ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

۲۰۲۴ + کمیک Scarlet Witch - Banner

هر آن چه پیش از خواندن شماره‌ی ۱ سری ۲۰۲۴ کمیک Scarlet Witch باید بدانید

پیش از این که سری تازه‌ی واندا ماکسیموف را آغاز کنید در جریان ماجراهای تازه‌ی او قرار بگیرید

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۹:۰۰

اسکارلت ویچ یک نیروی طبیعی‌ست. حتی استاد او، آگاتا هارکنسِ چند صد ساله، زمانی واندا ماکسیموف را به عنوان «کسی که آفرینش هیچ در بسته‌ای در برابرش ندارد» توصیف کرد. از زنده کردن مردگان و جا به جایی در ابعاد دنیا تا زیر و رو کردن بنیادین راستینگی، می‌توان لیست بلندبالایی از فعالیت‌های شگفت‌انگیز این عضو اونجرز یافت.

واندا حتی برای یک ابرقهرمان نیز ماجراهای سنگینی را پشت سر گذاشته ولی در پایان همه‌ی آن‌ها نیرومندتر بیرون آمده است؛ بخشی از آن به لطف جذب تازه‌اش از دارک‌هولد. اکنون که اسکارلت ویچ از همیشه متمرکزتر و نیرومندتر به حساب می‌آید، مسیر بهبودش به یک محله‌ی کوچک در آمریکا رسیده است و آماده می‌شود تا در بالاایالت نیویورک به کسانی که دیگر چاره‌ای نمی‌یابند کمک کند.

اما حتی در زندگی تازه‌اش، واندا مجبور است تا در برابر بزرگ‌ترین چالش خود تا به این جا قرار بگیرد: پایان همه‌چیز. در این نوشتار هر آن چه که پیش از خواندن شماره‌ی ۱ سری ۲۰۲۴ کمیک Scarlet Witch (پدیدآمده به دست استیو اورلاندو، یاکوپو کامانی، فرانک ویلیام و آریانا ماهر) نیاز به دانستن دارید را خواهید یافت.

آغاز تازه‌ی واندا

پس از جذب دارک‌هولد، یک جادونامه‌ی نفرین‌شده از وردهای باستانی که بنیاد جادوی مدرن را تشکیل می‌دهند، در شماره‌ی ۱ کمیک The Darkhold Omega، اسکارلت ویچ نیروی تصورناپذیری را با پیوند زدن کتاب با روحش به دست آورد تا اساساً تبدیل به خود دارک‌هولد واقعی شود. همچنین او کثون که یک خدای باستانی تاریک است را به زندانی خود تبدیل کرد، شخصیتی که برای دوره‌ای طولانی و به بدترین شکل روی گذشته‌ی واندا سایه انداخته بود.

با زنجیر کردن کثون در تاریک‌ترین ژرفای روحش و تبدیل کتاب جادویش به یک ماز حل‌نشدنی، واندا سرانجام خود را از دهه‌ها تأثیر او در زندگی‌اش رها ساخت. اسکارت ویچ که فرصت تغییر اوضاع را یافت، گذشته‌اش که شامل خلاف‌ها و اشتباهاتش می‌شد را پشت سر گذاشت و تصمیم گرفت تا به دیگران کمک کند همین کار را انجام دهند.

با این هدف و در شماره‌ی ۱ سری ۲۰۲۳ کمیک Scarlet Witch، واندا یک مغازه‌ی جادویی با نام امپوریوم (Emporium) را در محله‌ی کوچک لات‌کیل (Lotkill) باز و خودش را به عنوان اسکارلت ویچ کمک‌حال محله معرفی کرد. اکنون و به عنوان «همسایه‌ی انتقام‌جو» هیچ چالشی برای واندا ماکسیموف بیش از اندازه بزرگ یا کوچک به شمار نمی‌آید.

واپسین در

برای کسانی که بیرون از لات‌کیل بودند یا هر کسی که چاره‌ی دیگری نمی‌یافت، واندا واپسین در را پدید آورد. احضارشده از طریق جادوی اضافه‌ی به دست آمده از کثون، واپسین در برای کسانی که به شدت نیازمند هستند ظاهر می‌شود. فرقی ندارد کجا باشند، این در سرراست به امپوریوم می‌رسد. اسکارلت ویچ مصمم بود تا به هر کسی که از واپسین در وارد می‌شود کمک کند تا آن گونه که انتظار داشت دیگران به خودش کمک کند، کمک‌حال دیگران باشد.

در طی سری ۲۰۲۳ کمیک Scarlet Witch، مشتریانی از سراسر هستی مارول از طریق واپسین در وارد امپوریوم شدند؛ از ویو ویژن و استورم تا جنگجویان فضایی و زیراتمی که با چالش‌هایی بزرگ‌تر از خودشان رو به رو شده بودند. به هر کدام از آن‌ها کمک شد و توسط اسکارلت ویچ مورد محافظت قرار گرفت؛ حتی در برابر هکس‌فایندر قاتل ساحره‌ها.

ورود کوئیک‌سیلور

در شماره‌ی ۱ کمیک Scarlet Witch & Quicksilver یک مشکل بزرگ‌تر از واندا ماکسیموف سرانجام به شکل نامه‌ای از مگنیتوی تازه از دنیا رفته پدیدار شد. این نام که برای اسکالت ویچ و برادر دوقلویش کوئیک‌سیلور بود، به طرز مرموزی درون یک جعبه‌ی فلزی قفل‌شده در روزی که پیترو به خواهرش سر می‌زد سررسید.

با این که قرار بود این نامه برای هر دوتای آن‌ها باشد ولی واندا برای جلوگیری از آسیب به احساسات برادرش و همچنین به تلافی کارهایی که پیترو بر خلاف خواسته‌ی واندا انجام داده بود، پیش از این که او بتواند نامه را بخواند آن را سوزاند. این اتفاق تنها باعث شد تا واندا و پیترو از هم دور بیفتند؛ چیزی که فرستنده‌ی راستین این نامه که یک دانشمند پلید با نام ویزارد بود برایش برنامه‌ریزی کرده بود.

هر چند این نامه توسط مگنیتو نوشته و توسط ویزارد فرستاده شده بود اما به اسکارلت ویچ الهام شد آخرین کسی که به جعبه‌ی قفل‌شده‌اش دست زده موجودی بسیار برتر است. تنها یک چشم‌انداز مختصر از این نیروی برتر باعث شد تا واندا احساس کند همه‌ی تلاش‌هایش در جایگاه یک ابرقهرمان در برابر او بی‌معنا بود. این موجود که توسط ویزارد با اسم ایمننس (Imminence) و فرستاده‌ی پایان شناخته می‌شد، ویزارد و فرایتفول فور هاندردِ (Frightful Four Hundred) او را برای نابود کردن دوقلوهای ماکسیموف فرستاد.

یک طرح بزرگ

در شماره‌ی ۴ کمیک Scarlet Witch & Quicksilver، نمایان شد که این فرشته‌یِ ویزارد مأمور «طرح بزرگ» است که به دنبال حفظ نظم هستی و مطمئن شدن در رقم خوردن سرنوشت مشخص‌شده برایش می‌گردد. این به اصطلاح فرشته به دنبال این است تا اسکارلت ویچ را به خاطر این که موجودی بسیار نیرومند محسوب می‌شود که نیرویش در آشوب ریشه‌دوانده است از بین ببرد. قابلیت واندا در تغییر مسیر هستی طبق خواسته‌ی خود، در کنار پتانسیل در ظاهر بی‌کرانش، باعث می‌شود تا او مستقیماً در برابر طرح بزرگ و حتی مفهوم نظم قرار بگیرد.

کوئیک‌سیلور نیز در پتانسیل بی‌کران خواهرش شریک محسوب می‌شود و ایده‌ی شتاب فراانسانی را با رشد توانایی‌هایش تغییر داده است. تأثیر او بر خواهرش همچنین باعث شده تا فرشته به دنبال کشتنش باشد. اگر واندا یک تفنگ باشد، پس پیترو ماشه است؛ چرا که فشار او مداوماً باعث شده تا اسکارلت ویچ گزینش‌هایی داشته باشد که در حالت عادی به سراغشان نمی‌رفت. بدترین نمونه‌اش را در داستان House of M‌ می‌توان یافت.

فرشته باور دارد که دوقلوهای ماکسیموف با همدیگر می‌توانند هرج و مرج باورناپذیری را پدید آورند و بر پایان از پیش مشخص‌شده چیره شوند. نامه‌ی دزدیده‌شده از مگنیتو یک ابزار برای سست کردن پیوند آن‌ها و سوا کردنشان از هم به کار برده شد تا پتانسیل آشوب آن‌ها هرگز عملی نشود.

اسکارلت ویچ پاسخ می‌دهد

در حالی که ویزارد چشم‌اندازی از پایان دید و تصمیم گرفت که چنین چیزی اجتناب‌ناپذیر است، اسکارلت ویچ آن را به چشم یک چالش دید. با کمی کمک از طرف ویژن، واندا و پیترو به موقع با هم آشتی کردند تا ویزارد و ارتشش را شکست دهند. هر چند آن گونه که آشکار شد، نامه‌ی مگنیتو گفته بود که او و فرشته باور یکسانی نسبت به دوقلوها داشتند. طبق گفته‌ی او، کوئیک‌سیلور تنها سویه‌ی بد واندا را رو می‌آورد تا خودش، خواهرش، جهش‌یافتگان و همه‌ی دنیا را در معرض خطر قرار دهد.

مگنیتو در نقطه‌ی اوج داستان House of M‌ کوئیک‌سیلور را کشت ولی در نامه‌اش از این کار خود ابزار پشیمانی نکرد. به جایش، مگنیتویِ تازه زنده‌شده این زخم را عمیق‌تر کرد و در صورت پیترو گفت که او را شایسته‌ی بازگشت به زندگی نمی‌بیند.

با وجود چالش‌هایی که توسط ویزارد، فرشته‌ی او و مگینتو در برابر دوقلوها قرار گرفتند ولی اسکارلت ویچ و کوئیک‌سیلور از پس همه‌شان برآمدند. شکست ویزارد باعث شد تا فرشته‌اش به زمین بیاید و همراه او پایان دنیا سر برسد. حتی اسکارلت ویچ نیز شاید به اندازه‌ی کافی نیرومند نباشد تا جلوی طرح بزرگ را بگیرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی