ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سیاره جنگ ستارگان - Banner
سریال

۹ سیاره در دنیای استار وارز که می‌توانند بیش‌تر مورد کاوش قرار بگیرند

برای فرانچایزی که در یک کهکشان دور از دسترس قرار گرفته است، جایی که هر کسی می‌تواند سفینه فضایی خود را داشته باشد، جنگ ستارگان به طرز عجیبی خود را محدود به چند سیاره می‌کند. ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰

برای فرانچایزی که در یک کهکشان دور از دسترس قرار گرفته است، جایی که هر کسی می‌تواند سفینه فضایی خود را داشته باشد، جنگ ستارگان به طرز عجیبی خود را محدود به چند سیاره می‌کند. در واقع، می‌توان حتی گفت که استار وارز نسبت به سیاره تاتویین (Tatooine) وسواس پیدا کرده است. تاتویین تنها سیاره‌ای محسوب می‌شود که تا به حال در هر سه تریلوژی فیلم‌ها، و محل وقوع ماجراهای سریال‌های The Mandalorian ،The Book of Boba Fett و بخشی از Obi-Wan Kenobi بوده است.

نه این که این سیاره جذابیت‌های خود را به شکل یک صحرای سوزان و بی‌رحم نداشته باشد منتهی به قدری سیاره در این کهکشان وجود دارد که هر کدام آن‌ها می‌توانند در فیلم‌ها و سریال‌های آینده بیش‌تر مورد کند و کاو قرار بگیرند.

حالا در این مطلب قصد داریم به سراغ ۹ مورد از این سیاره های جذاب دنیای جنگ ستارگان برویم که می‌توان استفاده بیش‌تری از آن‌ها کرد.


کورلیا (Corellia)

با وجود این که سیاره کورلیا در سری حماسه اسکای‌واکر استفاده نشده اما یکی از مهم‌ترین دنیاهای جنگ ستارگان محسوب می‌شود. اولاً کورلیا محل تولد خلبانان شورشی مشهوری مثل هان سولو و وج آنتیلس (Wedge Antilles) است. منتهی هان و وج فقط دو نفر از اعضای فرهنگی به حساب می‌آیند که ظاهراً عشق سفر و عطش ماجراجویی در دی‌ان‌ای آن‌ها قرار گرفته.

هر چند کورلیا به صورت لایو اکشن در فیلم Solo: A Star Wars Story استفاده شد اما فقط نمایی کوچک از این سیاره تحت اشغال امپراطوری به نمایش درآمد. چرا این سیاره مهم پیش از دوران امپراطور دیده نشود یا نقش اساسی آن در مبارزه با فرست اوردر (First Order) مورد استفاده قرار نگیرد؟

یاوین چهارم (Yavin IV)

چهارمین قمر سیاره غول‌آسای گازیِ یاوین نقشی مهم در فیلم‌های Star Wars: A New Hope و Rogue One: A Star Wars Story بازی می‌کند. اینجاست که ائتلاف شورشی (Rebel Alliance) مرکز فرماندهی خود را قرار داده و اولین ضربه اساسی خود را به امپراطور وارد می‌کند. تمام این‌ها یک پرسش را برمی‌انگیزد: چرا یاوین چهارم؟ چه چیزی باعث شده تا این سیاره محل مناسبی برای مرکز فرماندهی سری شورش باشد؟ چه کسی آن معابد را در جنگل‌ها بنا کرده است و هدف اصلی این معابد چه چیزی بود؟

طرفداران رمان‌های قدیمی Star Wars Expanded Universe به پاسخ برخی از این پرسش‌ها توسط تریلوژی Jedi Academy کوین جی. اندرسون می‌رسند. مشخص می‌شود که یاوین محل یک معبد باستانی جدای بوده که هنوز هم محل قرار گیری روح زندانی شده یک سیث لرد با نام ازار کان (Exar Kun) است.

آلدران (Alderaan)

آلدران بدون شک یکی از مهم‌ترین سیاره‌های تمام کهکشان جنگ ستارگان محسوب می‌شود. به عنوان محل زندگی بیل اورگانا (Bail Organa) و دختر خوانده‌اش لیا، می‌توان آلدران را محل تولد ائتلاف شورشی در نظر گرفت. متأسفانه فقط بخشی از این سیاره در Star Wars: A New Hope به نمایش درمی‌آید پیش از این که اسباب بازی جدید گرند ماف تارکین (Grand Moff Tarkin) روی آن امتحان شود.

فقط در فیلم Star Wars: Revenge of the Sith و سریال Obi-Wan Kenobi است که نمایی از آلدران را می‌بینیم. اکثر روایت‌های مربوط به این سیاره مربوط به تراژدی نابودی آن است به جای این که روی زندگی در سطح آلدران متمرکز باشند. می‌توان از این دنیا برای نمایش چالش‌های بیل اورگانا در پایه‌ریزی یک شورش بدون جلب توجه امپراطور پالپاتین استفاده کرد؛ آن هم در کنار یک پرنسس لیای جوان و در حال رشد کنار او قرار می‌گیرد.

