ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

عکس گرافیکی از کارکرد MUX Switch
سخت افزار

منظور از MUX Switch در لپ تاپ‌های گیمینگ چیست؟

اگر به دنبال تهیه یک لپ تاپ گیمینگ بوده باشید، حتما با دو اصطلاح «MUX Switch» و «Disabling Optimus»، برخود کرده‌اید؛ اما این دو فناوری دقیقا چه کاری انجام می‌دهند؟ در این مقاله از ویجیاتو ...

محمدجواد سعادت
نوشته شده توسط محمدجواد سعادت | ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ | ۲۰:۰۰

اگر به دنبال تهیه یک لپ تاپ گیمینگ بوده باشید، حتما با دو اصطلاح «MUX Switch» و «Disabling Optimus»، برخود کرده‌اید؛ اما این دو فناوری دقیقا چه کاری انجام می‌دهند؟ در این مقاله از ویجیاتو قصد داریم تا شما را با نقش کلیدی این فناوری‌ها در لپ تاپ‌های گیمینگ آشنا کنیم.


منظور از  Optimus چیست ؟

قبل از اینکه به سراغ آشنایی با MUX Switch برویم، نخست باید با Optimus آشنا شویم.

Nvidia Optimus (در بعضی موارد به عنوان MSHybrid نیز شناخته می‌شود) یک قابلیت است که به گونه‌ای طراحی شده تا بتواند به بهینه‌ترین حالت ممکن، تعادلی بین «مصرف برق/باتری» لپ تاپ و قدرت خروجی آن ایجاد کند.

مشابه چنین تکنولوژیی، در لپ تاپ‌ها با کارت گرافیک AMD که به عنوان «Dynamic Switchable»، شناخته می‌شود نیز وجود دارد؛ اما Optimus رایج‌ترین مثال شناخته شده از این فناوری است.

تصویری از تفاوت عملکرد Optimus در حالت روشن و خاموش

اکثر لپ تاپ‌های گیمینگ، دارای دو پردازنده گرافیکی هستند. یک کارت گرافیک مجزا (با dGPU نیز شناخته می‌شود)، که قوی‌ترین و در عین پر‌مصرف‌ترین واحد پردازش گرافیکی است. این گرافیک برای اجرای بازی ها با، بالاترین فریم ممکن، مورد نیاز است. دیگر پردازنده گرافیکی که همراه با CPU است (که با iGPU شناخته می‌شود)، قدرت کمتر و مصرف بهینه تری نسبت به dGPU دارد.


Optimus چه کاری انجام می‌دهد؟

Optimus به صورت خودکار، پردازنده گرافیکی مناسب را، بر اساس میزان نیاز پردازش گرافیکی انتخاب می‌کند. اگر شما در حال نوشتن متنی هستید یا هنگامی که سرگرم خواندن مقاله‌ای در وبسایت ویجیاتو باشید، Optimus به صورت خودکار، پردازش گرافیکی شما را به عهده گرافیک داخلی پردازنده واگذار می‌کند.

این عمل موجب استفاده کمتر از باتری شما و طولانی تر شدن بازدهی باتری لپ تاپ می‌شود. اگر شما مشغول بازی کردن، خروجی گرفتن و یا در محیط نرم‌افزا های 3D مشغول فعالیت باشید، پردازش گرافیکی شما به dGPU واگذار می‌شود که این امر موجب افزایش میزان مصرف برق می‌شود.


MUX Switch چه کاری انجام می‌دهد؟

فعال و غیر فعال کردن Optimus، وظیفه MUX Switch است. حال ممکن است این سؤال برای شما پیش آید که «اصلا چرا باید بخواهیم Optimus را خاموش کنیم؟»

نمایش اتصالات iGPU و dGPU به MUX Switch و صحفه نمایش

بزرگ‌ترین ایراد این کار، این است که تمام خروجی های گرافیکی شما، حتی مواردی که توسط dGPU انجام شده باشند، باید اول از گرافیک iGPU گذر کنند و سپس از طریق صحفه نمایش پخش شوند. این کار باعث می‌شود تا مشکل باتل‌نک «BottleNeck»، توسط iGPU به وجود آید و در نهایت موجب افت فریم و قدرت پردازشی شود.

MUX Switch می‌تواند Optimus را غیر فعال کند. این به‌ این معنی است که خروجی تصویر، دیگر از iGPU گذر نمی‌کند و مستقیم به سمت صحفه نمایش ارسال می‌شود. به همین دلیل دیگر BottleNeck به وجود نمی‌آید. انجام این کار قبل از اجرای بازی می‌تواند موجب افزایش فریم ریت شود. با فعال کردن Optimus بعد از اتمام بازی، می‌توانید باتری بیشتری ذخیره کنید.


چگونه می‌توان Optimus را کنترل کرد؟

در بیشتر اوقات شما می‌توانید با استفاده از برنامه لپ تاپ گیمینگ خود، Optimus را فعال یا غیر فعال کنید. البته در بعضی موارد نیاز است تا از طریق بایوس «BIOS» این تغییر صورت بگیرد. در هر دو مورد، برای اینکه تغییرات مسیر dGPU  و iGPU  به صحفه نمایش اعمال شود. باید لپ تاپ خود را restart کنید.

تصویری ازکنترل پنل نرم افزار Armory crate لپ تاپ‌های ایسوس

MUX Switch تا چه اندازه باعث افزایش قدرت می‌شود؟

اینکه شما تا چه مقدار می‌توانید از تأثیر MUX Switch بهرمند شوید، بسیار بستگی به لپ تاپ شما و همچنین گیم مورد نظر دارد. ولی در اکثر اوقات افزایش چشمگیری صورت می‌گیرد. در کمترین حالت ممکن بر روی اکثر گیم‌ها، شما باید انتظار افزایش ۱۰ ـ ۱۵ درصدی را داشته باشید. زمانی که Optimus را غیر فعال می‌کنید در بهترین حالت ممکن، این عدد ممکن است تا ۵۰ درصد نیز افزایش یابد!


MUX Switch هنگام استفاده از لپ تاپ چگونه عمل می‌کند؟

همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم، روشن بودن و نبودن Optimus می‌تواند تأثیر زیادی بر مقدار شارژ‌دهی لپ تاپ شما داشته باشد. اگر شما تصمیم بگیرید که از MUX Switch برای خاموش کردن Optimus استفاده کنید، باید آمادگی از دست دادن حداقل ۵۰ درصد از میزان باتری خود را داشته باشید. این که ممکن است تا چه حد باتری شما کاهش پیدا کند، بستگی به میزان مصرف برق کارت گرافیک شما (میزان TGP) و قدرت باتری دارد.


Advanced Optimus چیست؟

Advanced Optimus اساساً یک MUX Switch خودکار است. نه تنها شما هر بار که Optimus را فعال/غیر فعال می‌کنید، دیگر نیاز نیست لپ تاپ خود را restart کنید، بلکه زمانی که درحال بازی کردن هستید، دیگر از روشن و خاموش کردن آن بی‌نیاز می‌شوید.

اگر لپ تاپ گیمینگ شما، قابلیت Advanced Optimus را داشته باشد، کنترل پنل انویدیا «Nvidia Control Panel» این کار را برای شما انجام می‌دهد. شما می‌توانید با مراجعه به Nvidia Control Panel لپ تاپ خود، مشخص کنید که لپ تاپ شما همیشه از iGPU استفاده کند، هیچ وقت از iGPU استفاده نکند و همیشه از dGPU استفاده کند. همچنین شما این قابلیت را دارید تا با استفاده از لیست برنامه‌های خود، تصمیم بگیرید که هر برنامه از کدام یک از پردازنده‌های گرافیکی شما استفاده کند.


MUX Switch ندارید؟ از مانتیور استفاده کنید!

اگر لپ تاپ شما قابلیت MUX Switch را ندارد، راه دیگری که شما می‌توانید از ورود تصاویر به iGPU جلوگیری کنید، متصل کردن یه مانیتور جداگانه است. برای این کار شما باید یک درگاه HDMI یا Display Port داشته باشید که به صورت مستقیم به کارت گرافیک مجزای شما متصل شود.

تصویری از اتصال یک نمایشگر جداگانه به لپ تاپ

اگرچه اکثر لپ تاپ‌ها، دارای درگاهی هستند که این کار را انجام می‌دهد، برخی به جای dGPU، به iGPU متصل می‌شوند. شما می‌توانید با بررسی لپ تاپ مورد نظر، از چگونگی اتصال درگاه‌های تصویر به گرافیک مطلع شوید.

اگر خروجی تصویر به dGPU متصل باشد، تصاویر خروجی بر روی مانیتور، دیگر از iGPU عبور نمی‌کند و گیم‌ها با فریم ریت بالاتری نمایش داده می‌شوند. توجه داشته باشید برای استفاده از این قابلیت، باید صحفه اصلی لپ تاپ خود را ببنید یا از طریق سیستم‌عامل، آن را خاموش کنید.


سخن پایانی

MUX Switch، یکی از قابلیت‌های مهم و تأثیرگذار در لپ تاپ‌های گیمینگ است. شما می‌توانید با استفاده از MUX Switch قابلیت Optimus را کنترل کنید، استفاده از هر کدام از گرافیک‌های لپ تاپ خود را تعیین و مدیریت کنید یا در صورت نیاز آن را تغییر دهید.

dGPU چیست؟

به کارت گرافیک مجزا در لپ تاپ‌ها، dGPU گفته می‌شود.

iGPU چیست؟

به گرافیک همراه با پردازنده، iGPU گفته می‌شود.

MUX Switch چه مقدار در افزایش فریم ریت لپ‌تاپ تأثیر می‌گذارد؟

حداقل ۱۰ الی ۱۵ درصد و در بیشترین حالت تا ۵۰ درصد نیز احتمال افزایش فریم ریت وجود دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • Amirreza7766
  Amirreza7766 | ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

  نوشتید باید لپ تاپ خود را restart کنید اما اگه از اپ انویدیا بزاری رو dgpu لازم نیست
  یعنی اون گزینه انویدیا با mux switch فرق داره

  • ‌
   | ۳۰ فروردین ۱۴۰۳

   بله درسته ربطی mux switch نداره
   صرفا میایی خودت دستی تنظیم میکنی که بازی یا نرم افزار هنگام اجرا شدن از igpu استفاده کنه یا dgpu
   که در هردو صورت igpu مداخله میکنه
   تازه غیر فعال کردنش اوقدرا هم تاثیر آنچنانی نداره
   شاید بالای ۱۵۰-۲۰۰ فریم تفاوت ۱۰-۲۰ درصدی داشته باشه
   اما
   ۶۰ تا ۱۰۰ فریم یه ذره هم تفاوت ایجاد نمیکنه
   میتونی تست هاشو از یوتیوب ببینی

   • Amirreza7766
    Amirreza7766 | ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

    اوکی ممنون

مطالب پیشنهادی