ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

بررسی بازی Spiritfarer – کشتی ارواح

رها کردن، از دست دادن و در نهایت مرگ موضوعاتی هستند که Spiritfarer برایتان روایت می‌کند

۴ شهریور ۱۳۹۹ ذخیره

این روزها هیاهوی بازی‌ها AAA دنیا را فرا گرفته و انتظارات همه ما را از دنیای ویدیو گیم بالا برده است. هزینه مالی و زمان تولید چنین عناوینی نیز به طبع بالا رفته و همین عاملی است که تولید گنندگان بازی‌های AAA را مجاب می‌کند نوگرایی و پروراندن ایده‌های جدید را کنار گذاشته و عمده تمرکز و سرمایه خود را برای بازی‌هایی هزینه کنند که صرفا فروششان در مارکت تضمین می‌شوند. در این حین شاید فرصتی باشد برای درخشش عناوینی که شاید بودجه و امکانات این مجموعه‌های تراز اول را نداشته باشند؛ اما از ایده‌های نو و خلاقانه غنی هستند، نسبت به ریسک محتاطانه عمل نمی‌کنند و پتانسیل تبدیل شدن به یک موج همه گیر و به یادماندنی را دارند. بازی Spiritfarer قطعا یکی از آن‌هاست.

تقریبا یک هفته از عرضه رسمی بازی Spiritfarer که اولین بار در جریان نمایشگاه E3 2019 توسط مایکروسافت معرفی شد، می‌گذرد. این بازی که سومین محصول تجاری استودیوی خوش نام Thunder Lotus است برخلاف ظاهر شاد خود، یکی از جدی‌ترین مضامین زندگی را پوشش می‌دهد: مرگ؛ بازی‌های زیادی به زعم خود از مرگ سخن گفته‌اند و در تلاش بوده‌اند جنبه‌ای از آن را به ما نشان دهند، اما Spiritfarer مرگ را به شکلی متفاوت روایت می‌کند. روایت این بازی در رودخانه‌ای آغاز می‌شود؛ جایی که استلا به‌عنوان ارباب مرگ بعدی وظیفه همراهی ارواح از مرگ به زندگی پس از مرگ را به عهده می‌گیرد. رودخانه‌ای که مسیر در آن آغاز می‌شود در واقع همان مسیر زندگی به مرگ است که استلا و دوستانش باید از آن بگذرند تا به آرامش برسند.

Spiritfarer
 • امتیاز کاربران
  17 ratings7.9/10
 • امتیاز متاکریتیک 86
 • ژانر ماجراییمدیریتی
 • تاریخ انتشار ۲۸ مرداد ۹۹
 • پلتفرم‌ها ایکس‌باکس وانپلی‌استیشن 4پی‌سینینتندو سوییچ
 • ناشر بازی Thunder Lotus Games
 • سازنده Thunder Lotus
 • حالت بازی تک نفرهگروهی
 • درجه سنی بازی مناسب برای نوجوانان

شما در این بازی به عنوان استلا بازی می‌کنید، کاراکتری که داستان با مرگ او شروع می‌شود. استلا توسط Ferryman به عنوان ارباب مرگ بعدی انتخاب می‌شود، اربابی که وظیفه همراهی ارواح از دنیای مرگ به زندگی پس مرگ را داراست. استلا به همراه گربه خود دَفدول که همچنین می‌تواند به صورت کاراکتر کوآپ بازی شود، قدم به ماجراجویی‌های جدید و کسب و خلق تجربه‌های نو می‌گذارد. استلا در کشتی خود میزبان مسافرهای ارواحی خواهد بود که وظیفه همراهی‌شان تا مرگ را به عهده گرفته است؛ مسافرهایی که هرکدام روایتی از زندگی خود برای شنیدن و خواسته‌هایی جهت برآورده شدن دارند که البته همراه کردن همگی آنان به این راحتی نخواهد بود.

هر یک از این مسافرها به نوعی کارهای نیمه تمامی دارند که آن‌ها را به نوعی نیازمند استلا می‌کند. شاید یک آغوش گرم، یک وعده غذای مورد علاقه یا دیدار محل تولد برای بار آخر، بتواند پذیرش مفهوم مرگ را برای این ارواح ساده‌تر کند و کمکی باشد در جهت به آرامش رسیدن روحشان. در طی سفر و حین اینکه در آب‌ها پیش می‌روید، منابع جمع آوری کنید به ساخت و ساز روی کشتی بپردازید و اسباب راحتی مسافران خود را فراهم آورید. همین طور که کشتی استلا توسعه داده می‌شود و به پیش می‌رود، شما می‌بایست روابط عاطفی جدید تشکیل دهید و مواظب دوستان ارواحتان باشید، داستانشان را بشنوید و آن‌ها را برای خداحافظی آماده کنید. با پیش رفتن کشتی در رودخانه، شما داستان‌هایی عاطفی در باب تغییر، از دست دادن و دوست داشتن از دوستان ارواح‌ خود می‌آموزید. داستان‌هایی که شاید دید شما را برای همیشه نسبت به بازی‌های مستقل کاملا دگرگون کند.

بازی Spiritfarer

بر خلاف آنچه اکثر بازی‌ها به ما ارائه می‌دهند، جمع آوری منابع و حل معماها در این بازی آنچان که انتظار می‌رود، دشوار و مسئله ساز نیست. در صرف وقت، گشت و گذار و تامل کردن برای تماشای غروب محدودیتی ندارید زیرا تمرکز بخش عمده‌ای از این بازی روی ساخت روابط عاطفی و محکم کردن این پیوندهاست. شاید برایتان جالب باشد در این بازی شما می‌توانید بغل کردن را یه عنوان یک اکشن انجام دهید! شکل دادن روابط دوستی، همبستگی عاطفی، کمک کردن، عشق، رها کردن، از دست دادن و در نهایت مرگ موضوعاتی هستند که Spiritfarer طی تجربه این بازی برایتان روایت می‌کند؛ که از این نظر معتقدم روایت بازی را به نقطه کمال رسانده است.

مورد دیگری که در این بازی دو بعدی به نقطه کمال رسیده، جلوه‌های بصری، طراحی و انیمیشن آن است که به طور کامل به صورت سنتی فریم به فریم (Cell animate) توسط انیماتور طراحی و اجرا شده که خود بازی، بعدی هنری و روحی تازه می‌بخشد. جزییات و رنگ‌هایی که با دقت نظر بالا و هارمونی کنار هم چیده شده‌اند، طراحی متریال خیره کننده، استفاده از رنگ‌های زنده، همه و همه کنار هم قرار گرفته‌اند تا به خلق یک شاهکار بی‌مانند بیانجامند. همچنین همراهی این اثری هنری با موسیقی مناسب و آرامش بخشی که در بک‌گراند پلی می‌شود، تجربه بازی کردن این عنوان را نیز برایتان دو چندان می‌کند.


جدای از مضامین داستانی بازی، Spiritfarer گیمی است در سبک ماجراجویی و مدیریتی که در آن می‌بایست به کشاورزی، نجاری، ماهی‌ گیری، بافندگی، آشپزی، استخراج منابع و ساخت و ساز بپردازید، کشتی و امکاناتش را توسعه دهید. مهارت‌ها استلا را با استفاده از سکه‌های دریافتی از ارواح بهبود ببخشید و با مهارت‌های جدید به دوستان بیشتری کمک کنید.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: ۳۰ ساعت
قابلیت افزایش تا ۵۰ ساعت

شاید Spiritfarer یک اثر فوق العاده نباشد، اما اگر داستان نسبت به گیم‌ پلی برایتان اولویت داشته باشد، احتمالا بتواند با درون‌مایه غنی خود و مضامین عمیقی که در دیالوگ‌های استلا و دوستانش جا داده، شما را به خود جذب و بیش از سی ساعت دوست داشتنی و آرام بخش را برایتان رغم بزند. از طرف دیگر نیز باید در نظر داشت، اگر چندان طرفدار آرامش و سکون در بازی‌ها نیستید، Spiritfarer با روند کند و بدون نوگرایی خود می‌تواند برایتان بشدت کسل کننده جلوه نماید. اما برای من Spiritfarer تجربه‌ای بود متفاوت و سرتاسر احساس، به طوری که سپردن هر یک از دوستان ارواحم به دست مرگ، برایم دشوار به نظر می‌رسید. Spiritfarer تجربه‌ای بود که هرگز از یاد نمی‌برم. در نهایت دوست دارم برای توصیف این بازی به شعار مجموعه سازنده بسنده کنم، “بازی‌ای با کیفیت AAA اما قلب ایندی”.

