ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فیلم و سریال

هشت نکته که باید درباره شزم بدانید

آخرین فیلمی که از کمیک‌های دی سی که اکران شده شزم است؛ فیلمی که ابرقهرمان آن در اصل سوپرمنی شوخ طبع و سرگرم کننده است. شزم (یا کاپیتان مارول هر کدام را که ترجیح می ...

نگار درستکارفر
نوشته شده توسط نگار درستکارفر | ۴ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۰

آخرین فیلمی که از کمیک‌های دی سی که اکران شده شزم است؛ فیلمی که ابرقهرمان آن در اصل سوپرمنی شوخ طبع و سرگرم کننده است.

شزم (یا کاپیتان مارول هر کدام را که ترجیح می دهید میتوانید صدایش کنید ولی این روزها دیگر اسمش را به شزم تغییر داده) از همان ابتدا که کمپانی برادران وارنر از اهداف خود مبنی بر رقابت با استودیوی مارول با کلیدن زدن دنیای سینمایی دی سی سخن گفته بودند در لیست برنامه‌های این کمپانی قرار داشته است.

استودیو اعلام کرد که تهمتن‌ترین فانی زمین در برنامه هایش قرار دارد و حتی تا جایی پیش رفت که دواین جانسون را به عنوان دشمن اصلی او، آدام سیاه، به کار گرفتند؛ اتفاقی که البته هنوز رنگ واقعیت به خود نگرفته است.

در حال حاضر گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد که ظاهرا برنامه از این قرار است که اول قهرمان و ضدقهرمان دنیای شزم (بلک آدام با بازی دواین جانسون) در دو فیلم مجزا معرفی شوند و سپس در ادامه آنها را در یک فیلم در مقابل یکدیگر قرار دهند.

اما شزم کیست؟ چرا گاهی اوقات او را کاپیتان مارول خطاب می کنند و آذرخشی که بر روی سینه‌اش نقش بسته چه معنایی دارد؟ بیایید بیشتر درباره این ایرقهرمان جدید بدانیم.

8-شزم یکی از قدرتمندترین شخصیت های دی سی است

شزم کسی نیست که بتوان با آن شوخی کرد حتی اگر شما قوی تر از از سوپرمن و سریع تر از فلش باشید.

او یکی از قدرتمندترین موجودات دنیای دی سی است و از دنیایی آمده است که شخصیت هایی چون دارکساید و پارالکس در آن حضور دارند.

جنبه دیگر شخصیتی این قهرمان غیرمعمول است، شخصیتی که سوی دیگر آن کودکی به نام بیلی بَتسون قرار دارد. وقتی بیلی کلمه جادویی «شَزَم» را به زبان می آورد او به ابرقهرمانی بزرگسال وقدرتمند تبدیل می شود و این تبدیل آنطور که به نظر می آید احمقانه نیست.

شزم از ابرقدرت‌هایی فراوان بهره می برد، قدرتهای او تلفیقی از توانایی های سلیمان، هرکول، اطلس (کسی که به جنگ با خدایان رفت و محکوم به حمل کره ی زمین شد)، زئوس (پادشاه خدایان اساطیر یونان)، آشیل و مرکوری است که پس از تبدیل وی شامل پرواز، نیروی جسمانی فرازمینی و توانایی اجرای طلسم است. فی الواقع کمتر کاری در دنیا وجود دارد که او از پس انجامش برنیاید.

این توانایی ها توسط جادوگری باستانی و در آستانه مرگ به بیلی داده شد. او هنوز هم هر ازچندگاهی روح خالق خود را برای راهنمایی و نصیحت احضار می کند.

شزم نقاط ضعف اندکی دارد، یکی از آنها نابالغ بودن اوست که در حقیقت تقصیر او نیست چراکه او واقعا یک کودک در زیر تمامی این قدرت‌های الهی است.

