نقد فصل سوم سریال 13Reasons Why – سیه‌رویی بی‌فرجام

چه بلایی سر میراث هانا بیکر آمد؟

۲۱
0
نقد فصل سوم سریال 13Reasons Why

سال ۲۰۱۷ بود که نخستین فصل سریال 13Reasons Why پا به عرصه گذاشت و درام بی‌نظیری را با سیری در رومنس و تراژدی ارائه داد. این فصل که بر اساس رمانی از «جِی اشر» به همین نام ساخته شده بود، داستان خودکشی «هانا بیکر» را تعریف می‌کرد. داستانی که روشنگر مشکلات یک نوجوان یا به اصطلاح تینیجر در جامعه کنونی بود و حقیقت، هرگز در آن سانسور نمی‌شد. در اصل، این معضلات کمتر بیش از اندازه نشان داده می‌شدند و مخاطب به اندازه هر کدام از آن‌ها را درک می‌کرد، نه نسخه‌ای که پیاز داغش زیاد شده باشد. حال، به فصل سومی می‌رسیم که مشخص نیست می‌توان آن را دنباله فصل‌ اول دانست یا به عنوان یک اثر کاملا مجزا پذیرفت. در ادامه با نقد فصل سوم سریال 13Reasons Why از ویجیاتو همراه باشید تا به این بپردازیم که چرا «سیزده دلیل برای اینکه» دیگر نمی‌تواند حتی نام خود را توجیه کند.

  • سازنده: برایان یورکی
  • بازیگران: دیلن مینت، آلیشا بو، کریستین ناوارو، دوین دروید، جاستین پرنتیس، برندن فلین، راس باتلر، مایلز هیزر، ان وینترز و کیت والش
  • شبکه پخش کننده: نتفلیکس

فصل اول 13Reasons Why با شیوه بیان صریحش جنجال‌های زیادی به پا کرد. به همین دلیل از فصل دوم، ابتدای قسمت اول شاهد جمعی از بازیگران اصلی هستیم که به بیننده در رابطه با تماشای اثر هشدار می‌دهند. در این فوتیج گفته می‌شود این شو به مواردی همچون تعارض جنسی، استعمال مواد مخدر و خودکشی می‌پردازد و با بیان مواردی درباره آن‌ها، سعی می‌کند بحث‌ها و صحبت‌هایی را آغاز کند. حال این صحبت‌ها می‌توانند در ابعاد وسیع رسانه‌ای باشند یا توسط بینندگان در جهت بهتر کردن احوال جامعه و مردم صورت بگیرند. در ادامه به مخاطبان گوشزد می‌شود اگر خودشان با چنین مسائلی سروکار دارند، این سریال ممکن است برای آن‌ها مناسب نباشد و ترجیحا با فرد بزرگسال و مورداعتماد به تماشای آن بنشینند. مگر این عنوان به مسائلی اشاره ندارد که نوجوانان با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند؟ آن وقت این اثر برای همان کسانی که باید دایره اصلی مخاطبان سری را تشکیل دهند، مناسب نیست؟ بنابراین سؤالی پیش می‌آید که صراحتا چه کسانی باید سیزده دلیل برای اینکه را ببینند؟ اگر جوابی برای این سؤال ندارید، نگران نباشید. چراکه خود نویسندگان هم با فصل سومی که ساختند ثابت کردند نمی‌دانند چه مسیری را طی می‌کنند.

کلیف‌هنگری که نویسندگان در پایان فصل دوم قرار داده بودند، بینندگان را منتظر سومین فصل نگه می‌داشت. البته، آن بینندگانی که توانسته بودند تا پایان، دومین فاز سری را تحمل کنند. بنابراین، پیش از اینکه به جدیدترین فصل این سریال برسیم، باید نگاهی به آثار پیشین سری نیز داشته باشیم و در این مقاله نیز سعی شده روند کنونی این اثر با راهبرد سابقش مقایسه شود.

13-reasons-why-season-3-where-do-we-go-from-here_87pk

فصل دوم مضمونی که به سریال برتری می‌بخشید را تا حد زیادی تغییر داد و شیوه خلاقانه داستانگویی فصل نخست را فراموش کرد. هر چند نویسندگان توانسته بودند به طوری مینیمال و حداقلی، ماهیت روایت را جمع‌وجور و بینندگان بیش‌تری را حفظ کنند، همچنان هیچ اثری از آن درامی نبود که افتتاحیه سری به شیوه‌ای متمایز ارائه داد. سؤالی که پس از پایان فصل دوم برای من ایجاد شد، این بود که فصل بعد می‌خواهد به چه چیزی بپردازد و چه مفهومی را به مخاطبش القا کند.

