ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

سرنوشت سری سینمایی ناهمتا (Divergent) چه شد؟

سنت‌شکنی هم‌پیمانان یک فرنچایز

۰

ساخت مجموعه ناهمتا: صعود کنندگان (The Divergent Series: Ascendant) که پیش‌تر به عنوان آخرین قسمت از سری فیلم‌های ناهمتا معرفی شده بود به صورت ناگهانی لغو شد و طرفداران را از دیدن ادامه این سری باز نگه داشت. برای بررسی دلایل این تصمیم با ویجیاتو همراه باشید.

پس از موفقیت عطش مبارزه ( The Hunger Games) با درخشش جنیفر لارنس، ساخت مجموعه‌های چندگانه از روی رمان‌های علمی- تخیلی رایج شد؛ امری که پیش‌تر هم رواج داشت ولی با یک توقف نسبی به علت شکست آثاری چون دارن شان و اراگون مواجه شده بود. از‌ جمله این آثار می‌توان به سه‌گانه دونده مارپیچ (The Maze Runner) و سری ناهمتا (The Divergent) اشاره کرد. داستان مجموعه ناهمتا در آینده رخ می‌دهد، جایی که افراد جامعه بر اساس ویژگی‌هایشان در گروه‌های مختلف دسته‌بندی می‌شوند. تریس شخصیت اصلی داستان، یک ناهمتا است. به این معنا که ویژگی‌هایش با هیچ یک از گروه‌ها مطابقت ندارد. این اتفاق باعث به وجود آمدن اهداف جدیدی در تریس می‌شود. فیلم ناهمتا از روی رمان پرفروش ورونیکا راث، با حضور عوامل و بازیگران مطرحی مثل شی لین وودلی، زو کراویتز، مایلز تلر و بیل اسکار‌‌شگورد ساخته شد.

این فیلم و دنباله آن یعنی مجموعه ناهمتا: شورشی (The Divergent Series: Insurgent) به خوبی دیده شد اما موفقیت مجموعه عطش مبارزه را تکرار نکرد.به همین دلیل ساخت قسمت بعدی مجموعه ناهمتا: هم‌پیمان (The Divergent Series: Allegiant) در سال 2015 در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. اما قسمت سوم در نهایت با بودجه‌ای ۱۴۰ میلیون دلاری ساخته شد و ۱۷۰ میلیون دلار در گیشه فروش کرد.

با شکست تجاری قسمت سوم، تصمیم‌هایی مبنی بر ساخت قسمت چهارم در قالب یک سریال یا فیلم تلویزیونی، به گوش می‌رسید. در هر صورت این برنامه ریزی ها بی‌نتیجه و ساخت مجموعه ناهمتا به کلی لغو شد. در ادامه دلایل این تصمیم را باهم بررسی می‌کنیم.

فیلم تلویزیونی ناهمتا: صعود کنندگان، پاسخی در برابر شکستِ هم‌پیمان در باکس آفیس

پیش‌از انتشار مجموعه ناهمتا: هم پیمان، گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال شکست آن در گیشه به گوش می‌رسید. فیلم دوم از این مجموعه توانست با تفاوت ناچیز، فروش بیش‌تری از فیلم اصلی داشته باشد. به نظر می‌رسد علاقه مخاطبان به فیلم‌های نوجوان در حال کاهش است. شکست هم‌پیمان در باکس آفیس این ادعا را ثابت می‌کند. این فیلم در سر تاسر جهان کم‌تر از 180 میلیون دلار فروش داشت که در مقایسه با فروش 300 میلیون دلاری قسمت دوم، نا‌امیدکننده است.

مجموعه ناهمتا: هم‌پیمان، آخرین کتاب از سه‌گانه ورونیکا راث را به دو قسمت تقسیم کرد اما فروش فاجعه‌بار قسمت اول آن همه‌ی معادلات را به‌هم ریخت. در سال 2016 اعلام شد که قسمت آخر این مجموعه یعنی ناهمتا: صعود کنندگان در قالب یک فیلم تلویزیونی ساخته می‌شود و احتمالا با اضافه شدن کاراکترهای جدید، بستری برای ساخت اسپین آف این مجموعه پدید می‌آید. تصمیمی که واکنش شدید بازیگران را درپی داشت. وودلی (نقش اصلی فیلم) اعلام کرد تمایلی برای حضور در فیلم تلویزیونی ندارد. مایلز تلر و تئو جیمز نیز این پیشنهاد را رد کردند.

مجموعه ناهمتا: صعود کنندگان در سال 2018 لغو شد

هیچ کدام از عوامل مجموعه ناهمتا: صعود کنندگان، پس از تجربه سه فیلم سینمایی پرهزینه، علاقه ای به حضور در یک اثر تلویزیونی نداشتند. وودلی به عنوان بازیگر اصلی این مجموعه اظهار کرد علاقه‌ بسیاری برای تمام کردن داستان تریس دارد اما تنها حاضر به بازی در فیلم ‌سینمایی است. او همچنین گفت که نا‌امیدی او از سرانجام پروژه به حدی بود که تصمیم داشت برای همیشه از دنیای بازیگری خداحافظی کند.

با این حال تا سال 2017 زمزمه‌هایی مبنی بر ساخت مجموعه تلویزیونی به گوش می‌رسید. تا اینکه در سال 2018 رسما اعلام شد عدم علاقه بازیگران اصلی به حضور در یک فیلم تلویزیونی، منجر به لغو این مجموعه پرطرفدار شد.

فیلم تلویزیونی ناهمتا: صعودکنندگان می‌توانست خاتمه ای بر داستان باشد اما مهر تاییدی بر شکست این مجموعه پرطرفدار بود. از سوی دیگر بازیگرانی مثل کراویتز و تلر جذب نقش‌ها و پرژه‌های بزرگتری شدند و احتمال متقاعد کردن آن‌ها برای بازی در یک فیلم تلویزیونی تقریبا نزدیک به صفر بود.

به نتیجه نرسیدن این مجموعه برای طرفداران بسیار شرم‌آور است و این موضوع را به اثبات می رساند که آخرین کتاب از مجموعه ناهمتا: هم‌پیمان نباید برای اقتباس سینمایی به دو قسمت تقسیم می‌شد و باید در همان یک فیلم همه چیز جمع می‌شد؛ نباید فکر کنیم فرمول آخرین فیلم به دو قسمت تقسیم شدن همیشه جواب می‌دهد!

احتمال ساخت مجموعه ناهمتا در آینده

با اینکه احتمال احیا مجموعه ناهمتا: صعود کنندگان، دور از ذهن است اما هالیوود به برندهای شناخته شده با طرفداران پروپاقرص علاقه‌ی ویژه‌ای دارد. همین امر احتمال حضور مجدد این مجموعه بر روی پرده‌ی سینماها را قوت می‌بخشد.

حتی با گذشت چند سال از انتشار هم‌پیمان، هالیوود علاقه بسیاری به ساخت یک محتوای تازه با چند پخش کننده جدید دارد. Summit Entertainment به عنوان شرکت پخش کننده‌ی این مجموعه عجله ای برای واگذاری امتیاز ساخت مجموعه تلویزیونی یا فیلم سینمایی  ندارد. اما به هر حال احتمال ساخت ادامه ناهمتا حتی با وجود عدم تمایل بعضی از بازیگران برای حضور در سری جدید وجود دارد. فراموش نکنید فروش مجموعه ناهمتا در سر تاسر دنیا بیش از 765 میلیون دلار بود و فروش وسایل جانبی و… را نیز باید به این مساله اضافه کرد.

منبع: اسکرین رنت

.کپی شد https://vgto.ir/24g

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...