در بعضی از خطوط داستانی او نسبت به جادوی قوی از خود ضعف نشان داده و در سایر خطوط توصیف شده که شوک الکتریکی ولتاژ بالا می تواند ترادیسی او را معکوس کند.

در دنباله جدید کمیک‌ها، حامیان جادویی جدیدی از داستان های دی سی قدرت های او را تامین می کنند احتمالا به خاطر اینکه ایدئولوژی های شخصیت های جادویی اصلی با یکدیگر تداخل و تنازع داشته است.

7- او همیشه تحت مالکیت دی سی نبوده است

تاریخ شزم پر است از جنجال های کپی رایت، اختلافات حقوقی ناخوشایند، جدل‌های حقیرانه که سررشته همه آنها به دهه 40 میلادی می رسد.

دی سی اولین ناشری نبود که خواهان دریافت حق مالکیت این شخصیت شد. شزم توسط سی.سی. بک و بیل پارکر در 1939 خلق شد و اولین بار سال بعد در شماره دوم مجله کمیک تند و تیز  انتشارات فاست کامیکس معرفی شد.

شزم که در آن زمان به نام کاپیتان مارول (شگفت) شناخته می شد از موفقیت چشمگیری برخوردار شد و کودکان با این قهرمان ارتباط خوبی برقرار کردند زیرا خود او نیز کودکی در قالب یک ابرقهرمان بیش نبود.

وقتی کمیک های او در فروش از سوپرمن جلو زد، دی سی که در آن زمان به نشنال کامیکس شناخته می شد ساکت ننشست و نبرد را به دادگاه کشاند. دی سی، انتشارات فاست را محکوم به دزدی و کپی برداری از مرد پولادین کرد.

به طور خلاصه باید بگوییم که دی سی پیروز این نبرد شد و حقوق شزم به دی سی رسید و به آنها اجازه داد که او را در کمیک های خود تلفیق کنند.

اما سرنوشت آن بود که این دعوی قضایی ادامه پیدا کند. زیرا دی سی تصمیم گرفت نام شخصیت را تغییر دهد اما حق چاپ نام کاپیتان مارول توسط کمپانی که شاید اسمش را شنیده باشید گرفته شده بود؛ کمیک‌های مارول.

این موضوع البته باز هم به دادگاه کشیده شد و درنتیجه آن دی سی این نام را به دست آورد اما با شرط ممنوعیت استفاده از آن در کمپین تبلیغاتی خود. به همین دلیل است که این روزها کاپیتان مارول همیشه به اسم شزم معرفی می شود.

6- اولین ابرقهرمانی که از آن فیلم لایواکشن ساخته شد

شزم دیوید سندبرگ اولین حضور این شخصیت بر روی پرده نقره‌ای نیست. ما باید برای این مورد به سال 1941 برگردیم که در این سال اولین فیلم ابرقهرمانی لایواکشن تاریخ سینما ساخته شد.

ماجراجویی های کاپیتان مارول مجموعه ای سیاه و سفید و دوازده قسمتی بود که تام تایلر در نقش اصلی و فرانک کاگهلان جونیور در نقش سوی دیگر شخصیت او بیلی بتسون ایفای نقش می کردند. این فیلم از روی صفحات کمیک اصلی فاست اقتباس شده بود.

در داستان، کاپیتان مارول دربرابر دشمنی به نام اسکورپیون (عقرب) قرار گرفته بود، جنایتکاری که می خواست سلاحی باستانی را به دست بیاورد.