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد، نویسندگان توانستند پایانِ بخشی از ماجرا را باز بگذارند، اما همچنان جزء باز مانده کشش تعریف تقریبا ۱۳ ساعت دیگر از داستان را نداشت. اینجا بود که آن‌ها متوجه شدند مجبورند یکی از شخصیت‌های اصلی خود را فدا کنند. این فصل به یک سؤال بزرگ می‌پردازد: چه کسی «برایس واکر» را کشت؟ سپس سعی شده برایس واکر با بازی جاستین پرنتیس در فلش‌بک‌ها حضور پیدا کند و روند پردازشش در این سکانس‌ها دنبال می‌شود. «کِلِی جنسن» نیز با شخصیت تازه اضافه‌شده این فصل، یعنی «آنی آچولا» با انگیزه‌های متفاوت و عجیب‌وغریب خود به دنبال قاتل برایس هستند.

رونوشتی سطحی

13-reasons-why-season-3-review-bryce-walker-jessica-davis-tyler-down
نقد فصل سوم سریال 13Reasons Why

فصل جدید 13Reasons Why در بخش داستانگویی، تقلید شکست‌خورده‌ای از نخستین فصلش محسوب می‌شود. در این فاز شاهد بازگشت راوی هستیم. این وظیفه بر دوش «آنی» است؛ دختری که چندین سال اخیر بارها دبیرستان خود را عوض کرده، اکنون در لیبرتی های به سر می‌برد و نمی‌تواند خودش را از هیایوی آن دور نگه دارد. به همین دلیل ما شاهد سه برهه زمانی هستیم. یکی از آن‌ها که مشخصا زمان حال است، دیگری قبل از مرگ برایس رخ می‌دهد و گوینده داستان ما که وظیفه او جلو بردن وقایع حال بوده، از آینده برای ما سخنرانی‌هایش را ارائه می‌دهد. برای مشخص شدن اختلافات این تایم‌لاین، تصویر هم سه روش مجزا را برای نمایش دادن روایت به کار گرفته. فلش‌بک‌های مربوط به گذشته با افکت اشباع رنگ همراه هستند و تمام صفحه نمایش را پوشش می‌دهند. از طرفی، زمان حال افکت سینمایی دارک‌تری به خود گرفته و فضای صفحه‌ نمایش را به طور کامل پر نمی‌کند.

گاهی اوقات هم کارگردان تصمیم می‌گیرد تا برای برقراری ارتباط بیش‌تر و درک بهتر بیننده، تصاویر آنی از آینده را به نمایش بگذارد که سیاه و سفید هستند. نکته جالبی که در مورد سکانس‌های آینده آنی وجود دارد، این است که با جلو رفتن داستان و نزدیک‌شدن به انتهای فصل، رنگ‌ها کم کم به چشم می‌آیند و در نهایت، زمانی که حال و آینده به هم پیوند می‌خورند، اختلاف تصویری نیز از بین می‌رود. این خلاقیت به کار گرفته شده یکی از معدود مواردی است که مزیت فصل سوم محسوب می‌شوند.

راوی داستان ما دیگر آن تأثیرگذاری مورد انتظار را ندارد و این اشکال دلایل مختلفی دارد. در فصل اول، هانا بیکر فقط راوی داستان نبود و در اصل فردی بود که بینش ما را کنترل می‌کرد. اگر او می‌خواست داستان برای چند دقیقه جایی متوقف شود، این کار انجام می‌شد. اگر او می‌خواست از برخی بخش‌ها سرسری بگذرد و بعضی نکات را نادیده بگیرد، ما نیز بالاجبار مجبور بودیم با او همراهی کنیم. درست است گاهی «کلی» با سرپیچی‌هایش باعث می‌شود هانا کنترل مطلقش را از دست بدهد، اما باز هم روایت داستان به تصمیمات کلیدی هانا مربوط می‌شد. در فصل سوم اما آنی نه‌تنها کنترلی روی داستان ندارد، بلکه داستان او را کنترل می‌کند. او فقط سعی کرده گوینده‌ای باشد که صرفا به تعریف ماجراهای در حال وقوع بپردازد، نه کسی که مالک داستان است.

نقد فصل سوم سریال 13Reasons Why

دومین مشکل به سخنان وی و مفاهیم آن‌ها مربوط است. این معضل مربوط به گریس سیف، بازیگر این نقش نیست و به نویسندگان برمی‌گردد. این شو مرتبا سعی دارد به مخاطب بگوید صحبت‌ها و جملات آنی بسیار مهم هستند و بدون آن‌ها درک بیننده خدشه‌دار می‌شود. درست همانند پادکستی که عنوانش «تحلیل‌های فلسفی جامعه نوجوانان» باشد و پیام‌هایش از نظر عمق بینش، نه‌تنها به آن نزدیک نشوند، بلکه گاهی خنده‌دار هم به نظر برسند. برای مثال با لحنی شگفت‌آور می‌گوید «همه‌چیز روی همه‌چیز تأثیر می‌گذارد» و توقع دارد متوجه نشوید که از چنین حقیقتی واضح‌تر پیدا نمی‌شود.

هم تکامل و هم قوس شخصیتی آنی خالی از اشکال نیست.

البته هم تکامل و هم قوس شخصیتی آنی نیز خالی از اشکال نیست. از زمانی که ما با روایت همراه می‌شویم، او تقریبا با همه دوستی نزدیکی تشکیل داده که برخی از آن‌ها قابل توجیه هستند. برای مثال او برایس را به این دلیل می‌شناسد که مادرش پرستار پدربزرگ برایس محسوب می‌شود و آن‌ها در خانه مهمان خانواده واکر زندگی می‌کنند. یا «جسیکا دیویس» را در راه انتخاب شدنش به عنوان رئیس شورای دانش‌آموزی همراهی کرده و به این دلیل آن‌ها بیش‌تر موارد حتی مسائل جنسی را نیز به اشتراک می‌گذارند. در جهت مخالف، داستان هرگز به ما نمی‌‌گوید آنی چه زمانی و چرا با «تونی پدیا» صمیمی شد. همچنین فضولی دائم و قهرمانانه (!) او بعد از مدتی آزاردهنده و بیش از حد می‌شود؛ به‌طوری که به شخصه حس می‌کنم گاهی سریال در مسیر ژانر جاسوسی قرار گرفته تا درام نوجوانانه. این مورد باعث شده حتی بیش‌تر نماهای قوسی خانه خانواده واکر در نهایت به او اشاره کنند که کنج اتاق به صورت یواشکی در حال مشاهده و ضبط اعمال افراد است.

نقد فصل سوم سریال 13Reasons Why

روند فصل سوم 13Reasons Why برای توجیه نامش این است که در هر قسمت با یک سرنخ دست‌وپنجه نرم می‌کنیم و این این چرخه آن‌قدر تکرار می‌شود و می‌شود که دیگر اشتیاق مخاطب برای دنبال کردن داستان از بین برود. فلش‌بک‌ها مورد دیگری هستند که در ابتدا شاید جالب به نظر برسند، اما با گذشت زمان گیج‌کننده و بی‌هدف پیش می‌روند. این فلش‌بک‌ها برای توجیه دانایی شخصیت‌های مختلف از موارد معینی استفاده می‌شوند. بنابراین نه‌تنها خودشان دارای مقدار زیادی از مکالمات و اطلاعات پخش و پلا هستند، در زمان حال با مکالمات و اطلاعات به‌هم‌ریخته بیش‌تری ادامه می‌یابند.

بگذارید با یک مثال این موضوع را شرح دهم. فرض کنید خرده کاغذهایی روی زمین پخش شده باشند و هر کدام از آن‌ها در انتهای یک نخ بلند قرار دارند. شما با دنبال کردن آن نخ بلند به شیوه‌ای بدون هیجان و انگیزه، کاغذ مد نظر را پیدا می‌کنید. سپس وقتی آن را برمی‌دارید متوجه می‌شوید روی آن‌ها چند پاراگراف متن نوشته شده که باز هم حوصله‌سربر و بدون افت‌وخیز است. در نهایت هم گفته شده به فلان مکان بروید و با بی‌میلی اطلاعات پخش دیگری را به‌دست بیاورید. این بازی درست در فصل سوم سیزده دلیل برای اینکه بارها و بارها انجام می‌شود. به همین دلیل، داستان تبدیل به‌ چرخه‌ای از سؤالاتی مانند «فکر می‌کنی فلانی این کار را انجام داده؟» یا «واقعا فکر می‌کنی او توانایی انجام چنین کاری را دارد؟» تبدیل شده.

نقد فصل سوم سریال 13Reasons Why

این فلش‌بک‌ها حتی باعث طولانی‌تر شدن داستان هم شده‌اند که نه‌تنها روی پرسپکتیو مخاطب تأثیر گذاشته، بلکه باعث شده بازیگران هم نتوانند به خوبی از پس ایفای نقش شخصیت‌هایشان بر بیایند. در اصل هنوز هم سعی شده موارد جنجالی مطرح شوند، اما با طولانی بودن روند معرفی و پردازششان، پیام روایت دیگر آن تأثیرگذاری الزامی را ندارد. بازیگران هم که در صدد ایجاد واقعیتی باورپذیر برمی‌آیند، نمی‌توانند آن را پیدا کنند و در نتیجه، طولانی بودن پلات بیش‌ترین صدمه فنی را به بازیگران زده. نکته جالب‌ توجه دیگر این است که حتی نام قسمت‌ها هم بسیار بلند و ناهمخوان است.

رستگاری تعریف‌نشده

نقد فصل سوم سریال 13Reasons Why
نقد فصل سوم سریال 13Reasons Why

فصل سوم 13Reasons Why بیش از هر چیزی، درباره مفهوم رستگاری است و سعی می‌کند این پیام را از طریق دو شخصیت خود، یعنی برایس و تایلر به مخاطبش برساند. برایس در دو فصل قبلی به عنوان یک متجاوز سریالی معرفی شده بود که نه‌تنها رحمی ندارد، بلکه با ثروت خانواده‌اش می‌تواند منتظر عواقب بد اعمال خود نیز نماند. تایلر در فصل اول به عنوان یکی از دلایل خودکشی هانا بیکر معرفی شد و با مسیری که طی کرد، تحولات عظیمی را به خود دیده بود. این تحولات باعث شدند او روند جدیدی را تجربه کند و چندین بخش داستانی را به خود اختصاص دهد. مشکل بزرگ این است که نقش او در پیشبرد داستان به اندازه ساب‌پلات بود و هرگز در حدی وارد داستان اصلی نشد که بتواند آن را جلو ببرد. در فصل سوم او یکی از ستون‌هایی داستانی معرفی شده و قسمت بزرگی از ماجراها به او مربوط است. مخاطبان هم هرگز آن طور که نویسندگان مد نظر داشته‌اند با او همذات‌پنداری نمی‌کنند و این بخش از ماجرا اشکالات متعددی را به خود می‌بیند.

حتی با اینکه اتفاق فصل دوم با محوریت او از نظر بار تراژیک مفاهیمی زیادی را در خود جا داده بود، پتانسیل آن با تصمیم غلطی که رفته شده هدر رفته.

البته برایس هم پتانسیل‌های هدر رفته زیادی دارد. این فصل به این موضوع اشاره دارد که گاهی جامعه نمی‌گذارد افراد بد تغییر کنند و رو به بهبود پیش بروند. برایس متوجه عمق فاجعه شده و سعی دارد تا جای ممکن اعمال آزاردهنده‌اش را جبران کند. او سعی می‌کند در روابطش پیشرفتی داشته باشد و در نهایت دوستی مسالمت‌آمیز و آشتی‌جویانه تشکیل دهد. اما مدام تلاش‌هایش شکست می‌خورد و رو به افسردگی پیش می‌رود. این به بن‌بست‌خوردن‌ها یکی دیگر از مواردی هستند که سریال به خوبی نمایان کرده. اما تضاد ایجاد شده با فصل‌های پیشین به صورت خلاصه خوب از آب درنیامده. کم و زیاد شدن این تضاد باعث می‌شود مخاطب گیج بماند و نفهمد در نهایت تصمیم برایس چه بوده. سپس، این حرکت رو به تغییر در یک صحنه کنار گذاشته می‌شود که در بخش دارای اسپویل مقاله به آن پرداخته خواهد شد.

مادر برایس یکی از پردازش‌شده‌ترین شخصیت‌های فصل سوم به شمار می‌رود و بیش‌تر سکانس‌هایش معنادار و باهدف هستند. به همین دلیل، شاید تنها شخصیتی باشد که بیننده از نظر فکری، کاملا آگاهانه او را دنبال می‌کند. گذشته او کاملا مشخص و تأثیرگذار است، به‌گونه‌ای که تمام روابط خانه واکرها درک می‌شوند و می‌توان افکار پشت آن‌ها را دید.

نقد فصل سوم سریال 13Reasons Why
لحن روایی این فصل، به شخصیت اصلی داستان، یعنی کلی هم آسیب زده.

بعد از همه این شخصیت‌ها، به مهم‌ترین فرد یعنی کلی می‌رسیم. کلی ستاره داستان به شمار می‌رود و فصل سوم هم بیش‌تر ماجرا را با تمرکز روی او تعریف می‌کند. اما موضوع اینجاست که به غیر از اسکرین‌تایم زیاد وی، خبری از پردازش‌های به‌جا و پیش‌رونده نیست. به همین دلیل، پس از دیگر شخصیت‌ها به آن می‌پردازم. در فصل دوم، با شخصی طرف بودیم که قصد داشت مرگ هانا بیکر را هضم کند، با آن کنار بیاید و در نهایت به زندگی خود ادامه دهد. در فصل سوم، کلی نقش قهرمانی را بازی می‌کند که شعارش کمک به دیگران محسوب می‌شود، اما در عمل به فکر ارضای کنجکاوی خود است. برای مثال در صحنه‌ای که کلی از راز غمگین و احساسی تونی باخبر می‌شود، به جای دلداری و صحبت درباره احوال او، می‌خواهد سریعا به قتل برایس بپردازد و تحقیقات را ادامه دهد. درست است که ویژگی کنجکاوی بخشی از خصوصیات وی بوده، اما در این فصل به‌قدری بیش از اندازه نشان داده شده که گاهی کلافه‌کننده و بی‌معنی به نظر می‌رسد.

از طرفی، او که در دو فصل اول اعتماد خودش را نسبت به پلیس، مقامات قانونی و مشاوران از دست داده، سعی می‌کند مأموری خودخوانده باشد. این مأمور خودخوانده بودن قبلا هم در سریال دیده شده بود، اما هرگز به این اندازه بُلد نبود و موجب نمی‌شد برخی استدلال‌های پایه‌ای، مسخره و بدون منطقِ درستِ پشتیبان به نظر برسند. تلاش او برای بقا هم با عقل جور در نمی‌آید و اصلا با شخصیت‌پردازی‌های پیشین او همخوانی ندارد.

فصل سوم 13Reasons Why سعی می‌کند تحلیل‌های جدیدی از خودکشی هانا را به بیننده‌اش ارائه دهد. این تحلیل جدید، درک قبلی را عوض می‌کند و سعی می‌کند نور قبلا دیده نشده‌ای را به ماجرای فصل اول بتاباند. اما نه تنها به نفع سریال پیش نمی‌رود، بلکه به ضرر آن تمام می‌شود. نویسندگان سعی می‌کنند فلسفه‌ای را به یک دلیل واحد برسانند که درکش برای هر فرد متفاوت است.

چند پاراگراف بعدی بخش‌هایی از داستان این فصل را اسپویل می‌کنند.

پایان‌بندی فصل سوم 13Reasons Why با اختلاف یکی از بدترین اندینگ‌هایی است که در سریالی تلویزیونی به نمایش درآمده. «مانت‌گامری دلاکروز» با بازی «تیموتی گرانادروس» به عنوان قاتل برایس واکر شناخته می‌شود، در حالی که او هیچ‌ دخالتی در این زمینه نکرده. داستان از این قرار است که تایلر، بالاخره برای تعارض جنسی از او شکایت می‌کند و او را به زندان می‌فرستد. سپس صبح روزی که آنی برای ملاقات با پلیس قرار دارد، مانتی در زندان کشته می‌شود. به همین دلیل، آنی تصمیم می‌گیرد او را به عنوان قاتل به پلیس معرفی کند. قاتل واقعی، «الکس استندال»، پسر یکی از نیروهای پلیس بوده. بنابراین، وقتی پدر الکس متوجه می‌شود او قاتل برایس است، سعی می‌کند با انگیزه‌های مخالف او را دور از ماجرا نگه دارد.

این منطق غلط پایه‌گذار قسمت آخر حدودا ۷۰ دقیقه‌ای فصل آخر است. دلیل الکس برای کشتن برایس نیز احمقانه به نظر می‌رسد. «زک» در دعوایی با برایس، زانوی خود را می‌شکند و آینده ورزشی خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل، در بندر مجددا با برایس درگیر می‌شود، یک پا و دو دست او را می‌شکند و او را آن‌جا رها می‌کند. برایس همان شب با جسیکا قرار ملاقات داشته و به او گفته بوده برای داشتن احساس امنیت، فرد دیگری را با خودش بیاورد. جسیکا نیز الکس را همراه خود آورده بوده. برایس در این دیدار، نوار حاوی عذرخواهی خودش را به او می‌دهد و از الکس می‌خواهد که به او کمک کند. وقتی الکس او را بلند می‌کند، شاهد یکی از عجیب‌ترین اشکالات این فصل هستیم.

نقد فصل سوم سریال 13Reasons Why

برایس، زک را تهدید می‌کند و تمام چیزی که داستان سعی بر تعریف داشت را زیر پا می‌گذارد. نویسندگان دوازده قسمت او را در مسیر تحول به خوبی نشان می‌دهند، سپس یک لحظه او را شیطان دو فصل پیش می‌کنند و بعد از آن ماجرا همچنان می‌خواهند بهبودیافتنش را روایت کنند. این کار فقط و فقط برای توجیه عمل الکس و در نهایت پدر وی برای حمایت از او صورت گرفت و هیچ مقصود دیگری ندارد. اگر مقصودش این باشد که برایس نمی‌توانست تغییر کند، پس چرا طی فصل نسخه در حال پیشرفت او نشان داده شد.

مشکل بعدی این است که سریال سعی می‌کند مجرم شناختن یک آدم بی‌گناه را خوب جلوه دهد. بله، مانتی فرد بسیار شروری بود و یکی از آنتاگونیست‌های داستان به شمار می‌رفت، اما هرگز مرتکب قتل برایس نشد. در حقیقت، او شاهدی هم دارد که در زمان قتل حتی نزدیک محل وقوع جرم هم نبوده، اما به این دلیل که مرده و نمی‌تواند از خودش دفاع کند، باید تمام تقصیرها را گردن او انداخت؟ این استدلال غلط کاملا در تضاد با هدف (قبلی؟) سریال قرار دارد که افشای حقیقت بود. این ضعفی است که نمی‌توان هرگز از کارنامه نویسندگان پاک کرد.

نقد فصل سوم سریال 13Reasons Why

نکته دیگری که در پردازش جدید برایس نهفته، دلسوزی غلطی است که روی تأکید هم می‌شود. مثلا وقتی او متوجه می‌شود «جاستین» مجددا از هروئین استفاده می‌کند، به او قرصی از مشتقات تریاک می‌دهد. چرا او را وادار به ترک نمی‌کند؟ یعنی واقعا استفاده از یک مواد مخدر صنعتی به جای یک مواد مخدر خیابانی راه حل خوبی است؟ من که این‌طور فکر نمی‌کنم. از طرفی علت قتل برایس هم مدام تغییر می‌کند. صبح تیر خورده، شب کتک خورده و در آخر به علت غرق‌شدگی جان خود را از دست داده. لابد فصل بعد زنده می‌شود!

فیلمبرداری این فصل یکی از آن ابعادی است که توانسته در سطح خوبی باقی بماند، اما اشکالاتی نیز دارد. برای مثال در صحنه سقط جنین «کلویی»، از نمای کلوزآپی استفاده شده که نه تنها طولانی است، بلکه با بازیگری بد «ان وینترز» همراه شده. همچنین نماهای جلسات روانشناسی نیز بیانگر احساسات کامل شخصیت‌ها نیستند و بیش‌تر نیم‌رخ بازیگران را به تصویر کشیده‌اند. هرچند این موضوع می‌تواند این معنا را داشته باشد که شخصیت‌ها بخشی از خود را مخفی کرده‌اند. البته درک این موضوع برای بینندگان سخت به نظر می‌رسد. صحنه‌های خشونت‌آمیز فصل سوم بسیار محدود شده‌اند که تصمیم درستی به شمار می‌رود.

پیش‌تر هم به عملکرد خوب مادر برایس اشاره شد. شاید صحنه رویایی او با مادر هانا یکی از بهترین سکانس‌های این فصل باشد. این صحنه از نظر احساسی، فوق‌العاده به نظر می‌رسد و نورپردازی خوبی آن را همراهی کرده.

پایان اسپویل

تصمیمات غلطی که دیگر جبران نمی‌شوند

نقد فصل سوم سریال 13Reasons Why

سریال 13Reasons Why نمونه بارزی از عناوینی است که ساخت دنباله آن‌ها توجیه داستانی ندارند و به دلیل موفقیتی که افتتاحیه به همراه داشته، شورانرها احساس می‌کنند می‌توان آن را ادامه داد. این تصمیم برای 13Reasons Why به عنوان حکم مرگ سری درآمده و انتشار فصل سوم، همان مهر تأییدی است که مدت‌هاست منتظرش هستیم. جوی که از تین دراما به Soap Opera نزدیک شده، درست همان سرنوشتی است که باعث شده جدیدترین دنباله این فرنچایز از نظر مفاهیم داستانی، نزدیک فصل نخستش هم نشود. این فصل فقط مراسم ختم برایس واکر را در خود جا نداده، بلکه کل آن مراسم ختم بی‌شکوهی برای سریال سیزده دلیل برای اینکه محسوب می‌شود.

.کپی شد https://vgto.ir/wq

21
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
14 نظرات
7 پاسخ ها
4 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
18 نویسندگان دیدگاه
کریمحسینShivvaashqyqReza.h.k آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
کریم
مهمان
کریم

فصل چهارم سریال تمدید شده در واقع من فکر میکنم علت مرگ برایس الکس نبوده برایس طبق قانون خاص نویسندگان خودش رو به خشکی رسونده و زنده بوده ولی اونجا احتمالا یکی با چکش یا هر چیز دیگری زده تو سرش و این همون سوراخ پشت سر برایس بوده ک چند بار تو سریال اشاره بش شده ی جورایی میتونم بگم کار کلویی یا پدرش یا دوست پسر تونی بوده من بیشتر ب اینا مشکوکم در ضمن اشکال اصلی که ب سریال وارده پلیس رو خیلی ساده نشون دادن در واقع تو این جور موارد کاراگاه پرونده رو دنبال میکنه… ادامه مطلب »

Shivvaa
مهمان
Shivvaa

بالاخره اون سوراخ توی سرِ برایس بر اثر چی بود؟ اصلا معلوم نشد که!

Reza.h.k
مهمان
Reza.h.k

من در کل از هر ۳ فصل خوشم اومدش…ولی فصل ۲ از همه بهتر بودش از نظر من

Ǥøđ ɨs ĐɇȺđ :)
مهمان
Ǥøđ ɨs ĐɇȺđ :)

سلام دوستان. اول کار یه تشکر کنم از سایت خوب ویجیاتو بابت این نقد عالی. بعدش یه نقدم از خود ادمین کنم که به نظرم در کنار تمام نکات منفی که گفت به نظرم ارزش داشت نکات مثبت بیشتری هم اضافه کنه.(در ادامه یکی دو مورد مثال میزنم) در اینکه سریال از فصل یک به بعد بخصوص داخل فصل دو جذابیت نداشت شکی نیست.اما بخوام مثبت حرف بزنم به نظرم بازم فصل سوم یکم جذاب تر فصل دوم بود.(اما بی ربط تر!) به نظرم این فصل درباره بازگشت یک فرد گناهکار به جامعه رو به خوبی نشون داده بود.من که… ادامه مطلب »

نگار
مهمان
نگار

فصل سوم چیزی فراتر از افتضاح بود.. جالبش اینه قرار بود برایس بدمن ماجرا باشه، ولی با تموم شدن فصل سه من یه مشت آشغال آدم کش، دروغگو و فاسد رو دیدم که اصرار داشتن بگم برایس آدم بده است، در حالی که خودشون هزاران گند و کثافت به بار آورده بودن. آنی یکی از نچسبترین شخصیت های داستان بود، یه دختر فضول و عقده ای که سرش تو هزار ماجرا بود که اصولا بهش ربطی نداشت. کسی به خودش زحمت داد بفهمه چطور این هنوز از راه نرسیده با همه گروه در این حد صمیمی شده؟ حالا میرسیم به… ادامه مطلب »

هانا بیکر خدابیامرز
مهمان
هانا بیکر خدابیامرز

نقد کاملا منصفانه و درستی بود. ممنون از ویجیاتو و منتقد خوبمون.

negimhcf1
مهمان
negimhcf1

من نظر من فصل دومش هم اضافه بود کلا داستان یچی دیگه بود.از طرفی فصل سوم اصلا قضیه یه چی دیگه است بنابر این نمیتونه ادامه فصل دوم باشه.ربطی ندارن.می خواستن یه کاری بزن میتونستن همین داستان و با یه عنوان و یخورده تغییر بسازن والا .حالا فصل چهارمی اگه در کار باشه دیگه چ عاشوراییی میشه.ولی بشخصه دوست داشتم این فیلم وفصل چهارشم اگه اگه اگه بیاد می بینم

جیکوب
مهمان
جیکوب

شماهیچ درکی‌از واقعیت‌های زندگی‌وحرف‌های این سریال ندارید.چون چیزی رو درک نمی کنیددلیل نمیشه‌درست نباشه.بله به لحاظ‌روانشناسی‌کسی ک این وقایع رو درک کرده ممکنه بعد از دیدنش مقلوب یاافسرده بشه و دست به‌کاریا کارهایی بزنه ک نباید…درثانی ضرب المثل معروفی هست ک میگه قبل از اینکه در مورد طرز راه رفتن کسی قضاوت کنی اول با کفشاش راه برو…شخصیت ها همونی بودن ک باید میشدن ویادرست این بودک‌بشوند.من نقد تونو تا آخر نخوندم چرا ک حس کردم بی انصافیه محضه .طرفدار دو آتیشه این فیلمم نیستم ولی ی مقایسه با فیلمای آبکی دیگه درحواشی این موضوعات نشون میده این فیلم همون… ادامه مطلب »

Sepehr
مهمان
Sepehr

فصل سه از لحاظ فنی کم نقص و فیلمنامه بهتری نسبت به فصل دو داشت اما چیزی که سه فصله داره مداوم تکرار میشه،راوی گویی داستان سریال از دید یه شخص و فلش بک زدن به گذشته است از طرف دیگه بالارفتن سن بازیگران سریال،باورپذیری کاراکترا رو سخت کرده. مثلا *راس باتلر*بازیگر زک دمپسی امسال وارد ۳۰ سالگی شده و بازی کردن نقش نوجوان ۱۸ ساله هم برای خودش و هم برای بیننده عجیب به نظر میاد!وقتی همین بازیگر توی فیلم ابرقهرمانی شازم نقش بزرگسالی یک نوجوان ۱۶ ساله رو داره(بقیه هم بالای۲۴سال هستن) سازندگان سریال هم اصرار روی ساخته… ادامه مطلب »

elly
مهمان
elly

من فصل سه رو دوست داشتم البته كه وقتي فضاي يك سريال رو دوست داري بالاخره دنبالش ميكني عليرغم نقدهاي منفي ، اما قسمت آخر رو دو بار ديدم و برام سواله كه اولا قضيه شكليك به سر و گلوله چي بود؟ و اون خفگي در آب چي پس؟ و واقعا بيخودي بود مرگش اونم به طرزي كه الكس هلش داد تو آب! و اينكه اگه يكي ديگه هم كشته بودش بازم پدر الكس چنين كاري ميكرد؟ و خب صداقت و بها دادن به حقيقت چي پس ؟ اينهمه فرياد سر اينكه مرده ها هم سزاوار حقيقتن و در آخر..… ادامه مطلب »

حسین
مهمان
حسین

میل خشونت چی زدن ترکوندنش هرکی باشه عصبانی میشه

محمدرضا
مهمان
محمدرضا

اتفاقا به نظر من ساخت این فصل الزامی بود . فصل دوم سریال اونقدر بد بود که نمیتونست پایان سریال باشه . این فصل با همه نواقصی که داشت بخصوص پایان بندی بدش به مراتب بهتر از فصل دوم بود . حال و هوای سریال دوباره مثل فصل اول شده بود و حس و حال واقعی تری به خودش گرفته بود و تنها مشکلش این بود که شخصیت ها بعضی وقت ها با دلایل خیلی پیش پا افتاده ای سعی داشتن که بقیه رو قاتل نشون بدن .

sajjadbsh
مهمان
sajjadbsh

بابا ولش کنین. بعد فصل یک حتی دیگه ارزش بحث کردنم نداره

Yoones
مهمان
Yoones

این سریالو دوست دارم چون باعث میشد خودمو جای شخصیتای اون بزارم و خیلی از مواقع حس میکردم که منم همچین تجربه ای داشتم به نظرم یکی از مهمترین نکته های سریال حداقل تو این فصل این بود که بازماندگان تجاوز باید گوشه گیری رو کنار بزارن اونا قربانی تجاوز نیستند و لازم به سرزنش هم نیستند مطمئنم اینو به خیلیا که از این موضوع رنج میبرن نشون داد که میتونن به زندگی برگردن و در برار ظلمی که بهشون شده بایستن. من هم یه بازمانده هستم.

ممد
مهمان
ممد

معلوم نشد عکسایی که پیش تایلر بودن که به سر برایس شلیک شده چی بودن اصلا؟

negimhcf1
مهمان
negimhcf1

اولا شلیک نشده گفتن با یچی زدن ولی الکس اصن نزدش(چون الکس قاتل بود)بعدشم عکسا برا اینکه تایلر برایس و پیدا کرد.در ضمن چرا پلیس به تایلر شک نکرد ؟؟؟؟؟؟یادم نمیاد

Zosha
مهمان
Zosha

ولی آخر نفهمیدم اون کیفی که پر از اسلحه بود و که تو آب پیدا کردن قضیه اش چی بود

shqyq
مهمان
shqyq

واس تایلر بود که کلی انداخته بود تو آب

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...