خلاصه بگم که…

چه طرفدار ایندی گیم‌ها باشید و چه نه، Spiritfarer عنوانی است که نباید از آن غافل شوید. یک بازی ایندی درجه یک در ژانر ماجراجویی و مدیریت که با آرت و انیمیشن دو بعدی که با درون مایه داستانی زیبا می‌تواند ساعت‌ها سرگرم‌تان کند. به کشاورزی، ماهی‌ گیری، آشپزی، استخراج منابع و ساخت و ساز بپردازید؛ کشتی خود را توسعه دهید و مواظب دوستانتان باشید، خواسته‌هایشان را برآورده کنید و درست در لحظه مناسب زمانی که روحشان به آرامش رسید از آن‌ها خداحافظی کنید.

بازی Spiritfarer
بازی Spiritfarer

می‌خرمش

Spiritfarer عنوانی است متفاوت با درون مایه عمیق که می‌تواند تجربه‌ایی نو در زمینه بازی‌های مستقل برایتان رقم بزند و ساعت‌ها شما را در دنیای ساده و دوست داشتنی خود غرق کند و با گرافیک بصری جذاب و موسیقی دلنشین پس زمینه تجربه آرامش بخشی برایتان بسازد؛ شما را به ادامه دادن روایت خود مجاب کند و درس‌هایی در باب عشق و دوستی به شما بیاموزد. به طور قطع Spiritfarer از آن جمله عناوین مستقل درخشانی است که نباید از دست بدهید. پس اگر تا به اینجا جذب شده‌اید برای تجربه کردنش لحظه‌ای درنگ نکنید.

نمی‌خرمش

Spiritfarer گیمی است که نیازمند خرج وقت و حوصله زیاد و تعامل با کاراکترهاست که می‌تواند در طولانی مدت تبدیل به روندی فرسایشی و خسته کننده شود. علاوه بر این با علم به ارزش دلار در این روزها، راستش قیمت ۳۰ دلاری، برای تهیه نسخه اورجینال و قانونی یک بازی مستقل بدون بخش آنلاین شاید کمی تند و غیر منطقی به نظر برسد؛ اما اگر تنها عامل نگهدارنده شما برای بازی نکردن Spiritfarer قیمت این بازی است، بد نیست تا تخفیفات بعدی استیم صبر کنید.

بازی Spiritfarer

 • امتیاز ویجیاتو80
 • امتیاز کاربران
  17 ratings7.9/10
 • امتیاز متاکریتیک86

برچسب‌هابازی مستقل
کپی شد https://vgto.ir/63l
نظرات۸ دیدگاه
0 0 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
8 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
Reza_Dark

بسیار زیبا خداقوت🌿🌹

وحید

الان تو Game Pass هست، اگه داشته باشید میتونید رایگان بازی کنید.

beljava

تازگیا عزیزیو از دست دادم
حتما دوست دارم این بازیو بازی کنم

shadowwarior22

تسلیت میگم خدا صبرتون بده ، منم چندماه پیش یکی از عزیزترین افراد زندگیم رو از دست دادم ….. البته فوت نشدن ولی خب

Hosein-b-z-i

این بازی یکی از قشنگ ترین بازی های ایندی هست که تا حالا بازیش کردم کاش نسخه موبایل هم داشت
به معنای واقعی کلمه بعد از بازی کردنش دیگه به این راحتیا ولش نمیکنید
خیلی ممنون برای نقد و برسی

آخرین ویرایش 11 ماه پیش توسط Hosein-b-z-i
shadowwarior22

خسته نباشید اتفاقا همین چند ساعت پیش بهم پیشنهاد شد این بازی .
دیروز هم به پیشنهاد ویجیاتو بازی katana zero رو تموم کردم که مرزهای خفن بودن رو جا به جا کرد ! شدیدا تشنه شدم برای نسخه دومش .

Uncle-Grizzly-2

“بازیی با کیفیت AAA اما قلب ایندی”
کمتر بازی AAA به موضوعات مهمی مثله مرگ به شکلی که این بازی پرداخت، می‌پردازند.

من خودم تمام سعی‌مو میکنم که بازی ایندی رو خریداری کنم بعد بازی کنم ولی اینو نتونستم واقعا صبر کنم ولی حتما بعدا میخرمش

مرسی بابت نقد خوبتون خانم منظری فقط اگه یکم بیشتر به گیم‌پلی ( با اینکه این بازی همونطور که گفتید تمرکزش رو این بخش نبوده ) پرداخته بودید برای من که گیم پلی رو به داستان ترجیه میدم بهتر بود

آخرین ویرایش 11 ماه پیش توسط Uncle-Grizzly-2