بررسی بازی ELEX 2

بررسی بازی ELEX 2

اصلا برای چی؟

۲۹ فروردین ۱۴۰۱ ۳.۸ ذخیره
ELEX 2
 • امتیاز کاربران
  28 ratings5.9/10
 • امتیاز متاکریتیک 65
 • ژانر اکشن-نقش‌آفرینی
 • تاریخ انتشار 8 اسفند ۱۴۰۰
 • پلتفرم‌ها ایکس باکس سری ایکسایکس‌باکس وانپلی استیشن 5پلی‌استیشن 4پی‌سی
 • ناشر بازی THQ Nordic
 • حالت بازی تک نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای ۱۷ سال به بالا

فلسفه ساخت بازی‌هایی مثل ELEX 2 چندان مشخص نیست، شاید این بازی‌ها برای عاشقان و هواداران دو آتشه بازی‌های نقش آفرینی غربی جالب توجه باشد و در فقدان بازی‌های جدید این ژانر، بتواند کمی تا قسمتی گیمرها را سرگرم کند. ELEX 2 همین نقش را می‌تواند ایفا کند و بیشتر از این نمی‌تواند کاری را از پیش ببرد.

ELEX 2 پر از پتانسیل است و ایده‌های نابی در دل خودش دارد، جهانسازی که کرده بی‌همتا است و برخی جزئیات به کار رفته در آن واقعا قابل توجه است. این نکات مثبت اما غرق آلودگی‌هایی است که گرد تا گرد این ویژگی‌ها را فرا گرفته و کاری می‌کند از هر زاویه‌ای که به آن نگاه کنیم، بوی گند این آلودگی‌ها بلند می‌شود. ELEX 2 محصول کسانی است که ذهن خلاقی دارند ولی به واسطه بودجه اندک خود نتوانستند رویاهایشان را خیلی خوب طراحی کنند و در نهایت بیخیال شدند و صرفا محصولشان را عرضه کردند تا بلکه دیده شود.

اساسا بازی اول ELEX هم موفقیت چشمگیری نداشت که عرضه قسمت دوم آن توجیه چندانی داشته باشد. اما در هر صورت از آنجایی که IP اصلی سازنده این بازی یعنی سری Risen پس از عرضه یک سه گانه به ایستگاه آخر خود رسیده، تیم سازنده نیز ترجیح داده که فرنچایز جدید خود را راه بیندازد. Piranha Bytes که نام این استودیو کوچک و مستقل آلمانی است، با کمتر از پنجاه نیرو، معمولا بازی‌های متوسطی می‌سازد و این بار اثرشان اما در همان حد و اندازه هم نیست و واقعا ناامید کننده ظاهر می‌شود. با نقد این بازی همراه ویجیاتو باشید.

بازی برای کسانی ساخته شده که نسخه قبلی را تجربه کردند و سازندگان با اینکه سعی کردند اثرشان به طور مستقل هم جذاب باشد اما واقعیت اینست که این اتفاق نیفتاده. شخصا خودم به خاطر عدم تجربه نسخه اول، اصلا نتوانستم با بازی ارتباط برقرار کنم و برای همین چند ساعتی با بازی اول هم سر و کله زدم تا دوباره به ELEX 2 سر بزنم. این تجربه نشان داد که بازی واقعا برای افرادی که شماره قبلی را تجربه نکردند گنگ است. همچنین این تجربه نشان داد که بازی دوم چقدر از بازی اول بدتر است!

هم نسخه اول و هم نسخه دوم در زمانی عرضه شدند که عناوین شاهکاری چون ویچر و مس افکت و اسکایریم و… در این ژانر عرضه شده، ELEX میکسی از مس افکت و ویچر است و میکس خوبی هم نیست چرا که نمی‌تواند به گردپای ضعیف‌ترین نسخه‌های این دو فرنچایز هم برسد. به جز داستان که در قسمت اول جذابیت‌هایی داشت و حالا در قسمت دوم رسما یک دنباله کلیشه‌ای است، تقریبا دیگر بخش‌های بازی به قهقهرا رفته‌اند.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: 34 ساعت
ماموریت‌های فرعی: 55 ساعت

مطلب پیشنهادی:بازی موبایلی Company of Heroes؛ روایت تاریک جنگ جهانی دومجنگ هرگز پاسخی درست برای بقا نبوده بازی موبایلی Company of Heroes؛ روایت تاریک جنگ جهانی دوم

داستان چیست؟ یک ستاره دنباله‌دار بزرگ به سیاره ماگالان برخورد می‌کند و یک منبع جادویی اسرارآمیز به نام ELEX را نیز وارد سطح سیاره می‌کند، انرژی که باعث می‌شود هرج و مرجی در سطح سیاره به وجود بیاید. سیاره ماگالان با این حادثه فجیع وارد یک دنیای پساآخرالزمانی می‌شود و افراد باقی مانده به گروهک‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که هر یک رسم و رسوم خود را دارند. در واقع ELEX هم به بشریت و اکوسیستم طبیعی کمک می‌کند که با سرعت سرسام آوری پیشرفت کند ولی از ان طرف هیولاهایی نیز سر و کله‌شان پیدا می‌شود و نبردی عظیم ایجاد می‌شود و اهداف به وجود آمدن ELEX نیز برای گیمر مشخص می‌شود. شما در نقش جکس فرو می‌روید، یکی از انسان‌های باقی مانده که می‌خواهد گروه‌ها را باهم متحد کند تا سیاره را نجات دهد.

در قسمت دوم بازی نژاد جدیدی از بیگانگان به نام اسکایندز به ماگالان حمله کردند و جکس دوباره دست به کار می‌شود تا با متحد کردن نژادها و قبایل سیاره، جلوی این بیگانگان ایستادگی کند. ادامه‌ای کلیشه‌ای و سطحی که تقریبا بدون جزییات جدید داستانی است و از همان عناصر بازی قبلی بهره برده است.

نقد بازی ELEX 2

 ع

تنها پیچش داستانی زخمی شدن جکس است که اگر به آن رسیدگی نکند، ذره ذره تبدیل به یکی از همین نژادها می‌شود و در واقع تبدیل به هیولای وحشتناکی می‌شود. شما در نقش جکس بازی را آغاز می‌کنید و مانند تمامی عناوین نقش آفرینی می‌توانید با این و آن گفتگو کنید تا ابعاد بیشتری از داستان ناب بازی را پی ‌ببرید. تنها نکته مثبت این سری همین داستان است که در قسمت دوم، نحوه روایت آن هم چندان درست نیست. هرچند اگر منصفانه قضاوت کنیم، دیالوگ‌هایی که بین شما و دیگران رد و بدل می‌شود خیلی خوب نوشته شدند و با توجه به صداگذاری کامل شخصیت‌ها، می‌توانید خودتان را ساعت‌ها سرگرم گفتگو با سایر کاراکترها و NPCها ببینید.

تمام شخصیت‌هایی که در بازی حضور دارند متعلق به حزب‌ها و یا قبیله‌هایی هستند که در این دنیا وجود دارند و ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. برخی از آنها خیلی پیشرفته هستند و برخی نیز عصر حجری زندگی می‌کنند. یک گروه عقاید دینی دگمی دارد و یک گروه هم طبیعت و آسمان‌ها را می‌پرستد. تنوع نژادی که در بازی وجود دارد ریزه‌کاری‌هایی در خودش پنهان کرده که توجه به آنها نشان می‌دهد که تیم سازنده بازی واقعا برای خلق این دنیا تلاش کردند و پتانسیل خوبی را در بستر ELEX فراهم کردند اما فرصت برداشت کافی از محصولات کاشته شده‌شان نداشتند.

