست اما به واسطه حضور طولانی‌اش در سریال The Americans ثابت کرده در بازیگری توانایی‌های قابل اتکایی دارد.

اگرچه بازیگران دیگری هم در این فیلم حاضر هستند اما بخش اصلی داستان پیرامون ریس و هنکس می‌چرخد. چرا که متئو ریس در نقش لوید ووگل، روزنامه نگاری است که باید گزارشی طولانی از زندگی راجرز بنویسد. او رابطه‌ای دوستانه با مجری محبوب دارد اما آن‌قدر افسرده و عصبانی است که هرگز فرصتی پیدا نکرده تا از جذابیت‌های رفیق سالخورده‌اش استفاده کند. اما درگیری او با راجرز برای نوشتن گزارش طولانی‌اش، تغییراتی باورنکردنی بر روی ووگل به همراه دارد. شاید تا اینجای داستان جذاب باشد اما ناگهان با یک کلیشه وحشتناک روبرو می‌شویم. داستان شخصیت منفی داستان که پس از آشنایی با قهرمان مثبت، زندگی‌اش برای همیشه تغییر می‌کند. اما اشتباه نکنید. فیلم برای مطرح‌کردن روایت جالبش خیلی هم محدود نمی‌شود.

نقد فیلم A Beautiful Day in the Neighborhood - سرشار از انرژی مثبت

در حقیقت جذاب داستان آن‌قدر زیاد است که کارگردان با مدیریت درست آن موفق شده از هر کلیشه ناامیدکننده‌ای فرار کند. دستاوردی که نه تنها با هنرنمایی تام هنکس به دست آمده بلکه متئو ریس هم در موفقیت آن تاثیرگذار است. شاید انتخاب تام هنکس برای حضور در ظاهر فردی راجرز بیش از حد درست بوده باشد. چراکه تام هنکس دقیقا در شرایطی مشابه با مجری محبوب کودکان، شخصیتی جذاب، شیرین و دوست‌داشتنی دارد که مثبت‌نگری آن برای بزرگسالان جذابیت بیشتری خرج می‌کند. بنابراین بازیگری تام هنکس و شخصیت فردی راجرز دست در دست یکدیگر به توسعه بیشتر فیلم کمک می‌کنند. اتفاقی که با شخصیت مکمل و ارزشمند ووگل هیچ عیبی پیدا نمی‌کند.

درامی که هیچ شناختی از شخصیت‌ اصلی‌اش نمی‌دهد

اما فیلم A Beautiful Day in the Neighborhood یک ایراد اساسی دارد. ایرادی که البته برای تماشاگری که با فردی راجرز آشنایی داشته باشد، چندان به چشم نمی‌آید. اما برای مخاطبی که به واسطه فیلم با این شخصیت آشنا شده، نکات مبهم بسیاری وجود دارد. فیلم آن‌قدر در داستانش غرق می‌شود که فراموش می‌کند شخصیتش را به درستی معرفی کند. بنابراین میزان ارتباط تماشاگر با فیلم به اندازه میزان شناخت او از فردی راجرز محدود می‌شود. اگر سال‌ها تماشاگر برنامه او بوده باشید، به شباهت بسیاری از سکانس‌های فیلم با سریال او پی می‌برید. اگر هم برای نخستین بار با کمک این فیلم سینمایی با راجرز آشنا شده‌اید، شخصیت او برای شما صرفا یک مجری مثبت‌نگر و دوست‌داشتنی است.

بنابراین فیلم تلاش زیادی برای معرفی شخصیت اصلی‌اش نمی‌کند. اگرچه پردازش شخصیت راجرز در فیلم کیفیت قابل قبولی دارد اما شناخت درستی از او به دست نمی‌آوریم. همه آن‌چه که ما از او می‌دانیم، شهرت و محبوبیت باورنکردنی اوست. بنابراین در حالی که فیلم یک بیوگرافی جذاب است، برای یک تماشاگر ناآگاه به درامی انگیزه‌بخش تبدیل می‌شود. البته این تغییر هویت در تبیین ارزش‌های فیلم تغییری ایجاد نمی‌کند. پس فیلم A Beautiful Day in the Neighborhood باز هم در تحت تاثیر قراردادن مخاطب موفق است.

سرشار از انرژی مثبت

حتی برای کسانی که علاقه زیادی به فیلم‌های بیوگرافی ندارند، این فیلم نکته‌های جالبی دارد. واقعیت این است که فیلم A Beautiful Day in the Neighborhood داستانش را به آرامی اما بادقتی مثال‌زدنی روایت می‌کند. بنابراین می‌داند برای تماشای یک بیوگرافی شیرین دقیقا به چه اصولی نیاز داریم. انرژی مثبت فیلم هم هم‌گام با شخصیت دلنشین راجرز و هنرنمایی دوست‌داشتنی تام هنکس، قدم به قدم جلوتر می‌آید.

نقد فیلم A Beautiful Day in the Neighborhood - سرشار از انرژی مثبت

پس از پایان فیلم، از خودتان می‌پرسید چه چیزی باعث شده این فیلم با بیشتر بیوگرافی‌های خسته‌کننده امروزی متفاوت باشد؟ خب، فیلم با کمک شخصیت دوست‌داشتنی راجرز و بازیگری همیشه در اوج تام هنکس (که حتی با بسیاری از فیلم‌های او متفاوت است) بیش از حد جذاب است. از آن مهم‌تر این که داستان با دقتی مثال‌زدنی و جذابیتی غیرقابل انکار روایت می‌شود که در موفقیت بیشتر فیلم تاثیرگذار است. تام هنکس برای هنرنمایی‌اش در این فیلم، برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد هم نامزد اسکار شد. جایزه‌ای که شاید برای او دست‌نیافتنی باشد.

بیشتر بخوانید:

.کپی شد https://vgto.ir/2ru

2
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
2 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
2 نویسندگان دیدگاه
ممممMamadAmin.P1 آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
مممم
مهمان
مممم

چرا به فیلم ها امتیاز نمیدین
نظر شخصیتون رو برای هر فیلم بگید که ببینیم منتقد چقدر به فیلم امتیاز میده

MamadAmin.P1
کاربر
MamadAmin.P1

یه فیلم Feel Good خوب از یه شخصیت واقعا خوب و یه بازیگر خوب.داستان فیلم الهام گرفته شده از آقای راجرز(شخصیت لوید واقعی نبود و ساختگی بود) شخصی که چند نسل از بچه های آمریکایی باهاش زندگی کردن و از برنامه هاش لذت بردن آقای راجرز یه قهرمان ملی واسه آمریکاییا محسوب میشه و تام هنکس هم عالی نقشش رو بازی کرده.یه همچین مرد مهربون و خوبی واقعا توی تاریخ کم نظیره کسی که میشه باهاش انسانیت رو یاد گرفت روحت شاد آقای راجرز

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...