ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

چگونه پلی استیشن 4 را تمیز کنیم؟

اگر صدای فن کنسول اذیت کننده شده، وقتش رسیده آن را تمیز کنید

۵
انارگیفت

حتی اگر شخصی مرتب و به شدت منظم باشید، همچنان کنسول پلی استیشن 4 شما گرد و خاک زیادی به خود می‌گیرد که می‌تواند به گرم شدن بیش از حد و آسیب دیدن آن ختم شود. با استفاده از اسپری‌های هوای فشرده و پارچه خشک می‌توانید بخش بیرونی کنسول را تمیز کنید تا از وقوع چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

فن داخلی نیز ممکن است نیاز به تمیز کردن داشته باشد. اگر متوجه شدید که صدای کنسول زیاد شده، پس احتمالا بهتر است که با استفاده از اسپری هوای فشرده آن را نیز تمیز کنید. از همین اسپری و پارچه هم برای تمیز کردن کنترلرها می‌توانید استفاده کنید. در ادامه با ویجیاتو همراه باشید تا به طور کامل و مرحله به مرحله آموزش می‌دهیم که چگونه کنسول پلی استیشن 4 و کنترلرهای آن را تمیز کنید تا کارایی و عمر آن بیشتر شود.

تمیز کردن بخش خارجی کنسول

 • تمامی کابل‌ها را از کنسول جدا کنید

تمیز کردن پلی استیشن 4

برای شروع کابل پاور را از کنسول جدا کنید تا هیچ الکتریسیته‌ای از کنسول در حال تمیز کردن آن نگذرد. سپس کابل کنترلرها و هر دستگاه دیگری را که به پلی استیشن 4 متصل است، جدا کنید تا به تمامی درگاه‌های کنسول دسترسی داشته باشید.

 • کنسول را روی یک سطح تمیز قرار دهید

اگر کنسول شما نیاز به تمیز کردن داشته باشد، به احتمال زیاد جایی که در آن کنسول را نگه می‌دارید نیز چندان تمیز نباشد. بنابراین کنسول را از جای خودش دور کرده و آن را روی سطحی پاکیزه و عاری از گرد و خاک قرار دهید. بدیهتا فرآیند تمیز کردن روی سطحی تمیز هم راحت‌تر خواهد بود و دیگر نیازی نیست دوباره این کار را به زودی تکرار کنید.

 • از اسپری هوای فشرده به درستی استفاده کنید

تمیز کردن پلی استیشن 4

قبل از آنکه کنسول خود که این روزها قیمتی سرسام‌آور دارد، با اسپری هوای فشرده تمیز کنید؛ به یاد داشته باشید که درون قوطی این اسپری‌ها رطوبت وجود دارد. بنابراین قوطی را همیشه موقع استفاده صاف نگه دارید چرا که احتمال خروج این رطوبت کمتر می‌شود. همچنین حتما نازل آن را حداقل 13 تا 15 سانتی‌متر دورتر از کنسول نگه دارید چرا که در فاصله‌ای کمتر از این اثر آن کمتر خواهد بود. حتما توصیه‌های ذکر شده روی اسپری را بخوانید تا از خطرهای احتمالی دیگر هم اطلاع پیدا کنید.

 • گرد و خاک‌ها را دور کنید

اگر پلی استیشن 4 شما از نوع فت یا همان مدل قدیمی است، نازل اسپری را به سمت نوار LED وسط آن گرفته و چندین بار به مدت کوتاه اسپری کنید. برای مدل‌ اسلیم هم اسپری را سمت بریدگی‌ها و فضاهای باز کنسول بگیرید. در ادامه درگاه‌های جلو و عقب آن را اسپری کرده و در نهایت با گرفتن اسپری روی سطوح مختلف تمام گرد و خاک‌های جمع شده را از کنسول دور کنید.

