ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

چرا نفرت‌انگیز بودن در Red Dead Redemption 2 اینقدر سخت است؟

یا چرا آخرین ساخته راکستار به موفقیت GTA V حتی نزدیک هم نخواهد شد؟

۲۴
انارگیفت

با ماجرای ماه‌های اخیر و قرنطینه دائمی خانگی، بالاخره این فرصت را یافتم که دوباره روزانه ساعت‌ها برای Red Dead Redemption 2 وقت بگذارم و برخلاف بار نخست که مبهوت از داستان‌سرایی، صرفاً کاری را انجام دادم که سازندگان می‌خواستند، این بار با آزادی عمل‌های نسخه پی‌سی و مادینگ، به دنبال تجربه‌ای خارج از چارچوب‌تر بودم.

نسخه پی‌سی Red Dead Redemption 2 در ذات پورت آنقدرها آبرومندانه‌ای نیست و به همین خاطر مشکلات بازی را بیشتر به چشم مخاطب می‌آورد. اما یک پتانسیل بزرگ در Red Dead 2 وجود داشته که ارتباطی مستقیم به نسخه پی‌سی ندارد، ولی وقتی هزار جور ماد مختلف نصب می‌کنید که می‌توانند تجربه بازی را به کل دگرگون کنند، از نبودش حسابی جا می‌خورید.

راکستار به هیچ‌وجه اجازه نمی‌دهد آدم نفرت‌انگیزی باشید.

بله، سکانس به دار آویختن کلیت توسط مارستون و سیدی را یادم هست، همینطور دوراهی‌های اخلاقی آرتور را در مواجهه با معشوقه‌اش و افرادی که بر زندگی‌شان تاثیر گذاشته بود. اما این‌ها همه دوراهی هستند. بازی در سکانس‌هایی مشخص به شما اجازه انتخاب میان خوب و بد می‌دهد و معمولاً هم تمام زورش را می‌زند که با تمرکز بر بعد عاطفی ماجرا، شما را به سمت درست و اخلاقی سوق دهد.

چیزی که من در این بازی به دنبالش می‌گردم و اتفاقا پس‌زمینه داستانی Red Dead Redemption 2 آن را به مراتب بیشتر از سری Grand Theft Auto توجیه می‌کند، نفرت‌انگیز بودن محض است. بتوانید در این جهان عظیم که زیر پایتان قرار گرفته قلدری کنید، مردم را به اشکال وحشتناک به قتل برسانید و نشان دهید اینجا رییس کیست.

شاید پاراگراف بالا باعث شود تصوری شبیه به یک سادیسمی از من در ذهن‌تان شکل بگیرد. اما موضوع خیلی ساده به ذات بازی‌های ویدیویی و همینطور پتانسیل از دست رفته RDR2 مربوط می‌شود. شاید هضم آنچه بالاتر گفتم سخت‌تر از تکه و پاره کردن شیاطین در دووم باشد، اما کلیت یک چیز است. بازی‌های ویدیویی به ما اجازه می‌دهند در جهان دیجیتالی شخصیتی متفاوت از خودمان باشیم و یکی از همین تفاوت‌ها در توانایی مردم‌آزاری بدون پیامد قانونی و نگرانی اخلاقی بروز می‌کند.

RDR2 به یک دلیل ساده از نمایش خشونت و هرج‌ومرج واقعی در قرن نوزدهم میلادی طفره رفته و این احتمالا بدترین نکته درباره شاهکاری باشد که راکستار گیمز تحویل‌مان داد. استفاده از «رستگاری – Redemption» در نام‌گذاری و همینطور مضامین کلی بازی، تقریباً مجال هر کار خشونت‌آمیز اندک افراطی را از گیمر می‌گیرد. بازی درباره رستگاری است و باید هرطور که شده رستگار شوید تا داستان‌سرایی بیشترین تاثیرش را بگذارد.

اشکالی هم ندارد و در واقع به همین خاطر است که RDR2 را بیشتر به عنوان یک بازی جهان‌بازِ خطی می‌شناسیم تا یک سندباکس واقعی. مکانیک‌های گیم‌پلی و توانایی‌های بازیکن به عنوان شخصیت اصلی کاملا در اختیار داستان‌سرایی است و این رویکرد به راکستار اجازه داده قادر به کنترل آن چیزی باشد که در جهان بی‌در و پیکر بازی‌اش می‌گذرد.

اما…

اما احتمالاً بزرگ‌ترین مشکل این باشد که هیچ تفاوتی میان بخش آنلاین و آفلاین بازی وجود ندارد و همان محدودیت‌ها بار دیگر در حالتی از بازی ظاهر می‌شوند که قرار است من را صدها ساعت درگیر نگه دارد. اگر من در تمام بخش داستانی از رفتارهای ناپسند از نگاه سازندگان خودداری کردم تا نوار اخلاقی بازی را بیشتر به سمت آدم خوبه بودن نگه دارم و بهترین تجربه را به دست آورم، این حق را دارم که در بخش آنلاین اندکی آزاد گذاشته شوم.

