ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فیلم و سریال

هفت فیلم ذهن بترکان که از انیمه الهام گرفته‌اند

انیمیشن‌های ژاپنی، جایگاه خاصی در قلب چندین انسان در سرتاسر جهان دارند. انیمه نیز تاثیر شگرفی بر روی صنعت فیلم‌سازی نیز داشته است. آثار بلاک باستری فراوانی وجود دارد که با الهام گرفتن از استایل ...

اهورا نصرالهی
نوشته شده توسط اهورا نصرالهی | ۳ بهمن ۱۴۰۱ | ۲۰:۲۹

انیمیشن‌های ژاپنی، جایگاه خاصی در قلب چندین انسان در سرتاسر جهان دارند. انیمه نیز تاثیر شگرفی بر روی صنعت فیلم‌سازی نیز داشته است. آثار بلاک باستری فراوانی وجود دارد که با الهام گرفتن از استایل و داستان سرایی انیمه، ساخته شده‌اند. از دنیای خیره کننده Avatar بگیرید تا داستان پر از پیچش Inception. در این لیست، می‌خواهیم به معرفی هفت فیلم بپردازیم که از انیمه الهام گرفته‌اند. همراه ویجیاتو باشید تا این فیلم‌های ذهن بترکان را بررسی کنیم.

The Matrix

نمایی از فیلم The Matrix
کارگردانانلانا و لیلی واچوفسکی
بازیگرانکیانو ریوز، لارنس فیشبرن، کری-آن موس و...
چگونه الهام گرفته؟از Ghost in the Shell و یک سری از ایده‌های خاص این اثر
فیلم اول

فیلمی که در سال ۱۹۹۹ اکران شد و سریعاً، بین مردم محبوبیت خاص خودش را پیدا کرد و اکنون،‌ به عنوان یک اثر کلاسیک آن را می‌شناسند. خیلی از ماها، این اثر را بارها دیده‌ایم و از انیمه‌ای که سازندگانش از آن الهام گرفته‌اند، خبر نداریم. لانا و لیلی واچوفسکی،‌ برای ساخت این اثر از Ghost in the Shell ساخته مامورو اوشی ایده گرفته‌اند. The Matrix تمام پلات را کپی نکرده است، اما برای یک سری از تکنیک‌های بصری و طراحی صحنه در کنار اثر "باران دیجیتالی"، ارتباط داشتن از طریق واقعیت مجازی و یک سری شخصیت، از روی Ghost in Shell تاثیراتی گرفته‌اند. خود کارگردانان The Matrix این ادعا را رد نمی‌کنند که از روی این انیمه الهام نگرفته‌اند.

Requiem for a Dream

نمایی از فیلم Requiem for a Dream
کارگرداندارن آرنوفسکی
بازیگرانجرد لتو، جنیفر کانلی، الن برستین و...
چگونه الهام گرفته؟استفاده کردن از ایده‌های Perfect Blue با پرداخت هزینه!
فیلم دوم

در حالی که این اثر، اقتباسی از روی رمان هیوبرت سلبی جونیور با همین نام است، کارگردان اثر از روی اثر ساتوشی کن، Perfect Blue الهام گرفته است. دارن آرنوفسکی حتی برای استفاده قانونی از ایده کارگردان، هزینه پرداخت کرد. به همین دلیل است یک سری از سکانس‌های این فیلم با انیمه، یکسان است.

مطلب پیشنهادی
گذری در تاریخ با کمک سینما
35 تا از بهترین فیلم های تاریخی با هیجانی غیر قابل وصف

The Lion King

نمایی از انیمیشن The Lion King
کارگردانانراجر آلرز و راب مینکاف
صداپیشگانمتیو برادریک، جرمی آیرونز، روآن آتکینسون و...
چگونه الهام گرفته؟از روی انیمه‌ای ژاپنی به نام Kimba the White Lion، ساخته ۱۹۶۵
فیلم سوم

کارتونی که بالغ بر بیست سال، مخاطبان کودک و بزرگسال خودش را هیجان زده کرده است، در واقع شباهت‌های بسیار زیادی به انیمه Kimba the White Lion دارد که در سال ۱۹۶۵، عرضه شده است. یک سری از سکانس‌های The Lion King، به حد زیادی شبیه به اثر ژاپنی است اما سازندگان اثر، این ادعا را قبول ندارند. بعد از افتتاحیه این اثر، انیماتورهای ژاپنی در یک نامه امضا شده، خطاب به سازندگان آمریکایی، گفتند که متوجه شباهت‌های این اثر با ساخته خودشان شده‌اند. هرچند، استودیوی سازنده این انیمه یعنی Tezuca Production، نسبت به دیزنی ادعای مالکیت برای این اثر نکرد. در عین اینکه دو اثر خط داستانی متفاوتی دارند، اما جفتشان یک استایل، طراحی صحنه و شخصیت‌های مشترک را نشان می‌دهند. به علاوه تمامی این موارد، اسم شخصیت‌های اصلی، سیمبا و کیمبا، بسیار شبیه هم هستند!

