ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخبار و مقالات

تمام ایستراگ‌ها و ریزه‌کاری‌های سریال Fallout تا پایان قسمت آخر

سریال Fallout هم بالاخره از راه رسید و خوشبختانه توانست اکثر بینندگان و طرفداران مجموعه را راضی و خوشحال کند. با اختلاف یکی از قوی‌ترین جنبه‌های سریال Fallout وفاداری و پایبندی قابل تحسین آن به ...

رایان زجاجی
نوشته شده توسط رایان زجاجی | ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ | ۲۲:۰۰

سریال Fallout هم بالاخره از راه رسید و خوشبختانه توانست اکثر بینندگان و طرفداران مجموعه را راضی و خوشحال کند. با اختلاف یکی از قوی‌ترین جنبه‌های سریال Fallout وفاداری و پایبندی قابل تحسین آن به منبع اقتباس خود، یعنی بازی‌های ویدیویی این مجموعه است. وفاداری سریال در حدی‌ست که یک طرفدار فال اوت در هر قسمت بارها همچون لئوناردو دیکاپریو در «روزی روزگاری در هالیوود» به صفحه نمایشش اشاره می‌کند. پس بگذارید تمام ایستراگ‌هایی که در سریال وجود دارد را برایتان شرح دهیم! با ویجیاتو همراه باشید.

قبل از شروع مقاله، جا دارد تاکید کنیم که این مطلب حاوی اسپویلرهای داستانی برای سریال Fallout خواهد بود.

نوشابه Nuka-Cola، غلات صبحانه Sugar Bombs و کارتون Grognak

نکات مخفی سریال Fallout

در سکانس اول شاهد جشن تولدی هستیم که در آخرین دقایق قبل از آخرالزمان اتمی برگزار می‌شود. در این صحنه اگر به تلویزیون دقت کنید می‌توانید تبلیغاتی برای نوشابه‌های نوکا کولا، غلات صبحانه شوگر بامبز و همچنین یک کارتون برای Grognak and the Ruby Ruins مشاهده کنید. نوکا کولا و شوگر بامبز از مواد غذایی معروف دنیای فال اوت هستند و Grognak هم یک بازی است که در Fallout 4 می‌توانید روی دستگاه Pip-Boy خود بازی کنید.

قانون انگشت شست برای انفجار اتمی

ایستر اگ های سریال Fallout

در همین تولد، کوپر هاوارد (با بازی والتون گاگینز) برای دخترش داستان انگشت شست هنگام انفجار اتمی را تعریف می‌کند. این «قانون» می‌گوید که اگر یک انفجار اتمی دیدید، شست دستتان را بالا بگیرید و اندازه انفجار را با دیدتان از انگشت مقایسه کنید. اگر انفجار کوچک‌تر بود، فرار کنید و یک پناهگاه پیدا کنید. اگر بزرگ‌تر بود، الکی به خود زحمت دویدن ندهید چون کارتان احتمالا تمام است.

البته که این قانون در واقعیت صحت ندارد، چون مقیاس و شدت هر بمب متغیر است و نمی‌توان همه آن‌ها را یکسان اندازه گرفت.

«آماده آینده باشید!»

نکات مخفی سریال Fallout

در صحنه‌ای که شاهد برخورد بمب‌ها به لس آنجلس هستیم، می‌توانید یک بیلبورد با شعار تبلیغاتی Prepare for the Future پیدا کنید. این جمله مربوط به کمپین تبلیغاتی کمپانی بتسدا برای Fallout 3 می‌شود. در Fallout 4 هم می‌توانید بیلبوردهایی با همین جمله پیدا کنید.

You're S.P.E.C.I.A.L.

 سریال Fallout

در اولین سکانس شخصیت لوسی (با بازی الا پرنل)، او خود را به مسئولان والت 33 معرفی می‌کند و توانایی‌های خود را برایشان شرح می‌دهد. این یک اشاره مستقیم به هفت معیار S.P.E.C.I.A.L. است که هنگام ساخت شخصیت در بازی‌های فال اوت باید تعیین کنید. در واقع شما با هر امتیازی که برای هفت معیار زیر خرج می‌کنید، توانایی‌ها و ضعف‌های سبک بازی شخصیتتان را مشخص خواهید کرد:

 • قدرت یا Strength
 • ادراک یا Perception
 • استقامت یا Endurance
 • کاریزما یا Charisma
 • هوش یا Intelligence
 • چابکی یا Agility
 • شانس یا Luck

بازی Atomic Command

سریال Fallout

برادر لوسی یعنی نورمن (با بازی مویزز آریاس) در یک صحنه با پیپ-بوی خود مشغول بازی Atomic Command است. این بازی را هم می‌توانید در Fallout 4 تجربه کنید.

عروسک والت بوی

نکات مخفی سریال Fallout

در لحظات اولی که مربوط به Vault 33 می‌شود می‌توانید یک عروسک والت بوی مشاهده کنید، اما در قسمت‌های بعدی هم چندین بار آن‌ها را خواهید دید.

این عروسک‌ها در تمام بازی‌های سری غیر از New Vegas به‌عنوان یک آیتم قابل جمع‌آوری حضور دارند.

استیم پک

سریال Fallout

هر کسی که فال اوت بازی کرده باشد می‌داند که استیم پک (Stimpack) درمان هر دردی است. پس هنگامی که لوسی توسط یک غارتگر زخمی می‌شود، به دستشویی می‌رود و با یک استیم پک به زخمش رسیدگی می‌کند.

ماده مخدر Jet

نکات داستانی سریال Fallout

دنیای پسا-آخرالزمانی فال اوت پر از مواد مخدر مختلفیست که بسیاری از انسان‌ها را اسیر خود کرده‌اند. یکی از آن‌ها ماده‌ای شدیدا اعتیادآور به نام Jet است که سرعت و قدرت مصرف‌کننده را افزایش می‌دهد. در قسمت اول سریال یک غارتگر را می‌توان مشاهده کرد که این ماده را مصرف می‌کند.

جت در Fallout 3 به شما Action Point بیشتری می‌دهد، در حالی که در Fallout 4 زمان را آهسته می‌کند.

پیپ-بوی‌ها دقیقا مشابه بازی‌ها هستند

ایستر اگ های سریال Fallout

اگر به پیپ-بوی‌های سریال دقت کنید، واضح است که رابط کاربری آن‌ها درست همانند بازی‌ها درست شده است. تب‌هایی برای نقشه، رادیو، اطلاعات، وضعیت جسمانی و اینونتوری وجود دارند که دقیقا مشابه بازی‌ها هستند. حتی در قسمت سوم نیز می‌توانیم وضعیت جسمانی لوسی را در پیپ-بوی مشاهده کنیم.

«لطفا منتظر بمانید»

نکات مخفی سریال Fallout

بعد از حمله غارتگران به والت ۳۳، پروژکتور این والت خراب می‌شود و پیغام Please Stand By را نمایش می‌دهد. این پیغام نیز با طراحی خاص خودش در دنیای فال اوت شهرت دارد و جدا از اینکه داخل بازی‌ها آن را زیاد مشاهده می‌کنید، بتسدا هم معمولا برای آغاز تبلیغات بازی‌های Fallout از آن‌ها استفاده می‌کند.

کشتی هوایی گروه Brotherhood of Steel

ایستر اگ سریال Fallout

گروه نظامی Brotherhood of Steel در سریال هم از یک کشتی هوایی بزرگ استفاده می‌کند که بسیار مشابه Prydwen است. Prydwen نیز یک کشتی هوایی غول پیکر در فال اوت 4 بود که برادرهود از آن به عنوان یک مقر متحرک استفاده می‌کرد. با این حال کشتی‌ای که در سریال مشاهده می‌کنیم ظاهرا با فال اوت 4 متفاوت است و Caswennan نام دارد.

جالب است بدانید Prydwen نام کشتی شاه آرتور در یک شعر ولزی به نام Preiddeu Annwfn بود. همین کشتی در برداشت‌های دیگری که از قصه شاه آرتور وجود دارد Caswennan نامیده شده است.

ضمنا اگر برایتان سوال است، Brotherhood of Steel یکی از فرقه‌های نظامی قدرتمند ویستلند است که یک هدف اصلی دارد؛ جمع‌آوری تکنولوژی‌های پیشرفته برای خود و دور نگه داشتن آن‌ها از عموم. استدلال برادرهود این است که انسان‌ها برای در دست داشتن چنین تکنولوژی‌هایی قابل اعتماد نیستند و اگر آن‌ها وارد عمل نشوند، ممکن است فاجعه‌ای دیگر مشابه انفجار اتمی رخ دهد. آن‌ها اغلب انزواگرا هستند، اما اهداف گروهک‌های پراکنده آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. بعضی از گروهک‌ها ذهنیت مثبت‌تری دارند و به مردم کمک می‌کنند، برخی دیگر از هر نوع ارتباط با انسان‌های خارج از مجموعه خود اجتناب می‌کنند و برخی دیگر هم عملا می‌توانند گروهی شبه فاشیست باشند.

برادرهود در تمام بازی‌های سری حضور دارد و اغلب جزو گروه‌های کلیدی داستان بازی‌‎هاست. به همین دلیل، آن‌ها شاید معروف‌ترین و نمادین‌ترین گروه مجموعه فال اوت باشند.

یخچال ضد بمب اتم!

 سریال Fallout

دیگر برایمان عادت شده که هر وقت پای انفجار اتمی در میان باشد، یک یخچال هم وجود دارد که فردی در آن پناه گرفته و حتی یک خراش هم برنداشته است. این کلیشه ابتدا به واسطه فیلم Indiana Jones and the Crystal Skull به سوژه شوخی‌های مردم تبدیل شد و مجموعه Fallout نیز هم در نسخه نیو وگاس و هم نسخه چهارم به آن اشاره داشته است.

حالا در سریال فال اوت هم می‌بینیم که مکسیموسِ خردسال با پناه گرفتن در یک یخچال توانسته از بمب اتم جان سالم به در ببرد.

سلاح آشغال پرت کن یا Junk Jet

نکات مخفی سریال Fallout

هنگامی که سه جایزه‌بگیر قبر شخصیت «غول» والتون گاگینز را پیدا می‌کنند، یکی از آن‌ها سلاحی به نام Junk Jet حمل می‌کند. Junk Jest سلاحی مضحک است که می‌تواند هر تکه آشغالی که داخلش قرار می‌دهید را شلیک کند، حالا آن آشغال می‌تواند یک عروسک خرسی باشد یا یک اره طبی.

همین سلاح در فال اوت 3 نام Rock-It Launcher را یدک می‌کشید.

سگ محبوب

 سریال Fallout

در ابتدای قسمت دوم، دکتر سیگی ویلزیگ یک توله سگ ژرمن شپرد را از دستان Enclave نجات می‌دهد و بزرگ می‌کند. بعدا می‌فهمیم که این سگ Dogmeat نام دارد. داگمیت در اکثر بازی‌های مجموعه فال اوت به عنوان یار وفادار شما حضور دارد، البته به‌طور دقیق‌تر باید بگوییم در اکثر بازی‌های مجموعه سگی به نام داگمیت وجود دارد که یار وفادار شماست. به‌عبارت دیگر، داگمیت هر بازی با بازی‌های دیگر متفاوت است و این مسئله راجع به داگمیت سریال هم صدق می‌کند.

چشممان اشتباه دید یا آن واقعا یک Super Mutant بود؟!

نکات مخفی سریال Fallout

این مورد چیزیست که اگر حواستان کاملا جمع نباشد ممکن است متوجهش نشوید. در لحظه‌ای، کارمندان سازمان Enclave بدنی را با برانکارد حمل می‌کنند که دارای دستانی عظیم و سبزرنگ است. بدن مد نظر ما احتمالا برای یک «ابر جهش‌یافته» یا Super Mutant است. سوپر میوتنت‌ها انسان‌هایی هستند که توسط ویروسی به نام FEV یا Forced Evolution Virus به موجوداتی عظیم‌الجثه تبدیل شده‌اند، و Enclave هم می‌خواهد با یک «درمان» نسل آن‌ها را از روی زمین پاک کند.

سوپر میوتنت‌ها هم به‌عنوان دشمن و هم دوست در تمام بازی‌های سری حضور دارند.

تورت‌های خودکار

نکات مخفی سریال Fallout (فال‌آوت)

هنگامی که ویلزیگ از آزمایشگاه آنکلِیو فرار می‌کند، یک تورِت خودکار شروع به تیراندازی به او می‌کند. طراحی این تورت دقیقا مشابه فال اوت 4 و 76 است.

روبات‌های Assaultron

هنگامی که لوسی در بیابان سفر می‌کند، یک روبات خراب روی زمین می‌بیند. نام این نوع روبات Assaultron است که در Fallout 4 و 76 می‌توانید مدل‌های مختلفش را پیدا کنید. همانطور که از نام این روبات می‌توانید حدس بزنید، تخصص اصلی آن‌ها خشونت است.

یائو گوای

در این قسمت، یک جانور درنده غول‌پیکر به شوالیه نه چندان شجاع برادرهود یعنی تایتوس حمله می‌کند. این جانور در واقع یک خرس سیاه جهش‌یافته است که در دنیای فال اوت با نام Yao Guai شناخته می‌شود. یائو گوای‌ها از زمان Fallout 3 جزو دشمنانی بودند که سر راهتان قرار می‌گرفتند.

یائو گوای در زبان چینی به معنای هیولا یا شیطان است.

ایگوانا کبابی، غذایی نه چندان خوش‌مزه

این غذا که با نام Iguana-on-a-stick شناخته می‌شود، در تمام بازی‌های فال اوت به عنوان یک غذای کاربردی برای افزایش سلامتی شناخته می‌شود.

گاو دو سر

این حیوان که یک گاو دو سر است، در دنیای فال اوت با نام Brahmin شناخته می‌شود. آن‌ها بی‌آزارند و انسان‌ها از آن‌ها برای تامین نیازهای خود استفاده می‌کنند.

پیپ-بوی در انواع مختلف!

وقتی لوسی وارد مغازه Ma's Sundries می‌شود، چندین مدل پیپ-بوی مختلف را می‌توانید مشاهده کنید. یک پیپ-بوی که به وضوح نشان داده می‌شود، Pip-Boy 2000 Mark VI از Fallout 76 است. در یک صحنه دیگر هم می‌توانید Pip-Boy 3000 Mark IV از Fallout 4 را هم مشاهده کنید.

جعبه غذای کلاسیک فال اوت

در همین مغازه می‌توانید یک جعبه غذا با طرح Vault-Tec ببینید. این لانچ باکس‌ها حضور گسترده‌ای در بازی‌های فال اوت دارند.

اولین گربه‌ای که به فضا رفت

طی حمله «غول» به ویلزیگ، می‌توانید یک پوستر Mr Pebbles ببینید. «آقای پبلز» در دنیای فال اوت اولین گربه‌ای است که به فضا رفت و پوستر او را می‌توانید در فال اوت 4 و 76 پیدا کنید. همچنین یک پوستر دیگر هم با طرح «میستر هندی به آبراکسو اعتماد دارد» هم می‌توانید مشاهده کنید که از زمان Fallout 3 در این مجموعه حضور داشت.

مینی نوک و کلاه جشن والت تک

هنگامی که غول وارد مغازه می‌شود، می‌توانید یک کلاه جشن با طرح والت تک و همچنین یک بمب اتم کوچک یا مینی نوک مشاهده کنید. هر دو آیتم در بازی‌های فال اوت حضور داشته‌اند.

هیولای Gulper

این هیولاها که Gulper نام دارند، عملا سمندرهایی جهش‌یافته هستند که در Fallout 76 و اکسپنشن نسخه چهارم یعنی Far Harbor حضور دارند. البته آبشش‌های هیولایی که در سریال می‌بینیم بیشتر شبیه یک سمندر مکزیکی است و دهان آن هم پر از انگشت است.

تخم مرغ شکم پر

تخم مرغ‌های شکم پر از برند YumYum جزو مواد غذایی هستند که از Fallout 3 به بعد در تمام بازی‌های مجموعه حضور داشتند.

چیپ آب و خرابی‌های آن

در یکی از صحنه‌های این قسمت، یکی از ساکنان والت 33 اعلام می‌کند که چیپ خالص‌سازی آب آن‌ها نابود شده است. این صحنه احتمالا یک اشاره مستقیم به داستان اولین Fallout در سال 1997 است، چون در آن بازی هم شما عضو یک والت هستید که بعد از نابودی چیپ خالص‌سازی آبتان، راهی سفرتان به ویستلند می‌شوید.

داستان به وجود آمدن لباس والت عکس معروف والت بوی

در این قسمت، کوپر برای فیلم‌برداری و عکس‌برداری تبلیغ برای والت تک به استودیو آن‌ها می‌رود. لباس معروف او در فیلم‌های وسترن آبی و زرد رنگ بود و در همین راستا، والت تک هم برای تبلیغ خود به او لباسی آبی و زرد می‌دهد. کوپر در میان عکس‌برداری طی یک تصمیم فی‌البداهه با انگشت شست خود هم ژست می‌گیرد تا عکس معروف والت بوی به وجود آید.

یک Mister Handy پلید

روبات‌های Mister Handy در دنیای فال اوت به‌عنوان روبات‌های دستیار و کمک‌کننده ساخته شده‌اند، اما بسیاری از آن‌ها به‌مرور زمان یا خراب شدند، یا شخصیتشان توسط انسان‌های پلید دوباره برنامه‌نویسی شد و یا به هر دلیلی دیوانه شدند. برای مثال در این قسمت از سریال می‌توانید Snip-Snip را ببینید؛ یک میستر هندی که برای کارهای پزشکی ساخته شده بود، اما اکنون به راهزن‌ها برای قاچاق اعضای بدن کمک می‌کند. و بله، صداپیشه او کسی نیست جز مت بری.

پوستر S.P.E.C.I.A.L.

در اشاره‌ای دیگر به سیستم S.P.E.C.I.A.L. می‌توانیم پوستری روی دیوار مشاهده کنیم که مربوط به آن می‌شود. این پوستر را می‌توانید در Fallout 76 هم ببینید.

شوینده Abraxo

لوسی برای فرار از راهزنان اعضای بدن از یک شیشه مواد شوینده Abraxo استفاده می‌کند. این جنس در بازی‌های Fallout اغلب به‌عنوان یک ماده برای کرفتینگ استفاده می‌شود.

سلاح کمری 10mm

لحظه‌ای که لوسی می‌خواهد از خود در برابر یک غول وحشی دفاع کند، اولین سلاحی که دم دستش است را انتخاب می‌کند و آن هم چیزی نیست جز یک سلاح کمری 10mm. این سلاح کمری در تمام بازی‌های سری حضور دارد و معمولا یکی از اولین سلاح‌هاییست که به دستتان می‌رسد. مدل این سلاح در سریال همانند Fallout 4 است.

فروشگاه Super-Duper Mart

راهزنان این قسمت از سریال کار خود را در شعبه‌ای از فروشگاه زنجیره‌ای Super-Duper Mart انجام می‌دهند که ساختمان‌هایش را می‌توانید در فال‌اوت‌های ساخته بتسدا پیدا کنید. شعبه‌ای که در سریال می‌بینیم شباهت قابل توجهی به نسخه فال‌اوت 3 دارد.

زره چرمی

وقتی لوسی بالاخره از سوپر-دوپر مارت فرار می‌کند، به سبک بازی‌های فال اوت مقداری زره چرمی بر تن دارد. زره چرمی روی لباس والت تک جزو یکی از نمادین‌ترین لباس‌های بازی‌هاست.

تلویزیون Radiation King

داخل همین سوپر-دوپر مارت یک تلویزیون با برند Radiation King وجود دارد که در تمام بازی‌های سری به جز 2 حضور دارد. نام این تلویزیون در واقع اشاره‌ای به یکی از قسمت‌های سریال سیمپسونز است که تلویزیون دوران کودکی هومر سیمپسون را نشان می‌دهد.

هسته فیوژن

هنگامی که مکسیموس در Power Armor با تدیوس درگیر می‌شود، تدیوس در نهایت با بیرون کشیدن Fusion Core پاور آرمور، مکسیموس را شکست می‌دهد. هسته فیوژن از Fallout 4 به بعد به‌عنوان منبع انرژی پاور آرمورها وارد مجموعه شد. در واقع بدون این باتری، پاور آرمور فرقی با آهن قراضه ندارد.

سوسک‌های رادیواکتیو

بعد از اینکه مکسیموس در پاور آرمور خود گیر می‌کند، گروهی از سوسک‌های رادیواکتیو با نام Radroach به او حمله می‌کنند. Radroachها جزو ضعیف‌ترین دشمنان بازی‌های فال اوت هستند که صرفا برایتان مزاحمت ایجاد می‌کنند.

پاکسازی خون با Radaway

لوسی در قسمت قبلی مجبور به نوشیدن آب آلوده به رادیواکتیو می‌شود و در نهایت به همین خاطر مریض می‌شود. مکسیموس برای درمان او از یک Radaway استفاده می‌کند؛ یک دارو در دنیای Fallout که خونتان را پاکسازی می‌کند و شما را از هر صدمه رادیواکتیوی که دیده‌اید درمان می‌کند.

پلیدترین نوع راهزنان

لوسی و مکسیموس در سفرشان برخورد پرتنشی با دو راهزن دارند. اما آن‌ها یک راهزن عادی نیستند، بلکه جزو خبیث‌ترین و غیرقابل دفاع‌ترین افراد دنیای فال اوت محسوب می‌شوند. آن‌ها با نام Fiend شناخته می‌شوند؛ گروهی از راهزنان که در شدیدترین حد ممکن به مواد مخدر معتادند و حتی آدم‌خواری می‌کنند. هیچ احدی در دنیای Fallout از آن‌ها خوشش نمی‌آید.

شهر Shady Sands

شهر Shady Sands یکی از مهم‌ترین بخش‌های دنیای فال اوت محسوب می‌شود. این شهر ابتدا در اولین Fallout به‌عنوان یک روستای کوچک، و سپس در Fallout 2 به‌عنوان شهری بزرگ و پایتخت جمهوری نیو کالیفرنیا (NCR) حضور یافت. اما در سریال می‌فهمیم که این شهر با یک بمب اتمی نابود شده است.

شماره تلفن والت تک واقعی است

در انتهای تبلیغی که کوپر برای والت تک می‌سازد، شماره تلفنی روی صفحه ظاهر می‌شود که ظاهرا برای این شرکت است. از قضا اگر در واقعیت تلفنتان را بردارید و با این شماره تماس بگیرید، صدای فردی را خواهید شنید که از شدت درد جیغ و داد می‌کند.

صدای Mister Handyها

در این قسمت بالاخره می‌فهمیم صدای روبات‌های Mister Handy از کجا آمده است؛ بارتولومیو کادزورث با بازی مت بری، بازیگری است که حقوق استفاده از صدایش را به کمپانی General Atomics فروخت تا در روبات‌های میستر هندی استفاده شود. لازم به ذکر است که نام میستری هندی همراهتان در فال اوت 4 هم کادزورث بود.

پرچم NCR و موسیقی متن New Vegas

هنگامی که لوسی در والت 4 مشغول آشنایی با تاریخ و فرهنگ ساکنان این پناهگاه است، پرچم جمهوری نیو کالیفرنیا یا New California Republic را پیدا می‌کند. پرچم و نماد این گروه (که عموما NCR نامیده می‌شود) شباهت زیادی به پرچم ایالت کالیفرنیا در دنیای واقعی دارد، با این تفاوت که خرس آن دو سر دارد.

گروه NCR در واقع دولتیست که در سال‌های پس از آخرالزمان اتمی در غرب آمریکا تشکیل شد و با سرعت زیادی قدرت گرفت. آن‌ها خود را وارث دموکراسی و تمدن آمریکا می‌دانند و ساختار حکومت خود را مشابه دولت این کشور پیش از وقوع جنگ اتمی چیده‌اند.

این گروه حضور گسترده‌ای در Fallout 2 و Fallout New Vegas داشت. اتفاقا زمانی که لوسی پرچم آن‌ها را لمس می‌کند، آهنگ اصلی New Vegas پخش می‌شود.

تاریخ نابودی Shady Sands؟

لحظاتی پس از دیدن پرچم NCR، لوسی روی یک تخته تاریخچه شهر Shady Sands را مشاهده می‌کند، همان شهری که در انتهای قسمت قبل بقایای نابود شده‌اش را دیدیم. قسمت آخر تاریخچه این شهر میان طرفداران فال اوت حسابی بحث‌برانگیز شد، پس بگذارید آن را برایتان شفاف‌سازی کنیم.

در انتهای این تخته نوشته شده که شیدی سندز (که یادآوری می‌کنیم زمانی پایتخت اصلی گروه NCR بود) در سال 2277 سقوط می‌کند، و سپس با انفجار بمب اتم نابود می‌شود. ابتدا برخی از طرفداران گمان کردند که بمب اتم در همان سال 2277 منفجر شده است. وقوع چنین اتفاقی در این سال تاریخچه دنیای فال اوت را نقض می‌کرد، چون Fallout New Vegas در سال 2281 اتفاق می‌افتاد و در آن بازی هیچ اشاره‌ای به نابود شدن پایتخت یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین گروه‌های این دنیا وجود نداشت.

اما به‌تازگی رسما تایید شد که نابودی شیدی سندز مدتی بعد از وقایع New Vegas اتفاق می‌افتد و بدین ترتیب، سریال هیچ تغییری در وقایع آن بازی اعمال نکرده است.

لباس کماندوهای NCR

قسمت هفتم با نمایش دو زباله‌جمع‌کن آغاز می‌شود که لباس کماندوهای NCR یا همان NCR Ranger Armor را بر تن دارند. البته مشخص نیست که این دو زباله‌جمع‌کن این لباس‌ها را چگونه به‌دست آورده‌اند.

پمپ بنزین Red Rocket

در این قسمت تدیوس را می‌بینیم که به سمت یک پمپ بنزین Red Rocket می‌رود. رد راکت پمپ بنزینی برای ماشین‌های اتمی است و جزو مکان‌های نمادین Fallout 4 محسوب می‌شود.

مجله تسلا شماره 7

در یک صحنه می‌توان کوپر را در حال مجله شماره هفت Tesla دید. این یکی از مجله‌هاییست که در Fallout 4 می‌توانید پیدا کنید. پیدا کردن هر کدام از این‌ مجلات، میزان صدمه‌ای که با سلاح‌های مبتنی بر انرژی وارد می‌کنید را افزایش می‌دهد.

پرتره تاد هاوارد در نقش ناپلئون

هنگامی که نورمن مخفیانه وارد دفتر مدیر والت می‌شود، روی دیوار اتاق او می‌توانید یک تابلوی نقاشی مشاهده کنید که از دور شبیه پرتره‌ای از ناپلئون بناپارت است. اما چهره روی تابلو در واقع تاد هاوارد است که کارگردانی Fallout 3 و Fallout 4 را بر عهده داشت و به‌عنوان مدیر پروژه روی ساخت سریال نظارت کرد. این تابلو را در فال اوت 4 نیز می‌توانید پیدا کنید.

هک کردن کامپیوترها دقیقا همانند بازی‌هاست

در لحظه‌ای که نورمن می‌خواهد کامپیوتر مدیر والت را هک کند، دقیقا همان مینی‌گیم هکی که در بازی‌ها وجود دارد برای او ظاهر می‌شود. در این مینی‌گیم باید از بین چندین کلمه موجود، کلمه‌ای که رمز عبور کامپیوتر است را پیدا کنید.

طرحی دیگر از سلاح کمری 10mm

سلاحی که تدیوس در این قسمت استفاده می‌کند، مدل دیگری از پیستول 10mm یا به‌طور دقیق‌تر Colt 6520 است که در دو بازی اول مجموعه حضور داشت.

مسلسل لوله‌دراز

در صحنه‌هایی که از کودکی مکسیموس مشاهده می‌کنیم، سرباز Brotherhood of Steel یک مسلسل بزرگ در دست دارد. این سلاح در Fallout 4 و 76 هم حضور دارد و می‌توانید با نصب لوله دراز روی آن، آن را به این حالت تبدیل کنید.

نوعی از روبات Robobrain

مجموعه فال اوت علاوه بر دیگر روبات‌هایی که بالاتر گفتیم، مدل دیگری هم دارد که مجهز به مغز انسان است. البته این روبات‌ها با نام Robobrain معمولا بزرگ‌تر از مدلی هستند که در سریال دیدیم.

چهره واقعی والت تک

می‌رسیم به جلسه والت تک که پر از جزئیات جالب است. اول از همه می‌توان نقشه آمریکا را دید که نورپردازی محیط به شکلی هوشمندانه شکلی همچون یک انفجار اتمی را ترسیم کرده است. اما چیزی که از این جزئیات مهم‌تر است، افراد حاضر در جلسه هستند که تمامشان افراد مهم به نمایندگی از شرکت‌های مهمی هستند. West Tek شرکت سازنده قطعات نظامیست که چیزهایی همچون پاور آرمور را ساخته. Big MT یک موسسه تحقیقاتیست که در بسته‌های الحاقی New Vegas نقش مهمی دارد. RobCo سازنده روبات‌ها و نرم‌افزارهای سریست، و REPCONN هم شرکتی بسیار مهم در زمینه موشک و هوا و فضا است.

از طرفی دیگر، شرکت‌کنندگان جلسه ایده‌هایی برای انجام آزمایش‌های مختلف در والت‌ها می‌دهند. تمام این ایده‌ها یا در بازی‌ها حضور دارند و یا به‌طور رسمی در تاریخچه دنیای فال اوت ثبت شده‌اند:

 • والت 27 عامدانه جمعیتی دو برابر ظرفیتش را در خود قرار داد.
 • والت 51 یک هوش مصنوعی را به عنوان رئیس خود داشت
 • والت 87 مشغول ساخت ابر جهش‌یافته‌ها (Super Mutants) بود
 • والت 106 مواد روان‌انگیز را وارد سیستم تهویه خود می‌کرد
 • والت 29 تماما توسط کودکان پر شده بود و والدین آن‌ها به مکان دیگری فرستاده شده بودند

آقای هاوس

موسس RobCo یعنی رابرت هاوس یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های Fallout New Vegas است و در سریال او را می‌توان زنده و در حالت انسانی خود مشاهده کرد. او فردی بسیار باهوش است که پس از پی بردن به وقوع آخرالزمان اتمی در آینده‌ای نزدیک، شهر وگاس را به پیشرفته‌ترین سیستم‌های دفاعی مجهز کرد تا آن را در برابر بمب اتم امن نگه دارد. او در نهایت بدن خود را در یک اتاقک پیشرفته قرار داد و مغزش را به سیستم‌های کامپیوتری پیشرفته وصل کرد. بدین ترتیب، هاوس به‌عنوان یک کامپیوتر به فعالیت خود ادامه داد و با زندگی انسانی فانی خود خداحافظی کرد.

هاوس بیش از ۲۰۰ سال به زندگی و اداره نیو وگاس ادامه داد و اینجاست که به وقایع Fallout New Vegas می‌رسیم. بدون اسپویل کردن داستان بازی، می‌توانیم بگوییم که رابرت هاوس در زمان وقوع سریال می‌تواند زنده یا مرده باشد. سرنوشت او را احتمالا در فصل دوم خواهیم دید.

فردریک سینکلیر

دیگر فرد مهمی که در سریال حضور دارد فردریک سینکلیر است. سرگذشت او نقش بسیار مهمی در داستان بسته الحاقی Fallout New Vegas با نام Dead Money دارد؛ اکسپنشنی که در کازینوی عظیم سینکلیر با نام Sierra Madre جریان دارد. اتفاقا هاوس سریال با دیالوگی جالب متلکی به سینکلیر می‌اندازد و او را کسی توصیف می‌کند که «می‌تواند یک کازینو بسازد و ضرر کند».

البته سریال دو تغییر در رابطه با سینکلیر اعمال کرده است. او تاکنون در تاریخچه فال اوت به‌عنوان یکی از سرمایه‌گذاران Big MT شناخته می‌شد، اما در سریال به‌عنوان یکی از مدیران این سازمان حضور پیدا می‌کند. همچنین ظاهر او با آنچه که در Fallout New Vegas توصیف می‌شد نیز متفاوت است.

تاریخ انتشار اولین Fallout

وقتی که هنک بالاخره رمز کامپیوتر حاوی تکنولوژی گداخت سرد (Cold Fusion) را وارد می‌کند، آن رمز در واقع تاریخ انتشار اولین بازی فال اوت است، یعنی 10 اکتبر 1997.

پرچم NCR

پرچم NCR باری دیگر در این قسمت حضور پیدا می‌کند و می‌توانید آن را کنار ماشین فیوژن مشاهده کنید. می‌توان برداشت کرد که رصدخانه گریفیتس لس آنجلس زمانی یکی از مقرهای این گروه بوده و اکنون تنها بخشی از بازمانده‌های آن در این مکان باقی مانده‌اند.

تفنگ لیزری

تفنگ‌های لیزری و پلاسمایی همواره حضور گسترده‌ای در بازی‌های فال اوت دارند، اما در سریال به شکل عجیبی غایب هستند. تنها در یک صحنه می‌توانیم مولدیور را ببینیم که یک سلاح کمری لیزری در دست دارد و البته که هیچ وقت آن را شلیک نمی‌کند. مدل این سلاح مشابه Fallout 4 است.

سلاح‌های پلاسمایی هم به‌طور کل حضور ندارند!

Deathclaw

به آخرین صحنه سریال می‌رسیم که حاوی دو المان محبوب در دنیای فال اوت است. اول می‌توانیم جمجمه یک Deathclaw را مشاهده کنیم. این هیولاها با اختلاف خطرناک‌ترین شکارچیان Fallout هستند و یکی از سرسخت‌ترین دشمنانی هستند که مقابلتان قرار می‌گیرند. آن‌ها قبل از جنگ بزرگ توسط ارتش آمریکا به‌عنوان سلاح ساخته شده بودند، اما پس از فاجعه اتمی وارد محیط زیست شدند.

نیو وگاس

و در نهایت، در آخرین شات سریال بالاخره شهر نیو وگاس را مشاهده می‌کنیم، شهری که در راس اتفاقات بازی Fallout New Vegas قرار داشت. از این صحنه و تیتراژ پایانی سریال می‌توان برداشت کرد که نیو وگاس در بهترین روزهای خود قرار ندارد، اما باید تا انتشار فصل دوم صبر کنیم و ببینیم که دقیقا چه به روز آن آمده است.


این تمام ایستراگ‌ها و اشاراتی بود که توانستیم از سریال Fallout پیدا کنیم. با ریزه‌کاری‌های عمیقی که در این سریال دیدیم، می‌توان حدس زد که ایستر اگ‌های دیگری هم باشند که تاکنون از چشم‌ها پنهان مانده‌اند.

شما دیگر چه جزئیات جالبی از سریال فال اوت پیدا کردید؟ آن‌ها را حتما با ما در کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (8 مورد)
 • roozb
  roozb | ۳۰ فروردین ۱۴۰۳

  بعد از اینکه یه نسخه فال اوت تموم کنم حتما می بینمش

  • MMYKING
   MMYKING | ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

   برو NV یا 3 رو بازی کن

 • MMYKING
  MMYKING | ۳۰ فروردین ۱۴۰۳

  هیچی برام هیجان انگیز تر از نشون دادن NCR توی این سریال نبود...

 • Toni Cipriani 2005
  Toni Cipriani 2005 | ۳۰ فروردین ۱۴۰۳

  خسته نباشید آقای زجاجی

  عالی بود دمتون گرم.
  بعد کنکور حتما این سریال رو تماشا می‌کنم؛ خیلی مشتاقم برای دیدنش.

  • witcher4
   witcher4 | ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

   کنکور تجربی یا ریاضی

   • Toni Cipriani 2005
    Toni Cipriani 2005 | ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

    متاسفانه تجربی!

  • رایان زجاجی
   رایان زجاجی | ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

   مخلصم، امیدوارم کنکورت رو هم بترکونی 💓

   • Toni Cipriani 2005
    Toni Cipriani 2005 | ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

    ارادتمندم.

مطالب پیشنهادی