میاموتو از دلتنگی برای ایواتا می‌گوید

میاموتو از رفتارهای دوست قدیمی‌اش می‌گوید

0

چهار سال از مرگ ساتورو ایواتا به عنوان یکی از مهم‌ترین افراد در تاریخ کمپانی نینتندو گذشته و حال بیشتر از همه، دل شیگرو میاموتو برای او تنگ شده است.

با ابتکارهای ایواتا، نینتندو به قله‌هایی رسید که پیش از این به هیچ عنوان آن‌ها را فتح نکرده بود. او پشت توسعه نینتندو دی‌اس قرار داشت؛ کنسولی که به پرفروش‌ترین سخت‌افزار تولید شده توسط نینتندو تبدیل شد. اخیرا کتابی در مورد زندگی ایواتا منتشر شده که از زوایای نزدیک‌تری دلایل موفقیت این شخص را نشان می‌دهد. این کتاب هنوز به زبان‌هایی غیر از ژاپنی ترجمه نشده اما سایت IGN بخش‌های جالبی از آن را منتشر کرده است.

بخشی از ترجمه IGN مربوط به نقل‌قول‌هایی از یکی از بزرگ‌ترین بازی‌سازان تاریخ یعنی شیگرو میاموتو می‌شود. میاموتو در این کتاب نحوه آشنایی خود با ایواتا در استودیو HAL Laboratory که سازنده بازی‌های کربی بود را شرح داده است، طبق‌ گفته‌های میاموتو ملاقات او با ایواتا مسیری را آغاز کرد که تا سال ۲۰۱۵ و فرا رسیدن مرگ این مرد بزرگ ادامه داشت.

بعد از گذشت مدتی از دوستی این دو فرد، سرانجام ایواتا به مدیر میاموتو تبدیل شد؛ موضوعی که طبق حرف‌های میاموتو ظاهرا تاثیری روی دوستی آن‌ها نگذاشته است:

در حالت عادی، اگر فردی جوان‌تر از شما با تجربه‌هایی کمتر به مدیرتان تبدیل شود، کنار آمدن با او کار سختی خواهد بود. اما به هیچ عنوان (با ایواتا) این‌گونه نبود. این موضوع همیشه مشخص بود که او برای آن موقعیت فرد مناسب‌تری از من بود، پس بنابراین این قضیه هیچ‌وقت تبدیل به مشکل نشد. من فکر می‌کنم که چنین وضعیتی در نهایت باعث شد که ما به دوستان واقعی تبدیل شویم.

ایواتا

شیگه‌ساتو ایتوی که به خاطر ساخت بازی EarthBound شناخته می‌شود، در این کتاب به علاقه میاموتو به ناهارهای روز دوشنبه با ایواتا اشاره کرده است. او همچنین لحظه‌ای احساسی در زمان خاکسپاری ایواتا را شرح داده:

در روز خاکسپاری ایواتا باران می‌بارید و من و میاموتو در کنار هم بودیم. ناگهان تصمیم گرفتم از او بپرسم که ایواتا چقدر احتمال می‌داد که ممکن است درمان شود. میاموتو سریع جواب داد: «او کاملا اعتقاد داشت که بهتر خواهد شد و هیچ قصدی برای مرگ نداشت.» این پاسخ باعث شد من متوجه شوم که ایواتا و میاموتو تا چه اندازه همدیگر را درک کرده بودند.

میاموتو آخرین‌ حرف‌ها در مورد ایواتا را این‌گونه بیان می‌کند:

برای من، او دوستی بیشتر از همه چیز بود. هرگز احساس نکردم که او رئیس من بود یا من تحت نظر ایواتا کار کردم. او هرگز عصبانی نشد و ما هیچ وقت در مورد موضوعی نزاع نکردیم.

نمی‌توان ایواتا را از تاریخ نینتندو و حتی صنعت بازی‌هایی ویدیویی جدا کرد. می‌دانیم که او بیشتر از هرکس دیگری بنیان‌هایی را بنا کرد که تصویری که ما از نینتندو داریم را می سازند.

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...