Inception

نمایی از فیلم Inception
کارگردانکریستوفر نولان
بازیگرانلئوناردو دی کاپریو، جوزف گوردون-لویت، الیوت پیج و...
چگونه الهام گرفته؟شباهت‌های بسیار زیاد به Paprika و چرخیدن داستان بر روی یک دستگاه خاص
فیلم چهارم

بدون لحظه‌ای تردید، از همان نگاه اول هواداران انیمه متوجه شباهت‌های Inception نولان به انیمه Paprika، ساخته ساتوشی کن و محصول سال ۲۰۰۶، شدند؛ گویی که اثر نولان، آینه‌ای از این انیمه است. نولان خود این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید که خودش،‌ به طور مستقل حدود ده سال، بر روی نوشتن و پرداختن به این ایده کار کرده است. هرچند،‌ سخت است که باور کنیم این حجم از شباهت،‌ اتفاقی است. با اینکه خط داستانی فیلم‌ها باهم بسیار تفاوت دارد، اما جفت این آثار حول محور تم مرز بین خیال و واقعیت و آینده دستگاهی می‌چرخد که می‌تواند به ذهن مردم نفوذ کند. همچنین یک سری از صحنه‌های Inception و Paprika کاملاً شبیه به یکدیگرند که این قضیه، احتمال قوی بودن فرضیه قرض گرفتن نولان از این انیمه را بیشتر از قبل می‌کند.

Pacific Rim

نمایی از فیلم Pacific Rim
کارگردانگیئرمو دل تورو
بازیگرانادریس آلبا، چارلی هونام، چارلی دی و...
چگونه الهام گرفته؟شباهت‌های بسیار زیاد به Neon Genesis Evangelion
فیلم پنجم

شباهت‌های بین فیلم و انیمه، توسط تماشاچیان ذکر شده است. Jeagerهای Pacific Rim شباهت‌های زیادی به انیمه کالت Neon Genesis Evangelion، به کارگردانی هیدآکی آنو دارند. گیئرمو دل تورو اذعان کرده است که او این اثر را از روی یک انیمیشن آمریکایی مربوط به دهه شصت، یعنی Gigantor الهام گرفته است. بله احتمال دارد این ادعا درست باشد، اما جالب است بدانید خود منبع الهام دل تورو، در واقع از روی مانگایی به نام Tetsujin 28 یا Iron Man No.28 به قلم میسوترو یوکویاما تاثیر گرفته است!

مطلب پیشنهادی
ورود به حیات وحش
۱۲ فیلم تماشایی با چاشنی ماجراجویی در جنگل

Black Swan

نمایی از فیلم Black Swan
کارگرداندارن آرنوفسکی
بازیگرانناتالی پورتمن، میلا کونیس، وینست کسل و...
چگونه الهام گرفته؟شباهت‌های فراوان به Perfect Blue
فیلم ششم

آرنوفسکی در این اثرش دوباره الهاماتی مستقیم از روی انیمه Perfect Blue گرفته است: این اثر برنده اسکار، شباهت‌های بسیار زیادی به میما، پروتاگونیست انیمه ذکر شده که غرق در بازیگری و از واقعیت دور شده، دارد. بسیاری از صحنه‌ها و زاویه‌های دوربین Black Swan، شباهت‌های انکار ناپذیر به Perfect Blue دارند. یا به طور مثال سکانسی که نینا خودش را در وان حمام، به طور کامل درون آب فرو رفته، یک کپی دقیق از روی سکانسی به همین شکل در انیمه ژاپنی است. علی رغم، شباهت‌های فراوان، دارن آرنوفسکی این ادعا را که از روی Perfect Blue تاثیر گرفته است را رد می‌کند.

Avatar

نمایی از فیلم Avatar
کارگردانجیمز کامرون
بازیگرانسم وورتینگتون، زوئی سالاندا، سیگورنی ویور و...
چگونه الهام گرفته؟از روی آثار هایائو میازاکی، یعنی Princess Mononoke و Castle in the Sky
فیلم هفتم

به گفته جیمز کامرون، Avatar الهامات زیادی از روی انیمه‌ی هایائو میازاکی، Princess Mononoke محصول سال ۱۹۹۷ گرفته است. پیدا کردن شباهات بین این دو اثر سختی زیادی ندارد. جفتشان به کنش بین انسان و طبیعت می‌پردازند و قهرمان اصلی هر اثر، به دنیاهای مختلف سفر می‌کند. همچنین فرضیه‌ی دیگری نیز وجود دارد که احتمالاً، کامرون جزایر زیبای معلق را از روی کار دیگر میازاکی، یعنی Castle in the Sky محصول سال ۱۹۸۶ الهام گرفته است.

مطلب پیشنهادی
تزریق آدرنالین به مخاطب تشنه هیجان
۷۰ فیلم اکشن که هیجان را به رگ‌هایتان تزریق می‌کنند
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی