برای درک بهتر داستان Death Stranding پیش از بازی کردن این مطلب را بخوانید

از عبارات ساده تا اسامی خاص

۳

به جز دموی کوتاه P.T که سال ۲۰۱۶ منتشر شد، هیدئو کوجیما طی ۲۰ سال گذشته هیچ گیمی خارج از دنیای Metal Gear نساخته. این ماجرا هفته گذشته با انتشار Death Stranding تغییر یافت. همسو با دنیای عجیب Death Stranding، بازی پر است از مفاهمی فلسفی و روایات عجیب. درک بازی ساده نیست. ولی ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم بهتر داستان Death Stranding را متوجه شوید. در ادامه این مطلب لیستی از واژگانی که از همان ابتدای بازی به گوشتان می‌خورد را آورده‌ایم و بدون اسپویل کردن داستان توضیح داده‌ایم تا حین تجربه Death Stranding داستان را بهتر متوجه شوید. البته که بعضی از توضیحات به خاطر ذات داستان‌گویی کوجیما ممکن است شما را گیج‌تر کند ولی ارزشش را دارد. پس در ادامه این مطلب که از وبسایت گیم اینفورمر ترجمه شده با ویجیاتو همراه باشید.

بیشتر بخوانید:

Aphenphosmpohobia یا آفنفوسمفوبیا – فوبیای سم (شخصیت اصلی بازی) از لمس شدن توسط انسان‌های دیگر که باعث می‌شود رد تماس افراد روی پوستش برای همیشه باقی بماند. به همین خاطر روی بدنش جای دست دیگران باقی مانده.

BB یا Bridge Babies – کودکانی به دنیا نیامده هستند که در محیطی مصنوعی مشابه با رحم مادرشان نگهداری می‌شوند. آن‌ها همیشه در وضعیتی بین به دنیا آمدن و وجود نداشتن (مرگ) قرار دارند. همین حالت برزخی است که باعث می‌شود وقتی BB به شخصی وصل می‌شود می‌تواند BT ها را ببیند (کمی جلوتر در مورد BT هم صحبت می‌کنیم). ماهیت وجودی BB و تاریخچه مرتبط با آن‌ها در دسترس نیست. نحوه ساخت آن‌ها هنوز در دسترس است ولی اینکه چطور کار می‌کنند و باعث دیده شدن BT توسط انسان‌ها می‌شوند هنوز نامشخص است. تحقیق روی اینکه BB ها چه هستند هنوز ادامه دارد.

داستان بازی Death Stranding

Beach یا ساحل – انعکاسی رمز‌آلود از دنیای ما و دنیای مردگان: فضایی برزخی که انعکاسی از هر دو دنیا دارد در حالی که هیچکدامش نیست. BT ها از اینجا می‌آیند و جایی است که ارواح بعد از مرگ به آنجا می‌روند پیش از اینکه بخواهند زندگی پس از مرگ را آغاز کنند. هر کسی ساحل خودش را دارد: «یک ساحل مجزا متاثر است از ذهن هر فرد و بنابراین به شکلی مستقیم به آن وصل است.» این فضا رابط میان زندگی زمینی یک فرد و زندگی پس از مرگش است، خط اتصالی است بین این جهان و جهان مردگان.

شرکت Bridges – بریجز شرکتی مخابراتی است که ارتباطات را از طریق کارمندانش امکان پذیر می‌کند. آن‌ها سم را استخدام کردند تا ارتباط میان شهرها را از طریق شبکه کایرال بازسازی کند تا به وسیله آن آمریکا بازسازی شود. دیگر شهرها از هم جدا نباشند و یک کشور واحد شکل بگیرد.

BT یا Beached Things – موجوداتی هستند که پس از Death Stranding یا انفجار چهارم پدید آمدند. آن‌ها از ساحل آمده‌اند و از طریق جذب مردگان به وسیله نکروز تکثیر می‌یابند. آن‌ها «تصویری از ما در آینه» هستند. آن‌ها «انعکاس ما» و به نظر شبیه ما هستند ولی فقط در انعکاسشان. آن‌ها نقطه مقابل ما هستند. وقتی انسان و BT به هم می‌رسند یک خلاء یا Voidout (اصطلاح آخر این مطلب را بخوانید)  پدید می‌آید.» هر کجا که می‌روند جای دست باقی می‌گذارند که به نظر نشانه‌ی تمایلشان به برقراری ارتباط است.

داستان بازی Death Stranding

Chiralium یا کایرالیوم – ماده‌ای بسیار کهن است مشابه ماده سیاه که قدمتی به بلندای جهان دارد. وجود آن پس از Death Stranding به اثبات رسید چون پیش از آن در بعدی غیرقابل درک وجود داشت. پس از انفجار آخر، وُیدآوت‌ها کایرالیوم را به شکل کریستال‌های کایرال به دنیای قابل درک انسان‌ها آورد. «ماده کایرال در گذر زمان تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد. تا جایی که به این ماده مربوط است، از زمان بیگ بنگ تا به امروز زمان تغییری نکرده». چگالی بالای کایرالیوم در اتمسفر منجر به تایمفال (جلوتر به تایمال اشاره می‌شود) می‌شوند. کایرال «از واژه یونانی ‘دست’ می‌آید». اساس کایرال شدن اینگونه تعبیر می‌شود: «وضعیتی است که در آن تصویر آینه‌ای یک شئ با اصل آن مطابقت ندارد.»

Chiralgram یا کایرالگرم – هولوگرامی که از طریق شبکه کایرال پدید می‌آید.

Chiral Allergy یا آلرژی کایرال – آلرژی موجود در بدن افرادی که ناقل دومز (کمی جلوتر در مورد حالت دومز می‌خوانید) هستند که به موجب آن فعالیت کایرال در بدن افزایش می‌یابد. برای مثال در مناطقی که میزان کایرال زیاد است سم گریه می‌کند.

داستان بازی Death Stranding

Chiral Contamination یا آلودگی کایرال – «نتیجه قرارگیری طولانی مدت در معرض تشعشع کایرال که توسط کایرالیوم ساطع می‌شود». در معرض کایرال قرار گرفتن تاثیرات جدی فیزیکی و روحی روی فرد دارد، مشابه حالتی که استرس بالا را تحمل کند. واضح‌ترین نشانه‌اش خواب‌های کم کیفیت در نتیجه کابوس‌ها است ولی موارد دیگری شامل نارسایی قلبی، به هم ریختن بالانس هورمونی و سکته را هم شامل می‌شود. آلودگی کایرال را می‌توان با هورمون، اُکسیتوسین و لایکسین (جلوتر به آن اشاره می‌شود) درمان کرد.

Chiral Crystals یا کریستال‌های کایرال – فرم‌های کریستالی و فشرده ماده کایرالیوم. این کریستال‌ها توسط BT ها، تایمفال و Voidout ها به جا گذاشته می‌شود.

Chiral Network یا شبکه کایرال – سیستم ارتباطی که توسط بریجز استفاده می‌شود، چیزی شبیه به اینترنت. بریجز ماده کایرال موجود در اتمسفر را به کار می‌گیرد تا از طریق آن اطلاعات را جابه‌جا کند. با به کارگیری خاصیت ویژه بی‌زمانی کایرالیوم، داده‌ها می‌تواند فورا انتقال داده شود. جدا از مفاهیم داخل بازی، Chiral Network برای توصیف بخش‌های آنلاین Death Stranding هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی در نقاطی باشید که به شبکه کایرال متصل شده، می‌توانید ویژگی‌های آنلاین بازی مثل دیدن نردبان‌هایی که توسط دیگران به جای گذاشته شده را هم ببینید.

