ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ترسناک‌ ترین فیلم‌ های تهاجم بیگانگان
فیلم و سریال

ترسناک‌ ترین فیلم‌ های تهاجم بیگانگان که باید تماشا کنید

وقتی داستان علمی‌تخیلی با ژانر وحشت ترکیب می‌شود، تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که برای نجات سیاره با هم همکاری کنیم. بنابراین، فرقی نمی‌کند که طرفدار فیلم‌های علمی‌تخیلی باشید یا ترسناک، فقط ...

امیر پریمی
نوشته شده توسط امیر پریمی | ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ | ۲۰:۲۸

وقتی داستان علمی‌تخیلی با ژانر وحشت ترکیب می‌شود، تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که برای نجات سیاره با هم همکاری کنیم. بنابراین، فرقی نمی‌کند که طرفدار فیلم‌های علمی‌تخیلی باشید یا ترسناک، فقط فکر حمله فرازمینی‌ها به سیاره ما می‌تواند کاملاً وحشتناک باشد. با این حال، بیش از همه ژانرهای دیگر، این داستان‌های علمی‌تخیلی هستند که به خود اجازه می‌دهند تا پذیرای لحظات وحشتناکی باشند، به خصوص زمانی که یک تمدن بیگانه ناشناخته به سیاره ما نفوذ می‌کند. بنابراین، برای آن دسته از طرفداران آثار ترسناک که به دنبال فرو بردن انگشتان پای خود در سناریوی علمی‌تخیلی تهاجم بیگانگان هستند، این لیست توسط ویجیاتو تهیه شده است. این شما و ترسناک‌ ترین فیلم‌ های تهاجم بیگانگان که باید تماشا کنید.

اگر هم به دنبال ترسناک ترین فیلم ها در هر ژانر و در هر دوره زمانی تاریخ سینما هستید، می‌توانید به مطلب مربوط به آن‌ها مراجعه کنید.

Nope

Nope

فیلم Nope اثر جردن پیل که در تابستان 2022 منتشر شد (اگر به دنبال بهترین فیلم ترسناک ۲۰۲۲ هستید می‌توانید به لیست با این موضوع مراجعه کنید)، بازتعریفی از این موضوع است که بیگانگان چقدر می‌توانند وحشتناک باشند. این اثر سینمایی با به تصویر کشیدن رمز و راز سنتی موجود در این ژانر و همچنین ارائه یک چرخش تازه که مطمئناً وحشتناک خواهد بود، می‌تواند یک فیلم متحول کننده برای این ژانر باشد. در جدیدترین دیدگاه جردن پیل به این ژانر، دو خواهر و برادر شاهد چیزی شوم هستند که در ابرهای بالای مزرعه اسب دورافتاده آنها کمین کرده است. این به آنها بستگی دارد که قبل از اینکه خیلی دیر شود، این پدیده مرموز را در دوربین ثبت کنند، یا از‌ آن مکان دور شوند. اما به چه قیمتی؟ فیلم Nope یک سواری هیجان انگیز تعلیق آمیز و تحریک آمیز است که مرزهای ژانر تهاجم بیگانه را فراتر از هر چیزی که تا به حال دیده‌ایم دست‌کاری می‌کند.

Cloverfield

Cloverfield

«کلاورفیلد» ماجرای پنج جوان است که با دوربین دستی خود حمله یک هیولا بیگانه را به نیویورک ضبط می‌کنند. تعلیق فراوان و نماهای فشرده و لرزان کلاورفیلد تجربه‌ای دست اول از ویرانی و وحشت گیر افتادن در منهتن را برای مخاطب تداعی می‌کند، در حالی که یک هیولا به اندازه آسمان‌خراش شهر را ویران کرده و مردم را نابود می‌کند. کلاورفیلد با ترکیب تهاجم بیگانگان با کایجو، افزوده مهمی به سینمای علمی تخیلی و ترسناک است. نکته جالب پیرامون طرح این اثر آن است که موجود هیولایی داخل فیلم نسخه نوزادی ترسیده از گونه خود است که از وحشت داد و بیداد می‌کند. ضبط شخصی این رویداد به این فیلم احساس واقع‌گرایی بیشتری می‌دهد، زیرا امروزی‌ها می‌توانند به راحتی تصور کنند تماشای این رویداد در یک جریان زنده رسانه‌های اجتماعی چگونه است.

Signs

Signs

فیلم «نشانه‌ها» اثری است که بدون قربانی کردن تعلیق، داستان تهاجم بیگانگان را پایه‌گذاری می‌کند. در واقع این فیلم ساخته ام نایت شیامالان یک ورودی منحصر به فرد به این ژانر است. شیامالان با نشانه‌ها کاری متفاوت انجام داد؛ این یعنی همانطور که او با «حس ششم» تغییر جدیدی در داستان ارواح ایجاد کرد، همین کار را با هجوم بیگانگان، محافل کشاورزی و آدم ربایی در نشانه‌ها انجام داد. در «نشانه‌ها» بیش از حد کافی لحظات دلخراش وجود دارد، اما وجود احساسات ناب خانوادگی است که داستان ترس‌ها را بسیار تأثیرگذار می‌کند.

این فیلم یک خانواده روستایی را دنبال می‌کند که پس از از دست دادن همسر شخصیت اصلی، ارتباطشان تلخ و شکننده شده است. در این فیلم نیاز خانواده مرکزی قصه به ارتباط به عنوان ستون فقرات داستانی است که در آن مخاطبان به اندازه بازیگران درباره آنچه در جهان اتفاق می‌افتد و چگونگی مقابله با تهاجم آخرالزمانی بیگانگان نکته یاد گرفتند.

Annihilation

Annihilation

در این فیلم عناصر وحشتناک تهاجم بیگانگان از طریق شهاب سنگ وارد سیاره زمین می‌شوند. فیلم Annihilation بر اساس رمانی موفق به همین نام، ناتالی پورتمن را در نقش لنا یا همان قهرمان فیلم معرفی می‌کند. فیلم علمی تخیلی «نابودی» محیط زیست خود را به روشی متفاوت از بسیاری از فیلم‌ها به سلاح تبدیل می‌کند، زیرا آلودگی و رفتار انسان مستقیماً باعث آن نمی‌شود؛ بله بیگانگان این کار را می‌کنند.

در این فیلم، یک زیست‌شناس موافقت می‌کند تا منطقه خطرناک قرنطینه‌ای معروف به «درخشش» را مطالعه کند، جایی که قوانین طبیعت در آن اعمال نمی‌شود. در ادامه همین که چگونه منطقه بیگانه باعث ایجاد یک تغییر وحشتناک در محیط می‌شود، این فیلم را بسیار وهم انگیز می‌کند. شخصیت ناتالی پورتمن هیچ چیزی را که انتظارش را دارد پیدا نمی‌کند. گیاهان جهش یافته‌اند و موجودات با هم ترکیب می‌شوند و به هیبریدهای عجیبی از چندین حیوان مختلف و انسان‌های در حال مرگ تبدیل می شوند. این محیط زسیت چیزی جز یک کابوس واقعی نیست.

Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

این فیلم با مضمون تهاجم بیگانگان پارانویا را به ارتفاعات جدیدی در این ژانر برد. این اثر سینمایی در سال 1987 ساخته شد و اقتباسی از فیلمی با همین نام ساخته «دان سیگل» با بازی «کوین مک کارتی» در سال 1956 است. داستان درباره پزشک کالیفرنیایی است که با هجوم موجودات فضایی که انسان‌ها را به موجوداتی شبیه زامبی تبدیل می‌کنند، روبه‌رو می‌شود. شاید اولین نشانه آخرالزمان این باشد که شریک زندگی شما مثل خودش رفتار نمی‌کند. بازسازی مؤثر فیلیپ کافمن از کلاسیک «pod people» در سال 1956، نوع بسیار متفاوتی از همه‌گیری و آخرالزمان را نشان می‌دهد: نوعی همه‌گیری که در آن افراد به آرامی با نسخه‌های یکسان خود در هنگام خواب جایگزین می‌شوند، و این امر باعث می‌شود که دوستان و عزیزانشان از حضور مهاجمان فضایی مطلع نشوند.

War of the Worlds

War of the Worlds

فیلم جنگ دنیاها در سال 2005 نشان داد که بیگانگان چقدر می‌توانند قدرتمند باشند. بر کسی پوشیده نیست که داستان کلاسیک اچ جی ولز، جنگ دنیاها، بارها از طریق رسانه‌های مختلف گفته شده است. اما در میان آنها، یکی از بزرگترین برجسته‌ها، فیلم سال 2005 استیون اسپیلبرگ با همین نام بوده است. این عمدتاً به این دلیل بود که فناوری آن زمان می‌توانست به اندازه کافی سطح ویرانی را که یک نیروی هجومی مانند آنچه در این فیلم ایجاد می‌کند، ثبت کند. در حالی که تمرکز اصلی فیلم همیشه مبارزه یک مرد برای حفظ امنیت خانواده‌اش بود، وحشت واقعی با این بود که چگونه بیگانگان با انسان‌ها همچون چیزی جز علوفه رفتار نمی‌کردند و به همین دلیل آنها را از بین می‌بردند. در نتیجه، دیدن برخی صحنه‌ها از ابتدا تا انتها واقعاً دلهره آور است.

A Quiet Place

A Quiet Place

آخرین خانواده دنیا بودن چه حسی دارد؟ تریلر آخر الزمانی و اضطراب آور جان کرازینسکی ایده بسیار خوبی به ما می‌دهد. این فیلم ترسناک غافلگیرکننده با بازی کرازینسکی و همسر واقعی‌اش امیلی بلانت، در آینده‌ای نزدیک اتفاق می‌افتد که اکثر بشریت توسط مهاجمان بیگانه هیولا، که نابینا هستند، اما شنوایی فوق العاده حساس دارند، کشته شده‌اند. برای زنده ماندن در مناطق متروکه ایالت نیویورک، این زوج و فرزندانشان سعی می‌کنند در سکوت کامل زندگی کنند؛ حتی در هنگام تولد دلخراش یک فرزند جدید.

نمایش فیلم «A Quiet Place» یا یک مکان ساکت در سال 2018 برای طرفداران ژانر ترسناک و هیولایی غافلگیر کننده بود. علت این غافلگیری این بود که هیچکس انتظار دیدن چنین اثر هیجان انگیز و واقعاً وحشتناک و پر از تعلیقی را از جان کرازینسکی نداشت. او به عنوان یک کارگردان که تجربه چندانی در کار با ژانر‌های مختلف ندارد، از لحظات ویرانگر اولیه فیلمش تا پایان احساسی نهایی آن، عنوانی دیدنی خلق کرد. در واقع یک مکان ساکت از تعلیق خود برای درگیر نگه داشتن مخاطبان استفاده کرد.

The Thing

The Thing

بازسازی جان کارپنتر از فیلم The Thing from Another World ساخت سال 1952، شاهکاری در ژانر وحشت علمی‌تخیلی است. موجود بیگانه The Thing در ابتدا فقط یک اندام است، دانشمندان موجودی فرازمینی باستانی را یخ زده در شمال نروژ پیدا می‌کنند و کم‌کم تبدیل به تهدیدی برای کل بشر می‌شود. این فرازمینی، موجودی تغییرشکل دهنده است که خودش را با انسان‌ها و حیوان‌ها همسان می‌کند و همانند ویروس منتشر می‌شود. ترکیب زیبای بازیگران، کارگردانی استادانهِ کارپنتر و جلوه‌های ویژهِ فوق العادهِ راب باتین، این فیلم را به تکان دهنده‌ترین چیزی که می‌توانست باشد تبدیل می‌کند. شخصا این فیلم را پیشنهاد می‌کنم؛ چرا که گزینه محبوبم در کل این لیست است.

Attack the Block

Attack the Block

جو کورنیش به عنوان کارگردان، کارش را با یک فیلم ترسناک و هیجان انگیز تهاجم بیگانگان شروع کرد. این فیلم، درامِ خشن شهری را با اکشنِ الهام گرفته شده از جان کارپنتر در می‌آمیزد. بازیگران اصلی کسانی هستند که به خاطر نقش‌هایشان در دنباله‌های علمی-تخیلی بسیار مشهور، شناخته می‌شدند: جان بویگا (John Boyega) که نقش فین در استار وارز را بازی می‌کرد به علاوه جودی ویتتکر (Jodie Whittaker) که نقش دکتر هو کنونی را دارد. جان بویگا در فیلم Attack The Block سرکرده یک گروه از نوجوانان است که باید با دسته‌ای از موجودات فضایی وحشتناک بجنگند. جودی ویتتکر هم در نقش پرستاری بازی می‌کند که پایش به این آشوب باز شده. فیلم Attack The Block فیلمی تنش‌زا و ترسناک با طراحی خلاقانه هیولاها و بازیگری‌هایی درخشان است.

The Fourth Kind

The Fourth Kind

فیلم «نوع چهارم» نشان داد که آدم ربایی و تسخیر شدگی توسط بیگانگان چقدر می‌تواند ترسناک باشد. فیلم The Fourth Kind به جای تمرکز بر یک تهاجم، اقداماتی را که می‌تواند قبل از یک حمله توسط بیگانگان انجام شود، یعنی عمدتاً ربودن انسان، پوشش می‌دهد. این فیلم داستان یک روان‌شناس را تعریف می‌کند که به شهری در آلاسکا فرستاده شده بود تا آنچه را که تصور می‌شد آدم ربایی است مطالعه کند. در نهایت، این فرضیات به سرعت تأیید می‌شوند، اما هرج و مرج تنها از آنجا افزایش می‌یابد، زیرا افراد درگیر بیشتر شیفته این متجاوزان بیگانه می‌شوند تا اینکه در نهایت به سراغشان بیایند.

داستان این فیلم به خودی خود چیزی نبود که مخاطبان با آن ارتباط برقرار کنند، اما عناصر «فیلم یافت شده» موجود در لحن کار به اندازه‌ای ناراحت‌کننده بودند که حتی اکنون به‌عنوان ترسناک‌ترین چیزهایی که از این ژانر به دست می‌آیند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. تنها در این مورد، مخاطبان ممکن است تمایل داشته باشند که آن را بررسی کنند، زیرا The Fourth Kind وحشت روانی خام آدم ربایی بیگانگان را به شیوه ای نگران کننده زنده می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • amir_asxf1
  amir_asxf1 | ۱۰ مهر ۱۴۰۱

  همشون عالین به جز war of the worlds

 • Man
  Man | ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

  A quiet place یک و دو جزء بهترین سینمایی های زندگیم بود، البته تو این ژانر

 • A-H-A
  A-H-A | ۲۶ شهریور ۱۴۰۱

  یه مشکلی که هیچ کس بهش توجه نمی کنه اینه که هالییود خالی از ژانر ترسناک فضاییه؛ بودجه ی فیلم ترسناک فضایی بسیار بالاست و شرکت های بزرگی مثل دیزنی اولیوتشون رو گذاشتن روی فیلم های خانوادگی.
  اوج هیجان طلبی و ریسکشون هم گذاشتن همجنس گرایی تو کارتونه :/
  هالییودی ها اینقدر از استار وارس اثر ساختن که پتانسیلش تموم شد ولی هنوز حاضر نیستن یه نیم نگاهی به بیگانه داشته باشن.

مطالب پیشنهادی