RDR2 گزینه‌های چندانی به شما نمی‌دهد. می‌توانید به مردم تیراندازی کنید، می‌توانید دست و پایشان را با طناب ببندید و تقریبا همین. خبری از دوئل‌های احمقانه به دلایل احمقانه نیست، خبری از گزینه‌های درست و حسابی برای سرقت از اماکن مختلف نیست (هرچند که برخی مادها اندکی مشکل را برطرف کرده) و خبری از واکنش‌های طبیعی نسبت به بلایی که سر مردم می‌آورید هم نیست.

RDR2 تماماً درباره رئالیسم است. دائماً می‌خواهد یادآوری کند که جرم و جنایت درآمد چندانی ندارد و همین را در بستر داستانی بازی هم دیده‌ایم. مکانیک‌های بازی هم نسبت به ساخته‌های قبلی راکستار کند و زمخت شده‌اند تا اهمیت هر کنش بیشتر لمس شود. خبری از سکانس‌هایی نیست که انگار از دل یک فیلم سینمایی اکشن هالیوودی درآمده باشند و گیمر در عوض به فکر کردن وادار می‌شود.

این موضوع به همان اندازه که رابطه میان گیمر و آرتور را تقویت کرده، تکرارپذیری بازی را از بین برده. آدم خوبه بودن در بازی نیازمند انگیزه است و درست در لحظه‌ای که داستان به پایان می‌رسد دیگر انگیزه‌ای هم وجود ندارد. از آن لحظه به بعد بازی باید اندکی انعطاف‌پذیری نشان داده و به خاطر تکرارپذیری و نگه داشتن بازیکنان پای بازی هم که شده، آزادی عمل بیشتری به گیمر بدهد. اهمیت این موضوع خصوصا زمانی بیشتر می‌شود که می‌بینیم پس‌زمینه بازی اجازه نمی‌دهد بخش آنلاین‌اش به اندازه GTA Online متنوع باشد. در جی‌تی‌ان آنلاین اگر ماموریت سرقت به پایان برسد، انگیزه جدیدتان می‌تواند اتومبیل‌های گران‌قیمت‌تر، خانه‌های بزرگ‌تر و مینی‌گیم‌های فراوان باشد.

اما Red Dead Online نه‌تنها به دلیل واقع‌گرایی‌اش نمی‌تواند به چنین محتویاتی روی بیاورد، بلکه از تنها مزیتی که نسبت به GTA دارد (و ورژن کوچک‌تر همان مزیت هم GTA را این‌قدر افسانه‌ای کرده) طفره می‌رود. به همین دلیل ساده، Red Dead Redemption 2 هیچوقت حتی در خواب هم موفقیت GTA V را تکرار نخواهد کرد.

فقط امیدوارم دیگر تم رستگاری در قلب نسخه بعدی این فرنچایز نباشد. به این خاطر که انتخاب حقیقی را از بین برده و تنها توهم انتخاب می‌ماند. اکثر آدم‌ها خودشان را آدم خوبی می‌دانند و هدایت کردن‌شان در مسیر اخلاقی کار چندان سختی نیست. همانطور که اخیرا مشخص شد بیش از ۹۰ درصد از بازیکنان مس افکت ترجیح داده‌اند در نقش شپرد کاراکتری مثبت باشند. اما زمانی که انتخاب میان خوب و بد حقیقی باشد و بعد علی‌رغم تمام توانایی‌های گیمر، او را چنان تحت تاثیر قرار دهید که مسیر اخلاقی را در پیش بگیرد، آن موقع هم داستان به زیبایی مفاهیم مد نظر سازندگان را انتقال داده و هم سرگرم‌کنندگی و تکرارپذیری بازی فدای معصومیت مضامین نشده.

.کپی شد https://vgto.ir/41z

24
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
19 نظرات
5 پاسخ ها
1 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
19 نویسندگان دیدگاه
آرتور مرگانRadin Karimirahimjax2007احمداحمدمانی آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
آرتور مرگان
مهمان
آرتور مرگان

من این مقاله رو قبول ندارم من نسل های مختلف جی تی ای رو بازی کردم ولی داستانش تقریبا شبیه همه به جز جی تی ای سن آندرس اصلا رددد یه چیزه دیگه هست و نمیشه در موردش قضاوت کرد

Radin Karimi
مهمان
Radin Karimi

من یه چیز در باره ی حرف دوست عزیز Pershin gmes بگم که رد دد ۵ ماه طول نکشیده ۵ سال طول کشیده

Radin Karimi
مهمان
Radin Karimi

به نظر من از نظر ساخت بازی ‌داستانی بودن بازی وپر کیفت بودن بازی رد دد بهتر است و جی تی ای داستان جالبی ندارد و حال چننچ یا گنج هم ندارد ولی رد دد بهتر است به نظر من رد دد ریدیمینشن ۲ بهتر از جی تی ای وی فایو است و به نظر من خوشونت بار نیست

rahimjax2007
مهمان
rahimjax2007

این شاید یه مسئله مهم توی بازی باشه ولی دیگه مشخصه که نمیتونن خوشنوت های اون زمان رو توی بازی بزارن . که البته خوب هم نیست . این بازی تا جایی که میتونست کاری کرد که رده سنی پاینتر بخوره . رده سنی پاینتر یعنی فروش بیشتر این چیزاشم باید دید .

احمداحمد
مهمان
احمداحمد

رد دد داستان غنی تری از جی تی ای داشت

احمداحمد
مهمان
احمداحمد

من شنیدم بازی رد دد۲ نسخه pc فقط آنلاینه و بخش داستانی بازی رد دد۲ فقط برای کنسولهاست آیا درسته؟

مانی
مهمان
مانی

سلام،برخلاف خیلی دوستان بنده با نویسنده موافقم.درسته که رد دد بازی فوق العاده ای بود و شکی نیست،ولی از نظر خشونت و محتوای بزرگسالانه ای که جی تی ای داشت رد دد فاقد اونه
که البته اونقدرم از ارزش بازی کم نمیکنه و میشه گفت فدای داستان فوق العاده بازی شد

وحید
مهمان
وحید

سلام این مقاله کمی ضعیف بود ، بازی Red Dead Redemption 2 فوق العادست شاهکاره و شما در این بازی هم مثل GTA V حق انتخاب داری که چیکار کنی مثلا به مردم حمله کنی یا به پلیس حمله کنی یا نکنی یا در بازی خوب باشی یا بد. هیچ عیب و ایرادی نداره این بازی و دلیلی نداره بازی به این خوبی رو دنبال نکات منفیش بگردی، شما بازی کن و لذت ببر از این بازی شاهکار تاریخی و زیبا 😊

نامجو
مهمان
نامجو

برداشتم از این متن که البته بنظرم بزرگترین نقطه ضعف رد دد هست بی فایده بودن پوله که هیچ انگیزه ای برای بدست آوردنش به ما نمیده. بازی اسکایریم چه اشکالی داره یه اسب خاص ۵۰ هزار دلاری در بازی باشه؟ یا چند خونه بزرگ گران قیمت و قابل ارتقا که برای بدست آوردنش نیازه خودتون رو به آب و آتیش بزنید. چند کالسکه مدرن و خرید چند بیزینس در شهر و ارتقا اونها و داشتن گروهی از خلافکارها یا مردان قانون و… رد دد بی نهایت فوق العادس و سینگل پلیر بهتری نسبت به جی تی آ ولی بعد… ادامه مطلب »

Persian gamer
مهمان
Persian gamer

راستی چرا دیگه شایان کرمی و زهرا شیرازی دیگه فعالیت نمیکنن

Persian gamer
مهمان
Persian gamer

راستی رد در بازی قشنگی بود و من فکر کنم بیشتر از ۵ ماه صرف گشتن توی نقشه بازی کردم راستی میگن وقتی که بازی تموم شد میتونی بری به گواروما(همون جزیره ای که داچ و آرتو وبقیه گنگشون بعد از مرگ هویزه توی سرقتی که از بانک شهر کردن و شکست خوردند)بری البته توی اپیلوگ که با جان مارستون هستید باید از طریق گلیچ برید به همون جنوبی ترین نقطه بازی برید توی اینترنت بزنید رفتن به جزیره گواروما درred dead redemption

Persian gamer
مهمان
Persian gamer

سلام من بازی های watch dogs 2 و red dead redemption 2 وgtav و spider man وhitmanبازی کردم به نظر تون چه بازی جز این سه تا بازی که مورد نظرم بگیرم:Detroit become human و God of war 4
و ace combat combat 7 به نظر تون بازیwrc8و ace combat7خوب هستند اگه میشه سردبیر جواب بده راستی من علاقه ای به بازی death strandings ندارم نمیدونم چرا
اگه میشه بگید چه بازی های دیگه وجود دارن تا منم بازی کنم اینجا من زندگی میکنم امیدوارم مثل تهران قیمت بالا نرفته باشه

یاسین
مهمان
یاسین

حتما god of war رو بازی کن

shinji
کاربر
shinji

این واقع نگری و به اصطلاح محدودیت هایی که شما میگی که عمدتا به صورت غیر مستقیم ایجاد شدن اتفاقا به شدت عالی ان و باعث پیشرفت ان . راکستار تا جایی که میشد کاری کرده که ما خودمون تصمیم بگیریم ادم خوبه باشیم جای اینکه مجبور بشیم ، این خیلی سطح بالاست . اینکه یه بازی واقع گرایانه تر ، قابل درک تر و محسوس تر باشه خیلی خیلی بهتره کل مقاله تون درست بود غیر از نتیجه گیریش :/ کل این مطالبو به عنوان ضعف بیان میکنین نسبتا که خیلی خنده داره ! این واقع نگری داخل بازی… ادامه مطلب »

HeroPersia
کاربر
HeroPersia

بنظر من شما red dead با یک بازی نقش آفرینی اشتباه گرفتی.این یک بازی خطی است و شما در بدترین حالت ممکن که با آرتور مورگان بازی بکنی آخر داستان آرتور راه رستگاری پیش خواهد گرفت پس قرار نیست آرتور شخصیت بده بشه.و این عنوان از هر نظر که فکرش بکنی یک نسل از کل عنواین نسل ۸ جلوتره دقیقا مثل red dead 1 که شاهکاری بود که از هر نظر در نسل ۷ جلوتر بود.و یچیز دیگه gta v که از لحاظ داستانی در مقابل این بازی یک جوک خندار بیش نیست و آنلاین بدون مرز این بازی باعث… ادامه مطلب »

DevilishBlackly
مهمان
DevilishBlackly

من کار به این بازی و V ندارم چون عاشق جفتشونم اما داداش تجدید نظری در محکم بودن حرفت در رابطه با بهترین بازی نسل ۸ بکن یا حداقل یک تگ بنظرم قبلش بزار این نسل خیلی بازیا شاهکار بودن و بنظر من ویچر ۳ با اختلاف بهترین بازی این نسل بود چون فراتر از یک بازی بود و متفاوت ترین تجربه زندگیم، رد دد تو بهترین حالت نقطه بی نقص و فوق تکامل یافته نسخه قبل خودش بوده اما تو توی کل تاریخ صنعت گیم بازی به عظمت ویچر حتی نمیتونی نام ببری

amirhnnajafi
مهمان
amirhnnajafi

آقا چیزی که ذهنمو الان درگیر کرده اینه که دوست داشتی چیکار بکنی ؟

Nima Apkclub‬‏
مهمان
Nima Apkclub‬‏

شما نفرت داری از red dead 2 … می کنی میای می کوبیش . یکی از ضعیف ترین مقاله های تاریخ ویجیاتو

Qaz7683
مهمان
Qaz7683

به عنوان کسی که دو بار بازی و تموم کرد یک بار با نوار آنر به شدتی منفی و یک بار با نوار مثبت باید بگم چیزی که رد دد و به یک تجربه احساسی و درگیر کننده میکنه و از انتهای اون ی تراژدی به شدت قوی میسازه همین نبرد بین ادم خوب و بد بودنه اصلا کاراکتر اصلی بازی یعنی ارتور هم در طول بازی مدام به این دو راهی میرسه که من ادم خوبی ام یا بد و این هماهنگی که بین اتمسفر بازی و روحیات کاراکتر اصلی در جریانه در واقع باعث میشه این داستان پردازی… ادامه مطلب »

Sackboy
مهمان
Sackboy

دقیقا نظر منم همینه. همون طور که بی اندازه بد بودن تو بازی غیر ممکنه، بی اندازه خوب بودن هم تو بازی غیر ممکنه! به نظرم هدف بازی همین بوده که مرز بین این دو رو به نمایش بذاره! و به نظرم به هر دو وجه به اندازه ی کافی پرداخته! از این جهت با این مطلب خیلی موافق نیستم. یه کمی از دیوونه بازی هایی هم که تو GTA می‌شه و اینجا نمی‌شه انجام داد، بر می‌گرده به واقع گرایی بازی که اتفاقا تو این جنبه RDR2 شدییییدا از GTA5 و خیلی بازی های دیگه جلو تره و همینشه… ادامه مطلب »

محمدرضا
مهمان
محمدرضا

ردد هیچوقت نیومد که جای جی تی آی را بگیره یا مثل اون باشه راکستار ردد رو ساخت که دور از منطق بودن جی تی آی رو با ردد بپوشونه و جی تی آی راه خودشو میره ردد راه خودشو راکستار نمیتونست با یه بازی فقط جی تی آی بمونه بخاطر همین ردد رو ساخت که واقع گرایانه تر باشه و هم جی تی آی تنها بازیش نباشه

oha
مهمان
oha

سلام لطفا از تیترهاییکه اسپویل کننده هست استفاده نکنید.

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...