ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

نقد فیلم Knives Out – کارآگاه پوارو نسل جدید

چه کسی صاحبخانه را کشت؟

۰

رایان جانسون همان شخصی است که در اپیزود «مگس» از سریال بی‌نظیر برکینگ بد، یک ساعت تمام همه‌مان را به بازی گرفت و در عین حال مجذوبمان ساخت. او مغز نابغه‌ای دارد و می‌تواند از یک فقره مگس و دو بازیگر، داستانی یک ساعته بسازد که دقیقه‌ای از آن حوصله سر بر نشود. حال این مغز متفکر بعد از ساخت فیلم قبلی جنگ ستارگان با نام Last Jedi رو به ساخت فیلمی کارآگاهی آورده و خوشبختانه باید اعتراف کرد که جانسون به اصالت خویش بازگشته است.

جانسون در مصاحبه‌های مطبوعاتی خود بارها و بارها گفته علاقه وافری به آگاتا کریستی (نویسنده کاراگاه پوراو و مارپل) دارد و از همین رو در فیلم جدید خود تا جایی که در توانش بوده به این شخصیت بزرگ رمان‌های جنایی احترام گذاشته و یادی از او کرده است. از شخصیت مقتول فیلم که یک پیرمد هشتاد و خرده‌ای ساله است که در واقع سلطان ادبیات جنایی در فیلم به شمار می‌آید تا کارآگاه بلنک که به طرز جذای می‌تواند تبدیل به کیک کارآگاه ثابت و محبوب در هالیوود باشد.

هارلان ترومبی، در منزل خود کشته می‌شو و شواهد این را نشان می‌دهد که ترومبی خودکشی کرده است. او نویسنده مشهوری در زمینه ادبیات جنایی بوده و آخرین باری که زنده دیده شده توسط خدمتکار مکزیکی‌اش به نام مارتا بوده است. کارآگاه بلانک نامه‌ای دریافت کرده و از او خواسته شده که راز این جنایت را فاش کند هرچند خود بلانک هم نمی‌داند موکل او دقیق چه کسی است؟

کارگردان توانسته از تک تک کاراکترهای داخل فیلم یک تیپ در بیاورد و آنها را تبدیل به شخصیت‌های ماندگار کند. گل سر سبد این شخصیت‌ها نیز کارآگاه بلنک بوده که هوش و ذکاوت و درایت کارآگاه مشهوری چون پوآرو را دارد و جذابیت دوچندانی نسبت به این کارآگاه بلژیکی دارد. دنیل کریک در نقش بلنک کولاک به پا می‌کند و او توانسته با قدرت بازیگری خود کاری کند که ماجراهای بلنک در ادامه فیلم‌ها دنبال شود و او تبدیل به یک کاراگاه دنباله‌دار در سینما شود.

دنیل کریگ توانسته بعد از شخصیت جیمزباند حالا یک کاراکتر بی‌نظیر دیگر را در سینما از آن خود کند و بلنک با مدل حرف زدن و اشتیاقی که در حل معما از خود نشان می دهد یک کارآگاه باانرژی باشد که توگویی کودک درونش به شدت فعال است.او حتی نمی‌داند چرا در این صحنه جرم حضور دارد و چه کسی او را استخدام کرده و صرفا بابت دریافت یک نامه و پول هنگفت درون آن در اینجا شرفیاب شده تا به دنبال قاتل این نویسنده شهیر رمان‌های جنایی باشد. کارآگاه بلنک برگ برنده فیلم Knives Out است، البته در کنار فیلمنامه بی‌نظیر این اثر معمایی که به شدت جالب از آب در آمده است.

