ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فیلم و سریال

برندگان و بازندگان مراسم امی ۲۰۱۹: سلطنت اچ بی او

پیش‌بینی فاتحان امسال مراسم امی ۲۰۱۹ کار آسانی نبود البته اگر حدس پیروزی مجموعه بازی تاج و تخت در شاخه بهترین سریال درام سال را کنار بگذاریم. امسال شاهد پیروزی و شکست مدعیانی بودیم که ...

نگار درستکارفر
نوشته شده توسط نگار درستکارفر | ۲ مهر ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۰

پیش‌بینی فاتحان امسال مراسم امی ۲۰۱۹ کار آسانی نبود البته اگر حدس پیروزی مجموعه بازی تاج و تخت در شاخه بهترین سریال درام سال را کنار بگذاریم. امسال شاهد پیروزی و شکست مدعیانی بودیم که انتظارشان را نداشتیم. در عصر «تلویزیون بیش‌ از حد» آکادمی تلویزیون به شکل تحسین‌برانگیزی کار خوبی در جذب مخاطبان انجام داد. «بازی تاج و تخت» حتی برنده تمامی بخش‌هایی که در آن نامزد شده بود نشد. در حقیقت این سریال متعلق به شبکه اچ بی او در دریافت جوایزی ناکام ماند که بسیاری انتظار بردنش را داشتند (مانند جایزه بهترین بازیگر زن مکمل)

بااین‌حال، این موضوع و رقابت با آمازونی که قدرتمندتر ازآنچه انتظار می‌رفت بود، اچ بی او را از سیطره کامل در مراسم امسال بازنداشت. اما نتفلیکس شبی پرفراز و نشیب را شاهد بود. در ادامه نگاهی به برندگان و بازندگان مراسم امسال خواهیم داشت.

برندگان چه کسانی بودند؟

امی ۲۰۱۹آمازون

در حالی که همه درباره اچ بی او در برابر نتلفیکس سخن می‌گفتند (ازجمله توماس لنون که این نبرد را پیش از پخش اولین آگهی‌ها بازرگانی نیز پررنگ جلوه داد) آمازون دریافت‌کننده چهار جایزه اول شب بود. بازیگر مرد نقش مکمل در سریال کمدی، بازیگر زن نقش مکمل، نویسندگی و کارگردانی به آمازون تعلق گرفت و این انتهای کار نبود. آمازون تا پایان مراسم سه جایزه دیگر را نیز از آن خود کرد. اچ بی او که با «بازی تاج و تخت» پیروزی خود را تضمین کرده بود سه جایزه بیشتر از نتفلیکس دریافت کرد. آمازون شب خوبی را با Fleabag و The Marvelous Mrs. Maisel داشت اما متأسفانه تنها یکی از این دو مجموعه ادامه خواهد یافت.

اچ بی او

نتفلیکس، لطفاً برو کنار. پس‌ازآنکه در مراسم سال گذشته نتفلیکس موفق به دریافت جوایزی برابر با اچ بی او شد، اچ بی او امسال تخت خود را با 34 جایزه در مقابل 27 جایزه نتفلیکس باز پس گرفت. بااینکه بسیاری انتظار جوایزی بیشتر داشتند «بازی تاج و تخت» رکورد بیشترین جوایز را در یک فصل تلویزیونی از آن خود نکرد. این پیروزی برای اچ بی او از اهمیت ویژه‌ای  برخوردار است چراکه اکنون بسیاری دیگر از کمپانی‌های استریم خود را آماده می‌کنند تا تاج پیروزی را از سر اچ بی او بربایند.

فیبی والر-بریج

فیبی والر- بریج برنده جایزه‌امی برای سریال Fleabag است. نه تنها او جایزه بهترین نویسندگی برای سریال کمدی را از آن خود کرد بلکه دو جایزه دیگر نیز دریافت کرد: بهترین بازیگر زن نقش اصلی و بهترین سریال کمدی که آن را با کنار زدن دیگر سریال محبوب آمازون The Marvelous Mrs. Maisel و برنده پیشین این شاخه از شبکه اچ بی او Veep. علاوه بر این اگر فراموش کرده‌اید وی خالق  Killing Eve نیز هست که جایزه بهترین بازیگر زن نقش اصلی در سریال درام را با بازی جودی کامر دریافت کرد. شب گذشته شبی فوق‌العاده برای این استعداد درخشان بود و امید آن است که در آینده نیز شاهد چنین شب‌های به‌یادماندنی برای وی باشیم.

