آیا فیلم‌های بعدی Spider-Man در دنیایی مستقل جریان خواهند داشت؟

سونی و تصمیمی که می‌توانست عاقلانه‌تر باشد

0

همان‌طور که در جریان هستید، خبر عدم توافق سونی و مارول فضای مجازی را حسابی داغ و پر تب و تاب کرده است. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن‌ است که فیلم‌های Spider-Man 3 و 4 دیگر در دنیای سینمایی مارول (MCU) جریان نداشته باشند. در سال ۲۰۱۵ استودیو مارول و سونی پیکچرز قراردادی بی‌سابقه و جالب توجه امضا کردند که اجازه می‌داد مارول شخصیت اسپایدرمن را در دنیای خودش بازسازی کند. خیلی زود و تنها یک سال بعد، تام هالند در فیلم Captain America: Civil War حضور یافت و به عنوان مرد عنکبوتی جدید هالیوود معرفی شد. فیلم‌های مستقل اسپایدرمن هم توفیقات بسیاری داشتند و اخیرا عنوان Spider-Man: Far From Home توانست به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سونی بدل گردد.

Spider-Man

علی‌رغم این موفقیت بزرگ در باکس آفیس – شاید هم به‌خاطر آن! – همکاری میان مارول و سونی دچار مشکلاتی شد و نهایتاً به صورت رسمی شاهد قطع این همکاری بودیم. کوین فایگی رییس استودیو مارول به‌شدت خواهان ادامه این همکاری بود اما ظاهرا کمپانی مادر یعنی دیزنی نتوانست با سونی کنار بیاید. طبق گزارش سایت Deadline، دیزنی خواهانِ یک مشارکت ۵۰/۵۰ برای فیلم‌های آینده بوده اما سونی صریحا این درخواست را رد کرده است. سونی معتقد است که عناوین Spider-Man: Homecoming و Spider-Man: Far From Home آنقدر خلاقانه و باکیفیت بوده‌اند که این شرکت می‌تواند خودش – بدون همکاری مارول – آن‌ها را ادامه دهد.

سوال کلیدی و اساسی تمام مخاطب این است که فیلم‌های بعدی اسپایدرمن چگونه می‌توانند به دنیای سینمایی مارول مرتبط باشند؟ طبق اخبار رسمی، هم تام هالند و هم جان واتس (کارگردان) برای حضور در دو فیلم دیگر قرارداد امضا کرده‌اند و اینگونه سونی دو انتخاب بزرگ دارد: یکی اینکه می‌تواند فیلم‌های اسپایدرمن را با حفظ سبک و تمام عوامل خودش دوباره بازسازی کند و عناصر دنیای مارول را از آن حذف کند. دوم آنکه همه چیز را پس از Far From Home روایت کرده و طوری وانمود کند که این شخصیت هیچگاه در MCU حضور نداشته است. به هرحال هیچ‌کدام از این انتخاب‌ها آنچنان معقول و جذاب به‌نظر نمی‌رسند و بعید است سونی بتواند به تنهایی مخاطبان را به سینما بکشاند.

در این مرحله هیچ‌کس نمی‌داند قدم بعدی سونی چیست. بازسازی و یا اصطلاحا ریبوت این روزها در دنیای هالیوود به‌شدت رایج است و بسیاری از استودیوها دست به چنین کاری می‌زنند. اما نکته اصلی این است که فیلم قبلی بیش از ۱ میلیارد دلار فروش داشته و ریبوت کردن آن اصلا منطقی نیست. در این سو، صحنه‌هایی که پس از تیتراژ Spider-Man: Far From Home به نمایش درآمد می‌تواند پایه‌گذار یک داستان بزرگ‌ و تازه باشد. پیتر پارکر همیشه پشت ماسک خود قایم می‌شد و نمی‌خواست هویت اصلی‌اش را فاش کند اما حالا همه چیز فرق کرده و عموم مردم او را می‌شناسند. ادامه دادن این روایت می‌تواند بهترین گزینه‌ای باشد که پیش‌روی سونی قرار گرفته.

Spider-Man

اگر سونی بخواهد روایت اسپایدرمن را به تنهایی پیش ببرد، موانع زیادی جلوی رویش سبز خواهد شد. اول آنکه سونی می‌بایست از تمام عناصر دنیای مارول دوری جوید و طوری داستان‌پردازی کند که انگار چنین دنیایی وجود نداشته است. دوم اینکه ممکن است مخاطبان دیگر چنین فیلم مستقلی را نخواهند؛ هرچه باشد دنیای سینمایی مارول طرفداران پر و پا قرص بسیاری دارد که ممکن است به راحتی قید عنکبوت دوست داشتنی را بزنند. شاید سونی بتواند راهی که فیلم Venom در پیش گرفته را انتخاب کند. فیلمی مستقل که به نوعی دارد زیر رادار حرکت می‌کند و با کوچک نگه‌داشتن اتفاقات، اجازه نمی‌دهد سر و صدای زیادی به پا شود. اینگونه شاید اسپایدرمن بتواند بدون به‌وجود آمدن تناقضات و پارادوکس‌های داستانی به کار خود ادامه دهد؛ گویی پیتر پاکر در گوشه‌ای از دنیای مارول زندگی می‌کند و دیگر به انتقام‌جویان و دوستان قدیمی‌اش کاری ندارد!

حال که اسپایدرمن از داستان مارول فاصله گرفته، همه چیز به سونی بستگی دارد. شاید بهتر باشد این کمپانی بزرگ دست جان واتس را باز بگذارد تا او خودش برای آینده Spider-Man تصمیم‌ بگیرد . اتفاقی که افتاد مایه ناراحتی بسیاری از مخاطبان بود اما چنین چیزی دیگر قابل بازگشت نیست. البته، باید منتظر قدم‌های بعدی مارول هم باشیم و ببینیم این استودیو موفق و محبوب با فقدان عنکبوتی‌اش چه خواهد کرد.

منبع: Screen Rant

.کپی شد https://vgto.ir/ss

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...