بررسی بازی Nintendo Switch Sports

بررسی بازی Nintendo Switch Sports

آمدی جانم به قربانت ولی انقدر دیر چرا؟

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۵ ذخیره

اینکه تا امروز شرکت نینتندو یک بازی ورزشی درست و حسابی و درخور ویژگی‌های نینتندو سوییچ عرضه نکرده بود از آن علامت سوال‌هایی است که برای من و خیلی‌های دیگر، مدتهاست که وجود داشت. واقعیت اینست که پاسخ درست و درمانی هم برای این موضوع پیدا نکردم اما اگر گیر سه پیچ ندهیم، باید گفت که بالاخره این بازی عرضه شده است، هر چند خیلی دیر ولی با این وجود کماکان جذاب است. همراه ویجیاتو باشید تا بازی Nintendo Switch Sports را باهم واکاوی کنیم.

Nintendo Switch Sports
 • امتیاز کاربران
  14 ratings8.9/10
 • امتیاز متاکریتیک 74
 • ژانر ورزشی
 • تاریخ انتشار ۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • پلتفرم‌ها نینتندو سوییچ
 • ناشر بازی نینتندو
 • سازنده نینتندو
 • حالت بازی تک نفرهچند نفرهگروهی
 • درجه سنی بازی مناسب برای همه

سالها پیش بود که نینتندو با کنسول Wii خود انقلابی در زمینه گیمینگ برپا کرد و یک بازی با نام Wii Sports ساخت که گل سر سبد این کنسول به حساب می‌آمد. گجت‌های مختلفی برای این بازی عرضه شد و بازیکنان می‌توانستند پنج شش رشته ورزشی را با Wii Sports تجربه کنند.

بازی آنقدری موفق شد که دنباله‌هایی داشته باشد و چند سال بعد عنوان Wii Sports Resort برای کنسول نینتندو وی عرضه شد که در واقع قصد داشت قابلیت موشن پلاس کنترلرهای آن زمان را به رخ بکشد. بازی ورزش‌های بیشتری در خود جای داده بود و توانست به موفقیت خوبی دست پیدا کند. باید گفت کنسول شکست خورده نینتندو وی یو هم میزبان یک دنباله از این سری بازی‌ها بود؛ بازی Wii Sports Club که در سال ۲۰۱۳ عرضه شد و نتوانست به موفقیت دو عنوان قبلی دست پیدا کند. حالا همان سازندگان اما دوباره دست به کار شدند (با وقفه‌ای طولانی!) و یک بازی جدید ورزشی مخصوص نینتندو سوییچ ساختند و سراغ ورزش‌هایی رفتند که پیش‌تر هم در بازی‌ها وجود داشت و بین کاربران محبوب شده بود.

در بازی Nintendo Switch Sports شش ورزش وجود دارد و البته قرار است به این تعداد افزوده شود. بازی‌های حال حاضر شامل شمشیر بازی، فوتبال، والیبال، بولینگ، بدمینتون و تنیس هستند و اعلام شده طی چند ماه آینده بازی گلف نیز به این لیست اضافه خواهد شد. برخی از این بازی‌ها را می‌توان دو نفره انجام داد و برخی از آنها را می‌توان با ۴ نفر هم بازی کرد، هرچند باید بدانید که مثلا یک بازی مثل فوتبال نیازمند ۲ جفت جویکان است و با یک جفت، نمی‌توان به صورت دو نفره به تجربه فوتبال در این بازی دست پیدا کرد.

تا امروز کمپانی‌های زیادی بازی‌های ورزشی متنوعی برای نینتندو سوییچ طراحی و عرضه کردند. بازی‌هایی مثل Go Vacation و یا Sports Party که از دو کمپانی صاحب نام بازیسازی یعنی باندانمکوی و یوبیسافت هستند، جزو عناوینی به حساب می‌آیند که طی همین یک سال گذشته عرضه شدند و بسیار هم موفق بودند. آیا Nintendo Switch Sports از این بازی‌ها و دیگر عناوین همرده بهتر عمل می‌کند؟ پاسخ قطعا بله هست اما در این بله قاطع یک حسرت پنهان هم وجود دارد و آن اینست: ای کاش که تعداد بازی‌های ورزشی بیشتر بود.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: هر قدر دلتان بخواهد!
ماموریت‌های فرعی: هر قدر دلتان بخواهد!

سه تا از این ورزش‌ها جدید هستند و سه ورزش نیز از محبوب‌های قبلی هستند. با این حال شخصا انتظار داشتم در سال ۲۰۲۲ و کنسول جدید نینتندو حداقل ده ورزش را به چشم ببینم! نکته مهمی که در همین تعداد ورزش‌های کم وجود دارد اینست که گیم‌پلی همه آنها بسیار روان است و با ده دقیقه تلاش، تمام ریزه کاری‌ها دستتان می‌آید. در واقع بازی هیچ‌گاه روی مخ شما نمی‌رود و اگر جایی دیدید آنطور که باید نمی‌توانید بازی کنید، مشکل را گردن کنترلرها نیندازید و کمی بیشتر تلاش کنید!

نقد بازی Nintendo Switch Sports

نکته مثبت دیگری که در بازی وجود دارد طراحی زمین‌های بازی است، این زمین‌ها در عین سادگی بسیار بامزه و پویا هستند و کافیست نگاهی به اطراف آنها بیندازید. پویایی و رنگارنگی خاصی در جای جای این ورزش‌ها وجود دارد که باعث شده بازی بتواند یک سر و گردن بالاتر از عناوین همرده خود قرار بگیرد و حتی از بازی مثل المپیک ۲۰۲۰ توکیو که با کلی لیست ورزش عرضه شده، جلو بزند.

بهترین بازی بین این شش ورزش همانا والیبال است! هم پیرتان را در می‌آورد و قشنگ برای خودش نرمش است و عرق ریزی زیادی به همراه دارد و هم اینکه می‌توان آن را ۴ نفره زیر یک سقف انجام داد و پارتی گیم خارق‌العاده‌ای به حساب می‌آید. لوس ترین آنها هم احتمالا بدمینتون است که با وجود بازی تنیس، حضورش چندان ضرورتی هم نداشت و معلوم نیست بین این همه ورزش چرا سراغ دو مورد کاملا مشابه رفتند و مثلا رشته‌ای مثل بوکس را کلا بیخیال شدند!

طراحی گیم پلی فوتبال هم به نوبه خود جالب است و روش‌های مختلفی که برای تجربه آن در نظر گرفته شده باعث شده که ارزش تکرار آن بسیار بالا برود. متاسفانه تنها ایراد همان نکته‌ای است که چند خط بالاتر هم گفتم و تجربه دو نفره آن نیاز به دو جفت جویکان دارد و این بازی به خاطر استفاده از ویژگی‌های حرکتی جویکان‌ها، هیچ گونه پروکنترلری را هم قبول نمی‌کند که نمی‌کند!

بازی شمشیر بازی نیز از آن عناوینی است که تکراری است و از بازی‌های گذشته سر برآورده اما بسیار کامل‌تر شده و حالا حال و هوای جالب‌تری دارد. شمشیر بازی این عنوان بهترین گزینه برای یک تجربه دو نفره در اتاق به حساب می‌رود و احتمالا تا مدتها با آن سرگرم باشید. جویکان‌ها تبدیل به شمشیرهای شما می‌شوند و می‌توانید هم حمله کنید و هم دفاع . هیجن اصلی نیز آنجاست که بازی به صورت مساوی در بیاید و زمین مبارزه تنگ‌تر شود و شما بتوانید با یک ضربه، کار همدیگر را بسازید!

مطلب پیشنهادی:بازی West Gunfighter یکی از جاه‌طلبانه‌ترین جایگزین‌های موبایلی Red Dead Redemption استبه غرب وحشی خوش آمدید بازی West Gunfighter یکی از جاه‌طلبانه‌ترین جایگزین‌های موبایلی Red Dead Redemption است

در نهایت نیز باید به بازی بولینگ اشاره کرد که خیلی خوب طراحی شده و از آنسو خیلی هم دردسرآفرین شده و اخبار زیادی از اینور و آنور به گوش می‌رسد که همین بازی باعث شده که بازیکنان تلویزیون خانه خود را بشکانند! در حین تمام بازی‌ها باید حواستان باشید که گریپ جویکان (همان بند خودمان!) را محکم دور مچ خود ببندید و حتما آن را LOCK کنید چرا که واقعا در هر ورزشی (به خصوص همین بولینگ) احتمال پرتاب شدن جویکان از دست شما و ترکیدن صفحه تلویزیون نازنیتان وجود دارد!