امی ۲۰۱۹

چرنوبیل

برنده شدن بیش از نیمی از جوایزی که منتخب آنها شده‌اید دستاوردی بزرگ است خصوصاً وقتی‌که نامزد دریافت 19 جایزه در کل شده باشید. پیروزی در ده شاخه‌ای که رقابت در آنها دشوار است به خود خودی گواه قدرتمندی این سریال محسوب می‌شود خصوصاً اگر در نظر بگیریم که این مجموعه چقدر دیر عرضه شد. بااینکه عده‌ای از معرفی مجموعه‌ای جدید در انتهای زمان مشخص‌شده برای جوایز امی نگرانی‌هایی دارند چرنوبیل گواهی بر موفقیت ریسکی چنین است.

جسی آرمسترانگ

Succession با فصل اول خود تنها در 5 شاخه نامزد دریافت جایزه شد اما سیل حمایت‌های منتقدین به آن کمک کرد دو پیروزی بزرگ را از آن خود کند: موسیقی تیتراژ برای نیکولاس بریتل و بهترین نویسندگی سریال درام برای جسی آرمسترانگ. دریافت این دو جایزه سنگ بستری مناسب برای ادامه یافتن مجموعه در سال 2020 خواهد بود.

«Ozark»

Ozark موفق به دریافت دو جایزه از سه نامزدی خود شد اما انتظار نمی‌رفت پیروز هیچ‌یک از آنان باشد. این سریال درام نتفلیکس دو جایزه بهترین بازیگر زن نقش مکمل (جولیا گارنر) و در کمال غافلگیری همگان، بهترین کارگردانی سریال درام را برای جیسون بیتمن دریافت کرد. آنها چندین نامزد مجموعه بازی تاج و تخت را در این شاخه کنار زدند.

رأی دهندگان واقعاً مجموعه‌های نامزد شده را تماشا می‌کنند

بسیاری از مردم معتقدند که آکادمی تلویزیون پیروی وضعیت موجود است و بیشتر به خاطر آنکه مبحث «برنامه‌های تلویزیونی بیش‌ از حد» وجود دارد. بدین معنا که محتوای تلویزیونی بیش‌ازحد برای هرکسی که بخواهد پای آن بنشیند ساخته می‌شود. جولیا لوئی-دریفوس برنده می‌شود چراکه پیش از آن نیز برنده‌شده است. ساندرا اوه جایزه را می‌برد چراکه در سایر مراسم‌ها برنده جایزه شده است.

یک کارگردان بازی تاج و تخت برنده می‌شود چون بازی تاج و تخت است. اما برخلاف تصور، بسیاری از برندگان با جو فکری این بازه زمانی هماهنگ بودند. فیبی والر-بریج سه بار برای مجموعه مورد تحسین منتقدین Fleabag برنده شد، جودی کامر برای یک فصل مجموعه Killing Eve برنده شد. Succession در بخش نویسندگی از بازی تاج و تخت پیشی گرفت. مشابه آن، کارگردانی قاطع جیسون بیتمن نیز کارگردانان قسمت‌های پایانی بازی تاج و تخت را کنار زد و پیروز بخش خود شد. مسئله این نیست که بازندگان شایسته نبودند مسئله این است که برندگان کاملاً مناسب به نظر می‌رسیدند.

امی ۲۰۱۹

بازندگان چه کسانی بودند؟

«Veep»

در حالی که عده کثیری انتظار داشتند که فصل پایانی کمدی اچ بی او مانند بازی تاج‌وتخت دست‌پر به خانه برود، امی دست رد به سینه آنان زد. نه تنها Veep رقابت را در بهترین سریال کمدی باخت اما اتفاقی که کسی فکرش را نمی‌کرد نیز رخ داد: جولیا لوئی-دریفوس برای اولین بار در نه سال جایزه‌امی را از دست داد. قدرت آمازون در این شب واقعاً چشمگیر بود.

