ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

بررسی بازی رومیزی کودتا

خوب، بد و دروغگو

۰

بازی‌های شخصیت منفی به طور ذاتی بازی های دولبه‌ای هستند؛ به این معنا که یا آن‌ها را دوست دارید و یا به هیچ وجه سمتشان نمی‌روید. البته در ایران، طی چند سال گذشته تب چنین بازی‌هایی همچون مافیا، بسیار داغ شده است و گروه‌های متعددی به صورت بلند مدت به بازی کردن آن ها می‌پردازند.

دلیل محبوبیت این بازی‌ها را می‌‌توان به ذات و خوی نوع انسان برگشت داد. ذاتی که به طور کلی از چالش کشیدن و بلوف زدن لذت می‌برد. این بازی‌ها مجال این را به بازیکن می‌دهند تا بلوف زدن و یا دروغ گفتن را در محیطی که مقبول است، انجام دهند. یعنی هر چه بهتر و موثرتر بتوانید بقیه را گمراه کنید، شما بازیکن بهتری هستید.

این چرخه که شما را در نقش‌های متفاوت قرار می‌دهد و فرصت نقش آفرینی و بلوف را ارائه می‌‌کنند، دارای این پتانسیل هستند که با کمی جذابیت اضافه جای خود را حسابی بین دل هواداران باز کنند. بازی کو از آن دست عناوینی است که با ساختاری ساده ولی به شدت جذاب می‌تواند تا مدت ها قابلیت تکرار پذیری دارد.

Coup d’état

واژه Coup که در فرانسوی کو تلفظ می‌شود، به معنای شوریدن و یا شورش است. ترکیب Coup d’état یا به فارسی کودتا به معنای شورش علیه دولت است که به همین لفظ در زبان ما جا افتاده. از همین جهت اسم کودتا برای نسخه فارسی بازی Coup انتخاب شده که می‌توان گفت که بهترین بازگردان موجود برای عنوان این بازی است. در ادامه با ویجیاتو برای بررسی کوتاه این بازی همراه شوید.

آشوب در دل آشوب

داستان بازی در آینده‌ای نزدیک رخ می‌دهد. جایی که گروهی سلطه‌جو بر مسند قدرت نشسته است. حال تود‌ه‌ای از مردم برای مقابله با آن‌ها دست به کودتا زده‌اند تا سرزمین خود را بازپس گیرند. شما که نقش یکی از سران این حکومت هستید باید با سواستفاده از این موقعیت رقبای خود را کنار بزنید تا بتوانید به عنوان قدرت مطلق حکومت را در اختیار بگیرید.

هر بازیکن با استفاده نقش‌هایی که در بازی وجود دارد سعی می‌کند بر دیگر بازیکنان پیروز شود. در اول بازی به هر بازیکن 2 کارت داده می‌شود که بر روی آن‌ها دو شخصیت حک شده است. در بازی 5 شخصیت حضور دارند که از هر کدام 3 کارت در بین دسته کارت ها قرار دارد.

این نقش‌ها به 5 شخصیت تقسیم می‌شود که هر کدام یک عمل منحصر به فرد خودش را دارد:

  1. بزرگ زاده: این شخصیت نمی‌گذارد دیگران پول اضافه از بانک دریافت کنند. او در نوبت خود می‌تواند تا 3 سکه برداشت کند.
  2. فرمانده: به جای دریافت سکه از بانک، می‌تواند 2 سکه از یکی از بازیکنان باج بگیرد. اگر شخصیت مقابل هم فرمانده باشد، نمی‌تواند از او باج بگیرد.
  3. سفیر: با داشتن سفیر می‌توانید به دلخواه کارت‌هایتان را با 2 کارتی که از دسته کارت ها می‌کشید عوض کنید. فرمانده نمی‌تواند از سفیر باج بگیرد.
  4. آدم کش: با داشتن آدم کش یا قاتل، با پرداخت 3 سکه به جان (کارت)‌های یکی از رقبا سوقصد کنید.
  5. شاه دخت: از سوقصد قاتل در امان است.

گفته شد که درصورت داشتن این کاراکترها می‌توانید کارهای مربوط به آن‌ها را انجام دهید، اما نکته جالب این جاست می‌توانید با بلوف زدن و ادعای داشتن هر نقشی قابلیت آن شخص را فعال کنید. البته تا وقتی که توسط یکی دیگر از بازیکنان به چالش کشیده نشوید.

اگر کسی یکی دیگر از بازیکنان را به چالش بکشد، او باید کاراکتری که دارای قابلیت انجام شده توسط شخص شده است را در اختیار داشته باشد در غیر این صورت یکی از کارتهایش از بازی خارج می‌شود. اگر 2 کارت یک بازیکن از بازی خارج شود، به منزله شکست آن شخص است.

در مقابل اگر کسی که چالش کرده است، اشتباه حدس زده باشد یکی از کارت‌های خودش را از دست می‌دهد. نکته این جاست اگر کسی که قاتل علیه‌اش عمل کرده باشد به اشتباه طرف مقابل را به چالش بکشد هم یک کارت از دست می‌دهد و هم قاتل شخصیت دیگرش را می‌کشد و او به یک باره از بازی خارج می‌شود.

وقتی سکه‌های جمع آوری شده توسط شما به 7 رسید، می‌توانید علیه یکی از بازیکنان کودتا کنید و شخص مقابل یک کارت از دست می‌دهد. اگر سکه‌های شما به هر نحوی از عدد 10 تجاوز کند باید در نوبت بعدی خود علیه یکی دیگر از بازیکنان کودتا کنید.

بازی ساختار بنیانی ساده‌ای دارد ولی در عمق خودش پتانسیل بسیار زیادی را نهادینه کرده که همین پتانسیل منتهی به ساخت نسخه‌های بسیار زیادی از همین سری شده و نسخه فارسی کودتا در اصل 5 کارت دسته اصلی و اولیه بازی اورجینال را در خودش جای داده است.

قاتل آچمز

فرض کنید بازیکنی تنها یک کارت برایش باقی مانده است و شما قاتل را در اختیار دارید و به جان او سوقصد می‌کنید. در وهله اول حتی در صورت نداشتن شاه دخت او این ادعا را می‌کند؛ چرا که چیزی برای از دست دادن ندارد. در قدم دوم او شما را به چالش می‌کشد چرا که باز هم آخرین تیر تیردان او است.

پس شما محکوم به از دست دادن کارت آدم کش خود می‌شوید که می‌تواند آزار دهنده باشد. این تنها باگ این چرخه گیم پلی بازی است که البته در بازی اورجینال وجود دارد و تیم بازگرداننده به دلیل احترام به قوانین اصلی، به آن تعرض نکرده و چیزی را عوض نکرده است که اتفاقا نکته مثبتی به شمار می‌رود.

شرقی زاده غربی تر از غربی

صحبت از تغییرات شد؛ بازی از نظر گرافیکی به شکل کامل توسط تیم تولید کننده تغییر داده شده است. البته این تغییرات به بهترین شکل صورت گرفته. گرافیک بازی از سبک ریلستیک به سل شید تغییر کرده و کاراکتر از نو بازآفرینی شده‌اند که این کار با ظرافت و سلیقه بی نظیری انجام شده است.

جالب این جاست این بازآفرینی ایرانی تمی غربی‌تر از نسخه غربی دارد و این پارادوکس اثر نهایی جالبی را خلق کرده است. کیفیت کارت‌ها هم در سطح استاندارد و خوبی قرار دارد و نسبت به کارت‌های حاضر در بازی اورجینال فرمت سنگین‌تر و کلفت‌تری دارند که حس بهتری را القا می‌کنند. جنس سکه‌ها هم بسیار خوب است و هنگام گردش آن‌ها در بازی به هیچ وجه اذیت نخواهید شد.

تنها ضعف طراحی بازی، رنگ سکه های آن است که به نقل از گروه سازنده، در چاپ دوم تغییر خواهند کرد و مشکلات این نسخه رفع خواهد شد. در کل این بازی یکی از عناوین خیلی خوب برای خرید در بازار بازی‌های ایرانی و ایرانیزه شده است که در مقابل قیمتش ارزش خرید بالایی دارد.

  • برای خرید عناوین روز بازی های رومیزی به سایت baziplanet.com مراجعه کنید.
.کپی شد http://dgto.ir/1b6w

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...