ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخبار و مقالات

۱۶ بازی برتر که فضایی سایبرپانکی دارند

عناوین سایبرپانکی بسیار در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی محبوب شدند. از وقتی که فرهنگ عام به تکنولوژی وصل شد و تصور آینده واقعا جذاب بود. از آنگاه فضای سایبرپانکی نه تنها در فیلم و ...

محمد علی دهقانی آراسته
نوشته شده توسط محمد علی دهقانی آراسته | ۲ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۴:۰۰

عناوین سایبرپانکی بسیار در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی محبوب شدند. از وقتی که فرهنگ عام به تکنولوژی وصل شد و تصور آینده واقعا جذاب بود. از آنگاه فضای سایبرپانکی نه تنها در فیلم و سریال‌ها بلکه در بازی‌ها نیز رواج یافت و بازیکنان را به خود علاقمند کرد.
بازی‌های سایبرپانکی بسیاری وجود دارند که با شهر‌های پیشرفته و اتمسفری جذاب بازیکنان را مجذوب خود کرده‌اند. بسیار سخت است که بگوییم کدام یک از عناوین زیر بر دیگر عناوین برتری دارد. پس در این متن از ویجیاتو به معرفی بعضی از این آثار پرداختیم. با ما همراه باشید.

BladeRunner

BladeRunner

بلیدرانر که یک عنوان در سبک پوینت اند کلیک است توسط استودیو وست وود گیمز و از روی اثر ساخته شده ریدلی اسکات با همین نام برداشته شده است. بازی در لس آنجلس و در سال ۲۰۱۹ جریان دارد و داستان ری مک‌کوی را روایت می‌کند. ری یک کارآگاه خبره است که ماموریت او تعقیب گروهی از موجودات خطرناکی در شکل انسان است.

بلیدرانر بازیکن را به خوبی در دنیای ترسناک سایبرپانک منتقل می‌کند، جایی با لحنی شوم، پازل‌های چالش برانگیز و راه‌های بسیار برای انتخاب کردن. جستجو در این بازی با طراحی خوبش حس بودن در فضای اثر ریدلی اسکات را به خوبی می‌تواند در بازیکن القا کند.

E.Y.E: Divine Cybermancy

E.Y.E: Divine Cybermancy

این اثر پتانسیل تبدیل شدن به یک اثر خوب را داشت، با طراحی سورئال و محیط سایبرپانکی که باهم تم جذابی را می‌ساختند. اما مشکل بازی این بود که مکانیک‌های بسیاری در گیم‌پلی قرار داده بود و نتوانسته بود به خوبی آن‌ها را با هم تلفیق دهد. در این حین اما بازیکنان از روایت جذابی که بازی داشت لذت بردند. بازی اصرار درستی بر ارتباط بازیکنان با داستان بازی و مراحل آن داشت و به خوبی از پس این مورد بر آمد.

Cloudpunk

Cloudpunk

برای بازیکنانی که دنبال عنوانی با تم سایبرپانک ولی کمی آرام‌تر هستند کلودپانک بهترین گزینه است. پلیرها به عنوان یک خدمات تحویل نیمه قانونی کار می‌کنند که بسته‌ها را به مردم در کل شهر نیوالیس تحویل می‌دهند. وقتی شما مشغول تحویل این مرسوله‌ها هستید نباید در مورد موارد داخل محموله‌ها سوالی بپرسید و سعی کنید پازل‌های دنیای بازی را به خوبی انجام دهید.

شما در بازی با کاراکترهای بسیاری برخورد می‌کنید، از معمولی‌ترین مردم تا اشخاص بسیار هوشمند. از این رو بازی با بازیکن ارتباط خوب و طولانی مدتی برقرار می‌کند. داشتن انتخاب‌های زیاد در بازی و گشت و گذار راحت در فضای آن باعث می‌شود شما به خوبی در بازی غرق شوید و همراه داستان شوید.

The Ascent

The Ascent

بازی اکشن شوتر و نقش آفرینی اسنت یک اثر فوق‌العاده و زنده با تم سایبرپانک است که بازیکن را مجبور به بقا در یک کلان شهر می‌کند که توسط گروه اسنت کنترل می‌شود. بازیکنان به مرور با بازی ارتباط می‌گیرند وقتی که در ماموریتی برای پیدا کردن دلیل ناپدید شدن گروه اسنت هستند. اکشن خوب گیم‌پلی بازی و گزینه‌های شخصی‌سازی این اثر تجربه بازی را برای بازیکنان خیلی جذاب‌تر می‌کند.

Ruiner

Ruiner

روینر یک اثر شوتر قوی با دید ایزومتریک است که در یک محیط جذاب سایبرپانکی قرار دارد. شما کنترل یک پروتاگونیست با ماسک را دارید که تا دندان مسلح به سلاح‌هایی با تکنولوژی بالاست و با او قصد نابود کردن دولتی فاسد را داریم که شهر رنگکوک را اداره می‌کند. ترکیب خوبی از جلوه‌های بصری خیره کننده، گیم‌پلی جذاب و موزیک معرکه، دلایل اصلی نگه دشاتن بازیکن بر لبه صندلی خود در حین بازی است.

System Shock

System Shock

ریمیک بازی سیستم شاک کمی فضای بازی را عوض کرد اما به نوعی همچنان با اصل بازی مشابه است و هم متفاوت. با این وجود طرفداران بزرگ سیستم شاک از ریمیک بازی راضی هستند و تجربه خوبی برایشان بوده است. با وجود طراحی مراحل ضعیف و وضوح پایین جلوه‌های بصری بازی، باز هم این بازی حرف برای گفتن دارد. طرفداران بازی‌های ترسناک و عملی تخیلی قطعا از فضای جذاب ریمیک سیستم شاک استقبال می‌کنند.

Ghostrunner

Ghostrunner

برای بازیکنانی که از اکشن سریع و پارکور لذت می‌برند، گوست رانر یک اثر سایبرپانکی دیگر است که تا الان افراد بسیاری را با خود همراه کرده است. ما در بازی دیدی اول شخص داریم و باید با پارکور از سد ساختمان‌ها بگذریم و با دشمنان بجنگیم. کاراکتر اصلی ما در بازی جک است که با او باید به یاد گرفتن مهارت‌های بسیاری بپردازیم، مانند سرعت، سر خوردن و حرکت از روی دیوار. اگر به این مهارت‌ها چیره شوید در بازی و اکشن آن هم به خوبی می‌توانید پیشرفت کنید.

Signalis

Signalis

مثل سیستم شاک، سیگنالیس هم در آینده‌ای خراب شده در جریان است. پروتاگونیست ما یعنی الستر از انجمادی طولانی بیدار می‌شود و جهان اطرافش را نمی‌تواند درک کند. او باید دنبال شریکش بگردد و دریابد در این جهان جدید که توسط دولتی فاسد اداره می‌شود چه می‌گذرد. در این اثر ترسناک کلاسیک، بازیکن برای درک عمیق داستان پر رمز و راز آن باید از منابع خود با دقت زیاد استفاده کنند. همچنین شما باید از ذهن خود برای حل پازل‌های فوق‌العاده پیچیده نیز استفاده کنید. شما برای حل این معماها به سلاح‌ها و سازه‌های مهمی نیاز دارید که در طی داستان به دست می‌آورید.

Citizen Sleeper

Citizen Sleeper

سیتیزن اسلیپر در خود از قوانین بازی‌های رول پلی قدیمی استفاده می‌کند که همراه با موسیقی آرام و محیط آرامش بخشش، دنیایی دیدنی برای بازیکنان خلق می‌کند. کاراکتر اصلی ما یک ربات آزاد است که دور از دست ربات‌های تحت تعقیب و ربات‌های قانون مدار زندگی می‌کند. یک استخر پر از تاس در بازی نماینده بازیکن در توانایی رونمایی، استفاده و خروج از سیستم Erlin’s Eye در بازی است. تاس‌ها بعدا برای نتیجه‌گیری به کار ما می‌آیند وقتی تعدادشان بیشتر می‌شود.

Gunpoint

Gunpoint

گان پوینت یک بازی پازل پلتفرمر است که تمرکز بر مخفی‌کاری دارد که در آن ما کنترل ریچارد کانوی را داریم. ریچارد یک جاسوس آزاد و آینده‌نگر است و وظیفه آن نفوذ به ساختمان‌های دو بعدی است که توسط مشتری‌های مختلف به او داده می‌شود. در گان پوینت بازیکن هم هکر و هم جاسوس است که تمی سایبرپانکی را همراه خود دارد. ما در بازی به جرمی که مرتکب نشده‌ایم متهم شده‌ایم و باید با انجام خلاف‌هایی دیگر به هویت خلاف‌کاران اصلی برسیم. پوچی چنین شرایطی نشانگر حس شوخ طبعی گان پوینت است، که همچنین روایت پیامکی بازی نیز نشان از آن می‌دهد.

  VA-11 Hall-A: Cyberpunk Bartender Action

  VA-11 Hall-A: Cyberpunk Bartender Action

این اثر نه تنها از بهترین عناوین پیکسلی سایبرپانکی است، بلکه داستانی گیرا ارائه می‌دهد که مانند یک رمان بصری روایت می‌شود. در بازی شما در یک سالن کار می‌کنید و با ملاقات میهن‌پرستان بازی به داستان این شهر پی می‌برید. اما بر خلاف انتخاب‌های زیاد در تعامل با کاراکترهای دیگر بازی و بحث با آنان در مورد مشکلات، آن‌ها با خوردن نوشیدنی سعی در فراموشی مشکلات خود می‌کنند.

Stray

Stray

علاقه بازیکنان به شهرهای سایبرپانکی طی سالیان اخیر بیشتر از قبل شده است. استری که یک بازی در سبک ماجراجویی است به ما کنترل یک گربه را می‌دهد که باید با او به دنیایی برگردیم که توسط ربات‌ها اداره می‌شود. ما هیچ ایده‌ای نداریم از اینکه چه بلایی بر انسان‌ها در این دنیا آمده است، بازیکنان از خود می‌پرسند که این دنیا که مدت‌هاست نور خورشید به خود ندیده زیر دنیای ربات‌ها چه می‌کند. در رویه بازی ما باید مراقب دشمنان خود نیز باشیم. جستجوی این دنیا شاید ماجراجویی کوتاهی باشد، اما دنیای تفکر آمیزی که حول خود مشاهده می‌کنیم پلیر را برای مدتی طولانی مجذوب نگه می‌دارد.

Katana Zero

Katana zero

عناوینی که اکشن پر سرعتی همراه خود دارند برای دنیای بازی‌های سایبرپانکی محبوب‌ترین سبک به شمار می‌روند. کاتانا زیرو با گرافیک پیکسلی خود بازیکن را با اکشن سریع و خطرهای بسیاری که دارد به چالش می‌کشد و جهان‌های بسیاری را برای ارائه به ما دارد. در این اثر پلتفرمر دو بعدی، پلیرها کنترل سابجکت زیرو را دارند، شخصیتی مبتلا به فراموشی با مهارت‌ و قدرت‌های بسیار.

در حین پلتفرمینگ ما که احتمال مرگ در آن بسیار است، بسیار سخت که بایستیم اندکی زیبایی پیکسلی بازی را بنگریم. با این حال کاتانا زیرو دقت بسیاری در جزئیات کرده است که به پلیرها حسی تلفیق شده از گذشته و آینده را می‌دهد.

Cyberpunk 2077

cyberpunk 2077

شاید برای این اثر است که این لیست را ساختیم. سایبرپانک ۲۰۷۷ در شروع خود دوره خیلی سختی را گذراند، اما سی دی پراجکت رد با آپدیت‌های فراوان بالاخره توانست تجربه‌ای خیلی خاص را به بازیکنان القا کند. ما کنترل یک آدمکش در خطر را داریم که ذهنش توسط یک تروریست بسیار عظیم در حال تسخیر شدن است. سایبرپانک یک بازی نقش آفرینی همراه با داستانی معرکه و جهانی فوق‌العاده خوب برای گشت و گذار است. با انجام ماموریت‌های مختلف در بازی و گرفتن امتیاز می‌توانیم به مهارت‌های بسیاری در بازی دست پیدا کنیم که در طی بازی بسیار برای ما حیاتی هستند.

Deus Ex

Deus Ex

دوس اکس که اوایل سال ۲۰۰۰ منتشر شد یک شاهکار کلاسیک در ژانر سایبرپانک است که به عنوان یک بازی رول پلی خیلی خوب نیز از آن یاد می‌شود. بازی در سال ۲۰۵۲ جریان دارد جایی که ما کنترل جی.سی دنتون را در اختیار داریم، کسی که یک تازه کار در یک گروه ضد تروریسم در آمریکا فعالیت می‌کند. ماموریت ما این است که به تروریست‌ها حمله کنیم و از شر یک نانو ویروس به نام مرگ خاکستری خلاص شویم. جدای از اکشن، داستان عمیق و انتخاب‌های ما در بازی، جهان بازی دوس اکس بسیار خیره‌کننده است. دنیای بازی بر اساس دنیای واقعی طراحی شده است و تئوری‌های بسیاری از آن وجود دارد که آن‌ها را به دنیای آینده ارتباط می‌دهند.

System Shock 2

System Shock 2

عنوان کلاسیک دیگری که لیست ما قرار دارد سیستم شاک ۲ است. بازی دوم سری بعد از موفقیت اثر اول باز باز هم بازیکنان را مبهوت خود کرد. برخلاف عناوین بالا، سیستم شاک ۲ ژانر سایبرپانک را به یک بازی ترسناک عملی تخیلی جذاب می‌کند. سیستم شاک را البته می‌توان اثری ترکیب شده از تکنولوژِی و المان ترس دانست، چون تکنولوژی در بازی یک هیولا است. داستان بازی البته به خوبی با جو سایبرپانکی بازی تلفیق شده، جایی که هوش مصنوعی دنیا را دارد تسخیر می‌کند همانند ایمپلت‌های موجود در مغز بازیکن. ماموریت ما هم در بازی به عنوان یک سرباز این است که عفونت ژنتیکی بوجود آمده در کشتی خود را نابود کنیم.

خب دوستان نظر شما چیست؟ دیگر چه اثری هست که در لیست ما می‌تواند قرار داشته باشد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید:   

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • masseffect
  masseffect | ۲ بهمن ۱۴۰۲

  بهترین لیست Deus ex مخصوصا نسخه human revelation

 • JZFRENCHFRIES
  JZFRENCHFRIES | ۲ بهمن ۱۴۰۲

  یعنی واقعا انقد از واچ داگز بدتون میاد؟ بابا بخدا بازی بدی نیست :|

  • masseffect
   masseffect | ۲ بهمن ۱۴۰۲

   آخه سایبرپانکی نیست

  • Mohammad-Nikhalat-Jahromi
   Mohammad-Nikhalat-Jahromi | ۲ بهمن ۱۴۰۲

   ظاهرش شاید یه کمی سایبرپانکی به نظر بیاد ولی فکر نمی کنم بشه اینو به این سبک نسبت داد !

مطالب پیشنهادی