نقد بازی Nintendo Switch Sports

یکی از مهمترین ویژگی‌های بازی که باعث محبوبیت بیش از حد آن شده نیز بخش آنلاین است که در حال حاضر با قدرت کار خود را انجام می‌دهد و می‌توانید به راحتی در آن با رقبایی در سرتاسر دنیا به انجام بازی‌ها مشغول بشوید هرچند شخصا تجربه این بازی‌ها را به صورت دورهمی بیشتر ترجیح می‌دهم!

نقد بازی Nintendo Switch Sports

اگر از قدیم Mii داشته باشید می‌توانید کاراکتر خودتان را وارد بازی کنید و اگر هم چنین چیزی در دست ندارید که بازی یک بخش طراحی شخصیت برای شما تدارک دیده که چندان کامل و دقیق نیست ولی می‌توان از دل آن شخصیت‌هایی دوست داشتنی بیرون کشید.

در نهایت باید بگویم اگر نتوانستید در سالهای گذشته جادوی Nintendo Wii را تجربه کنید و بازی وی اسپورت را در زندگی خود انجام ندادید، بازی جدید ورزشی نینتندو برایتان یک چیز کاملا سحرامیز و ناب خواهد بود. اگر هم مثل من از بازیبازان قدیمی باشید و تجربه آن عنوان به یاد ماندنی (وی اسپرت) را در کارنامه زندگی خودتان داشته باشید، از بازی جدید شگفت زده نخواهید شد ولی آن را قابل قبول توصیف خواهید کرد.

پی‌نوشت: این بازی را اگر تک نفره انجام دهید در دنیایش غرق خواهید شد و اگر دو نفره انجام دهید قطعا عاشقش خواهید شد اما زمانی که آن را در یک جمع چند نفره اجرا کنید و همگی مشغول آن شوید، مطمئن باشید که دل کندن از آن اصلا کار راحتی نخواهد بود و در این حالت دیگر صد برابر عاشق و شیدای بازی خواهید شد! این را هم بگویم که خوشبختانه سادگی و روان بودن بازی کاری می‌کند که تقریبا هر سن و سالی بتوانید با گیم‌پلی بازی درگیر بشود و آن را به راحتی یاد بگیرد، از بچه چهار ساله تا پیرمرد ۹۹ ساله!

نقد بازی Nintendo Switch Sports

خلاصه بگم که…

بازی Nintendo Switch Sports یک اثر انقلابی در زمینه بازی‌های ورزشی در کنسول نینتندو سوییچ نیست و یا ویژگی‌های خیلی خاصی هم از این کنسول به نمایش نمی‌گذارد اما عنوانی است که داشتنش برای دارندگان کنسول واجب است و زمانی که آن را به صورت چند نفره تجربه کنید، قطعا به جادوی سحرآمیز که در بطن بازی وجود دارد، بیشتر پی خواهید برد. هرچند هر کسی با تجربه بازی آرزو می‌کند که ای کاش تعداد بازی‌ها بیشتر از شش مورد بود اما از آنسو هم نباید فراموش کرد که می‌توان امیدوار بود که به ورزش‌های داخل بازی، به مرور اضافه بشود.

نقد بازی Nintendo Switch Sports

می‌خرمش…

یک بازی ورزشی خیلی خوب برای نینتندو سوییچ آمده، کمی دیر است ولی به هر حال این بازی با تاخیر زیاد حالا عرضه شده و قرار است که ورزش‌های رایگان دیگری هم در طول سال به آن اضافه شود، خوراک نرمش با بازی است و برای مهمانی‌هایتان یک بازی واجب.

نقد بازی Nintendo Switch Sports

نمی‌خرمش…

بازی نه داستانی دارد نه بخش آنلاین خیلی قوی و قدرتمندی، وقتی سراغ آن رفتید بدانید و آگاه باشید که یک بازی برای جمع‌های دو نفره به بالای خودتان تهیه کردید که قرار است به شدت شما را سرگرم کند نه چیزی بیشتر.

 • امتیاز ویجیاتو78
 • امتیاز کاربران
  14 ratings8.9/10
 • امتیاز متاکریتیک74

کپی شد https://vgto.ir/fza
نظرات (۱)
5 1 امتیاز
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات

یه بازی خیلی سرگرم کننده یعنی نینتندو

1
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x