فیلمنامه Knives Out با اینکه یک اثر تمام معمایی است ولی ریتم کمدی خود را حفظ می‌کند و از همین رو می‌تواند برای همه مخاطبین ولو آنهایی که به سینمای جنایی علاقه ندارند، جذاب به نظر بیاید. داستان جنایت چندین بار روایت می‌شود و هر بار نگاه تازه‌ای برای مخاطب باز می‌شود و نتایج جدیدتری به تماشاگر خورانده می‌شود که کاملا قاعده بازی را دگرگون می‌کند. با اینکه داستان در دوران امروزی می‌گذرد و به مقوله‌هایی چون اینستاگرام نیز در طول داستان اشاره می‌شود اما کارگردان با درایت کامل و با انتخاب لوکیشنیی حاشیه‌‌ای و خارج از شهر از دست تکنولوژی خودش را خلاص کرده است؛ موضوعی که می‌توانست به جنبه معمایی بودن اثر ضربه ناجوری وارد نماید.

Knives Out می‌تواند با حفظ ریتم و تدوین دقیق و بجا، به مدت دو ساعت مخاطب را به دنبال خود بکشاند. کافیست به تقابل زنی که با هر بار دروغگویی بالا می‌آورد و یک کارآگاه زبردست و هوشمند رو به روی هم بیندیشیم تا بدانیم با چه پارادوکس عجیب و غریب و باحالی در فیلم روبرو هستیم که می‌توان از آن لذت برد. بازی موش و گربه‌ای که در بین کارآگاه و این زن با خصلت عجیب بالا آوردن هنگام دروغ وجود دارد، هیجان دوچندانی آفریده که فیلم را از یک اثر صرفا معمایی خارج می‌کند و به ضرباهنگ آن می‌افزاید.

تیم بازیگری فیلم در کنار یکدیگر یک گروه سینمایی شگفت انگیز را خلق کرده‌اند و همه آنها تبدیل به برچسب‌هایی منحصر به فرد برای بیننده می‌شوند که خصوصیات خاص خودشان را دارند. آنها بی‌هویت و کاغذی نمی‌مانند و هر یک مظنونینی هستند که می‌توانند در ذهن مخاطب تبدیل به قاتل شوند؛ هرچند فیلم به این سادگی‌ها رقابت ذهنی را واگذار نمی‌کند.

معما در Knives Out ذره ذره از هم باز می‌شود و تقریبا تا دقایق پایانی می‌تواند به هوشمند‌ترین مخاطب هم رو دست بزند. فیلمنامه با هوشمندی تمام ذهن را منحرف می‌کند و سپس با بی‌رحمی تمام افکاری که در ذهن مخاطب ایجاد کرده را درهم می‌شکند و رودست می‌زند. مطمئن باشید در طول فیلم همیشه یک قدم از فیلمنامه هستید و برای آنکه بتوانید معمای داستان را حل کنید باید همانند بلنک فکر کنید و یک نابغه تمام عیار باشید.

Knives Out تداعی کننده یک اپیزود بی‌نظیر از سریال کارآگاه پورارو است و توانسته حس نوستالژیک بی‌نظیری را برای طرفداران داستان‌های کریستی خلق کند. حدس پاسخ سوال همیشگی در حین دیدن یک فیلم معمایی، یعنی سوال پس قاتل کیست؟ در اینجا کار راحتی نیست و کارآگاه فیلم هم برای رسیدن به این جواب چندین بار به بیراهه می‌رود.

رایان جانسون نبض مخاطب را بلد است و این بار به جای داشتن یک مگس، گروه بازیگری قدرتمند، فیلمنامه‌ای بدون ایراد و حفره و یک دنیل کریگ دارد و این مواد لازم می‌تواند منجر به ساخت بهترین معجون دنیا ممکن شود. Knives Out را باید دید و از روایت جذاب و پیچیده آن که در عین حال سادگی و روان بودن در آن موج میزند، لذت برد. این فیلم یک سرگرمی هوشمندانه، شوخ‌طبع، شیک و هیجان‌انگیز که هر سینمارو و عاشق فیلمی در آرزوی آن است بوده و نام بردن از این فیلم به‌عنوان فیلمی که دیگر کمتر مثل آن ساخته می‌شود، ادعای به شدت درستی است.

.کپی شد https://vgto.ir/2s6

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...