فصل‌های پایانی اکثر سریال‌ها

Veep کنار گذاشته شد و بازی تاج و تخت برنده بهترین سریال درام شد. اگر به من بود تنها بر اساس سلیقه شخصی این جایزه را به Veep می‌دادم اما این امر که بازی تاج و تخت موفق نشد رکوردی را که انتظار می‌رفت بشکند، جای تأمل داشت. این مجموعه برای شکستن رکورد تنها به سه جایزه در یک فصل احتیاج داشت و تنها دو جایزه کسب کرد و این موضوع به بی‌میلی عمومی نسبت به فصل‌های پایانی اشاره دارد. مضمونی که در شب مراسم قابل حس بود و نقطه قوی صبحت ها در طی پخش تلویزیونی مراسم بود اما تا پایان مراسم ادامه پیدا نکرد. بااین‌حال، Fleabag نیز فصل آخر به‌حساب می‌آید اگر فیبی والر-بریج بر روی حرف خود بماند.

«The Masked Singer»

آیا فاکس بیش از این می‌توانست این مجموعه را تبلیغ کند؟ از معرفی‌های متعدد بر روی فرش قرمز  گرفته تا حضور یکی از حسابداران در لباس «خواننده نقاب زن» حضور این مجموعه تلویزیونی فاکس یکشنبه‌شب در جای‌جای مراسم حس می‌شد. بله این حجم از تبلیغات، آن را در ذهن شما تازه نگه می‌دارد اما از سوی دیگر خسته‌کننده و اجباری به نظر می‌رسد.

«Deadwood: The Movie»

علی‌رغم اینکه این فیلم تلویزیونی تنها فیلمی بود که برای دریافت دو جایزه نامزد شده بود، خداحافظی دیوید میلچ با این مجموعه با دست‌خالی به سرانجام رسید. آخرین شانس آن در دریافت جایزه بهترین فیلم تلویزیونی، شاخه‌ای که اکثریت پیش‌بینی می‌کردند پیروز آن خواهد بود ناموفق ماند و در عوض آخرین اپیزود مجموعه «Black Mirror» این جایزه را به خانه برد و رکورد دریافت جایزه بهترین فیلم تلویزیونی در سه سال متوالی را از آن خود کرد.

امی ۲۰۱۹

«When They See Us»

با دریافت 16 نامزدی که نیمی از آنها در شاخه‌های بازیگری بود بسیاری انتظار داشتند که سریال کوتاه نتفلیکس با حداقل چند جایزه از مراسم امی بیرون بیاید. اوا دوورنی موردعلاقه منتقدین بود و شانس خوبی در بخش سریال‌های کوتاه برخوردار بود اما درنهایت، تنها دو جایزه کسب کرد که بزرگ‌ترین آن ژارل جروم در بخش بهترین بازیگر مرد بود. دریافت این جایزه افتخار بزرگی است اما نه آن چیزی که نتفلیکس در سر داشت.

ساندرا اوه

حتی اوه نیز خواهد گفت که جودی کامر شایسته جایزه دریافتی خود است اما شکست اوه بدین معناست که هنوز هیچ بازیگر زنی آسیایی موفق به‌دست یابی به جایزه بهترین بازیگر زن نقش در سریال درام نشده است. با این حال، احتمال آن وجود دارد که اوه بالاخره برنده شود استعداد او به حدی است که نمی‌توان نادیده‌اش گرفت.

در مرز برد و باخت چه کسی قرار دارد؟

نتفلیکس

از یکسو نتفلیکس شب خوبی را داشت: جیسون بیتمن و جولیا گارنر جوایزی غافلگیرکننده را کسب کردند و Black Mirror: Bandersnatch برنده بخش بهترین فیلم تلویزیونی شد. کمپانی همچنین شب خود را در رده دوم دریافت جوایز به اتمام رساند که بهترین مقامی است که هر کمپانی می‌تواند در رقابت با اچ بی او و بازی تاج و تخت به آن امید داشته باشد. از طرف دیگر نتیجه‌گیری نامید کننده When They See Us با تنها دو پیروزی از شانزده نامزدی برای نتفلیکس گران تمام شد. بدتر از آن نتفلیکس تاکنون موفق به دریافت جایزه در سه بخش اصلی جوایز امی نشده است. (بهترین سریال درام، بهترین سریال کمدی، بهترین سریال). این آخرین شانس کمپانی برای رقابت با جوایز دریافتی آمازون (دو جایزه در بهترین سریال کمدی) و هولو ( یک جایزه در بهترین سریال درام) بود پیش از آنکه دو کمپانی استریم دیگر  Apple TV+ و Disney+ نیز وارد گردانه رقابت برای جوایز شوند. نتفلیکس ثابت کرده است که توانایی رقابت با بزرگان عرصه را دارد اما هنوز موفق ثبت رسمی آن نشده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی