ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نقد فیلم Capone
فیلم و سریال

نقد فیلم Capone – جنایات و مکافات یک تبهکار

با دیدن نام نویسنده و کارگردان فیلم کاپون احتمالا حس خوبی به مخاطبی که جاش ترنک را بشناسد دست نمی‌دهد چرا که آخرین دستپخت او در سینما فیلم ضعیف بازسازی چهار شگفت انگیز در دنیای ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۰

با دیدن نام نویسنده و کارگردان فیلم کاپون احتمالا حس خوبی به مخاطبی که جاش ترنک را بشناسد دست نمی‌دهد چرا که آخرین دستپخت او در سینما فیلم ضعیف بازسازی چهار شگفت انگیز در دنیای ابرقهرمانانه مارول بود؛ فیلمی که به زعم عده بسیاری از طرفداران و منتقدین یکی از ضعیف‌ترین آثار ابرقهرمانانه شناخته می‌شود. جاش ترنک بعد از گذشت چند سال از درو کردن این محصول ننگ آمیز خود تصمیم گرفته به جای سر زدن به سینمای علمی تخیلی و فانتزی، خودش را در سینمای درام محک بزند. او برای این کار به سراغ «آل کاپون» رفته، یکی از بزرگترین تبهکارانی که تاریخ آمریکا به خود دیده است.

ترنک اما در انتخاب خود یک چالش دیگر ایجاد کرده که کار را برایش سخت‌تر کرده است. او تصمیم گرفته به جای پرداختن به زندگی تبهکارانه و هیجان انگیز آل کاپون، به سال‌های آخر زندگی او بپردازد. در واقع ترنک با اتخاذ این تصمیم خطرناک و ریسک پذیر، قید وجود صحنه‌های اکشن و هیجان انگیز را در فیلم خود زده و آن را به یک اثر ملودرام و روانکاوانه تبدیل کرده است. آل کاپون در واقعیت تاریخی زمانی که به خاطر مسائل مالیاتی به زندان انداخته شد (او تبهکاری بود که هیچ ردی از جرم و جنایت در زندگی خود نمی‌گذاشت و در نهایت پلیس با کمک یک حسابدار زبردست توانست به اون انگ مالیاتی بزند و دستگیرش کند) دچار بیماری‌های متعددی شد. کاپون از عرش به فرش رسیده بود و در زندان هیچ قدرتی نداشت و از همین رو دچار افسردگی حادی در سلول خود شده بود. واقعیت‌های تاریخی می‌گویند که کاپون مدتهای مدیدی از سلول خود بیرون نمی‌آمد و با کسی حرف نمی‌زد و حتی پزشکان زندان در آن زمان گفتند مغز کاپون مانند یک پسربچه فکر می‌کند و فراموشی هم به سراغ او آمده است.

نقد فیلم Capone

کاپون با همین اوضاع و احوالات بود که پس از چند سال اسارت، به خانه‌ و پیش زن و بچه‌اش برگشت. او رسما تبدیل به کبریت بی‌خطری شده بود که حالا از مشکلات روانی و فیزیکی رنج می‌برد و سالهای آخر عمر خود را بدون انجام اعمال تبهکارانه در کاخ خود زندگی کرد و معیشت خود را با فروش کلکسیون‌هایش گذراند. فیلم کاپون جاش ترنک درست در همین سالها روایت می‌شود و ما با کاپونی روبرو هستیم که با بچه‌ها دنبال بازی می‌کند و به زور حرف می‌زند و چیز درستی از گذشته خود به یاد نمی‌آورد. دوستان و یاران کاپون هر از گاهی به او سر می‌زنند اما در خانه جدید و بر اساس مقررات همسر کاپون، قرار نیست خاطره‌ای از گذشته برای او تداعی شود و حتی اسم کاپون نیز عوض می‌شود.

به سراغ فیلم کاپون اگر می‌روید باید تصورتان از افرادی که کت و شلوار اتوکشیده دارند و مسلسل‌هایشان را از زیر اور‌کت‌هایشان در می‌آورند و رگبار گلوله را نثار دیگران می‌کنند دور کنید. اینجا نه خبری از مافیا و مافیا بازی است و نه تعقیب و گریز با ماشین‌های رولز رویس؛ بلکه با یک فیلم جاه‌طلبانه درباره مافیا روبرو هستیم؛ فیلمی آرام که خشونت گانگسترها در آن موج می‌زند اما نه به روشی که فکرش را می‌کنید.

نقد فیلم Capone

تام هاردی در نقش این تبهکار بیمار در فیلم ظاهر می‌شود و گریم سنگینی را در تمام طول فیلم تحمل می‌کند. هاردی که مهارت خاصی در بازی گرفتن از چشمانش دارد (او این مساله را پشت نقاب‌های متعددی در فیلم بتمن و دانکرک نشان داده) در اینجا نیز با چشمان نافذ و بیمار کاراکتر خود، کولاک به پا می‌کند. هاردی بازیگری است که تا به امروز در بیشتر محافل جوایز سینمایی نادیده گرفته شده و این بار بعد از بازی در کاپون، نادیده گرفتن او رسما یک جرم محسوب می‌شود.

فیلم کاپون تماما درباره این تبهکار و ذهن سیال او است؛ خاطرات مبهمی که از گذشته به یاد می‌آورد و در آنها قدم می‌زند تا مالیخولیابازی‌های دیگری که از خود در می‌آورد. فیلم در اواسط مدت زمان خود یک پیرنگ داستانی جدید اضافه می‌کند که درباره پول‌های گمشده کاپون است تا بلکه از منظر داستانی خود را سرپا نگه‌دارد ولی راهی پیش نمی‌برد. در واقع فیلمساز با مطرح کردن این موضوع باعث می‌شود که کشش بیشتری برای تماشای فیلم در بیننده به وجود بیاید اما ترجیح می‌دهد این خط داستانی را بسیار کم‌رنگ ادامه دهد و به آن هیچ شاخ و برگی ندهد. او بسیار ساده از این موضوع گذر می‌کند و به ذهن آشوب زده کاراکترش و بازیگر نقش اولش می‌نازد.

نقد فیلم Capone

فیلمنامه کاپون می‌تواند درباره هر جنایتکار دیگری که روزهای آخر عمرش را با عذاب می‌گذارند باشد و نام آل کاپون عملا در فیلم نقش خاصی ندارد. فیلم تا میانه خود بسیار کند پیش می‌رود و دیدن مشکلات کاپون شاید برای چند دقیقه ابتدایی برای بیننده جذاب باشد اما به تدریج مساله لوسی می‌شود. همسر و فرزند او نیز نقش خاصی را در داستان ایفا نمی‌کنند و تمرکز بیش از حد فیلمنامه روی شخصیت کاپون باعث شده تا آنها شبیه به مترسک‌هایی باشند که نقشی در فیلم ندارند.

تمام این نقاط ضعف فیلم اما با یک برگ برنده حل می‌شود؛ برگ برنده‌ای که خود عوامل فیلم نیز از آن آگاهی داشته‌اند و از همین رو محوریت فیلم را بر او قرار داده‌اند. تام هاردی ستاره بی‌بدیل فیلم است و تمام بار این اثر سینمایی را به دوش می‌کشد. او در بیشتر سکانس‌ها حضور دارد و در سکانس‌های شلوغ نیز در مرکزیت قاب تصویر قرار می‌گیرد. گریم شگفت انگیزی که روی او هاردی انجام شده و زبان بدن خارق‌العاده‌ای که او از این تبهکار بیمار نشان می‌دهد، همه و همه کاری کرده تا شخصیت مقوایی کاپون در فیلم به یک شخصیت ملموس تبدیل شود. فیلم سعی می‌کند تا با نقبی به گذشته کاپون، ماجراهایی را تعریف کند و در این سکانس‌های یادآوری، می‌تواند کمی ریتم از دست رفته خود را بازیابد.

خلق و خوی شخصیت کاپون و مشکوک بودن دائمی وی و از همه مهم‌تر، حالات چهره او، او را به شخصیتی ترسناک بدل می‌سازد. وحشتی که باعث شده دقیقا ندانیم کاپون الان می‌خواهد چه کار کند. هیولای درون این کاراکتر کم کم خودش را نشان می‌دهد و خیزش این هیولا علی رغم تمام کند بودن فیلم، جذاب است. کاپون در این فیلم می‌تواند لحظه‌ای به جنون برسد و در لحظه‌ای دیگر تبدیل به پسربچه‌ای شود که جای خود را کثیف می‌کند. وجهه‌های تاریک و روشن کاپون در این دوران موضوعی است که می‌شد فیلم بیشتر روی آن مانور دهد ولی بازهم کارگردان ترجیح می‌دهد که از این مسائل گذر کند.

نقد فیلم Capone

جاش ترنک یک ایده جاه‌طلبانه درباره زندگی آل کاپون را برای فیلم جدید خود در نظر گرفته ولی قدرت جاه‌طلبی‌اش در همین اتخاذ سوژه محدود می‌شود و حاضر نیست برای جذاب‌تر شدن موضوعی که انتخاب کرده، قدم‌های بیشتری بردارد. او فیلمنامه‌ای را به رشته تحریر در آورده که فراز و نشیبی در آن وجود ندارد و در یک خط موازی پیش می‌رود. شانسی که کاپون دارد همان حضور تام هاردی و تلاشش برای بازی در نقشی ماندگار است؛ تلاشی که می‌تواند فیلم را از مهلکه سقوط نجات دهد اما از آنسو نمی‌تواند آن را به یک اثر بی‌نقص تبدیل کند.

 

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (13 مورد)
 • Bandit8D
  Bandit8D | ۹ خرداد ۱۳۹۹

  به جز بازی تام هاردی همه چی ضعیف بود فیلم نامه و داستانش هم واقعا جالب نبود در کل خسته کننده بود ولی ارزش یه بار دیدن رو داره...

 • محمد
  محمد | ۹ خرداد ۱۳۹۹

  بدی این فیلم وقتی خودشو نشون میده که میفهمی کاملا واقعییت زندگی همینه بدون هیچ گونه هیجانی و با هزارتا مریضی میمیری .

 • فرانک
  فرانک | ۸ خرداد ۱۳۹۹

  هرچقدر بگم چرت بود کم گفتم بعد دیدن فیلم فقط خودتونو فوش میدید چرا وقت گداشتید براش

 • مصطفی
  مصطفی | ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

  ناشیانه‌ترین نقدی بود که درباره این فیلم ضعیف می‌تونستین بذارین!

  • آرش پارساپور
   آرش پارساپور | ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

   مصطفی جان تصور نمیکنم هیچ جایی از مطلب اشاره کرده باشم با فیلم غیرضعیفی روبرو هستیم!

   • مصطفی
    مصطفی | ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

    حتی اگه بازی تام هاردی خوب باشه (که نیست و خیلی اگزجره‌ست) فقط یه گوشه از ضعف‌های فیلم‌ رو می‌پوشونه.
    در نتیجه از همون اول که نوشته شده "تام هاردی و دیگر هیچ!" تا آخر، من این نقد رو احساسی و ناشیانه می‌بینم.
    فیلم با تام هاردی ازمون سو استفاده کرد بسه، شماها دیگه نکنین! با تشکر

    • آرش پارساپور
     آرش پارساپور | ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

     بازی تام هاردی در این نقش بی‌نظیره و تنها چیزی که از خودش نشون نمیده غلوآمیز و اغراق آمیز بودن است و تنها برگ برنده و نکته مثبت فیلمه، همونطور که از زیرتیتر میشه این رو برداشت کرد.

    • محمد
     محمد | ۹ خرداد ۱۳۹۹

     سلام ببین داری اشتباه میکنی پایه سینما بر اساس اغراق هستش و اگه این نباشه باید شک کنیم,تام هاردی اگه بازیگر خوبی نبود شک نکن تو یکی از فیلم هایه کریستوفر نولان هم بازی نمیکرد . تو حق نداری در مورد بازیگر های تایید شده سینما نظر شخصی بدی چون با این حرفی که زدی قطعا یک خط هم در مورد بازیگری چیزی نخوندی و نمیدونی . بدی این فیلم تمام به خاطر کار گردان اشتباه انتخواب شده این فیلم هستش .

 • علی
  علی | ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

  روز اول که نظرات و امتیاز imdb این فیلم رو چک میکردم 8.7 بود روز بعد شد 7 و دیشب شده بود 5
  به نظر من فیلمیه که فقط در اون زمان میگذره تا به اتمام برسه. هیچ اتفاق خاصی نمیفته. شخصا وقتی تریلر فیلم رو دیدم فکر کردم با پدرخوانده ای جدید رو به رو خواهم شد اما آن کجا و این کجا

  • آرش پارساپور
   آرش پارساپور | ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

   بله علی جان.تریلرهای فیلم خیلی فریبنده بود.

 • Jafar
  Jafar | ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

  به نظرم الکی کش و قوس دارید میدید
  فیلمش بیشتر وقت تلف کنه
  امتیاز imdbهم نشون میده عمده نفرات چی فکر میکنن

 • Reza_Dark
  Reza_Dark | ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

  عالی بود نقد دمتگرم

 • Shafagh
  Shafagh | ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

  بنظرم دید جالب و جدیدی نسبت به زندگی یک خلافکاره. من هم در اوایل فکر‌میکردم باید با یک فیلم پر از خشونت های مافیایی باشه با ااسلحه و .... اما وقتی دیدمش هیجان خاص خودش رو داشت. با اینکه جز تام هاردی یقیه نقش چندانی نداشتن و اما همین که یک نفره تونسته بار همه رو بدوش بکشه و مخاطب رو جذب کنه جای تشویق داره....

مطالب پیشنهادی