آیا بازی‎سازی در ایران تبدیل به صنعت شده است؟

شاید وقتی دیگر

1

کسب و کار بازی‎های ویدیویی در ایران در حال بزرگ شدن است اما هنوز این سوال وجود دارد که آیا این حوزه به یک صنعت تبدیل شده یا خیر. امروز در رویداد ایران موبایل سامیت میزگردی با حضور جمعی از فعالین بازی‎سازی برگزار شد تا پاسخ روشن‎تری به این سوال داده شود.

امین امیرشریفی مدیر کافه بازار، حسین مزروعی مدیرعامل آوا گیمز، شهریار ازهاریان فر هم‎بنیان گذار نردبان اندیشه، امیر حسین ناطقی مدیر کوئیز آو کینگز، متین ایزدی بازی‎ساز و احسان کمالی کارشناس توسعه ناشرین تپسل حاضرین این میزگرد بودند.

گردش مالی به عنوان اولین پارامتر برای پاسخ دادن به این سوال مطرح شد. در حال حاضر می‎توان تعداد محدودی بازی‎های موفق ایرانی در مارکت‎های داخلی و جهانی پیدا کرد و به عقیده امیرحسین ناطقی کمبود بودجه دلیل محدود بودن تعداد این آثار است: «تا سرمایه‎ای وجود نداشته باشد نمی‎توان انتظار داشت که بازی‎سازی در ایران تبدیل به صنعت شود.»

برای حل مشکل کمبود بودجه ازهاریان‎فر روی موضوع ورود دولت به عنوان یک سرمایه‎گذار در بازی‎سازی تایید کرد: «مانند سرمایه‎گذاری دولت فنلاند روی شرکت موفق سوپرسل، موارد زیادی می‎توان پیدا کرد که دولت به عنوان یک تسهیل‎گر ظاهر شده و شرکت‎های بازی‎سازی در حال توسعه را مورد حمایت قرار می‎دهد.»

البته در این میان مزروعی اعتقاد داشت که چنین بودجه‎هایی در ایران هم وجود دارند اما در جای درستی هزینه نمی‎شوند: «خرج سلیقه‎ای بودجه‎های حمایتی و روند دادن مجوزها پیشرفت گیم در ایران را کند کرده است. اگر دولت قصد کمک به بازی‎سازان را دارد، بهتر است آن را به شکل غیرمستقیم صرف هزینه‎های زیرساختی مانند اینترنت کند.»

او در ادامه صحبت‎های خود به این نکته اشاره کرد که زیرساخت‎های ابتدایی برای این که گیم ایران را صنعت بدانیم وجود ندارد: «هنوز تعداد زیادی از بازی‎سازان موفق نشدند تا شرکت خود را تاسیس و کارمندان را بیمه کنند.»

جدا از موضوع مالی، احسان کمالی اعتقاد دارد که بخش مهمی از مشکلات تیم‎های بازی‎سازی داخلی به نداشتن برنامه کسب و کار حرفه‎ای مربوط می‎شود: «امروزه پتانسیل گیم ایران به جایی رسیده که تیم‎های موفقی تشکیل می‎شوند و برای یک سال هم کنار یکدیگر کار می‎کنند. البته بسیاری از بازی‎سازان نمی‎دانند که چگونه باید از پتانسیل حداکثری عناوین خود استفاده کنند.»

در همین راستا امین امیرشریفی به این نکته اشاره کرد که تیم‎های بازی‎سازی و در شکل کلی‎تری فعالین حوزه فناوری اطلاعات در داخل کشور باید از مدل‎های کسب و کار خارجی الهام بگیرند و از کپی کردن آن‎ها نترسند: «تعداد زیادی از کسب و کارهای موفق ایرانی در واقع یک کپی از نمونه‎ای خارجی هستند و این موضوع مشکلی ندارد زیرا به طور کلی مدل‎های کسب و کار در حوزه IT محدود هستند.»

طی این میزگرد او اعلام کرد که کافه بازار با سرمایه‎گذاری چهار میلیاردی روی آوا گیمز قصد ورود به بحث نشر بازی‎های موبایل دارد؛ بخشی که به عقیده امیرشریفی تقاضا در بازار برای آن بسیار بیشتر از عرضه است. در آخر می‎توان به این نتیجه رسید که وضعیت فعلی اقتصاد تا حدی رشد بازی‎سازی در داخل کشور را کند کرده اما هنوز با استفاده از تکنیک‎های مدیریتی، مالی و الهام گرفتن از نمونه‎های موفق در سطح جهان می‎توان انتظار تولید بازی‎های موفق ایرانی در آینده‎ای نزدیک را داشت.

1
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
1 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
1 نویسندگان دیدگاه
امین آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
امین
مهمان
امین

نه هنوز
سال های نوری زیادی از صنعت شدن بازیسازی فاصله داریم

متاسفانه هنوز مسولین تصمیم به حمایت کامل و قوی از بازیسازی نگرفتند
و با این وضع نمیشه امیدوار بود

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...