بررسی بازی Stray

بررسی بازی Stray

به دعای گربه سیاه بارون نمیاد... اما گربه نارنجی چطور؟

۳ هفته پیش ۴.۶ ذخیره

بازی Stray حکم یک نامه عاشقانه به گربه‌دوست‌ها یا همان کت‌پرسن‌ها را دارد. بازی ادونچری که نه خیلی بلند و نسبتا کوتاه است، اما دست روی موضوعی مهم از آینده‌ای نزدیک گذاشته است. با بررسی ویجیاتو از بازی Stray همراه باشید… میو!

Stray
 • امتیاز کاربران
  66 ratings8.5/10
 • امتیاز متاکریتیک 84
 • تاریخ انتشار مرداد ۱۴۰۱
 • پلتفرم‌ها پلی استیشن 5پلی‌استیشن 4پی‌سی
 • ناشر بازی Annapurna Interactive
 • سازنده BlueTwelve Studio
 • حالت بازی تک نفره

قصه Stray از جایی شروع شد که اولین نمایش‌های آن را دو سال پیش در جریان شوکیس بازی‌های پلی‌استیشن دیدیم. بازی از همان ابتدا به عنوان یک انحصاری کنسولی برای PS4 و PS5 معرفی شد و حتی با این که گیم‌پلی آن را تا یک سال بعد ندیدیم، یکی از مورد انتظارترین بازی‌ها محسوب می‌شد. حالا که Stray به عنوان محصول جدید آناپورنا اینترکتیو (Annapurna Interactive) به دست ما رسیده، می‌توانیم مطمئن باشیم که با همان شبیه‌ساز گربه‌ای که فکرش را می‌کردیم روبرو هستیم؛ همان‌قدر بامزه و همان‌قدر دقیق!

بازی همان‌طور که از نامش پیداست، یک گربه خیابانی (stray cat) را به ما نشان می‌دهد. گربه‌ای که نام خاصی ندارد، مثل گربه‌های واقعی فقط با میو کردن ارتباط برقرار می‌کند است و البته درگیر اتفاقی می‌شود که او را از دوستانش جدا می‌کند. از لحظه‌ای که کنترل این گربه را به دست می‌گیرید، بازی همه چیز را به غریزه خودتان و شناخت نسبی از گربه‌ها می‌سپارد. به گربه‌های دیگر نزدیک می‌شوید، می‌توانید با آن‌ها بازی کنید. یک بلندی می‌بینید، می‌توانید روی آن بپرید. از یکنواختی دنیای انسان‌ها خسته شده‌اید؟ سازنده‌ها یک دکمه میو بی‌نهایت برایتان تدارک دیده‌اند. در Stray این شما هستید که تعیین می‌کنید بازی را چطور پیش ببرید و راستش را بخواهید، بازی از این نظر فوق‌العاده عمل می‌کند.

بازی Stray مسیر یک رستگاری را روایت می‌کند. ماجرایی که شاید تجربه کردنش در نقش یک گربه روی کاغذ احمقانه به نظر برسد، اما نکته همینجاست که به بی‌نقص‌ترین شکل ممکن در آمده است. گربه ما راه خودش را گم کرده و حالا به صورت اتفاقی پایش به شهری باز می‌شود که در واقع یک شهر سایبرپانکی مرده است. اگر تا پیش از این آینده نزدیک و بحران‌های تکنولوژی را فقط در بازی‌های سیاسی مثل Deus Ex یا آرمان‌شهر کنایه‌آمیز سی‌دی پراجکت دیده بودید، حالا Stray چیزی در همان ابعاد را به شما نشان می‌دهد، اما از چشمان یک گربه!

کنترل گربه یکی از جذاب‌ترین بخش‌های بازی است که در تمام ۴-۵ ساعتی که مشغول گشت و گذار هستید اصلا خسته‌کننده نمی‌شود. این گربه می‌تواند مسیرهای مختلفی را طی کند. با این که ما با یک بازی نیمه‌خطی روبرو هستیم، سازنده‌ها سعی کرده‌اند تا جای ممکن مسیریابی را به عهده غریزه ما بگذارند. بخش مهمی از بازی را قسمت‌های پلفترمینگ آن تشکیل داده و با این که سیستم پلتفرمینگ تماما روی انتخاب کردن پلتفرم بعدی و کلیک کردن روی یک دکمه تعریف شده، اما همچنان در نقش گربه لذت‌بخش است.

«Stray یک بازی واقعی در دنیایی فانتزی است که واقعا در بین بازی‌های جدید امروزی، حرفی هر چند تکراری را برای گفتن دارد و از روش‌های خلاقانه برای قصه‌گویی استفاده می‌کند.»

کنترل کردن یک گربه خیابانی در دنیای سایبرپانکی مزایای خاص خودش را هم دارد. این گربه می‌تواند از مسیرهایی عبور کند که برای آدم (یا ربات‌ها در این دنیا!) ممکن نیست، می‌تواند دوست‌های جدید پیدا کند و البته چابک بودنش، باعث می‌شود تا خیلی سریع‌تر از انسان‌ها از دست تهدیدها فرار کند. بخش مهمی از بازی در گروی همین تعقیب و گریزهایی است که بین گربه و تهدیدهای این دنیا اتفاق می‌افتد. تعقیب و گریزهایی که بازیکن را مجاب می‌کند تا از ذهنش خیلی بازتر استفاده کند و البته بعضی اوقات هم مجبور به حل پازل می‌شود.

پازل‌های بازی در نوع خود واقعا خوب هستند. نه آن‌قدر ساده که غصه‌ی آن را بخورید نه آن‌قدر پیچیده که بخواهد جلوی ریتم بازی را بگیرد. در نهایت Stray یک بازی ادونچر به تمام معناست. همه چیز از مسیری آغاز می‌شود که شما را مجبور به گشت و گذار می‌کند و آن‌قدر درست طراحی شده تا حتی بدون یک خط دیالوگ صوتی و صرفا گاهی با متن، مسیر را برایتان مشخص کند. بازی نه آن‌قدر خطی است که حس آزادی را در نطفه خفه کند و نه آن‌قدر آزادی عمل می‌دهد که در نقش یک گربه کوچک با محدودیت‌های خودش، مسیر را گم کنید. سازنده‌ها دقیقا می‌دانستند تلاقی ذهن یک گربه با انسان قرار است چه شکلی باشد و انگار که تمام فلسفه‌ی لول دیزاین خود را روی همین مسئله بنا کرده‌اند.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: ۵ ساعت
داستان + جزئیات فرعی:
۶ ساعت
۱۰۰ درصد:
۸ الی ۱۰ ساعت

بازی Stray تجربه‌ای کوتاه و متفاوت از زندگی در قالب یک گربه است که داستان را در جهانی سایبرپانکی روایت می‌کند. داستان بازی در کنار ترکیب محیط، اتمسفر و موسیقی بازی شروع فوق العاده‌ای دارد و به سرعت مخاطب را جذب می‌کند. فضا سازی، طراحی جزییات، بافت‌ها، طراحی هنری و در مجموع تجربه بصری بازی به شدت دوست داشتی است، به طوری که مخاطب از گشت و گذار در محیط و گرفتن اسکرین شات گرفتن لذت خواهد برد. با این حال روی پلتفرم پلی استیشن ۵ این تجربه گاها با افت فریم همراه است. جالب توجه‌ترین بخش بازی کنترل گربه است که برای مخاطب سازنده‌ی تجربه‌ای کم نظیر از ویدئو گیم است. شما می‌بایست در قالب گربه به ماموریت‌های بازی، معما و چالش‌های ساده و گشت و گذار در محیط بپردازید. با این وجود گاها به نظر می‌رسد بازی به قدر انتظار از پتانسیل ایده‌ی اصلی بهره نبرده است. گیم پلی و لول دیزاین به لطفا معماهای استاندارد، مبارزات و تعقیب و گریزهای هیجان انگیز مخاطب را با خود همراه می‌کند و در این پروسه داستان مرموز بازی را نیز برای اون روایت می‌کند. هرچند پایان بندی بازی شاید سوال‌هایی را در ذهن مخاطب باز بگذارد،‌ اما در نهایت Stray را می‌توان یکی از قابل توجه‌ترین عناوین امسال دانست که تجربه‌ی کاملا متفاوتی را رقم می‌زند.

شیرین منظری

طراحی دنیای بازی واقعا در سطح بالایی از نظر دقت و ظرافت قرار می‌گیرد. شهری که بازی بر اساس آن بنا شده، در واقع شهرکی قدیمی در هنگ کنگ بوده که با مساحتی بسیار پایین، آپارتمان‌هایی بزرگ و نزدیک به هم را کنار هم قرار داده. در Stray هم می‌بینیم که ساختمان‌ها بسیار به همدیگر نزدیک هستند، طوری که انگار همه به هم راه دارند و البته با این که کاملا تخلیه شده‌اند، تراکم بالای آن را می‌توانیم احساس کنیم.

قصه‌ی بازی ماجرای خیلی پیچیده‌ای را تعریف نمی‌کند و راستش را بخواهید، به خاطر کوتاه بودن بازی هم خیلی در مرکز توجهات قرار نمی‌گیرد. چیزی که Stray را خاص می‌کند نه صرفا داستان، بازی کردن در نقش یک گربه یا اتمسفر بی‌نظیر این دنیا، بلکه ترکیبی از تمام این موارد است. Stray یک بازی با روح است و با این که توصیف کردن چنین دنیایی در بین بازی‌های کپی‌پیست و صرفا خوشگل امروزی کار سختی نیست، اما واقعا باید آن را تجربه کنید تا تمام جزئیات ریز و درشت بازی را خودتان برای اولین بار تجربه کنید. از وقتی که می‌توانید با گربه سرتان را داخل یک پاکت مقوایی کنید و متوجه شوید که کنترل‌های بازی برعکس شده‌اند، تا زمانی که روی میز بیلیارد با توپ‌ها بازی می‌کنید یا حتی با دست زدن به تابلوها و افتادنشان، شاهد ترسیدن بیش از حد گربه هستید. Stray یک بازی واقعی در دنیایی فانتزی است که واقعا در بین بازی‌های جدید امروزی، حرفی هر چند تکراری را برای گفتن دارد و از روش‌های خلاقانه برای قصه‌گویی استفاده می‌کند.

