ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

تحلیل شخصیت الی در The Last of Us – اشک‌های خونین یک بازمانده!

تغییرات الی در جوانی (بدون اسپویل)

۲
انارگیفت
با خیال راحت بخوانید، این مقاله فاقد اسپویل است

بالاخره بعد از هفت سال انتظار، تا انتشار بازی The Last of Us 2 زمان زیادی نمانده و به زودی تمامی طرفداران این عنوان، شاهد یک شاهکار جدید از کمپانی ناتی داگ خواهند بود. از اصلی ترین دلایل محبوبیت قسمت اول بازی، وجود شخصیت الی و مانور‌های هنرمندانه روی او در خط داستانی بود. اول به بهانه نزدیک شدن به روز انتشار The Last of Part 2 و دوم برای نگاهی اجمالی به این شخصیت و ذکر تغییرات احتمالی او، این مقاله را آماده کردیم. با تحلیل شخصیت الی همراه ویجیاتو باشید.

نگاهی به شخصیت الی در The Last of Us

دوره کودکی و ماقبل نوجوانی، از حساس‌ترین دوره‌ی زندگی همه انسان‌هاست. در این دوره با توجه به اتفاقات و حوادث، انواع عقده‌ها شکل می‌گیرد و این عقده‌ها در دوره نوجوانی و جوانی به رفتار شخصیت جهت و ویژگی‌های شخصیت را در جوانی شکل می‌دهند.

شخصیت الی هنگام شروع بازی ۱۴ سال دارد. او یکسری ویژگی‌ها و خصایص ثابتی دارد که احتمالا در دوره جوانی هم آن‌ها را حفظ می‌کند.

  • اعتماد به نفس: برجسته‌ترین ویژگی شخصیت الی که در هر لحظه می‌توانید اثری از آن پیدا کنید، اعتماد به نفس بالای اوست. او به هیچ کاری نه نمی‌گوید و تقریبا به واسطه همین اعتماد به نفس بالا هر کاری از دستش بر میاید. از کاور کردن ساده جوئل با سلاح تک تیر تا بخیه زدن زخم او و باز گرداندنش از مرگ.
  • جسارت: احتمالا بیش از نیمی از محبوبیت این شخصیت، جسارت بی حد و حصر او است. با اینکه شخصیت الی از مرگ می‌‌ترسد اما این به آن معنا نیست که جان خود را در حد مرگ به خطر نمی‌اندازد؛ او از مرگ می‌ترسد ولی بیشتر از مرگ، از ناامیدی و تسلیم شدن می‌ترسد. او در تک تک لحظات بازی، جسارتش را به شکل‌های متفاوت به ما نشان می‌دهد و هم ما و هم شخصیت جوئل را غافلگیر می‌کند.

  • فعال و مسئولیت‌پذیر: شخصیت الی در معنای اسطوره‌ای یک قهرمان است. قهرمان یعنی کسی که بیشتر از آنکه منفعل باشد، فعال باشد. یعنی خودش باعث به وجود آمدن یک ماجرا شود نه اینکه ماجرا یا حادثه روی او تاثیر بگذارد و مدام در طول داستان درحال نشان دادن واکنش باشد. شخصیت الی، یک قهرمان فعال است و ویژگی مسئولیت‌پذیری هم به واسطه همین فعال بودن، در او شکل گرفته. او بدون تنبلی و یا ترس از چیز‌های خطرناک، مسئولیت‌هایی که خودش به صورت عادلانه برای خود تعیین می‌کند را به انجام می‌رساند. به عنوان مثال، او خود را در محافظت از جوئل مسئول می‌داند و برای انجام این مسئولیت از جان خود هم می‌گذرد.
  • کنجکاو و ماجراجو: شخصیت الی در معنای منفی یک فضول به تمام عیار است و در معنای مثبت یک دختر کنجکاو و ماجراجو. عنصر کنجکاوی در او یک نقطه قوت است. به خصوص در دنیایی که او در آن بزرگ شده، کنجکاوی بسیار کارآمد است. سوال‌های فسلفی او از جوئل، وارد شدن در هر کاری و گفتن نظر خودش، گوشزد کردن به جوئل درباره انجام دادن یا انجام ندادن یک کار، همه و همه به علاوه واکنش مفید جوئل، او را برای زندگی کردن در این دنیا حاضر می‌کنند. اما از دیگر ویژگی‌های شخصیت الی ماجراجویی است. او در زندگی دنبال هیجان و ماجرا می‌گردد و تمام تصمیم‌هایش در طول سفر و پافشاری‌هایش برای ادامه راه، حداقل درصد کوچکی از آن‌ها، به خاطر در جست و جوی هیجان بودنش است.

  • مغرور: در دنیای بازی The Last of Us ، همه‌چیز قوانین خاص خود را دارد. در آن دنیا کودکان به جای بازی کردن با اسباب بازی و یا فوتبال بازی کردن با دوستان، اسلحه به دست می‌گیرند و مثل شیر هوای عزیزان خود را دارند. پس در آن دنیا بعید نیست که یک دختر بچه غرور داشته باشد و بابت شکسته شدن غرورش ناراحت شود و به جای بچه بازی در آوردن و ناز کردن، همانند آدم بزرگ‌ها از ته دل قهر کند و دلش شکسته شود. غرور الی از اعتماد به نفس بالا و مهارت زیادش سرچشمه می‌گیرد. او به راحتی سر تسلیم پایین نمی‌آورد و هر چیزی را قبول نمی‌کند. او نمی‌گذارد که کسی به او زور بگوید و کاری که دوست ندارد را مجبور به انجامش کند. از دیگر نشانه‌های مغرور بودن الی، ناراحت شدنش بابت تیکه‌های جوئل و دیگران به او است. از آنجایی که الی در حاضر جوابی هم مهارت زیادی دارد، گاهی پاسخ‌هایی کوبنده به آن‌ها می‌دهد.

تغییرات احتمالی شخصیت الی در The last of us part 2

ریشه همه‌ی ویژگی‌های شخصیتی افراد، به دوران کودکی آن‌ها بر می‌گردد. هر عملی که از یک فرد بر میاید، در واقع دلیلی دارد و به قول فروید این دلیل را باید در کودکی و دنیایی که کودکی فرد در آن گذشته جست و جو کرد.

شخصیت الی با گذشتن از دوره نوجوانی و رسیدن به دوره جوانی، قطعا تغییرات زیادی را پشت سر گذاشته و بسیاری از کشمکش‌های دوره نوجوانی را تجربه کرده؛ چه کشمکش‌هایی که حل و فصل شدند و چه کشمکش‌هایی که حتی در جوانی هم همراه او هستند. در این بخش از مقاله با استناد به دوره کودکی شخصیت الی و نظریه‌های روان‌شناسی، تغییرات احتمالی شخصیت الی را ذکر می‌کنیم.

۱. انتقام‌جویی

اگر تیزر اول بازی The Last of Us Part 2 را دیده باشید، اولین چیزی که در این تیزر خودنمایی می‌کند، انتقام‌جویی الی است. شخصیت الی این بار با دلی پر برگشته و قصد دارد تمام انرژی‌اش را روی انتقام متمرکز کند و از کسانی که قصد آسیب به عزیزانش را داشتند و موفق شدند انتقام بگیرد. به عبارتی ساده‌تر اگر کسی پا رو دم الی بگذارد، باید فاتحه خودش را بخواند.

۲. بی‌اعتمادی/بد رفتاری

از نظر روان‌شناسی، شخصی که در دوران کودکی در دنیایی ناامن و پر از خطر زندگی کند و اتفاقات خطرناکی برای او و عزیزانش روی بدهد، در نوجوانی و جوانی با بحران بی‌اعتمادی و بدرفتاری روبه رو می‌شود.

همه ما خاطرات تلخ الی از دوران چهارده سالگی اش را می‌دانیم. برای لو نرفتن داستان شماره یک مثالی نمی‌زنم. اما در کل، همین به دنیا آمدن در یک دنیایی پر از موجودات آدم‌خوار و زندگی کردن کنار آدم‌هایی که بدتر از آلوده شدگان هستند، خودش یک واسطه بزرگ برای رسیدن به این بحران است.

احتمال اینکه شخصیت الی در قسمت دوم این بازی به این بحران دچار شود بسیار زیاد است. اما چیزی که مهم است، نشانه‌ها و رفتار‌هایی است که از الی به واسطه داشتن بحران بی‌اعتمادی ممکن است سر بزند.

یکی از این رفتار‌ها محتاطانه عمل کردن است. در نخستین The Last of Us شخصیت الی کمی دلسوز بود و اگر بازمانده‌ای می‌دید، برایش دلسوزی می‌کرد اما با مخالفت جوئل روبه می‌شد. اکنون که الی وارد دوره جوانی شده، احتمالا کمی بی‌رحم شده. شاید در این شماره وقتی به یک بازمانده برسد، یک تیر به سرش شلیک کند و از کنارش رد شود. زیرا او به هیچ‌کس اعتماد نمی‌کند.

۳. وفاداری و تعصب

شخصیت الی در دوران کودکی وفادار بود و به جوئل کمال وفاداری را نشان داد. این ویژگی او به احتمال بسیار زیاد در شماره دو بازی هم بیشتر می‌شود و این وفاداری به نزدیکان آنقدر افراطی می‌شود که به شکل تعصب در می‌آید. الی که نمی‌تواند به آدم‌های بیشتری اعتماد کند، تمرکز خود را روی آن کسانی می‌گذارد از قبل به آن‌ها اعتماد داشته و عضو دایره معتمدانش هستند. برای همین خود به خود روی آن‌ها متعصب می‌شود و اگر کسی قصد چپ نگاه کردن به آن‌ها را داشته باشد، او را با خاک یکسان می‌کند.

۴. دروغ‌گویی و لاف زدن

از ثابت‌ترین عناصر در ژانر بقا، کمی بد بودن و بی‌رحم بودن است. منظور از بد بودن هر نوع عمل نامتعارف برای زنده ماندن است. شخصیت الی در دنیایی پر از دروغ و دو رویی بزرگ شده. احتمال اینکه این شخصیت برای زنده ماندن دروغ‌های بزرگی بگوید و لاف زدن را به ویژگی‌هایش اضافه کند زیاد است. این ویژگی مکمل بحران بی‌اعتمادی است. او خودش به کسی اعتماد نمی‌کند و اگر کسی قصد ثابت کردن خود را به الی داشته باشد، در واقع دارد وقتش را تلف می‌کند؛ اما الی برای اینکه زنده بماند و از دست کسانی که از او قوی‌ترند در امان بماند، مجبور است که اعتماد بقیه را جلب کند. این جلب اعتماد به احتمال زیاد با دروغ و لاف زدن همراه خواهد بود.

۵. ترس از وابسته شدن

الی در دوران کودکی، عزیزان زیادی را از دست داده و یا به قول خودش او را ترک کردند. روند از دست دادن عزیزانش از کودکی تا نوجوانی ادامه داشت. از نظر روان‌شناسی، کسانی که در کودکی عزیزان‌شان را از دست می‌دهند، در جوانی و بزرگسالی به نوعی اختلال به نام طرحواره رها شدگی دچار می‌شوند.

اصلی‌ترین ویژگی این اختلال، اضطراب و ترس زیاد نسبت به از دست دادن عزیزان است. به همین دلیل آن‌ها از اینکه به کسی وابسته شوند می‌ترسند. زیرا هر لحظه احساس می‌کنند که یا عزیزشان او را ترک می‌کند و یا می‌میرد.

در رابطه با شخصیت الی، احتمالا در جوانی به این اختلال دچار می‌شود. این اختلال کم و بیش در کودکی او وجود داشت، اما شاید در جوانی تشدید شود. او یا به کسی علاقه‌مند نمی‌شود، و یا اگر علاقه‌مند شد، زیاد به او نزدیک نمی‌شود و سفره دلش را برای او باز نمی‌کند. او با چشم تملک‌گرایی به عزیزانش نگاه می‌کند؛ دوست دارد عزیزانش فقط برای او باشند و هیچ‌وقت آن‌ها را از دست ندهد. اما بیشتر از همه‌ی این ویژگی‌ها که از این اختلال سرچشمه می‌گیرند، ویژگی اضطراب از دست دادن عزیزانش امکان جلوه‌گر شدن بیشتری در شماره دوم بازی دارد و شاید به واسطه همین اضطراب دست به کار‌های احمقانه بزند.

۶. وظیفه‌شناس و سخت‌کوش

قبل‌تر گفتیم که شخصیت الی، ذاتا شخصیت مسئولیت‌پذیری است. پس احتمال اینکه این شخصیت در قسمت دوم بازی برای کار‌هایی که انجام می‌دهد ارزش قائل شود و برای راحتی و آسودگی هم‌ گروهی‌هایش احساس مسئولیت کند بسیار زیاد است. حتی شاید به خاطر وظیفه‌شناس بودنش، رهبری گروه را بدست بگیرد و همانند شخصیت ریک گرایمز در مردگان متحرک، یک رهبر دلسوز و در عین حال بی‌رحم باشد.

بازی The Last of Us Part II روز ۳۰ خرداد ماه برای پلتفرم پلی استیشن 4 منتشر می‌شود و قطعا همانند شماره یک بازی می‌تواند در بین بهترین بازی‌های ویدیویی جا باز کند و تا مدتی طولانی در یادها بماند. ما با اعتماد به سازندگان، یقین داریم که تک تک عناصر این بازی، از کیفیت و گیم‌پلی گرفته تا داستان و شخصیت همه به بهترین شکل پرداخته شده‌اند و به ما یک شاهکار قابل ستایش ارائه می‌دهند.

.کپی شد https://vgto.ir/4nc

2
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
2 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
2 نویسندگان دیدگاه
بهرامMorteza0935 آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
بهرام
مهمان
بهرام

همجنس گرایی هم در DLC قسمت اول به کارکتر او اضافه شد و در این قسمت نیز بیشتر به آن پرداخته می شود

Morteza0935
مهمان
Morteza0935

به این میگن شخصیت پردازی،نه کاراکتر های کاغذی کپکام…(با احترام به دانته)

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...