ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

۱۰ فیلم انیمیشن قرن ۲۱ که در گیشه شکست خوردند
فیلم و سریال

۱۰ فیلم انیمیشن قرن ۲۱ که در گیشه شکست خوردند

در حالی که به راحتی می‌توان فرض کرد که هر فیلم بزرگی به موفقیتی دست می‌یابد که شایسته آن است، اغلب اوقات پیش می‌آید که یک فیلم عالی به سادگی مخاطب خود را به موقع ...

امیر پریمی
نوشته شده توسط امیر پریمی | ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۳:۰۰

در حالی که به راحتی می‌توان فرض کرد که هر فیلم بزرگی به موفقیتی دست می‌یابد که شایسته آن است، اغلب اوقات پیش می‌آید که یک فیلم عالی به سادگی مخاطب خود را به موقع برای کسب سود پیدا نمی‌کند. فیلم‌های انیمیشن به‌ویژه می‌توانند از طریق ترکیبی از واژه ننگ محتوای کودکانه و افزایش هزینه‌های تولید، برای یافتن مخاطب خود با مشکل مواجه شوند.

به خصوص با افزایش انبوه انیمیشن های رایانه‌ای در قرن بیست و یکم، چشم انداز انیمیشن چنان تغییر کرد که بسیاری از فیلم‌های بزرگ در آتش گرفتار شدند. این فیلم‌ها به دلایل زیادی شکست می‌خورند، چه فیلم‌های پرهزینه‌ای باشند که نتوانسته‌اند بودجه‌های عظیم خود را به دست آورند یا فیلم‌های فشرده‌تری که نمی‌توانند به اندازه کافی مخاطب را جذب کنند. بنابراین ما در این مطلب از ویجیاتو می‌خواهیم ۱۰ فیلم انیمیشن قرن ۲۱ که در گیشه شکست خوردند را به شما معرفی کنیم.

همچنین شما می‌توانید مقاله مرتبط با فیلم کودکانه سینمایی را نیز از ویجیاتو بخوانید.

Sinbad: Legend of the Seven Seas


Sinbad: Legend of the Seven Seas

انیمیشن «سندباد: افسانه هفت دریا» داستان ملوان افسانه‌ای سندباد را پس از اینکه به خاطر سرقت کتاب صلح دچار مشکل می‌شود، روایت می‌کند. سندباد برای پاک کردن نام خود باید به قلمرو الهه اریس واقع در انتهای جهان سفر کند تا آن را پس بگیرد و همچنین دوست دوران کودکی خود شاهزاده پروتئوس را نجات دهد.

با وجود ارائه چند انیمیشن زیبا و محبوبیت در کشوری چون ایران به خاطر یک دوبله خوب، اما قصه سندباد داستانی بود که مخاطبان با آن ارتباط برقرار نکردند و در نتیجه فیلم تنها 80 میلیون دلار در سراسر جهان با بودجه 60 میلیون دلاری به دست آورد. بازگشت سرمایه ضعیف این فیلم در نهایت یکی از دلایل اصلی تصمیم DreamWorks Animation برای توقف ساخت فیلم‌های انیمیشن دو بعدی سنتی است.

Osmosis Jones


Osmosis Jones

سلول قهرمان یا «اسموس جونز» داستان دنیای وسیع و گسترده و جامعه سلول‌ها و موجودات زنده را دنبال می‌کند که در درون یک مرد بدبخت، فرانک، زندگی می‌کنند. هنگامی که فرانک با یک ویروس کشنده تماس پیدا می‌کند، این وظیفه دو گلبول سفید نگهبان به نام اسموز جونز و قرص سرماخوردگی دریکس است که جلوی ویروس را بگیرند و جان فرانک را نجات دهند.

سازندگان اسموس جونز رویکردی نه‌چندان محبوب برای این انیمیشن در پیش گرفتند و بین دنیای انیمیشنی خلاقانه و زیبای درون بدن شخصیت فرانک و بخش‌های کمدی لایو اکشن بیرون بدن فرانگ تفاوت ایجاد کردند. بنابراین این سبک ترکیبی پیش‌فرض و بازاریابی نتوانست تماشاگران را جذب کند و در نتیجه فیلم با وجود بودجه 70 میلیون دلاری، 14 میلیون دلار در سراسر جهان به دست آورد.

Rise of the Guardians


Rise of the Guardians

انیمیشن «ظهور نگهبانان» از گروهی جاودانه پیروی می‌کند، گروهی از نمادهای تعطیلات که شادی و شگفتی را به کودکان در سراسر جهان گسترش می‌دهند. هنگامی که شرور شیطانی به نام نیروی تاریکی دنیا و خوشبختی آن را به خطر می‌اندازد، نگهبانان باید با هم همکاری کنند تا از امیدها و رویاهای کودکان در سراسر جهان محافظت کنند.

انیمیشن Rise of the Guardians یکی از موارد مهمی است که در آن داستان مالی و موفقیت بسیار متفاوت از آن چیزی است که بودجه مستقل و باکس آفیس آن را باور می‌کند. در حالی که فیلم با بودجه 145 میلیون دلاری توانست 306 میلیون دلار در سراسر جهان به دست آورد، اما این هزینه‌های هنگفت تولید و توزیع برای فیلم بود که منجر به ضرر مالی هنگفتی شد. ضرر آنقدر برای DreamWorks زیاد بود که آنها مجبور شدند برای جلوگیری از ورشکستگی مبلغ 87 میلیون دلار را بپردازند و از آن زمان دیگر با پارامونت برای فیلم هایشان شریک نشده‌اند.

Missing Link


Missing Link

حلقه گمشده به دنبال محقق کاریزماتیک موجودات افسانه‌ای لیونل فراست است که پس از یک سری ناکامی در یافتن چنین موجودات افسانه‌ای با مشکلات مالی روبرو شده است. لیونل پس از دریافت نامه‌ای شامل محل ساسکوآچ (پاگنده) افسانه‌ای، به شمال غربی اقیانوس آرام می‌رود و با خود ساسکواچ روبرو می‌شود. این موجود که قادر است صحبت کند و خود را به عنوان یک مرد در جامعه بالای انسانی بشناسد، از لیونل کمک می‌خواهد تا به او کمک کند تا به اجداد نظری خود، یتی‌های هیمالیا برسد.

فیلم‌های شرکت لایکا همیشه با انیمیشن استاپ موشن مسحورکننده و طراحی صحنه زیبا تعریف می‌شوند که متأسفانه هزینه‌های مالی هنگفتی را به همراه دارد. از همین جهت انیمیشن Missing Link به سادگی نتوانست با فرض نسبتاً ساده خود مخاطبی پیدا کند و در نتیجه با وجود بودجه هنگفت 100 میلیون دلاری تنها 26 میلیون دلار درآمد کسب کرد.

The Road to El Dorado


The Road to El Dorado

انیمیشن «به سوی الدورادو» داستان کلاهبرداران اسپانیایی میگوئل و تولیو را دنبال می‌کند که پس از یک کلاهبرداری عجیب و چالش برانگیز، موفق می‌شوند نقشه «شهر طلا» افسانه‌ای، الدورادو را در اختیار داشته باشند. این دو نفر موفق به یافتن شهر افسانه‌ای می‌شوند و به زودی توسط ساکنان شهر به عنوان خدایان جدید این مکان بومی پرستش می‌شوند، اگرچه زمان زیادی نمی‌رود که بومیان از منشأ واقعی این دو شخص مطلع می‌شوند.

علیرغم میراثی که الدورادو به عنوان یکی از دست کم گرفته‌شده‌ترین و خنده‌دارترین فیلم‌های دریم ورکس از خود به جا گذاشته است، اما این اثر در زمان اکران اولیه فیلم تقریباً یک سوم همان مخاطبان امروزی را هم نداشت. این فیلم با وجود بودجه 95 میلیون دلاری تنها 76 میلیون دلار در سراسر جهان به دست آورد و نتوانست به ثروتی نزدیک به «شهر طلایی» که فیلم درباره آن است دست یابد.

Treasure Planet


Treasure Planet

انیمیشن سیاره گنج که بر اساس یک رمان کلاسیک ماجراجویی ساخته شده است، یک فیلم علمی تخیلی اکشن ماجراجویی است که داستان دزدان دریایی فضایی را در جستجوی گنج و ثروت‌های ناشناخته در سراسر کیهان روایت می‌کند. هنگامی که جیم هاوکینز نقشه‌ای را کشف می‌کند که منجر به ثروت‌های ناگفته می‌شود، با جان سیلور سایبورگ همکاری می‌کند تا گنج را پیدا کند، اگرچه جیم به زودی متوجه می‌شود که سیلور قصد دارد به او خیانت کند.

انیمیشن Treasure Planet به‌عنوان یکی از بدنام‌ترین شکست‌های مالی که توسط دیزنی منتشر شد، با دلایل مختلفی برای افت مالی خود شناخته می‌شود. این اتفاق باعث شد تا فیلم به فروش جهانی 109 میلیون دلاری دست پیدا کند، که نتوانست گنج کافی برای پرداخت بودجه 140 میلیون دلاری داشته باشد. هرچند این اثر اکنون جایگاه یک فیلم کالت را دارد و چه در ایران و چه در جای جای این جهان حکم یک اثر نوستالژیک را بازی می‌کند.

Flushed Away


Flushed Away

انیمیشن «برآب‌رفته» شخصیت رودی را دنبال می‌کند، موش حیوان خانگی نازپرورده یک کودک که از زندگی خود در آسایش یک خانه مجلل لذت می‌برد. اما زندگی او به زودی به طور کامل تغییر می‌کند،بخصوص زمانی که او توسط موش فاضلاب به سمت توالت ریخته می‌‌شود و رودی به زودی خود را در خیابان‌های تاریک شهر موش‌ها می‌یابد، شهری که کاملاً در سیستم فاضلاب قرار دارد.

سبک کلاسیک استاپ موشن انیمیشن‌های آردمن قبلاً در فیلم‌های قبلی خود مانند Chicken Run موفق شده بود، با این حال چنین موفقیتی برای Flushed Away یافت نشد. این فیلم با بودجه 149 میلیون دلاری 178 میلیون دلار به دست آورد، اما بازاریابی و توزیع باعث شد که فیلم ضرر خالصی را برای دریم ورکس به همراه داشته باشد و این شرکت همکاری خود را با آردمن خاتمه داد.

Fantastic Mr. Fox


Fantastic Mr. Fox

«آقای فاکس شگفت‌انگیز» به دنبال روایت ماجراهای شخصیت آقای فاکس است که در یک بحران خسته‌کننده و بحران میانسالی با زندگی‌اش گیر کرده است، و در تلاش برای یافتن خوشبختی در زندگی فعلی و خانواده‌اش است. او به روش‌های قدیمی خود باز می‌گردد و نقشه‌ای برای دزدی از سه کشاورز محلی بی‌رحم در منطقه‌اش می‌کشد و مبارزه‌ای را ایجاد می‌کند که زندگی او و کل جامعه حیوانات را به خطر می‌اندازد.

در حالی که فیلم «آقای فاکس شگفت‌انگیز» در سال‌های پس از اکرانش، تحسین‌های عظیم منتقدان و میراث قابل‌توجهی را به خود اختصاص داده، اما اکران اولیه آن در باکس آفیس چیزهای زیادی را به خود اختصاص نداده است. این فیلم با بودجه 40 میلیون دلاری تنها 46 میلیون دلار به دست آورده بود که مطمئناً با در نظر گرفتن هزینه بازاریابی منجر به ضرر خالص می‌شد. اگرچه این فیلم مطمئناً توانست این ضررها را با انتشار بسیار موفق خود در نمایش خانگی و اضافه شدن به مجموعه معیارهای مثبت جبران کند.

Turning Red


Turning Red

انیمیشن «قرمز شدن» دختر نوجوان جوانی به نام مِی را دنبال می‌کند که علاوه بر تجربه تمام مبارزات نوجوانی، به زودی متوجه می‌شود که خانواده‌اش یک هدیه ماوراء طبیعی به او داده‌اند. در واقع او می‌آموزد که هر زمان که خیلی هیجان زده شود و احساساتش از کنترل خارج شود، این توانایی را دارد که خودش را به یک پاندای قرمز غول پیکر تبدیل کند، بنابراین باید یاد بگیرد که هدیه جدیدش را کنترل کند.

انیمیشن Turning Red یک مورد منحصر به فرد است، زیرا در حالی که این فیلم در سینماهای آمریکای شمالی اکران نشد، فقط در دیزنی پلاس اکران شد، اما فیلم همچنان بودجه هنگفتی داشت و اکران جهانی را در سینماها تجربه کرد. با اعداد و ارقام خالص، این فیلم با وجود بودجه هنگفت 175 میلیون دلاری انیمیشن تنها 20 میلیون دلار در سراسر جهان به دست آورد که آن را به یکی از بزرگترین شکست‌های باکس آفیس تمام دوران تبدیل می‌کند. اگرچه این تنها نیمی از داستان است، زیرا اکثریت موفقیت فیلم به اشتراک‌هایی است که از انتشار آن در دیزنی پلاس به دست آورده و حفظ کرده است، آماری که در حال حاضر به سادگی مشخص نیست.

Titan A.E


Titan A.E

تیتان ای.ئی یک فیلم علمی تخیلی است که در مورد کیل، مرد جوانی است که پس از نابودی زمین توسط یک موجود بیگانه، ماموریتی برای نجات تمام بشریت دریافت می‌کند. یک سفینه فضایی بزرگ که می‌تواند یک سیاره جدید ایجاد کند، نیاز به محافظت دارد، و کیل با خدمه و کاپیتان کشتی فضایی همکاری می‌کند تا قبل از اینکه بیگانگان بتوانند آن را نابود کنند، به یافتن این سفینه مرموز کمک کنند.

فیلم Titan A.E یک کاوش زیبا و خلاقانه و مسحورکننده در مورد آنچه می‌تواند با انیمیشن دو بعدی امکان‌پذیر باشد، است. یکی از آخرین آثار بلند کارگردان افسانه‌ای دان بلات. با این حال، گستره عظیم فیلم سقوط آن خواهد بود، زیرا بودجه تخمینی 75 تا 90 میلیون دلاری آن پس از فروش 36 میلیون دلاری باکس آفیس در سرتاسر جهان به سادگی نمی‌تواند برآورده شود. شرم آور است که این فیلم تنها به دلیل شهرت شکست باکس آفیس خود شناخته شد، زیرا این فیلم را می‌توان یکی از بهترین آثار فضایی قرن بیست و یکم تا کنون دانست.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (11 مورد)
 • ipoi
  ipoi | ۲۲ خرداد ۱۴۰۲

  میشه گفت تنها مورد بین این موارد که حقش واقعا همین فروش ضعیف بود قرمز شدن باشه که واقعا بده خیلی بده

 • عمو سوری
  عمو سوری | ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

  میسینگ لینک واقعا عالی بود

 • Dddxdxd
  Dddxdxd | ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

  مستر فاکس رو دوستد داشتم
  تارنینگ رد ۶۰ درسد

 • nader kuchike
  nader kuchike | ۱۹ خرداد ۱۴۰۲

  خاطراتم با این مقاله زنده شد

 • Mohammad Amin
  Mohammad Amin | ۱۹ خرداد ۱۴۰۲

  طبق معمول اکثرش رو دیدم ولی بنظرم، Sinbad: Legend of the Seven Seas آنچنان هم بد نبود ولی از بین اینا The Road to El Dorado آندرریتد ترین باشه.

 • Banana King
  Banana King | ۱۹ خرداد ۱۴۰۲

  من خودم اینارو دیدم از بینشون
  Flushed Away
  The Road to El Dorado
  Turning Red
  Rise of the Guardians
  ارزش یک بار دیدن رو داشتن اگر بخوام یکیش رو پیشنهاد کنم بنظرم The Road to El Dorado می‌تونه پیشنهاد خوبی باشه من دوبله دیدم دوستش داشتم

 • TheGuy
  TheGuy | ۱۹ خرداد ۱۴۰۲

  دنیای عجیب و لایت یر هم قشنگ مُردند.

 • professor genki
  professor genki | ۱۹ خرداد ۱۴۰۲

  قرمز شدن اشغال بود انصافاً هر شکستی که بخوره و حقشه

  • عمو سوری
   عمو سوری | ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

   دقیقاً

 • Saipa_man
  Saipa_man | ۱۹ خرداد ۱۴۰۲

  حیف آقای فاکس شگفت انگیز واقعا با اون کارگردانی وس اندرسون واقعا فیلم بینظیری بود(و هست)

 • casinooo.blogfa.com
  casinooo.blogfa.com | ۱۹ خرداد ۱۴۰۲

  بیشتر این شکست ها میشه گفت انجام ایده خوب در زمان اشتباه بودن
  مثلا اگه سیاره گنج الان ساخته میشد میتونست یه فرانچایز قد جنگ ستارگان ازش دربیاد بسکه عالی بود ، و همینطور بقیه ! اما اون زمان انگار هالیوود هنوز سلیقش درگیر شاهزاده و پریان و آواز خوندن بوده

مطالب پیشنهادی