 • با یک پارچه میکروفیبر خشک کنسول را تمیز کنید

با استفاده از یک پارچه یا دستمال خشک و نو کنسول را تمیز کنید تا گرد و خاک‌های باقی مانده نیز پاک شوند اما توجه داشته باشید که پارچه به هیچ وجه خیس نباشد چرا که می‌تواند به پلی استیشن 4 شما آسیب بزند. تمامی وجوه مختلف کنسول را با پارچه تمیز کرده و برای این کار همواره به یک سمت و به دور از چراغ سنسور کنسول دستمال خود را بکشید. همچنین حواستان باشد که با دستمال کشیدن گرد و خاک‌ها را به سمت درگاه‌ها هدایت نکنید.

 • محل قرارگیری کنسول را تمیز کرده و آن در جای خود قرار دهید

حالا نوبت آن رسیده محل قرارگیری کنسول را از وجود گرد و خاک عاری کنید. بسته به میزان فضای مورد نظر چندین بار اسپری کنید و اجازه دهید هر گونه گرد و خاک به هوا بلند شده دوباره روی زمین بنشیند و فرآیند بالا را تکرار کنید. حالا می‌توانید کنسول را دوباره در جای قبلی خودش قرار دهید.

تمیز کردن فن کنسول

 • حواستان به گارانتی کنسول باشد

از آنجایی که فن کنسول داخل آن است، باید برای تمیز کردن آن کنسول را باز کنید. اما به خاطر داشته باشید که باز کردن کنسول گارانتی آن را لغو می‌کند. معمولاً گارانتی کنسول‌ها یک ساله است اما با این وجود اگر قصد فروش کنسول را داشته باشید، گارانتی لغو شده می‌تواند روی قیمت نهایی تاثیر بگذارد. البته هیچ کدام از کنسول‌هایی که در ایران به فروش می‌روند، گارانتی رسمی ندارند و در این زمینه بهتر است با فروشگاهی که کنسول را از آن می‌خرید، مشورت کنید.

اما در هر صورت زمانی فرا می‌رسد که بهتر است فن کنسول را تمیز کنید. هر زمان که صدای کنسول بیشتر از آنچه که باید شد، قبل از آنکه به آن آسیبی برسد به فن آن رسیدگی کنید. در حالت ایده آل این اتفاق تا قبل از یک سال نمی‌افتد اما اگر زودتر افتاد، تصمیم بهتر این است که بیخیال گارانتی شوید چرا که گرم شدن بیش از حد کنسول می‌تواند به آن آسیب جدی بزند.

 •  کابل‌ها را جمع کنید، پیچ‌ها را هم باز کرده و نیمه پایینی کنسول را جدا کنید

تمیز کردن پلی استیشن 4

کابل پاور و دیگر کابل‌ها را از کنسول جدا کنید تا سر راه نباشند. سپس چهار پیچ اصلی را که پشت کنسول قرار دارد، پیدا کنید. احتمال دارد برچسب گارانتی روی حداقل دو تا از پیچ‌ها چسبیده باشد، پس برچسب را هم جدا کنید. هر چهار تا پیچ را با یک پیچ‌گوشتی چهارسو باز کرده و سپس به آرامی نیمه پایینی کنسول را جدا کنید.

 • فن و دیگر اجزای کنسول را با اسپری هوای فشرده تمیز کنید

تمیز کردن پلی استیشن 4

حالا که اجزای داخلی کنسول مشخص و قابل دسترسی است، با دقت و آرامی از اسپری هوای فشرده استفاده کنید و مواظب رطوبتی که از آن خارج می‌شود، باشید. قوطی اسپری را صاف و 13 الی 15 سانتی‌متر با فاصله از فن نگه‌ دارید.

همچنین هر جایی که گرد و خاک دیدید، هوا را اسپری کنید تا تمیز شود اما به هیچ وجه قوطی را به سمت درایو کنسول نگیرید چرا که به آن آسیب می‌زند.

 • اجازه دهید بخش‌های داخلی کنسول خشک شود

تمیز کردن پلی استیشن 4

پاک کردن بخش‌های داخلی کنسول با پارچه می‌تواند احتمال آسیب دیدن آن را بیشتر کنید، بنابراین استفاده از همان اسپری هوای فشرده کفایت می‌کند. اما از آنجایی که همچنان احتمال دارد مقداری رطوبت از اسپری خارج شده باشد، حدود نیم ساعت کنسول را در همان حالت رها کرده و صبر کنید تا رطوبت موجود با هوا خشک شود.

 • کنسول را دوباره سر هم کنید

اگر تمام بخش داخلی کنسول را از وجود گرد و خاک پاک نکردید، نگران نباشید چرا که همان تمیز کردن اکثر بخش‌ها عملکرد کنسول را به خوبی بهتر می‌کند. بعد از آنکه مدتی صبر کردید تا رطوبت موجود خشک شود حالا دیگر با خیال راحت می‌توانید کنسول را دوباره سر هم کرده و پیچ‌ها را ببندید.

تمیز کردن کنترلرها

 • کابل شارژر و هندزفری و امثال آن را از کنترلر جدا کنید

درست مانند فرآیند تمیز کردن کنسول، کابل‌های متصل به کنترلر را جدا کرده تا بتوانید داخل درگاه‌های آن را نیز تمیز کنید. همچنین اگر هندزفری به جک 3.5 میلی‌متری انتهای کنترلر وصل است، آن را هم جدا کنید.

 • با اسپری هوای فشرده دور تا دور کنترلر را تمیز کنید

تمیز کردن پلی استیشن 4

با همان اسپری هوای فشرده که برای تمیز کردن کنسول استفاده کردید، می‌توانید گرد و خاک‌های کنترلر را تمیز کنید. بیشتر گرد و خاک‌ها لای بدنه کنترلر و دکمه‌های آن جمع می‌شوند که با گرفتن اسپری در نزدیکی آن‌ها به راحتی پاک می‌شوند. چندین بار داخل درگاه‌ها را هم اسپری کنید تا دیگر آلودگی باقی نماند.

 • با پارچه خشک میکروفیبر کنترلر را تمیز کنید

تمیز کردن پلی استیشن 4

بر خلاف خود پلی استیشن 4، کنترلر آن همواره در دست شماست و احتمالا به تمیزکاری بیشتری نیاز دارد. برای شروع می‌توانید از یک پارچه خشک استفاده کنید اما اگر احساس کردید، کافی نیست به سراغ مرحله بعد رفته و از پارچه خیس شده با آب استفاده کنید.

 • در صورت لزوم از پارچه خیس استفاده کنید

اگر پارچه خشک برای تمیز کردن دکمه‌ها و گرد و خاک لای آن‌ها کافی نبود، یک پارچه تمیز را با کمی آب خیس کنید. اما قبل از استفاده حتما آب دستمال را گرفته و آن را بچلانید. با پارچه تمامی بخش‌ها به جز نزدیکی درگاه‌ شارژ و هندزفری را تمیز کنید چرا که ورود رطوبت به درون آن می‌تواند به این بخش‌ها آسیب بزند.

اگر در انجام هر کدام از مراحل بالا سوال یا ابهامی داشتید حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ دهیم.

منبع: WikiHow

.کپی شد https://vgto.ir/12v

5
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
3 نظرات
2 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
4 نویسندگان دیدگاه
AlidoagooKianامیرحسینiShadow آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
Alidoagoo
مهمان
Alidoagoo

سلام.میشه با استفاده از دستگاه کمپرسور استفاده کرد.

امیرحسین
مهمان
امیرحسین

سلام من از کپسول اکسیژن فشار قوی استفاده کردم به اندازه ۷ سال خاک زد بیرون🤣

iShadow
مهمان
iShadow

ای کاش خودتون یه فیلم اختصاصی آموزشی بزارید

Kian
مهمان
Kian

من هنوز این کار رو نکردم و نزدیک ۴ سال هست که پلی استیشنم رو دارم

Kian
مهمان
Kian

فکر کنم کار از کار گذشته

Green.ir
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...