داستان بازی Death Stranding

Corals of the Seam یا مرجان‌ها – ارگانیزم‌هایی هستند که درون Seam زندگی می‌کنند. در نتیجه تکامل، مرجان‌های Seam قادر هستند در فضایی بین دنیای ما و دنیای مردگان (زمان و بی‌زمانی) حضور داشته باشند. مرجان‌ها به اولین موجوداتی که پا به زمین گذاشته‌اند بسیار نزدیک و متصل‌اند. ماهی‌هایی که پا دارند برای راه رفتن روی زمین مجهز به پا نشده بودند بلکه برای بازگشتن به داخل آب پا داشتند. مشابه همین موضوع، مرجان‌ها هم می‌خواهند به فضای بیرون از زمان بازگردند. قابلیت عبور آن‌ها از فضای بین دو دنیا نشان می‌دهد که آن‌ها می‌توانند در هیچکدام از دو دنیا حضور نداشته باشند. پیش از هر چیز دیگری در خشکی، آن‌ها وجود داشتند و از انقراض دسته جمعی ۵۴۰ میلیون سال قبل جان سالم به در بردند.

Corpse Disposal یا واحد دفع جسد – واحدی از شرکت بریجز که وظیفه آن سوزاندن اجساد است. به خاطر عمل نکروز، اجساد باید به خاکستر تبدیل شوند و به خاطر کایرالیوم آزاد شده پس از سوزاندن، این اتفاق باید در جایی بسیار دورتر از شهرها رخ دهد.

Cryptobiote یا کریپتوبایُت – حشره‌هایی که قدمت بسیاری دارند و حتی پیش از Death Stranding هم وجود داشته‌اند اما به قدری اندک که انسان‌های زیادی از وجودشان خبر نداشتند. نام آن‌ها از روی عمل کریپتوبیسیس که به معنی زندگی پنهان است انتخاب شده. کریپتوبایت‌ها تقریبا در هر شرایطی زنده می‌مانند و حتی در ساحل و Seam هم هستند. خوردن آن‌ها سبب می‌شود تا انسان برای مدتی در برابر تایمفال مقاوم شود.

داستان بازی Death Stranding

Dooms یا دومز – وضعیتی اسرارآمیز که به موجب آن فرد تحت تاثیر قابلیت‌های ابرانسانی پیدا می‌کند و در برابر آلودگی کایرال مقاوم می‌شود. قابلیت‌ها مقیاس‌بندی می‌شود. بعضی‌ها مثل سم پایین‌ترین حالت دومز را دارند و فقط می‌توانند BT ها را حس کنند. آن‌ها متوجه حضور BT ها می‌شوند ولی نمی‌توانند آن‌ها را به چشم ببینند. بعضی‌ها در رده‌های بالاتر دومز می‌توانند BT ها را ببینند و حتی کنترلشان کنند.

Death Stranding یا دث استرندینگ – چهارمین انفجار بزرگ. دث استرندینگ به زمانی گفته می‌شود که اولین Voidout پدید آمد و زمین را بی‌ثبات کرد.

داستان بازی Death Stranding

شرکت Fragile – فرجایل یک شرکت خصوصی حمل بار است که اجناس را به شیوه فریلنس جا‌به‌جا می‌کند. برخلاف بریجز، فرجایل به گروه خاص یا دولتی وابسته نیست که باعث شده کار کردن با آن برای بقاجویان (Preppers که جلوتر می‌خوانید) جذاب باشد.

واحد Evo-Devo – خلاصه عبارت انگلیسی Evolutionary Developmental Biology به معنی زیست‌شناسی توسعه تکاملی است. همه موجودات زنده DNA یکسانی را به اشتراک می‌گذارند و همگی از اجدادی یکسان تکامل یافته‌اند. بنابراین طبق علم Evo-Devo، با تکنولوژی مناسب، DNA هر موجود زنده‌ای می‌تواند DNA موجود زنده دیگری را بسازد. هر واحد Evo-Devo از این مفهوم با یک شئ استفاده می‌کند. از بی‌زمانی شبکه کایرال استفاده می‌کند تا شئ‌ای را از یک چیز ناقص دیگر شکل دهد.

Homo Demens یا هومو دیمنز – واژه‌ای است که برای گروه نظامی «ضد تجمیع‌سازی دوباره قدرت در آمریکا» به کار گرفته می‌شود. آن‌ها می‌خواهند شهرهایشان را مستقل نگه دارند و خودشان اداره‌اش کنند. مطابق همین ایدئولوژی، قدرت مرکزی وجود ندارد که به آن پاسخ بدهند. آن‌ها واحدهای مستقلی هستند که فلسفه عمومی یکسانی را به اشتراک می‌گذارند.

Ka یا کا – بخشی از انسان که پس از تبدیل شدن به BT، باقی می‌ماند.

داستان بازی Death Stranding

Likecin یا لایکسین – یک هورمون، مشابه اوکسیتوسین که از مغز ترشح می‌شود. البته برخلاف اوکسیتوسین، لایکسین را نمی‌توان به صورت مصنوعی ساخت. لایکسین نتیجه تشویق شدن توسط دیگران و گرفتن لایک از دیگران است.

Memory Chips یا چیپ حافظه – داده‌های باقی مانده از دنیای قدیم. این داده‌ها نشان می‌دهد که مرم در روزگار قدیم چطور زندگی می‌کردند. دیدن چیپ‌های حافظه گاهی اوقات توسط بعضی مردم به عنوان دیدن کا برداشت می‌شود. آن‌ها مموری‌ها را فقط یک قطعه الکترونیکی نمی‌دانند و بخشی از ارواح گمشده گذشته می‌خوانند.

Mules یا قاطرها – دشمنانی هستند که در دنیای بازی به دنبال دزدیدن تجهیزات و بسته‌ها هستند. آن‌ها خوشه‌چین نیستند. نیازی هم به ابزار و لوازم برای زنده ماندن ندارند. آن‌ها فقط می‌خواهند بسته‌ها را برسانند و خودشان را با رساندن بسته‌ها شناسانده‌اند. به رساندن معتاد شده‌اند و برای همین هم قاطر نام گرفته‌اند. دلیل پاتولوژیک علاقه وافرشان به بار بردن نتیجه در معرض آلودگی کایرال قرار گرفتن است. نتیجه، عدم تعادل هورمونی است که سبب ایجاد اختلال در حافظه و قضاوت و در نهایت خود کم بینی می‌شود. آن‌ها خودشان را به عنوان قاطر می‌بینند و نه یک انسان عادی.

داستان بازی Death Stranding

Necrosis یا نکروز – شرایطی که در پی مرگ پدید می‌آید و به تبدیل شدن به BT منجر می‌شود. نکروز به این دلیل رخ می‌دهد که فاصله میان مرگ و زندگی از بین رفته. ارواح تلاش می‌کنند تا با بدن خود دوباره ارتباط برقرار کنند. پروسه توسط BT ها تسهیل می‌شود و حین برقراری ارتباط یک Voidout رخ می‌دهد و BT جدیدی به وجود می‌آید.

Odrarek یا ادرارک – اسکنری که توسط سم و دیگر پورترها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ادرارک اطلاعات زیادی از اطراف فرد به او می‌دهد، مثل محل اجسام و میزان شیب زمین. اگر یک BB به آن وصل باشد، اسکنر می‌تواند محل دقیق BT را هم اطلاع دهد.

PCC یا Portable Chiral Constructor – یک دستگاه پرینتر سه بعدی که به دارنده‌اش اجازه می‌دهد اجسام مختلفی نظیر پل، ژنراتور و چیزهایی از این قبیل بسازد.

داستان بازی Death Stranding

Preppers یا بقاجویان – باقی مانده‌های جدا از همی که عمدتا نگاهی منفی به UCA (انتهای مطلب) دارند. بسیاری از آن‌ها مدتی پیش از Death Stranding خود را از جامعه جدا کردند. پناهگاه‌هایی ساختند و آنجا را پر از مواد غذایی کردند چون منتظر یک فاجعه اجتناب‌ناپذیر بودند. حق هم با آن‌ها بود. Death Stranding رخ داد و آن‌ها تنها کسانی بودند که از قبل آمادگی داشتند. در پی اتفاق، بقاجویان به زندگی مستقل روی آوردند. با شرکت فرجایل به صورت فریلنس کار می‌کنند و بارها را تا زمانی که ارتباطی به دولت نداشته باشد حمل.

Phobia یا فوبیا – در دنیای Death Stranding، فوبیا یک حالت فیزیکی و روحی است که با در معرض کایرال قرار گرفتن پدید می‌آید.

Q-Pid یا کیوپید – دستگاهی که توسط کایرالیوم ساخته شده تا ایستگاه‌های میان راه سم را به شبکه کایرال وصل کند.

داستان بازی Death Stranding

Repatriate یا از گور برخاسته – کسی که می‌تواند پس از مرگ دوباره به زندگی بازگردد.

Seam یا سیم – حالتی برزخی که روح یک فرد پس از مرگ به آنجا می‌رود. به عنوان یک از گور برخاسته، سم می‌تواند با بدن خود زمانی که در Seam قرار گرفته ارتباط بگیرد. او هیچوقت به ساحل یا Beach نمی‌رسد.

Still Mother یا استیل مادر – مادرانی که BB ها را پدید آورده‌اند ولی دچار مرگ مغزی هستند. بدن آن‌ها همچنان زنده نگه داشته شده تا رحم مصنوعی که BB ها در آن قرار گرفته‌اند را کالیبره کند.

داستان بازی Death Stranding

Strand یا استرند – استرند معمولا به قسمت اتصال یا رشته‌ای از یک طناب گفته می‌شود. از همین روی، به هر نوع اتصال برقرار شده در شبکه کایرال و طنابی که سم همراه خود دارد استرند گفته می‌شود. طناب سم می‌تواند به عنوان ابزاری برای حمله یا دفاع مورد استفاده قرار بگیرد.

Timefall یا تایمفال – در دنیای Death Stranding همه‌ی باران‌ها به عنوان تایمفال شناخته می‌شود. آب این باران به هر چیزی که می‌خورد سریعا پیر و کهنه‌اش می‌کند و سپس تبدیل به آب عادی می‌شود. تایمفال فقط در نواحی خاصی رخ می‌دهد و نشانه‌اش یک رنگین‌کمان برعکس است.

UCA (یا United Cities of America) یا شهرهای متحده آمریکا – بقایای ایالات متحده آمریکا. دیگر خبری از جامعه فدرال و ایالت‌ها نیست. کشور پرشکوه سابق حالا از هم پاشیده و جدا افتاده است. شرکت Bridge در کنار باقیمانده دولت ایالات متحده در تلاش هستند تا کشور را بازسازی کنند اگرچه این بار آمریکا از شهرهای متحد پدید می‌آید و نه ایالات.

Voidout یا خلاء – این حالت وقتی که جسدی تبدیل به BT می‌شود پدید می‌آید. نتیجه یک انفجار هنگفت است که چیزی جز خاکستر و حفره‌ای بزرگ باقی نمی‌گذارد.

منبع: GameInformer

.کپی شد https://vgto.ir/1m0

3
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
3 نظرات
0 پاسخ ها
1 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
3 نویسندگان دیدگاه
rezaPooria HMrGame آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
reza
مهمان
reza

یا خدا اینترنت ملی رو کلید زدن
دیگه بازی آنلاین هم تعطیل

Pooria H
مهمان
Pooria H

مرسی از ترجمه چیزی که مدتهاست آزارم میده فرار مردم از آگاهی بیشتر نسبت مفاهیم عمیق در عالم هستی است . فضا به شدت نگران کنند ست عاقبت و آینده بشر به ناکجا آبادی میرود که تفکر در حداقل فرصت هاست و این در دراز مدت آسیب زا است. اگر معدود افرادی میبینید که در حوزه هنر ، پرداختی تفکر برانگیز از خود به جا می‌گذارند باید حداکثر بهره را از اون ببریم. کوجیما کوجیما و کوجیما پشت خنده های ساده انگارانه ی همیشگی و فرم شرق آسیایش ، چیزی به غایت عمیق و فرا بشری نهفته. این فقط مربوط… ادامه مطلب »

MrGame
کاربر
MrGame

ممنون مفید بود

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...