موسیقی بازی همان چیزی است که نقش هارمونی را برای تمام جنبه‌های بازی را ایفا می‌کند. یک موسیقی شاید نه چندان انقلابی و جدید، اما چیزی که کار را راه می‌اندازد و به مهمترین جنبه‌ی بازی یعنی اتمسفرسازی آن کمک شایانی می‌کند. بازی کردن در نقش یک گربه هیچ‌وقت تا این اندازه جذاب و هیجان‌انگیز نبوده؛ مخصوصا این که گربه شما می‌تواند صدها بار در یک پلی‌ترو میو کند، ناخن‌هایش را روی هر فرشی که می‌بیند اسکرچ کند و البته با ربات‌های بی‌زبان مثل خودش دوست شود و به آن‌ها کمک کند. Stray همان چیزی است که همیشه از یک بازی گربه‌ای می‌خواستیم!

خلاصه بگم که …

بازی Stray نه تنها برای گربه‌دوست‌ها، بلکه کسانی که به هر نحوی به بازی‌های ویدیویی علاقه دارند را به وجد می‌آورد. یک سفر نسبتا کوتاه اما تماشایی از چند ساعت زندگی در نقش یک گربه، همان چیزی است که می‌تواند در هیاهوی بازی‌های بزرگ امسال، به شدت بدرخشد و Stray را به یکی از بهترین بازی‌های مستقل سال تبدیل می‌کند.

می‌خرمش

اگر به گربه‌ها و تماشای دنیا از چشم این موجودات دوست‌داشتنی علاقه دارید یا به هر نحوی خودتان را مخاطب بازی‌های ادونچر می‌بینید، Stray بازی شماست.

نمی‌خرمش

اگر از بازی کردن، دنبال اکشن‌های پر زد و خورد یا سیستم‌های گیم‌پلی به شدت پیچیده هستید یا این که در سال ۲۰۲۲ یک بازی جدید دکمه «میو» اختصاصی داشته باشد شما را شگفت‌زده نمی‌کند، Stray بازی شما نیست.

 • امتیاز ویجیاتو85
 • امتیاز کاربران
  66 ratings8.5/10
 • امتیاز متاکریتیک84

کپی شد https://vgto.ir/hgj
نظرات (۲۰)
4.6 7 امتیازها
امتیاز مطلب
20 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
Alicalafi138884000

چه بازی کیوتی خودم عاشق گربه هام.

ARSHIAZERO

Shakey’s Escape بازی کردین تاحالا؟ 😂، منو یاد اون میندازه، منتها بدون اکشن.

Mhasadollahi

بازیش فوق العاده آرامش بخشه و واقعا حس خوبی به آدم میده من هنوز وقت نکردم تمومش کنم ولی به شدت توصیه اش میکنم به همه

Dragonnnnnnnnnn

خیلی بازی خوبی بود به لطف گودرت گوربه ها
انصافا از هر لحاظ عالی بود و طبق انتظار عمل کرد

hidy

خیلی خوب بود
بیشتر از این بررسی ها بزارین 🌹

emperorpalpatin

گوتی امسال الدن رینگ و گاد او وار نخونده

reza87

حیف نه پی سی دارم
نه ps5 یا PS4
خیلی دوست دارم بازیش کنم
خیلی کیوت و بامزه هست
انگار که داستان بازی هم خیلی جالبه

MASGamer

حقیقتا فضا سازی بازی خیلی عالیه.اما من نتونستم باهاش ارتباط بگیرم.به نظر من خیلی خسته کننده بود.هیجان نداشت.خیلی چیزا بنظر من کیوت بودن یه گیم نیست

آخرین ویرایش 19 روز پیش توسط MASGamer
3D Club

یکی از بهترین بازی های عمرم بود واقعا تا الان بازی ای رو ندیدم که به اندازه این بازی کیوت و با مزه باشه 😍 خلاصه که تجربه اش واجبه

Mohammad-Nikhalat-Jahromi

بهترین بازی مستقل امسال از این محصول دور از انتظار نیست .

Spongbob-

دارم بازیو تموم میکنم
البته نه رو کنسول رو “یوتویوب”

آخرین ویرایش 19 روز پیش توسط Spongbob-
shahid-khalse

حتما بازیش میکنم

20
0
دوست داشتید، نظر دهیدx
()
x