مرد آهنی چگونه در کمیک‌ها می‌میرد؟

من… آیرون‌من هستم!

۲

تونی استارک بدون شک، هسته اصلی احساسی فیلم‌های اونجرز بوده. لحظه مرگ آیرون من در فیلم Avengers: Endgame که با به دست گرفتن کنترل سنگ‌های بی‌نهایت و شکست دادن تانوس همراه است برای همیشه در ذهن مخاطبان به یاد خواهند ماند. جایی که داستان رستگاری زندگی ابرقهرمانیِ آیرون من کامل شد.

در حالی که این صحنه برای طرفداران فیلم‌های مارول جایگاه خاص و تراژیکی دارد اما در دنیای کمیک‌های مارول چندین بار شاهد مرگ آیرون من بوده‌ایم (مثل هر شخصیت کمیک بوکی دیگر) که بعضی از آن‌ها به غم‌انگیزی مرگ او در دنیای سینمایی مارول هستند. هر چند نباید یادمان برود که این ابرقهرمان باهوش چندین بار مرگ خودش را جعل کرده است. مثل ماجرای The Armor Wars (تاریخ انتشار از ماه دسامبر سال 1987 تا ماه ژوئن سال 1988) و همینطور شماره 243 کمیک Iron Man (تاریخ انتشار در ماه ژوئن سال 1989).

با همین بهانه به مرگ‌های مهم و برجسته آیرون من در طول دوران حضورش در دنیای کمیک‌ها نگاهی می‌اندازیم. در ادامه با ویجیاتو همراه باشید.

اولین مرگ آیرون من در دنیای کمیک‌ها

یکی از پیچیده‌ترین داستان‌هایی که باعث شد آیرون من به انتهای زندگی خود برسد، آرک داستانی The Crossing کمیک‌های اونجرز بود. در این کمیک، نسخه‌ای پیرتر از تونی استارک تبدیل به جاسوسی شده که برای کانگ فاتح (Kang the Conqueror) کار می‌کند. او گروهی از مردم عادی را می‌کشد که یلوجکت (Yellowjacket) هم جزوی از آن‌ها است. بعد از این اتفاق است که گروه اونجرز تصمیم می‌گیرد نسخه‌ای جوان‌تر از تونی استارک را از گذشته و از جهانی دیگر برای متوقف کردن نسخه بزرگ‌تر خودش بیاورد. هر چند تونی پیرتر خودش را برای متوقف کردن کانگ فدا می‌کند.

از این جا به بعد اوضاع حتی پیچیده‌تر هم می‌شود. تونی استارک جدید در نبردی با آنسلات (Onslaught) کشته می‌شود و نسخه پیرتر او به دست فرانکلین ریچاردز (Franklin Richards) دوباره به زندگی باز می‌گردد. علاوه بر این‌ها، توسط نویسندگان کمیک‌های بعدی مارول در مورد هویت کانگ تجدید نظر شد و داستان به این گونه پیش رفت که ایمورتوس (Immortus) بوده که با تغییر قیافه تونی پیرتر را فریب داد.

مرگ آیرون من در داستان Invincible No More

جا دادن این داستان از کمیک Invincible Iron Man در این لیست شاید کمی تقلب کردن محسوب شود چون تونی استارک تجربه کاملی از مرگ در این ماجرا نداشت. در این داستان، آیرون من برای این که با نورمن آزبورن و سازمان تازه تشکیل شده H.A.M.M.E.R تقابل کند و از لو رفتن هویت ابرقهرمانان جلو گیری کند، فایل‌های سند ثبت شده ابرانسان‌ها (Superhuman Registration Act) را از کامپیوترهای سازمان شیلد مستقیماً به مغز خودش منتقل می‌کند.

استارک بعد از این اتفاق، فایل‌ها را به همراه ذهن خودش پاک کرد که باعث شد دچار مرگ مغزی شود. اما او دوباره با کمک یک مغز پشتیبان به زندگی برگشت. مغزی که در آن تمام آسیب‌های وارد شده توسط آیرون من به دنیا در طول داستان جنگ داخلی اول پاک شده است.

مرگ آیرون من در داستان Civil War II

در طول داستان جنگ داخلی دوم (Civil War II) هیچ کدام از اعضای اونجرز به یکدیگر اعتماد نداشتند. اوضاع آن قدر بد پیش رفت که کاپیتان مارول با ضربه‌ای که به آیرون من وارد کرد باعث شد تا او به کما برود.

پس از مدتی از ذهن تونی استارک به عنوان یک هوش مصنوعی استفاده شد تا به ریری ویلیازم (Riri Williams)، جانشین آیرون من، کمک کند. البته همان طور که از صنعت کمیک‌ها انتظار می‌رود، دنیای مارول ریبوت و تونی استارک دوباره تبدیل به آیرون من شد.

مرگ آیرون من در داستان Iron Man 2020

در شماره 16 کمیک Tony Stark: Iron Man، بدن تونی با زره آیرون من‌اش ترکیب شده و با خود نبردی را آغاز می‌کند تا شکل واقعی خودش را بیابد. آیا او مُرده؟ هنوز دقیق نمی‌توان گفت. با این حال کمپانی مارول احتمال مرگ او را در شماره‌های بعدی Iron Man 2020 با معرفی برادرش، آرنو استارک (Arno Stark)، به عنوان آیرون من بعدی محتمل کرده.

با وجود این که تونی استارک چندین بار در دنیای کمیک‌ها، لحظه پایانی زندگی را تجربه کرده اما همیشه راه حلی برای بازگشت از مرگ برای او پیدا می‌شود. با این وضع، بار دیگر که تونی استارک بمیرد می‌توان انتظار داشت خیلی زودتر از چیزی که انتظارش را داریم دوباره زره پیشرفته آیرون من خود را به تن خود کند. ممکن است کسی پیدا شود تا آیرون من را بکشد اما هیچکس نمی‌تواند او را برای مدت طولانی در حالت مرگ نگه دارد.

کدام مرگ آیرون من بیش‌تر از همه شما را شُکه کرده یا برایتان غم‌انگیز بوده؟ آیا فکر می‌کنید ممکن است دوباره رابرت داونی جونیور نقش آیرون من را در یکی از فیلم‌های دنیای سینمایی مارول بازی کند و مثل کمیک‌ها از مرگ بازگردد؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: Screen Rant

.کپی شد https://vgto.ir/1qt

2
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
1 نظرات
1 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
2 نویسندگان دیدگاه
Hossein_is13Mahdi bagheri آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
Mahdi bagheri
مهمان
Mahdi bagheri

رابرت دونی جونیورتوی فیلم بلک ویدودرنقش آیرون من بازی میکنه که تو ساله ۲۰۲۰ یا۲۰۲۱اکران میشه

Hossein_is13
مهمان
Hossein_is13

خب این مربوط میشه به قبل end game میشه

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...