مطلب پیشنهادی
جنگ ستارگان دنیای سینما را تغییر داد
بررسی تأثیرگذاری سری Star Wars بر دنیای فیلم

اورد منتل (Ord Mantell)

سیاره اورد منتل یک مرجع جذاب برای طرفداران استار وارز به حساب می‌آید. در Star Wars: The Empire Strikes Back اشاره کوچکی به این سیاره می‌شود وقتی که هان سولو در مورد برخوردش با یکی از جایزه بگیرهای جابا صحبت می‌کند. می‌توان تصور کرد که اورد منتل یکی از آن سیاره‌های پر از پستی و شرارت است که در دنیای جنگ ستارگان جا گرفته و مطمئناً ارزش یک نگاه عمیق‌تر را دارد.

تا به حال عمدتاً از سیاره اورد منتل در کمیک‌های استار وارز و سریال انیمیشنی Star Wars: The Bad Batch استفاده شده است. فرصت کاوش زیادی در این سیاره وجود دارد؛ از تاریخچه‌اش به عنوان محل استقرار سندیکای مجرمانه بلک سان (Black Sun) تا نقشش در دوران امپراطوری.

مون کالا (Mon Cala)

شاید بتوان مون کالا را مهم‌ترین سیاره در دنیای جنگ ستارگان دانست که در هیچ فیلمی مورد استفاده قرار نگرفته است. این دنیای آبی محل زندگی دو نژاد فضایی مشهور محسوب می‌شود: مون کالاماری‌ها (Mon Calamari) و رقبای ماهی مرکب شکلشان، کوارن‌ها (Quarren). به دلیل مهارت مون کالاماری‌ها در طراحی سفینه‌های فضایی، دنیای آن‌ها در جنگ کلون‌ها و در طی دوران امپراطوری مورد مناقشه قرار گرفته است.

مون کالا عمدتاً در سریال انیمیشنی Star Wars: The Clone Wars و کمیک‌های جنگ ستارگانِ انتشارات مارول مورد کند و کاو قرار گرفته است. فصل دوم The Mandalorian نیز ترسک (Trask) را به نمایش گذاشت؛ یک قمر که به عنوان محل زندگی ثانویه مون کالاماری‌ها و کوارن‌ها شناخته می‌شود. منتهی جایگزینی برای خود این سیاره و ماجراهایش پیدا نمی‌شود.

دانتوئین (Dantooine)

این سیاره یکی از اولین دنیاهایی است که در فیلم‌های جنگ ستارگان نام برده می شود. این دنیای آرام و دور از دسترس، نزدیک بود توسط دث استار نابود شود تا این که گرند ماف تارکین متوجه شد دیگر ائتلاف شورشی در آن جا حضور ندارد. ولی در هر صورت در مقطعی شورشی‌ها در دانتوئین ساکن شده بودند که می‌تواند یک داستان مناسب برای روایت باشد.

در واقع، دانتوئین به طرز عجیبی تاریخی جذاب برای سیاره‌ای دارد که عمدتاً توسط کشاورزها اشغال شده است. حتی جدای‌ها نیز در دوران جمهوری کهن در این سیاره معبدی داشتند و از آن جا کریستال کایبر (Kyber) برداشت می‌کردند. قطعاً یک دلیل دارد که این دنیای ظاهراً آرام محل بسیاری از درگیری‌های دنیای جنگ ستارگان بوده است.

مطلب پیشنهادی
پتانسیل نهفته در سری استار وارز
۱۰ فیلمی که دوست داریم از دنیای Star Wars ببینیم

نال هاتا (Nal Hutta) و نار شادا (Nar Shaddaa)

اگر فکر می‌کنید موس آیزلی (Mos Eisley) محل شرارت و خباثت است، پس صبر کنید تا با نال هاتا آشنا شوید. همان طور که از اسم آن می‌توان برداشت کرد، این سیاره‌یِ مردابی محل زندگی هات‌ها محسوب می‌شود؛ یک سیاره مناسب برای حلزون‌های غول‌پیکر لذت‌گرا.

بعد از آن نوبت به قمر بدنام نال هاتا با نام نار شادا می‌رسد. دلیلی دارد که از نام مستعار «قمر قاچاقچی» برای این جا استفاده می‌شود. نار شادا محل زندگی بسیاری از کارتل‌های قدرتمند جنایی در کهکشان، تعدادِ بی‌شمار قاچاقچی، جایزه بگیر و انواع و اقسام دیگر شخصیت‌هاست که به چنین جایی خانه می‌گویند. نار شادا در خط زمانی کلاسیک Star Wars Legends تاریخچه‌ای غنی دارد اما استار وارزهای دیزنی هنوز از پتانسیل این دو دنیای پر ماجرا استفاده نکرده‌اند.

نابو (Naboo)

شاید عجیب به نظر برسد که نابو در این لیست قرار بگیرد آن هم در حالی که تا به حال در چهار فیلم از فیلم‌های استار وارز دیده شده است. ولی با وجود این که نابو یکی از محل‌های اصلی وقایع فیلم Star Wars: The Phantom Menace محسوب می‌شود اما اکثراً این طور به نظر می‌رسد که فرانچایز جنگ ستارگان پس از جنگ کلون‌ها به طور کامل از پتانسیل سیاره نابو و مردمش بهره نبرده است.

زندگی روی نابو پس از تبدیل شدن سناتور پالپاتین به امپراطور پالپاتین چگونه است؟ آیا مردمش از نقش داشتن در به تاج و تخت نشستن یک دیکتاتور کهکشانی احساس پشیمانی می‌کنند؟ خود پالپاتین سیاره محل زندگی‌اش را چگونه می‌بیند؟ پس از امپراطور چه بلایی سر نابو می‌آید؟

در کمیک Darth Vader مارول نمایی از نحوه زندگی در این سیاره در طول دوران امپراطوری را می‌توانیم ببینیم. مشخص می‌شود که خدمتکاران و محافظان سابق سناتور آمیدالا (Amidala) یک گروه شورشی را به وجود آورند و حتی سعی داشتند تا دارث ویدر را به قتل برسانند. منتهی این فقط یک شروع است و نیاز به کند و کاو بیش‌تر از نابو احساس می‌شود.

دنیاهای سیث‌ها

یکی از نکات منفی در مورد حذف شدن Star Wars Expanded Universe توسط دیزنی این است که اطلاعات زیادی در مورد سیث لردهای باستانی پیش از به قدرت رسیدن دارث سیدیوس (Darth Sidious) در دسترس نیست. نمایی از دارث بین (Darth Bane) و اشاراتی به دارث ریون (Darth Revan) وجود دارد ولی داستان‌های پس‌زمینه فراوانی از سیث‌ها باقی مانده است که نیاز به تکمیل دارند. اوضاع وقتی به هم ریخته‌تر می‌شود که متوجه شوید فرانچایز جنگ ستارگان حالا سه دنیای متفاوت دارد که ادعا می‌شود محل زندگی باستانی سیث‌ها هستند.

در پایان فصل ۶ سریال انیمیشنی Star Wars: The Clone Wars، یودا به مورابند (Moraband) سفر می‌کند؛ دنیایی که قبلاً با نام کوریبان (Korriban) شناخته می‌شد. در Star Wars Rebels، آسوکا (Ahsoka) دوئل سرنوشت‌سازش با دارث ویدر را در مالاکور (Malachor) تجربه می‌کند. فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker هم نشان می‌دهد که پالپاتین به اکسگول (Exegol) فرار کرد و در آن جا دهه‌ها مشغول ساخت ناوگان فاینال اوردر (Final Order) خود بود.

تمام این سه دنیا اشارات جالبی به تاریخ سیث‌ها دارند ولی نکات زیادی وجود دارد که از آن‌ها آگاه نیستیم. کدام یک از این سیارات محل واقعی به وجود آمدن سیث‌هاست؟ چرا اصلاً سه سیاره برای سیث‌ها وجود دارد؟


به مطالعه در مورد دنیای جنگ ستارگان ادامه دهید

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (5 مورد)
 • عمو قناد
  عمو قناد | ۳۱ شهریور ۱۴۰۱

  همه این سیاره ها رو ول کن بیایید ماسِسفار یه چایی چیزی در خدمتتون باشیم.

 • Berserk21
  Berserk21 | ۳۱ شهریور ۱۴۰۱

  لیست جالبی بود
  به مندلور اشاره نشد ولی طبق گفته ها قراره اکثر فصل جدید سرال مندلوریان در این سیاره اتفاق بیفته
  توی مجموعه اشاره نشده ولی خیلی از دانشمندان کهکشان خیلی خیلی دور معتقدن که آلدران اولین خواستگاه انسان ها بوده

 • QWJack
  QWJack | ۳۱ شهریور ۱۴۰۱

  دوستان سایت یا کانالی هستش که همه ی اپیزود های استار وارز با زیرنویس قرار داده باشه؟

  • ولدمورت بادماغ
   ولدمورت بادماغ | ۳۱ شهریور ۱۴۰۱

   بلبل جان،البته این برنامس

  • Berserk21
   Berserk21 | ۳۱ شهریور ۱۴۰۱

   نمیدونم با این وضیعت نت بتونی استفاده کنی یا نه
   تو سایت های مای فیلم و زرفیلم میتونی بدون سان.س.ور پیدا کنی

مطالب پیشنهادی