در زمان خودش این فیلم موفقیت آمیز تلقی شد و به عنوان یکی از بهترین سریال های ساخته شده شناخته می شود و در بالای لیست سریال های برتر در کنار مجموعه دوست داشتنی فلش گوردون قرار دارد.جالب است بدانید این سریال قبل انقلاب اسلامی از تلویزیون ایران نیز پخش می شد

5- کاپیتان مارول در لیگ عدالت خدمت کرده است

کاپیتان مارول معمولا در شماره کمیک های متعلق به خود حضور دارد که اغلب اوقات نام شزم را می توان در عنوان آنها دید. اما او به خوبی با سایرین نیز کنار می آید. او در کمیک و انیمیشن بارها با لیگ عدالت همکاری داشته و با اینکه گاهی اوقات نابالغ بودنش باعث دردسر شده است، در کل عضو موثری برای آنها بوده است

در سال های اخیر، سایبورگ وظیفه تربیت شزم را برعهده گرفته و یک‌ پیمان برادری میان این دو ایجاد شده است. شاید بتوانیم این رابطه را در دنباله فیلم لیگ عدالت در آینده ببینیم.

کاپیتان مارول دی سی با لیگ عدالت آمریکا نیز همکاری داشته و پس از آنکه دشمن وی،آدام سیاه، تبدیل به ضدقهرمانی شده که قصد جبران جنایات گذشته خود را دارد به این لیگ برای نظارت بر روی او ملحق می شود.

4-او خانواده ای برای خود دارد

با اینکه بیلی بتسون یتیم است اما خانواده شکل های متفاوتی دارد و در دنیای شزم به نظر می آید که حتی خانواده نیز ابرقهرمانند. دو عضو ثابت خانواده شزم/مارول، مری برامفیلد و فردی فریمن هستند که هر دو به نوبه خود تبدیل به ابرقهرمانانی می‌شوند. مری که مشخص می شود خواهر گمشده بیلی است با قدرتهای فرازمینی توسط جادوگر شزم متبرک و تبدیل به مری مارول می شود. در همین حال، فردی پس از آنکه بیلی بخشی از قدرتهایش را برای نجات جان فردی به او منتقل می کند تبدیل به کاپیتان مارول جونیور می‌شود .

خانواده مارول در ابتدا شامل یک ببر سخنگوی انسان نما به نام آقای تاوکی تاونی بود اما دی کمیکس که دید این شخصیت بسیار مضحک به نظر می رسد آن را به شکل ببری طبیعی در ریبوت نیو 52 به داستان اضافه کرد.

3-کاپیتان مارول سوپرمن را شکست داده است

گفتیم که کاپیتان مارول به سرسختی ادامانتیوم است اما وقایع سری کمیکی‌به نام کینگدوم کام/جهان آینده به خوبی توانمندی او را به تصویر کشید.

سوپرمن و شزم معمولا با هم متحدند اما چندباری با هم مبارزه کرده اند- چیزی درباره یک کودک که تمامی قدرت های شگفت انگیز دنیا را در اختیار دارد به مذاق سوپرمن خوش نمی‌آید .

برخلاف باور عام کریپتونایت تنها چیزی که نیست که می تواند مرد پولادین را به زانو دربیارود. به نظر می رسد او در برابر دشمنان جادویی نیز دچار دشواری می شود بنابراین شزم از مزیت خوبی برخوردار است.

او از این مزیت هنگامی که تحت کنترل لکس لوتر در جهان آینده بود استفاده کرد و آنقدر بر سر سوپرمن صاعقه فرود آورد تا اینکه از گوش ها و بینی او خون جاری شد.

ضربه نهایی هیچ وقت فرود نیامد چراکه کاپیتان به سراغ دفع بمب اتمی که پرتاب شده بود رفت اما او می توانست حملات آذرخش خود را ادامه دهد تا زمانی که سوپرمن از پا در می آمد. هیچکس در کمیک ها مرگش دائمی نیست اما حقیقت این امر همیشه پابرجاست.

2-آدام سیاه و دکتر سیوانا دشمنان اصلی او هستند

در پشت هر ابرقهرمانی یک شرور بی نظیر وجود دارد که می تواند به طریقی آنها را شکست دهد. شزم دو دشمن این چنینی دارد.