مطلب پیشنهادی:طرفدار دنیای باب اسفنجی هستید؟ این بازی موبایلی گزینه خوبی برای شماستBattle for Bikini Bottom یک بازی باکیفیت کنسولی برای موبایل است طرفدار دنیای باب اسفنجی هستید؟ این بازی موبایلی گزینه خوبی برای شماست

بازی خیلی کند شروع می‌شود و تا بخواهد جهانش را به گیمر بشناساند و کمی روی ریتم بیفتد، زمان طولانی را کش می‌دهد و گیمر را بیشتر درگیر مراحلی می‌کند که هیچ جذابیتی ندارند. این پاشنه آشیل بسیار بدی برای یک بازی نقش آفرینی است و درست مانند پایلوت (قسمت اول سریال) می‌ماند که اصلا جذابیت نداشته باشد. این شروع ناامید کننده باعث می‌شود بسیاری از گیمرها به ادامه دادن بازی هم فکر نکنند و عطای بازی را به لقایش ببخشند. پیشروی در داستان بازی کمی تا قسمتی آن را بهتر می‌کند اما در نهایت تا اواخر بازی هم مشکل روایت بازی پابرجاست و از همه بدتر، گیم پلی تاریخ مصرف گذشته بازی باعث می‌شود که بازی بوی کهنگی بسیار بدی بدهد.

گیم‌پلی بازی چه در خلال مبارزات و چه در زمان گشت و گذار در دنیای پهناور بازی و حتی در بخش ریزه‌کاری‌های بازی‌های نقش آفرینی، کاملا خارج از رده است و کم کاری تیم سازنده به شدت حس می‌شود. یک جت پک در بازی وجود دارد که آنهم ماحصل بازی اول است و حالا با کمی پیشرفت در این بازی هم حضور دارد، این جت پک تنها ویژگی متمایز بازی نسبت به عناوین همرده است و قطعا ویژگی بسیار اندکی برای خلاقیت در یک بازی جهان باز نقش آفرینی به حساب می‌آید. اسلحه‌ها و جادوها و ویژگی‌های قابل ارتقا در بازی کاملا تکراری هستند و شما اصلا می‌توانید بیخیال آنها بشوید و به جای تمرکز روی نبردها و اکشن کاری، با زبان چرب خود بازی را پیش ببرید.

نقد بازی ELEX 2

در جای جای بازی افرادی وجود دارند که به شما مهارت‌های مبارزه بیاموزند و باید بدانید مسیری که در طول بازی انتخاب می‌کنید و همراه شدن با هر گروه و قبیله‌ای نیز می‌تواند روی ویژگی‌های شما تاثیر بگذارد و قابلیت‌‌های اختصاصی برایتان باز کند.

اما تمام این گستردگی‌ها که گفته شد با فرمول قدیمی مبارزات نقش بر آب می‌شود. در واقع فرقی نمی‌کند چه کوفتی به دست می‌گیرید و یا چه ویژگی را از چه قبیله‌ای به دست می‌آورید، شما در نهایت وارد مبارزات خشک و آزاردهنده‌ بازی می‌شوید که با هوش مصنوعی بسیار ضعیف دشمنان همراه است و انیمیشن و گرافیک بد بازی هم به این معضل‌ها اضافه می‌شود و همه چیز را با خاک یکسان می‌کند!

این هوش مصنوعی ضعیف البته لزوما به معنای آسان بودن بازی نیست چرا که بازی اصلا تکلیفش را به درستی مشخص نمی‌کند و شما می‌توانید همان دو دقیقه ابتدایی بازی با دشمنی روبرو شوید که با یک اشاره شما را دود کند و بروید هوا! عدم بالانس بودن مبارزات البته شاید ایرادی جدی نباشد و به این موضوع برگردد که بازی از شما بخواهد تا در جهان گشت و گذار کنید و با قدرت به سراغ این دشمنان بروید اما واقعیت اینجاست که بازی چیزی در چنته ندارد که بخواهد شما را مجاب به این گشت و گذار کند.

نقد بازی ELEX 2

بازی پر از باگ و ایراد است و بسته به اینکه آن را روی چه کنسولی تجربه می‌کنید، می‌توانید با ایرادات بیشتری هم روبرو باشید. من خودم در وهله اول بازی را روی PS4 تجربه کردم و از شدت ضعف گرافیکی و مشکلات گرافیکی آن ماتم زده بودم و در نهایت بازی را روی PS5 تجربه کردم و دیدم وضعیت خیلی بهتر است (هرچند بازهم مشکلات زیادی وجود دارد). در واقع بازی روی کنسول‌های نسل قدیم از نظر گرافیکی و مشکلات فنی افتضاح است و روی کنسول‌های نسل جدید کمی اوضاع بهتری دارد و بهترین حالت خود را روی PC تجربه می‌کند؛ البته باید بدانید همین بهترین حالت هم در نهایت با یک بازی در سال ۲۰۱۰ برابری می‌کند و در دنیایی که ویچر و GTA بازی کردید، گرافیک بازی شبیه به یک شوخی می‌ماند!

