ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

۴۰ + لاک‌پشت‌های نینجا - Banner

لاک‌پشت‌های نینجا ۴۰مین سالگرد خود را جشن می‌گیرد

نویسندگان، هنرمندان و آفرینندگان دور هم گرد می‌آیند تا نگارش‌های گوناگون از دوران مختلف لاک‌پشت‌ها را به نمایش درآورند

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۲۰ تیر ۱۴۰۳ | ۱۹:۰۰

سال ۲۰۲۴ به این معناست که لاک‌پشت‌های نینجای جهش‌یافته‌ی نوجوان ۴۰ سال در دنیای داستان‌ها حضور دارند. این لاک‌پشت‌ها در طول زمان به تکامل رسیده‌اند و آی‌دی‌دبلیو پابلیشینگ امیدوار است این تکامل را در عنوان TMNT 40th Anniversary Comics Celebration به نمایش بکشد.

کمیک Teenage Mutant Ninja Turtles: 40th Anniversary Comics Celebration که یک آنتالوژی بلندبالاست شامل نه تنها داستان‌هایی از دنیای آنگوئینگ آی‌دی‌دبلیو از لاک‌پشت‌ها بلکه بسیاری دیگر از نگارش‌های کاراکترهای این فرانچایز در دیگر کمیک‌ها و حتی دنیای انیمیشن‌ها می‌شود.

تیم آفریننده‌ی TMNT 40th Anniversary Comics Celebration چهره‌های کهنه‌کاری از فرانچایز لاک‌پشت‌های نینجا به شمار می‌آید که می‌توان از کوین استیمنی که در پدیدآوردن این شخصیت‌ها همکاری داشت تا تهیه‌کنندگان سریال‌های انیمیشنی همانند امیلیو لوپز (کارتون سال ۲۰۰۳) و چیرو نیلی (کارتون سال ۲۰۱۲) نام برد. به طور کلی در این کالکشن آثار زیر قرار دارند:

  • ۳ داستان از دوران کمیک‌های میراژ
  • ۲ داستان از دوران کمیک‌های آی‌دی‌دبلیو
  • ۱ داستان از TMNT: Saturday Morning Adventures
  • ۱ داستان از دوران کمیک‌های آرچی
  • ۱ داستان از دوران کمیک‌های ایمیج
  • ۱ داستان از دنیای سریال انیمیشنی سال ۲۰۰۳
  • ۱ داستان از دنیای انیمیشنی سال ۲۰۱۲
  • ۱ داستان از دنیای انیمیشنی Rise of the TMNT
  • ۱ داستان تازه از کوین ایستمن

در کنار این داستان‌ها، TMNT 40th Anniversary Comics Celebration شامل نگارگری‌های پین‌آپ تازه‌ی خلق‌شده به دست شماری از مصوران می‌شود. این اثر در ۱۱ جولای سال ۲۰۲۴ (۲۱ تیر سال ۱۴۰۳) منتشر می‌شود.

شماری از هنرمندان و آفرینندگانی که روی TMNT 40th Anniversary Comics Celebration کار می‌کنند نیز دیدگاه‌های خود را درباره‌ی لاک‌پشت‌های نینجا و میراث آن‌ها بیان کره‌اند.

جیم لاوسان (میراژ کامیکز و آرچی کامیکز)

تصویرسازی جیم لاوسن و استیو لوین (برای دیدن سایز کامل روی تصویر تپ/کلیک کنید)
تصویرسازی جیم لاوسن و استیو لوین (برای دیدن سایز کامل روی تصویر تپ/کلیک کنید)

«سرنوشت چطوری کار می‌کنه؟ چیزیه که برای خودت می‌سازی، یا نیروهایی اون بیرون هستن که تو رو به سمت چیزی که انگار برای انجامش در نظر گرفته شدی می‌کشن؟ در هر حال، من یه جوری راهم رو به میراژ پیدا کردم - و از اون جا بیش از ۳۵ سال صرف کشیدن لاک‌پشت‌های نینجا و بقیه شدم. اون جوری که دوست دارم فکر کنم، همون طور که سرنوشت می‌خواست، ۶۰۰۰ صفحه از داستان و تصویرسازی کمیکی پیامدش بود.

ولی واقعاً، فرای این مجموعه‌ی آثار، شاید حتی فرای خود لاک‌پشت‌ها، یه اتفاق دیگه افتاد. به گمونم بشه به عنوان یه حرکت توصیفش کرد. مردم، هوادارها، پشتیبان‌ها - همگی دور هم جمع شدن. ابتدا برای کاراکترها، سپس برای همدیگه. و... ما - آفرینندگان توی سمت دیگه‌ی میز. برای ما هم بودید.

نقش من یه نقش کوچیک بود، واقعاً. این هوادارهان که شایسته‌ی بیش‌ترین اعتبار برای چیزی که لاک‌پشت‌ها بهش رسیدن هستن. از سمت بسیاری از شما می‌دونم، این بچه‌ها خیلی بیش از نقاشی‌های روی یه صفحه هستن. منم حسش کردم. اون‌ها دوست هستن - اون‌ها هم‌سفرهای زندگی هستن. اون‌ها کسی هستن که ما یه ماجراجویی رو باهاشون مشترک بودیم. نمی‌تونم به سادگی عظمت سپاس‌گزاری‌ام رو برای این که اجازه داده شد بخشی از این باشم بیان کنم.»

لوید گلدفاین (سریال انیمیشنی سال ۲۰۰۳ و Turtles Forever)

«ما هنوز غرق در گفتن داستان‌های لاک‌پشت‌ها بودیم که بهمون گفتن مدادرنگی‌هامون رو بذاریم زمین، برای همین خیلی عالیه که بتونم دوباره با گرین تیم سوپریم کار کنم. و این که یه داستان تازه رو با خاری رندالف و امیلیو لوپز، برادرهام از سریال روایت کنم، نمی‌تونست بهتر از این باشه.»

تریستن جونز (میراژ کامیکز)

تصویرسازی پاول هارمون (برای دیدن سایز کامل روی تصویر تپ/کلیک کنید)
تصویرسازی پاول هارمون (برای دیدن سایز کامل روی تصویر تپ/کلیک کنید)

من با این بچه‌ها ۴۰ سالم میشه، و به عنوان یکی از اون موارد انگشت‌شماری که با لاک‌پشت‌های میراژ بیش‌تر از نگارش‌هایی همراه با موزیک‌های تم به یادموندنی بزرگ شدن، بودن بخشی از اون دنیا به عنوان نخستین کار حرفه‌ایم تو کمیک‌ها هنوز هم یه تجربه‌ی سورئاله. بازگشت به اون دنیا پس از نزدیک به بیست سال و دیدن این که هنوز هم به راحتی میشه به اون دنیا و اون شخصیت‌ها پس از گذشت این همه زمان وارد شد یه گواه راستین از دنیاییه که کوین و پیتر خلق کردن. اون زمان یه افتخار بود، و حالا برگشتن به انجامش با زندگی‌ای که بینش داشتم باعث میشه تا تبدیل به یه جایی غیرقابل توصیف برام بشه. و به این جا برگشتن با پاول هارمون گواه از اهمیتیه که توسط هر کسی که از اون زمان از لاک‌پشت‌ها مراقبت کردن داده شده. تنها دردسر اینه که، الآن می‌خوام بیش‌تر انجام بدم! پس امیدوارم همه لذت ببرن!»

چیرو نیِلی (سریال انیمیشنی سال ۲۰۱۲)

تصویرسازی چیرو نیلی (برای دیدن سایز کامل روی تصویر تپ/کلیک کنید)
تصویرسازی چیرو نیلی (برای دیدن سایز کامل روی تصویر تپ/کلیک کنید)

«بازنویسی ۲۰۱۲ من از لاک‌پشت‌ها هنوز هم زنده هستن و توی نیویورک سیتی پرسه می‌زنن. من ایده‌ی این داستان از برادرها که با دگرگونی، احساس بیهوده بودن، برابر یه تهدید تازه قرار گرفتن سر و کله می‌زنن رو داشتم- اونا دارن بزرگ می‌شن، با از دست دادن عنوان «نوجوان» دست و پنجه نرم می‌کنن. در پایان سری، ایده‌ی یه فیلم انیمیشنی رو مطرح کردم، شوربختانه هرگز عملی نشد.

این میان‌پرده‌ی کوتاه کمیکی یه تیزر برای اون داستان بزرگ‌تریه که هرگز نبود. واقعاً هیجان‌انگیز بود که اجازه بدی پسرها بیان بیرون و بازی کنن. می‌دونم که دلم براشون تنگ شده بود، البته نمی‌دونستم که چه اندازه.»

خاری رندالف (سریال انیمیشنی سال ۲۰۰۳)

«تی‌ام‌ان‌تی یه نقش بزرگ از زمان آغازش توی زندگی من بازی کرد. از یکی از تأثیرگذارترین کمیک بوک‌های جوونیم، تا یکی از اولین کارهای بزرگم توی شغلم، اون پسرهای لاک‌پشتی توی هر گام از مسیر با من بودن. هر چند هیچ بیانی نمی‌تونه به راستی نشون بده که چه اندازه ایستمن و لیرد به فرهنگ اثر گذاشتن، این تلاش کوچیک ما برای قدردانیه. ما تا ابد سپاس گزاریم.»

کریس آلن (آرچی کامیکز)

«کار کردن روی لاک‌پشت‌های نینجای جهش‌یافته نوجوان بهترین کاریه که من تا به حال داشتم، نقطه سر خط. توی زمان خودش، گمون می‌کردم که تنها یه کار خیلی سرگرم‌کننده‌ست که به پایان رسید و باید بعدی رو پیدا کنم. ولی، از اون موقع به بعد یه چیز بامزه توی زمان رخ داد... بچه‌هایی که این کمیک‌هایی که ما خلق کردیم رو خوندن بزرگ شدن و با من ارتباط گرفتن تا بهم بگن چه تأثیری روشون داشتن. راستش، برام سخت بود که کاملاً بپذیرم و باور کنم، اما به آرومی تونستم ببینم که این واقعاً یه دوره‌ی جادویی نه تنها برای خودم، بلکه برای خیلی‌های دیگه بود. برای همیشه ممنونم که تونستم بخشی از این تاریخ باشم. کاوبانگا!»

امیلیو لوپز (سریال انیمیشنی سال ۲۰۰۳)

کاور خاری رندالف و امیلیو لوپز برای TMNT 40th Anniversary Comics Celebration (برای دیدن سایز کامل روی تصویر تپ/کلیک کنید)
کاور خاری رندالف و امیلیو لوپز برای TMNT 40th Anniversary Comics Celebration (برای دیدن سایز کامل روی تصویر تپ/کلیک کنید)

«توی فضای هنر یه حرف کهنه هست: همیشه یه فرصت به دست میاری تا دوباره کارها رو انجام بدی. پونزده سال پیش، لوید گلدفاین، خودم، و خاری رندالف کارمون رو روی تی‌ام‌ان‌تی ۲۰۰۳ با 'Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles Forever'، فیلم ویژه‌ی ۲۵مین سالگرد به پایان رسوندیم. و حالا، برگشتیم تا از جایی که رها کردیم ادامه بدیم.

تی‌ام‌ان‌تی همیشه هدیه‌ای بود که به دادن ادامه می‌داد. این نخستین کار من توی انیمیشنی بود و باعث یه پیوند کاری دور و دراز با خاری و کار روی چندین پروژه‌ی مربوط به تی‌ام‌ان‌تی شد.

زمانی که این پروژه پیش اومد، خاری و من می خواستیم لوید برای سواری همراهمون باشه. به دلایل گوناگون اون خود تی‌ام‌ان‌تی ۲۰۰۳ بود و سخت تلاش کرد تا دیدگاه پیتر لیرد رو پخش کند. بدون اون یه تحلیل شایسته از تی‌ام‌ان‌تی ۲۰۰۳ نمی‌بود. کاشکی می‌تونستیم بقیه‌ی تیم درون سازمانی خودمون رو همراه کنیم. کوتاه بگم که برگشتن عالیه و امیدوارم هوادارها از بازگشت دنیای لاک‌پشت‌های نینجای جهش‌یافته نوجوان ۲۰۰۳ ما لذت ببرن. همچنین ۲۰مین سالگرد دیروقت تی‌ام‌ان‌تی ۰۳ مبارک باشه. ببخشید که دیر کردیم، ولی همونطور که بازنویسی ما میگه 'زمان نینجابازیه!'»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی