سریال His Dark Materials: ده تفاوت میان کتاب و سریال

سریال تا چه حد به منبع اصلی وفادار است؟

۰

نیروی اهریمنی‌اش (His Dark Materials) از آخرین سریال‌های اقتباسی از یک اثر فانتزی است که در تلویزیون به نمایش درآمده. البته پیش‌تر اقتباسی سینمایی از جلد نخست سه‌گانه فانتزی فیلیپ پولمن ساخته‌شده بود که نام قطب نمای طلایی (The Golden Compass) را یدک می‌کشید. اما به نظر می‌رسد سریال نیروی اهریمنی او توانسته در این مدت کوتاه بسیار موفق‌تر از همتای سینمایی خود عمل کند.

این دو نسخه تفاوت‌های بسیاری باهم دارند که از وفاداری آن‌ها به منبع اصلی سرچشمه می‌گیرد. خوشبختانه نیروی اهریمنی‌اش به اصل کتاب وفادار است. با این‌ همه آزادی عمل در راستای خلق یک اثر مستقل را فراموش نکرده. برای بررسی تفاوت‌های این سریال با کتاب اصلی (جدا از مساله کلی روایت قصه که ترکیبی از جلد یک و دو است) با ویجیاتو همراه باشید.

10- آلتیمتر

قطب نمای طلایی نام اولین کتاب از سه‌گانه اصلی است و به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین آیتم‌ها در سریال محسوب می‌شود. آلتیمتر (نام اصلی قطب نمای طلایی) در کتاب و سریال نیروی اهریمنی او، اندکی متفاوت است. آلتیمتر در سریال به‌جای شکل کروی مربعی است و نام خانوادگی مخترع بر روی آن حک‌شده. این جزئیات شاید نشان‌دهنده‌ی این باشد که منشأ این وسیله در سریال اهمیت بیش‌تری از کتاب دارد.

همچنین تفاوت بزرگ دیگر این است که در سریال آلتیمتر غیرمجاز است درصورتی‌که در کتاب تنها یک وسیله‌ی کم یاب تلقی می‌شود.

9- خانم کولتر و شیتانش

در ابتدا به نظر می‌رسد خانم کولتر و شیتانش (ترجمه‌ پیشنهاد شده برای واژه Daemon) در سریال شباهت بسیاری به منبع اصلی دارند؛ زنی زیبا به همراه یک میمون طلایی. بااین‌حال با پیشروی داستانِ نیروی اهریمنی او، مشخص شد تفاوت‌هایی میان سریال و کتاب وجود دارد. در ورژن سریالی خانم کولتر می‌تواند از شیتانش جدا شود درصورتی‌که در کتاب این چیزی است که تنها بر روی کودکان و بزرگ‌سالان در شمال آزمایش‌شده است. در نیروی اهریمنی او، خانم کولتر بدون اینکه رنجی احساس کند به‌سادگی از شیتانش دور می‌شود.

8- جهان ویل

در ابتدای کتاب درباره جهان دیگر (Other World) توضیحات کامل داده‌شده است. بر این اساس جهان دیگر شهری نورانی است. همچنین شیتان ساحره در بخش‌هایی درباره آن صحبت می‌کند.

بااین‌حال در سریال نیروی اهریمنی‌اش، تنها در قسمت دوم توانایی عبور میان دوجهان بیان می‌شود، جایی که لرد بوریل از دنیای ویل عبور می‌کند. اما این روش بسیار متفاوتی برای معرفی جهان ویل است. در واقع این تفاوت نه‌تنها ازلحاظ زمانی وجود دارد بلکه در مقایسه با ساختار اصلی ویل، آکسفورد نشان داده‌شده در سریال متفاوت است.

7- شیتان خبرنگار

در کتاب و سریال، لایرا در مهمانی خانم کولتر خبرنگاری را به همراه شیتان پروانه‌اش ملاقات می‌کند. اما نحوه‌ این رویارویی در کتاب متفاوت است. او در ابتدا زن را در حال معاشقه با مردی می‌بیند و این مکالمه‌ای است که مشخص می‌کند مادر لایرا با گابلرها درگیر شده است. خبرنگار سعی می‌کند از او سؤال‌های بیش‌تری بپرسد ولی توسط خانم کولتر از مهمانی بیرون انداخته می‌شود.

اما در سریال سرنوشت خبرنگار وحشتناک‌تر است. او علاوه بر اینکه از مهمانی بیرون انداخته می‌شود، سوار ماشین لرد بوریل شده و پس‌ازاینکه شیتانش توسط لرد له می‌شود فوراً به قتل می‌رسد.

6- لمس شیتان‌ها

یکی دیگر از تفاوت‌های سریال نیروی اهریمنی او و کتاب، در سکانس له کردن شیتان خبرنگار توسط بوریل دیده می‌شود. حرکتی که در دنیای لایرا ممنوع است. در کتاب به‌صراحت اشاره‌شده که هیچ انسانی حق لمس شیتان‌ها را ندارد و بالعکس. مثلاً وقتی لایرا مورد حمله قرار می‌گیرد، پانتالایمون می‌توانست به خرس تبدیل شود و مهاجم را بکشد ولی نمی‌توانست چون این کار تابو بود.

درهرصورت به نظر می‌رسد این بخش از کتاب در سریال نادیده گرفته‌شده. اگرچه لمس شیتان‌های دیگران توسط انسان‌ها رایج نیست اما بوریل مشکلی با آن ندارد و حتی بعد‌تر می‌بینیم خانم کولتر وقتی کولی‌ها وارد خانه او می‌شوند توسط یک شیتان پرنده موردحمله قرار می‌گیرد.

5- سکانس ابتدایی

کتاب با سرک کشیدن لایرا به اتاق استراحت کالج جردن به‌منظور جاسوسی برای محققان شروع می‌شود. این سکانس در ابتدای فیلم وجود دارد اما پیش از آن نحوه‌ی ورود لایرای نوزاد به کالج جردن در هنگام سیل عظیم را می‌بینیم.

این سکانس در سریال رخ می‌دهد ولی منشأ آن سه‌گانه اصلی نیست. این سکانس درواقع بخشی از کتاب La Belle Sauvage از آثار فیلیپ پولمن است که ماجراهای 12 سال پیش از وقوع داستان نیروی اهریمنی او را روایت می‌کند.

4- مراسم کولی‌ها

زمانی که یک شیتان نهایتاً در یک‌شکل واحد باقی می‌ماند، چه در کتاب و چه در سریال لحظه‌ی بزرگی است. اما سریال نیروی اهریمنی او این لحظه را با مراسمی کاملاً جدید نشان می‌دهد.

در سریال مراسم کولی‌ها، جایی است که ثبات شکل و فرم شیاطین در افراد بالغ، جشن گرفته می‌شود. اتفاقی که در کتاب اصلی وجود ندارد اما برای نشان دادن جنبه اساطیری به سریال اضافه‌شده است.

3- جایگاه مجستریوم/ دانشمندان

مجستریوم ها در هر دو اقتباس سینمایی و سریالی از کتاب حضوری قدرتمند دارند. درصورتی‌که تنها کتاب اول از سه‌گانه پولمن به آن‌ها می‌پردازد. درصورتی‌که در سریال با معرفی شخصیت‌های اصلی و ارتباط خانم کولتر با آن‌ها، جایگاه قانونی‌تری در این جهان پیداکرده‌اند. هر چیزی که در مقابل مجستریوم ها قرار بگیرد غیرقانونی است و کالج تنها به لطف اختراع جدیدِ جایگاه دانشمندان می‌توان از آن‌ها سؤال کرد.

2- بیلی کاستا و تونی مکاریوس

تلفیق دو یا چند شخصیت به‌منظور ساده‌سازی روند داستان در اقتباس‌ها امری رایج است. این اتفاق در سریال برای شخصیت‌های بیلی کاستا و تونی مکاریوس افتاده است. در کتاب این دو شخصیت‌هایی کاملاً متمایز هستند و هر دو توسط گابلرها به دام افتاده‌اند. بیلی رابط کولی‌ها و گابلر‌ها است و تونی به خوانندگان نشان می‌دهد خانم کولتر چطور بچه‌ها را اغوا می‌کند. با این‌ وجود در سریال بیلی بانام شیتانش یعنی Ratter معرفی می‌شود و تونی اصلا در طول سریال دیده نمی‌شود.

1– سفر به شمال

جزئیات سفر به شمال در کتاب اول شرح داده‌شده، با این‌ حال این سفر تفاوت‌هایی با نسخه‌ی اقتباسی دارد. در کتاب لایرا قصد ندارد راجر را در سفر به شمال با خود همراه کند اما در سریال نیروی اهریمنی او، چندین بار در این مورد با‌هم بحث می‌کنند در نهایت لایرا پیشنهاد می‌دهد او را با خود ببرد. همچنین لایرا برنامه‌ها و نقشه‌هایی را در خانه‌ی خانم کولتر می‌بیند که ایده‌ی چگونگی سفر به شمال را به کولی‌ها می‌دهد درصورتی‌که در کتاب آن‌ها کورکورانه بدون نقشه‌ی قبلی به سمت شمال حرکت می‌کنند.

منبع: screenrant

.کپی شد https://vgto.ir/2ci

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...