ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

سری بازی‌های سونیک – از بدترین تا بهترین

نگاهی به ۱۸ مورد از هنرنمایی‌های جوجه تیغی آبی رنگ

۵

اگر یکی از علاقه‌مندان قدیمی به بازی‌های ویدیویی باشید، امکان ندارد نام سونیک برایتان نا آشنا تلقی شود. جوجه تیغی آبی رنگ دوست‌داشتنی، سمبل اصلی کنسول‌های سگا بود و اگر یکی از دارندگان سری کنسول‌های جنسیس (مگا درایو) بودید خیلی بعید است که بازی‌های خاطره‌انگیز سونیک را تجربه نکرده باشید.

در مطلبی که پیش رو دارید قصد داریم نگاهی داشته باشیم به ۱۸ بازی مختلف از سری سونیک در تاریخ. در این مقاله ترتیب ذکر عناوین به ترتیب از بدترین عنوان تا بهترین عنوان خواهد بود. با ما همراه باشید.


Sonic Boom: Rise of Lyric

 • برای کنسول Wii U

سونیک

سری بازی‌های سونیک همیشه به خاطر کنترل جذاب و گیم پلی هیجان‌انگیزشان مورد توجه قرار می‌گرفتند؛ اما بازی Sonic Boom که در سال ۲۰۱۴ عرضه شد به هیچ عنوان راضی کننده نبود و در حد انتظار ظاهر نشد. این بازی که تنها برای کنسول Wii U منتشر شده بود به هیچ عنوان عملکرد درخشانی از خود به جا نگذاشت.

این بازی طراحی مراحل به شدت عذاب‌آوری را برای بازیکنان به همراه داشت و مثل همه‌ی تجربه‌های سونیک در دنیای سه‌بعدی، در این بازی هم کنترل شخصیت‌ها سخت و طاقت‌فرسا بود. مبارزات طولانی و تکراری در این بازی تنها یکی از مشکلات عدیده‌ی این عنوان به شمار می‌رود.


Sonic Hedgehog

 • برای کنسول‌های پلی استیشن 3 و ایکس باکس 360

شش سال پیش از عرضه‌ی Sonic Boom عنوان دیگری از سونی همه‌ی اشتباهات مشابه را مرتکب شده بود. Sonic 06 دنیای قابل قبولی را ارائه نمی‌داد، شخصیت‌های تکراری و خسته‌کننده‌ای داشت و ماموریت‌هایی که در این بازی به چشم می‌خورد هم هیچ جذابیتی نداشتند. از همه نا امید کننده تر وجود باگ‌ها و مشکلات فنی در این بازی بود که به هیچ عنوان سرعت عمل سونیک را قابل درک نمی‌کرد.

در دهه‌ی اول سال ۲۰۰۰ میلادی سگا تلاش زیادی کرد تا با اضافه کردن شخصیت‌های مختلف به بازی، سری بازی‌های سونیک را جذاب تر از همیشه کند. اما این اقدام عموما با موفقیت همراه نبود و معمولا شخصیت‌های اضافه شده در این بازه‌ی زمانی هرگز نتوانستند آن‌طور که سگا انتظارش را داشت مورد توجه علاقه‌مندان قرار بگیرند.


Shadow The Hedgehog

 • برای کنسول‌های پلی استیشن 2، گیم کیوب و ایکس باکس

بازی Shadow The Hedgehog‌ با اختلاف بسیار اندک نسبت به Sonic Hedgehog 06 در رتبه‌ی بعدی قرار می‌گیرد. شاید اصلی‌ترین دلیلی که Shadow The Hedgehog رتبه‌ی بهتر را از آن خود کرده این باشد که حداقل در این بازی تلاش شده که تجربه‌ای جدید برای کاربران فراهم شود. در این عنوان ضد قهرمان معروف سری بازی‌های سونیک یعنی Shadow (یا سایه) شخصیت اصلی بازی است.

این عنوان که در سال ۲۰۰۵ عرضه شد علی رغم این که از تم باب شده‌ی آن روز‌ها پیروی می‌کرد (توجه بیشتر به ضد قهرمان‌ها) اما کیفیت قابل قبولی نداشت. موضوعی که این بازی را هم بین عناوین پر ایراد سه‌بعدی سری بازی‌های سونیک قرار می‌دهد.


Sonic Unleashed

 • برای کنسول‌های پلی استیشن 2، پلی استیشن 3، Wii و ایکس باکس 360

بازی Sonic Unleashed در سال ۲۰۰۸ عرضه شد و ایده‌های جالبی را پیاده کرد که عمدتا از تجربه‌های مختلف کاربران از سری بازی‌های سه‌بعدی سونیک نشات گرفته بود. در واقع طرفداران سونیک دوست داشتند مجددا یک بازی دوبعدی از سری سونیک را مشاهده کنند و سازندگان این بازی تا حدی به این درخواست توجه کردند.

مراحل مختلف در این بازی به دو بخش تقسیم می‌شد: مراحلی که در شب جریان داشت و مراحلی که باید در روز آن‌ها را پشت سر می‌گذراندید. مراحلی که در روز طی می‌شد تداعی‌کننده‌ی بازی‌های خاطره‌انگیز و قدیمی سونیک بودند و توجه‌شان بیشتر معطوف دویدن و رسیدن به نقطه‌ای خاص بود. با این وجود مراحل شب این بازی همچنان خودش را درگیر گرافیک سه‌بعدی و مشکلات فنی مختلف می‌دیدند.


Sonic Spinball

 • برای کنسول سگا جنسیس و PC

این بازی از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار بود. ایجاد یک بازی Spinball با استفاده سونیک باید خصیصه‌های مربوط به سونیک را هم علاوه بر Spinball داشته باشد؛ موضوعی که به هیچ عنوان مورد توجه سازندگان این بازی قرار نگرفته بود.

Sonic Spinball در سال ۱۹۹۳ عرضه شد و کاملا مشخص بود که توسعه‌دهندگانش وقت زیادی روی پر رنگ‌تر کردن المان‌های مربوط به سری بازی‌های سونیک نگذاشته‌اند. البته به طور کلی روان بودن این بازی در جنسیس باعث می‌شد از این بازی لذت ببرید اما همان‌طور که اشاره کردیم عدم توجه به حضور سونیک کمی توی ذوق می‌زد.


Sonic The Fighters

 • برای کنسول‌های آرکید، پلی استیشن 3 و ایکس باکس 360

طبیعی است اگر این عنوان را به خاطر نمی‌آورید؛ چرا که خیلی زود عرضه‌ی این بازی روی سگا ساترن متوقف شد و تنها روی تعداد محدودی از آرکید‌ها قابل بازی بود، به همین دلیل بسیاری از علاقه‌مندان به سری بازی‌های سونیک موفق نشدند که این بازی را تجربه کنند.

البته این عنوان -که ابتدا در سال ۱۹۹۶ عرضه شده بود- مجددا برای کنسول‌های پلی استیشن 2 و گیم کیوب عرضه شد و علاوه بر این نسخه‌ی ریمستر این بازی حتی برای کنسول‌های ایکس باکس 360 و ایکس باکس 360 هم به بازار آمد.

این بازی یکی دیگر از تلاش‌های سگا برای وارد کردن سونیک به دنیای بازی‌های سه‌بعدی بود. در این بازی سونیک و چند شخصیت مختلف دیگر در یک بازی مبارزه‌ای گرد هم آمده‌اند. لازم به ذکر است که Sonic The Fighters نواقص زیادی داشت که باعث می‌شد حتی در برابر بازی‌های هم دوره‌اش حرفی برای گفتن نداشته باشد. سیستم مبارزه‌ی بسیار ساده‌ی بازی به هیچ عنوان آن را به رقیبی جدی تبدیل نمی‌کرد.


Sonic & Sega All-Stars Racing

 • برای کنسول‌های پلی استیشن 3، ایکس باکس 360، Wii و PC

مدت‌ها پس از آنکه تب بازی‌های مسابقه‌ای کارتینگ (Karting) پایین آمد، سگا یک بازی نسبتا خوب و قابل قبول در این سبک عرضه کرد تا بتواند با سری بازی‌های Mario Kart رقابت کند. حضور شخصیت‌های دوست داشتنی و قدیمی بازی‌های سگا همراه با سیستم مسابقه‌ای خوب، موفق شد تا این عنوان را به یکی از سری بازی‌های فراموش نشدنی سونیک تبدیل کند.

در این بازی می‌توانید وسایل نقلیه‌ی متفاوتی برای مسابقه انتخاب کنید که استفاده از هرکدام تجربه‌ی کاملا متفاوتی را برایتان به ارمغان می‌آورد. این بازی تنوع بیشتری نسبت به بازی Mario Kart داشت اما موفق نشد موفقیت آن را تحت‌الشعاع قرار دهد.


Sonic The Hedgehog 4

 • برای کنسول‌های پلی استیشن 3، ایکس باکس 360‌ و PC

سونیک 4 دارای دو قسمت بود که هردو تلاش می‌کردند تداعی‌کننده‌ی بازی‌های قدیمی این سری به سبک دو بعدی باشند. این دو قسمت از بازی سونیک 4 تا حد قابل توجهی در این زمینه موفق عمل کرد اما مشکلات خاص خودش را هم داشت.

مانند بسیاری دیگر از عناوین شکست‌خورده‌ی سونیک، در این عنوان هم ایده‌های جدید اما خسته‌کننده سرعتی که از سری بازی‌های سونیک انتظار داشتیم را می‌گرفت. ایده‌هایی مثل حل کردن پازل‌های خسته‌کننده، مبارزات عذاب‌آور و همچنین طراحی مراحل ضعیف. اما به طور کلی این بازی موفق بود تا بتواند یک بازی دو بعدی بسیار خوب را برای علاقه‌مندان به ارمغان بیاورد.


Sonic Lost World

 • برای کنسول‌های Wii U، 3DS و PC

اولین بازی سه‌بعدی سونیک در این لیست که نقاط قوتش به نقطه ضعف‌ها می‌چربد Sonic Lost World نام دارد. این بازی که در سال ۲۰۱۳ روانه‌ی بازار شد ایده‌های بسیار خوبی را از عنوان موفق Sonic Colors را تکرار کرد تا بتواند تجربه‌ای هیجان‌انگیز را برای دوست‌دارانش فراهم کند.

البته علی‌رغم همه‌ی نکات مثبتی که در این بازی شاهدش بودیم، همچنان مشکلاتی در زمینه‌ی کنترل سونیک در این بازی وجود داشت که طبق معمول اکثر بازی‌های سه‌بعدی سونیک تا حدی آزاردهنده بود.


Sonic Adventure

 • برای کنسول‌های دریم کست، گیم کیوب، پلی استیشن 3، ایکس باکس 360 و PC

بازی Sonic Adventure شاید با استاندارد‌های کنونی به هیچ عنوان قابل دفاع نباشد، اما در زمان خودش گامی بلند در جهت ورود به بازی‌های سه‌بعدی محسوب می‌شد. این بازی یکی از عناوین دریم کست بود؛ کنسولی که حیاتش زمان زیادی ادامه نداشت. این بازی در شکل و شمایل یک بازی پرچمدار عرضه شد و موفق شد تجربه‌ای جذاب از یک بازی سه‌بعدی را به همراه داشته باشد.

البته این عنوان هم خالی از ایراد نبود. علی‌رغم طراحی مراحل جذاب که همه‌ی دارندگان دریم کست را به تحسین وا می‌داشت، کنترل شخصیت در این بازی با دشواری‌های زیادی همراه بود. معضلی که همچنان سونیک در دنیای سه‌بعدی را تحت‌الشعاع قرار می‌داد. لازم به ذکر است که این بازی در سال ۱۹۹۸ عرضه شد و بنا بود برای پر رنگ کردن حضور کنسول دریم کست وارد بازار شود.


Sonic Adventure 2

 • برای کنسول‌های دریم کست، پلی استیشن 3، ایکس باکس 360 و PC

در سال ۲۰۰۱ دنیای سه‌بعدی برای همه تازگی داشت و سونیک با نسخه‌ی دوم از سری بازی‌های Adventure تلاش می‌کرد توجه افراد مختلف را به کنسول دریم کست جلب کند. بازی Sonic Adventure 2 به طور کلی تجربه‌ای موفق محسوب می‌شد و توانست رضایت بسیاری از طرفداران این سری بازی‌ها را جلب کند. این بازی بعد‌ها برای کنسول‌های پلی استیشن 3 و ایکس باکس 360 هم عرضه شد.


Sonic & All-Stars Racing Transformed

 • برای کنسول‌های پلی استیشن 3، Wii U، ایکس باکس 360 و PC

بازی Sonic & All-Stars Racing یک عنوان موفق در زمینه‌ی بازی‌های مسابقه‌ای بود اما Transformed موفق شد توفیق قابل توجهی را کسب کند، به طوری که همه را مجاب کرد که آن را رقیبی جدی برای سری بازی‌های Mario Kart بدانند. این بازی که در سال ۲۰۱۲ عرضه شد شخصیت‌های دوست‌داشتنی بازی‌های سونیک را در مقابل هم قرار می‌داد و از طرفی طراحی فوق‌العاده‌ی مسیر مسابقه باعث می‌شد هیجان آن دوچندان شود.


Sonic Colors

 • برای کنسول‌های Wii و DS

بازی Sonic Colors موفق شد نشان دهد که سونیک می‌تواند در دنیای سه‌بعدی هم موفق عمل کند. Sonic Colors که احتمالا یکی از عناوین مورد علاقه‌ی طرفداران سری بازی‌های سونیک باشد در سال ۲۰۱۰ عرضه شد و با این که ریشه‌اش به Sonic Unleashed و Sonic 06 برمی‌گشت اما توانست موفق ظاهر شود.

اضافه کردن رنگ‌بندی‌های بهتر و همچنین مراحل هیجان‌انگیز باعث می‌شد تا همه از این بازی رضایت داشته باشند. یکی از اصلی‌ترین نکات مثبت این بازی توجه به المان‌هایی در شخصیت سونیک بود که سرعت عمل بالای جوجه تیغی آبی رنگ را پر رنگ‌تر می‌کرد.


Sonic The Hedgehog

 • برای کنسول‌های جنسیس، پلی استیشن 3، ایکس باکس 360، Wii، PC و موبایل

اولین بازی Sonic یکی از بهترین‌ها بود. Sonic The Hedgehog که به فارسی می‌توان آن را «سونیک جوجه تیغیه» معنا کرد همه‌چیز را در بهترین سطح ارائه می‌کرد. در آن زمان که سری بازی‌های ماریو از سرعت به مراتب پایین‌تری برخوردار بودند، سونیک موفق شد یک بازی هیجان‌انگیز با سرعت بالا را برای علاقه‌مندان به ارمغان بیاورد.

سونیک سریع و آبی رنگ بود و رقیب جدی‌اش ماریو آهسته و قرمز. دنیای سونیک شلوغ و رنگارنگ بود در حالی که دنیای ماریو جهان خلوت‌تری داشت و گرافیک‌های به کار رفته در آن بسیار ساده‌تر بودند. روی هم رفته همین نکات باعث شد تا این بازی به یکی از بهترین‌های سری بازی سونیک تبدیل شود.


Sonic Generations

 • برای کنسول‌های پلی استیشن 3، ایکس باکس 360، PC و 3DS

بازی Sonic Generations که در سال ۲۰۱۱ به بازار آمد ادغامی بود از بازی‌های دوبعدی و عناوین سه‌بعدی موفق سونیک. سگا حتی شخصیت اصلی سونیک با طراحی متفاوت را به بازی اضافه کرد که می‌شد از آن در کنار شخصیت اصلی سونیک بهره برد.

در این بازی می‌شد هم دنیای سه‌بعدی جذاب را مشاهده کرد و هم یک دنیای دوبعدی را دید؛ موضوعی که این بازی را تا حدی شبیه به Sonic Adventure می‌کرد.


Sonic CD

 • برای کنسول‌های سگا CD، پلی استیشن 3، ایکس باکس 360، PC و موبایل

بازی Sonic CD در سال ۱۹۹۳ عرضه شد و در زمان خودش توانست در زمینه‌ی استفاده از چند ضلعی‌های سه‌بعدی در دنیایی دو بعدی بسیار خوب و حرفه‌ای عمل کند. این بازی همچنان از فرمول به کار رفته در سونیک 2 بهره می‌برد اما با این تفاوت که تمرکز بیشتری اعمال تنوع در طراحی مراحل بازی داشت. سیستم‌های سفر در زمان باعث می‌شد بازی عمق بیشتری داشته باشد و بخواهید چندین بار آن را تجربه کنید.


Sonic The Hedgehog 2

 • برای کنسول‌های جنسیس، پلی استیشن 3، ایکس باکس 360، PC و موبایل

بازی Sonic The Hedgehog 2 در سال ۱۹۹۲ عرضه شد و برای اولین بار نشان داد که این سری از بازی‌ها چیزی فراتر از سونیک و دکتر رباتنیک است. تیلز (Tails) برای اولین بار در این بازی ظاهر شد و نخستین بار بود که تجربه‌ی بازی به صورت دو نفره و همکاری‌محور را در سونیک می‌دیدیم. علاوه بر این بخش اعظمی از داستان سونیک در این بازی مطرح شد تا آن را بیش از همیشه جذاب کند.


Sonic the Hedgehog 3 و Knuckles

 • برای کنسول‌های جنسیس، پلی استیشن 3، ایکس باکس 360، PC و موبایل

بازی‌های Sonic Hedgehog 3 و Sonic & Knuckles به صورت دو عنوان جداگانه روانه‌ی بازار شدند اما در این لیست با کمی تقلب هر دو را با هم به عنوان بهترین بازی‌های سری سونیک انتخاب کردیم. هر دو بازی تاثیر بسیار مهمی در دنیای بازی‌های دوبعدی داشتند. حتی مایکل جکسون هم در این بازی‌ها همکاری داشت!

مراحل مختلف این بازی از تنوع بسیار بالایی برخوردارند و از طرفی رنگ بندی ۱۶ بیتی فوق العاده‌ای را به ارمعان می‌آورند. کارتریج این دو بازی طوری طراحی شده‌اند که برخی محتویات خاص و انتخاب شده را باز کنند اما شما می‌توانید علاوه بر این Sonic & Knuckles را با Sonic 2 ادغام کنید و دنیای سونیک 2 را همراه با شخصیت Knuckles تجربه نمایید. البته لازم به ذکر است که می‌توانید همین حالا بازی Sonic 3  و Knuckles را از طریق استیم خریداری کنید تا خیلی راحت روی کامپیوتر شخصی از آن لذت ببرید.

منبع: Tomsguide

.کپی شد https://vgto.ir/48u

5
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
4 نظرات
1 پاسخ ها
1 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
5 نویسندگان دیدگاه
Mahyarsaeid_biologistMammadlaftishervinپرهام آقاخانی آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
Mahyar
مهمان
Mahyar

Sonic adventure 2 برای گیم کیوب هم هست و توی توضیحات sonic fighters نوشتید ایکس باکس ۳۶۰ و ایکس باکس ۳۶۰

saeid_biologist
مهمان
saeid_biologist

sonic forces
بهترین بازی سونیکه از نظر من که اصلا اسمشم نیاوردید.

shervin
مهمان
shervin

اسپم
ببخشید میشه یه مقاله واسه خرید تلوزیون برای نسل بعد چه چیز هایی نیاز داره بزارین مثلا رفریش ریتش چقدر باشه خوبه یا درگاه های ورودیش و… ممنون میشم اگه همچین مقاله ای بزارین یا حدقل ترجمه کنید (تو سایتای خارجی هست ولی زبان بلد نیستیم)🙏🙏

Mammadlafti
مهمان
Mammadlafti
پرهام آقاخانی
کاربر

گویا جناب Andrew Melcon که نسخه اصلی این مقاله رو به نگارش در آورده، هیچ کدوم از این بازی ها رو انجام نداده و صرفا از روی شهرت اونا و گفته های اینترنتی به ایجاد این لیست اقدام کرده. چون رنکینگ این لیست رو با هیچ منطقی نمیشه توجیه کرد. سونیک ۴، فایترز، Spinball و Lost World به هیچ عنوان از Sonic Unleashed بهتر نیستن. فقط کافیه ۳۰ دقیقه رو به انجام هر کدوم از اون ها اختصاص بدین تا کاملا متوجه دلیل این ادعای من بشین. علاوه بر این، ریشه های Sonic Colors به عنوان Sonic 06 بر نمی… ادامه مطلب »

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...