طراحی مراحل بازی و جهان پهناور بازی کاملا با بی‌سلیقگی همراه بوده و بدتر از گرافیک، بخش صداگذاری و موسیقی بازی است که مغلمه‌ای از آواها و قطعات موسیقایی است و هیچ ارزش هنری به همراه ندارد. بخش صداگذاری بازی فقط در دوبلورها خوب اجرا شده و در دیگر بخش‌ها واقعا به بیراهه رفته و افکت‌های صوتی و صداهای تکراری و تصنعی زیادی در طول بازی شنیده می‌شود. حتی تاخیرهای عجیب و غریبی در صداگذاری بازی وجود دارد که باعث شده این بخش را بتوان یک فاجعه تمام عیار نامید!

نقد بازی ELEX 2

بازی ELEX 2 دنباله ضعیفی برای یک بازی متوسط است و مسیر این فرنچایز را تبدیل به دره‌ای کرده که همین الان هم به قعر خود رسیده و بعید است که بخواهد تبدیل به سه‌گانه‌ای بشود و از این بدتر بشود. ELEX 2 فقط می‌تواند خلا نبود بازی جدیدی در این ژانر را پر کند اما واقعیت اینست که تکرار تجربه عناوین موفق سالیان گذشته، کاری به مراتب بهتر از تجربه این اثر جدید خواهد بود.

نقد بازی ELEX 2

خلاصه بگم که…

بازی ELEX 2 حرف خاصی برای گفتن ندارد، همه چیز رد سطحی‌ترین حالت خود قرار گرفته و بازی یک اثر ضعیف است که پر از پتانسیل است ولی عملا همه آنها را به باد داده است. بودجه پایین و عجله در ساخت بازی و بسیاری موارد دیگر باعث این شده که این عنوان، فرنچایز متوسطی را که پیش‌تر توسط خالقینش ساخته شده بود به جای اینکه به عرش ببرد، به فرش ببرد.

نقد بازی ELEX 2

می‌خرمش…

اگر عاشق بازی‌های نقش آفرینی از نوع غربی هستید، ELEX 2 شاید بتواند در نبود بازی های خوب در این ژانر شما را راضی نگه دارد. داستان بازی هم داستان ناب و قدرتمندی است و هرچند نحوه روایتش پر از ایراد است اما اگر حوصله کنید و با شخصیت‌ها وارد دیالوگ بشوید، می‌توانید از آن لذت ببرید.

نقد بازی ELEX 2

نمی‌خرمش…

صدها دلیل برای نخریدن بازی و تجربه نکردن آن وجود دارد اما مهمترین آن همین سه چهار کلمه است: بازی بد و از دور خارج است.

 • امتیاز ویجیاتو40
 • امتیاز کاربران
  28 ratings5.9/10
 • امتیاز متاکریتیک65
کپی شد https://vigiato.net/?p=274894
نظرات (۱۱)
3.8 6 امتیازها
امتیاز مطلب
11 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات

خداوکیلی چطوری این بازی رو تحمل کردید؟ 😑

الدن رینگ رو نمی خواید نقد کنید؟!

دیگه دارم از دست نقد هاتون دیگه عصبانی میشم ویجیاتو، کلی بازی هست نقد نشده بعد میرید. بعد سراغ این بازی های سیاه سوخته که معلوم نیست از کدوم گوری اومده رو نقد می کنین. و اصلا خیلی از بازی هارو نقد نمی کنین، مثل:
نقد Uncharted: Legacy of Thieves Collection کو؟
نقدTotal War: Warhammer۳ کو؟
نقد Shadow Warrior3 کو؟
نقد Destiny 2: The Witch Queen کو؟
نقدالدن رینگ کو؟
نقدStranger of Paradise: Final Fantasy Origin کو؟

چرا امتیاز ندادید

11
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x