آدام سیاه معروف ترین یاغی کمیک کاپیتان مارول است. او نسخه برعکس قهرمان داستان است. مردی مصری که سابقا برده بود و توسط جادوگر شزم به عنوان قهرمان اصلی او انتخاب می شود اما آدام در راه تاریکتری قدم برمیدارد.

با قدرت خالصی که می تواند قدم به قدم با کاپیتان مارول برابری کند آدام سیاه در ابتدا به صورت شخصیت منفی کلیشه ای با آرزوی تسخیر جهان در سر، کار خود را آغاز کرد اما از آن زمان تا کنون به ضدقهرمانی با شخصیت پیچیده و دلسوز بدل شده است.

او تنها می خواد کاری که برای مردمش مفید است انجام دهد اما روش هایی که برای انجام این امر برمی گزیند بسیار بی رحمانه تر از راهی است که یک قهرمان استفاده می کند. اگر شانس با ما یار باشد این نسخه از آدام سیاه با بازی دواین جانسون را در فیلم ها خواهیم دید.

با اینکه آدام سیاه بی شک از اشرار دنیای شزم است اما دکتر تدیوس قدیمی ترین دشمن اوست که در شماره ای که خود کاپیتان مارول در سال 1940 معرفی می شود حضور دارد.

دکتر سیوانا از کاپیتان مارول باهوش تر است و یک دانشمند دیوانه به معنای واقعی کلمه است، با این حال دی سی با موفقیت ویژگی های این شخصیت را در رگ های لکس لوتور تزریق کرده است. او گزینه مناسبی به عنوان دشمن اصلی در فیلم شزم به حساب می آید خصوصا اگر آدام سیاهِ راک در فیلم اول حضور پیدا نکند.

1-او در انیمیشنها حضور پررنگی دارد

شزم شاید چند سال با معرفی اولیه ی خود به دنیای سینمایی دی سی فاصله داشته باشد اما سالهاست که همواره حضوری پررنگ در پروژه های انیمیشنی دی سی داشته است. او اولین بار در در لیگ عدالت نامحدود به دنیای انیمیشنی دی سی معرفی شد.

کاپیتان مارول در لیگ عدالت مرز جدید محصول سال 2008 حضور کوتاهی دارد و در سال بعد به نقش مهمتری در انیمیشن بتمن/سوپرمن دشمنان مردم دست یافت که در آن به مصاف مرد پولادین رفت.

کاپیتان مارول از آن زمان تا به حال در فیلم های انیمیشنی متعددی حضور پیدا کرده است و  چندین بار توسط شان آستین (ستاره سه گانه ارباب حلقه ها) صداگذاری شده است.

کاپیتان دوست داشتنی آخرین بار در انیمیشن لیگ عدالت: تاج و تخت آتلانتیس حضور داشت و در این انیمیشن رابطه برادرانه‌اش با سایبورگ به شکوفایی کامل رسیده بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (6 مورد)
 • محمد پارسا زندمهر
  محمد پارسا زندمهر | ۲۹ آبان ۱۳۹۹

  بله

 • دکتر منهتن
  دکتر منهتن | ۱۰ مرداد ۱۳۹۹

  عالی ولی فکر نکنم شزم دربرابر ولتاژ الکتریکی بالا ویا حملات جادویی از خودش ضعف نشون بده چون استقامت
  اطلس رو داره

  • دکتر منهتن
   دکتر منهتن | ۱۰ مرداد ۱۳۹۹

   البته

   • دکتر منهتن
    دکتر منهتن | ۲۵ شهریور ۱۳۹۹

    البته مطمعن نیستم اشتباهی نوشتم منظورم این بود

 • Reza
  Reza | ۲۴ خرداد ۱۳۹۹

  عالی دقیق

  • محمد پارسا زندمهر
   محمد پارسا زندمهر | ۱۷ آبان ۱۳۹۹

   بله

مطالب پیشنهادی