ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بازی های ترسناک
اخبار و مقالات

۱۰ بازی ترسناک برتر ده سال اخیر

بیست و خرده‌ای سال پیش که تجربه بازی‌های ویدیویی به اندازه امروز مرسوم نبود، من و شما باید برای تجربه یک حس ترس زود گذر، می‌نشستیم پای فیلم‌های اسلشری که راستش را بخواهید فقط برای ...

نیما فرشین
نوشته شده توسط نیما فرشین | ۲۵ مهر ۱۳۹۹ | ۱۴:۰۰

بیست و خرده‌ای سال پیش که تجربه بازی‌های ویدیویی به اندازه امروز مرسوم نبود، من و شما باید برای تجربه یک حس ترس زود گذر، می‌نشستیم پای فیلم‌های اسلشری که راستش را بخواهید فقط برای زمان خودشان ترسناک بودند. با این حال، از زمانی که کنسول‌های بازی جان گرفتند و قدرت اجرای بازی‌های سه بعدی را به دست آوردند، این معادله کاملا تغییر کرد. در طول این سال‌ها، شاهد عرضه بازی های ترسناک بسیاری بودیم که توانستند با جامپ‌اسکیرهای به جا و استفاده درست از المان تعلیق، ترسی به جان مخاطب‌هایشان بیندازند که مثالش را در هیچ فیلمی نمی‌شد تجربه کرد.

همچنین بد نیست که نیم‌نگاهی به بهترین بازی ترسناک کامپیوتر نیز داشته باشید.

برای همین، در این مقاله به مناسبت هالووین به سراغ ۱۰ مورد از همین بازی های ترسناک رفته‌ایم که تمامشان در بازه زمانی ده سال اخیر عرضه شده‌اند و هنوز قابل بازی هستند. البته قبل از اینکه شروع کنم، می‌خواهم از اثری برایتان بگویم که هیچ وقت عرضه نشد اما به خاطر تاثیر زیادی که روی صنعت ویدیو گیم گذاشت، نامش همیشه در تاریخ ماندگار است.

بیشتر بخوانید:

شایسته تقدیر: P.T

زمانی که مشخص شد کوجیما و گیرمو دل‌تورو مشغول ساخت سایلنت هیل بعدی هستند، بسیاری از طرفداران ژانر وحشت سر از پا نمی‌شناختند. P.T می‌توانست عملا به یکی از خاطره‌انگیزترین و متفاوت‌ترین بازی های ترسناک تاریخ تبدیل شود. چرا که از یک سو نبوغ کوجیما را در بازی‌سازی داشتیم و از سوی دیگر دل‌تورویی ایستاده بود که همه از استعداد بالای او در قصه‌گویی و خلق موجودات وحشتناک باخبرند. با این حال، P.T هیچ وقت کامل نشد و در حال حاضر فقط یک دموی کوتاه از آن به جا مانده. البته همین دمو با آن لوپ‌ها و صحنه‌های دلخراشش کافی است تا ژانر وحشت در بازی‌های ویدیویی یک قدم به پختگی بیشتر نزدیک‌تر شود.

10) Five Nights at Freddy's

سری Five Nights at Freddy's، از آن بازی‌های ساده‌ای است که با دیدن تریلرهایش با خودتان می‌گویید، مگر می‌شود این ترسناک باشد. اما وقتی که به سراغ بازی می‌روید و چند دقیقه‌ای تجربه‌اش می‌کنید، نمی‌دانید که با لرزش دستانی که خیس عرق شده‌اند چه کار باید کرد. Five Nights at Freddy's دقیقا یکی از این بازی‌هاست. هر یک از قسمت‌های بازی سناریو خاص خودشان را دارند. اما معمولا این بازی‌ها شما را در جایگاه نگهبانی قرار می‌دهند که باید با استفاده از ابزاری مثل دوربین‌های امنیتی، از منطقه مراقبت کنید. با این حال، شرایطی که در آن قرار می‌گیرید، به هیچ وجه عادی نیست و دور تا دورتان را اسباب‌بازی‌های قاتل پر کرده‌اند. این اسباب‌بازی‌ها در سایه‌ها حرکت می‌کنند و اگر یک لحظه غفلت کنید، به شما نزدیک می‌شوند و جانتان را با یک جامپ اسکیر هولناک می‌گیرند. Five Nights at Freddy's شاید آن بازی ترسناک بی‌نقصی که انتظارش را دارید، نباشد اما باور کنید که سازنده این بازی‌ها به خوبی معنای ترس را درک کرده‌اند و در انتقال آن بی‌نظیر هستند.

9) Outlast

Outlast‌ها شاید بازی‌های خوبی نباشند اما نمی‌شود تاثیری که روی ژانر وحشت در مدیوم ویدیو گیم گذاشتند را نادیده گرفت. بازی شما را در نقش خبرنگاری قرار می‌داد که می‌خواست سر از راز یک آسایشگاه روانی در بیاورد. آسایشگاهی که در اصل یک خانه وحشت بود و هر کسی که واردش می‌شد عملا هیچ راه برگشتی نداشت. با این حال، شما نمی‌توانستید عقب بکشید و مجبور بودید، به قلب تاریک عمارت این آسایشگاه بزنید و با حقایق عذاب‌آور آن رو به رو شوید. جالب اینکه هیچ سلاحی هم برای مقابله با خطرات احتمالی در دست نداشتید و تنها کاری که بازی به شما اجازه انجامش را می‌داد، دویدن و مخفی شدن بود.

8) SOMA

SOMA از آن بازی های ترسناک معرکه‌ای است که در آن خیلی خبری از مبارزات تن به تن و خشن نیست. بلکه سازندگان این بازی به قدری با تعلیق‌های درست، اتمسفر هولناک و تعقیب و گریزهای طاقت‌فرسا روی اعصابتان می‌روند که دیگر نیازی به چشیدن طعم خشونت نداشته باشید. اگر از من بپرسید می‌گویم، SOMA نسخه به شدت ترسناک‌تر قسمت اول بایوشاک است. البته داستان آن به اندازه اثر کن لوین شاهکار نیست اما Frictional Games در حد و اندازه خودش، داستان‌سرای خوبی است و در تعریف درست قصه‌هایش کم نمی‌گذارد. شما در SOMA، به طور اتفاقی وارد پایگاهی می‌شوید که در زیر دریا ساخته شده. پایگاهی از کار افتاده که کنترل آن را ربات‌هایی ضد انسان به دست گرفته‌اند. با این حال شما هیچ راه برگشتی ندارید و مجبورید برای پیدا کردن راه خروج، پرده از راز نهفته در دل این پایگاه بردارید. رازی که برای رسیدن به آن، باید با دست خالی به مصاف دشمنان بازی بروید و پازل‌های زیادی را حل کنید.

7) Layers of Fear

Layers of Fear از آن بازی‌های مستقلی است که به خوبی از ایده‌های موجود در راهروهای P.T استفاده کرد اما هیچ وقت تبدیل به یک کپی مو به مو از آن نشد. در Layers of Fear‌ شما نقاشی هستید که می‌خواهد شاهکار هنری عمرش را روی بوم بکشد. هنرمندی که برای خلق شاهکارش، هیچ ایده‌ای در سر ندارد و می‌خواهد با نگاه به آثاری که در عمارتی بزرگ و قدیمی جا خوش کرده‌اند، فکرش را باز کند. با این حال، نقاشی‌هایی که برایتان گفتم، آثاری هنری نیستند، بلکه هر کدامشان دروازه‌های ورود به جهنمند. جهنمی که پرده به پرده با پیشروی در بازی ترسناک‌تر می‌شود و آنقدر همه چیز را برای این نقاش بخت برگشته تغییر می‌دهد که دیگر او نمی‌تواند فرق بین واقعیت و خیال را متوجه شود.

6) Until Dawn

Until Dawn سینمایی‌ترین بازی این لیست است و افرادی که اسلشرهایی چون Friday the 13th را دوست داشتند، قطعا از آن خوششان می‌آید. Until Dawn قصه یک سری نوجوان را روایت می‌کند که قاتلی بی‌رحم و چند موجود عجیب و غریب قصد جانشان را کرده‌اند. سرنوشت تمام این افراد به هم گره خورده و شما باید با انتخاب‌های به جا و درست، آن‌ها را زنده نگه‌ دارید. این یعنی هر انتخابی که می‌کنید در بازی اهمیت دارد و تنها یک اشتباه کافیست تا یکی از کاراکترها جانش را از دست بدهد. از نظر گیم‌پلی، Until Dawn شباهت زیادی به بازی‌هایی چون دیترویت و هوی رین دارد. این یعنی مهمترین کاری که شما باید در طول بازی انجام دهید، انتخاب کردن و فشردن پشت سر هم دکمه‌هاست. اما اگر سادگی مکانیک‌های گیم‌پلی را کنار بگذاریم، می‌رسیم به داستانی خوب، انتخاب‌هایی تاثیرگذار و گرافیکی چشم‌نواز که همگی دست به دست هم می‌دهند تا کابوسی باور نکردنی برای شنونده قصه تعریف کنند.

5) The Evil Within 2

بازی های ترسناک

با اینکه به نسخه اول The Evil Within نقدهای بسیاری وارد بود اما واقعا نسخه دوم یکی از بهترین بازی‌های ترسناکی است که در این چند سال اخیر عرضه شده. در The Evil Within 2 شما بار دیگر پا در کفش سباستین می‌کردید. کاراگاهی که بعد از وقایع قسمت اول، هنوز حالش جا نیامده و اوضاع خوبی ندارد. با این حال، اوضاع زندگی اون قرار نیست به این زودی‌ها به حالت عادی برگردد. چراکه مشخص شده دختر کوچکش زنده‌است و در محیط استم سرگردان. برای همین سباستین بار دیگر و این بار به خاطر دخترش پا به استم می‌گذارد. جهان استم این بار بزرگ‌تر از نسخه اصلی است و باید برای پیدا کردن مهمات مورد نیاز برای از بین بردن موجودات مختلف بازی، آن را زیر و رو کنید. علاوه بر این، بازی از سری رزیدنت اویل،‌سایلنت هیل و لست آو آس نیز درس‌های بسیاری گرفته و در اصل می‌توانم بگویم که The Evil Within 2، ترکیب خوبی است از تمام این آثار. ناگفته نماند که The Evil Within 2 قصه فوق‌العاده‌ای هم دارد که واقعا شنیدنی است و می‌توان به خاطر آن روی یک سری از ایرادات بازی چشم پوشید.

4) Dead Space 2

بازی های ترسناک

Dead Space 2 تمام فاکتورهای خوب قسمت اول را برداشت، صد برابر بهترشان کرد و در یک پکیج کامل‌تر تحویلمان داد. Dead Space 2 با اینکه الان ۹ سال سن دارد، اما هنوز چه از نظر بصری و چه از لحاظ گیم‌پلی یک بازی سر حال و عالی است و واقعا می‌توان از تجربه آن هم ترسید و هم لذت برد. کار تیم توسعه‌دهنده بازی در خلق اتمسفری تاریک و پر کردن آن با موجوداتی خطرناک بی‌نظیر بود. حقیقتش را بخواهید، حتی در همین چند سال اخیر هم موجودی که بتواند مثل نکرومورف‌ها ترسناک و خطرناک باشد ندیدیم. Dead Space 2 واقعا یک شاهکار به تمام معنا بود و از جمله بازی‌هایی است که به حق خودش نرسید.

3) Amnesia The Dark Descent

بازی های ترسناک

Amnesia The Dark Descent به معنی واقعی کلمه ترسناک است و مخاطبش را با بعد تازه‌ای از واژه هراس آشنا می‌کند که هیچ وقت پا در آن نگذاشته. در Amnesia The Dark Descent نقش کاراکتر بی‌هویتی را ایفا می‌کنید که حافظه‌اش را از دست داده و در قلعه تو در تویی به هوش آمده که پر است از موجودات خطرناک. هیچ اسلحه‌‌ای هم برای مقابله با این موجودات در دست ندارید و باید سعی کنید تا حد امکان از آن‌ها فاصله بگیرید. چراکه اگر این موجودات زیاد به کاراکتر تحت کنترلتان نزدیک شوند، عملا عقلانیت خود را از دست می‌دهید و آن‌ها خیلی راحت می‌توانند شکارتان کنند. حالا همین دست خالی بودنتان را در کنار اتمسفریک‌ترین جهانی تصور کنید که در یک بازی ویدیویی دیده‌اید. محیط‌های بازی به قدری درست طراحی شده‌اند که خودشان ترس به جانتان می‌اندازند و کاری می‌کنند که تن‌تان یخ کند.

2) Resident Evil 7

بازی های ترسناک

Resident Evil 7 را به چند دلیل در جایگاه دوم قرار دادم. اول اینکه Resident Evil 7 در ارائه حس درست ترس عملکرد خوبی داشت و قدر تعلیق را می‌دانست. همچنین بازی، بی‌جهت شما را با جامپ اسکیرهایش نمی‌ترساند و کاری نمی‌کرد که مدام در تعقیب و گریز باشید. در آخر هم پشتیبانی بازی از تکنولوژی واقعیت مجازی، Resident Evil 7 را تبدیل به یکی از ترسناک‌ترین آثاری کرد که در طول این ده سال عرضه شده. در یک کلام Resident Evil 7 یک پکیج کامل برای افرادی بود که دوست داشتند طعم واقعی حس ترس را بچشند. در کنار این، Resident Evil 7 از نظر گیم‌پلی، شباهت زیادی به نسخه‌های کلاسیک خود داشت و به خاطر همین موضوع، کپکام توانست مجموعه را به دوران اوج خودش برگرداند. با این حال، اگر جزو طرفداران قدیمی مجموعه هستید، قطعا باید بازسازی Resident Evil 2 را نیز تجربه کنید. واقعا بازی معرکه‌ای است.

1) Alien Isolation

بازی های ترسناک

Alien Isolation به معنی واقعی کلمه بهترین بازی ترسناک دهه است. بازی دقیقا از مهمترین المان‌های سری فیلم‌های بیگانه، کمک گرفت تا کابوسی تمام عیار برای طرفداران ژانر وحشت رقم بزند. Alien Isolation مخاطبش را در پایگاهی فضایی با یک زنومورف تنها می‌گذاشت و از او می‌خواست که راهی برای فرار پیدا کند. از طرفی چیزی به اسم مرگ برای زنومورف تعریف نشده بود و شما تنها می‌توانستید با استفاده از یک سری ابزار به خصوص برای مدتی دورش کنید. با این حال، بیگانه باهوش، خیلی زود دست شما را می‌خواند و نمی‌گذاشت از یک تاکتیک دفاعی، چند بار پشت سر هم استفاده کنید. زنومورف طوری طراحی شده بود که از رویارویی با او، حس خفقان به مخاطب دست دهد و تیم سازنده واقعا در مسیر رسیدن به این هدف، عملکرد درخشانی داشت.

خب این هم از لیست بهترین بازی های ترسناک دهه ویجیاتو. به نظر شما چه اثری از این لیست جا مانده. حتما آن را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

تماشای ویدیو با بالاترین کیفیت در یوتوب ویجیاتو

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (52 مورد)
 • Ailin-Alizade
  Ailin-Alizade | ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

  سلام و وقت بخیر. خیلی ممنون که وقت گذاشتید و این مقاله رو نوشتید.شما بهترین هستید و من مقاله ها شما رو دنبال می کنم چون به نظرم شما تو کل اینترنت بهترین هستید و خیلی خوب به کامنت ها جواب میدید. راستش نمی دونم اینجا جاش هست که بپرسم یا نه،ولی من دارم یه داستان با موضوع بازی های ویدیویی می نویسم و به شدت به یه نفر نیاز دارم که بهم بازی های ویدیویی معرفی کنه.راستش نمی خوام داستانو اسپویل کنم فقط اینکه دارم داستانم رو با محور بازی های ویدیویی می نویسم. من لپ تاپ یا ایکس باکس و پلی استیشن ندارم و فقط یه تبلت و یه گوشی دارم به خاطر همین نمی تونم بازی های درستی رو انتخاب کنم که تو داستانم به کار ببرم.راستش بازی هایی که انتخاب می کنم خیلی خوب و معروف هستن ولی بعد یه مدت پشیمون میشم و میگم مناسب فصل اول نیستن.اگه میشه شما که تجربه زیادی تو بازی های ترسناک دارید،لطفا چندتا بازی ترسناک بهم معرفی کنید که تو فصل اول داستانم به کار ببرم. خودم فعلا 2 تا بازی رو قطعی انتخاب کردم برای فصل اول: P.T. و لیتل نایتمرز 1 و پنج شب در کنار فردی. به نظرم ریمیک رزیدنت اویل 1 و 2،امنژیا،دارک پیکچرز:من آف مدان،دد اسپیس و قسمت های اخر سایلنت هیل برای فصل اول خوب باشن.اگه میشه بگید که کدوم از این بازی های خوب هستن که به کار ببرم و خودتون هم معرفی کنید.دست تون درد نکنه. بازی های خفنی مثل لیتل نایتمرز 2 و evil within و رزیدنت اویل 7 و ویلیج رو می خوام تو فصل های بعدی استفاده کنم. خودم نمی دونم کدوم بازی ها مناسب تر و بهتر هستن، به خاطر همین از شما کمک گرفتم.اگه میشه لطفا بازی ها ترسناک و معروف باشن . خیلی ممنون که کمک می کنید.ببخشید اگه زیاد حرف زدم.شما بهترینید.بازم ممنون.

 • محمد
  محمد | ۲۹ آبان ۱۳۹۹

  لعنت به همه ی این بازی های آشغال

 • amir
  amir | ۲۲ آبان ۱۳۹۹

  man Until Dawn ro bazi kardam bazie badi nabod khob bod va hata resident evil7 ro ham raftam mamnon az moarefie Bazi ha

 • Amirhosein
  Amirhosein | ۳۰ مهر ۱۳۹۹

  سلطان گیم پلی فان اومد ۹۰ درصد اینا رو خیلی فان بازی کردم گویم پلی گذاشتم ولی سر الین ایسولوشن گرخام ریخت

 • بهرام
  بهرام | ۲۷ مهر ۱۳۹۹

  به نظر من, قسمت اول the evil within از قسمت دوم آن بهتر و اتمسفریک تر بود
  قسمت دوم اصلا از لحاظ گرافیکدو انیمیشن پیشرفت نکرده بود و گرافیک آن در بازیذهای نسل هشتم کاملا عقب مانده به نظر میرسید
  داستان بازی هم از میانه بازی کاملا لو می رفت
  تعادل مناسبی من میان قدرت و سختی دشمنان و امکانات پروتاگونیست در ابتدای بازی وجود ندارد
  من بیش از نیمی از بازی را پیش رفته بودم و خودم هم باورم نمی شد منی که از نسخه اول بسیار لذت برده بودم, این نسخه را نیمه کاره رها کنم و بازی را بفروشم
  الان دارم نسخه اول را روی ps3 بازی می کنم که ببینم نکنه قضاوتم اشتباه بوده ولی واقعا نسخه اول یک عذاب خفه کننده در یک دوزخ ناآرام بود. واقعا به نظر میاد آقای میکامی در نسخه دوم, این عنوان را رها کرده باشد.
  در نهایت, از نظر من, بهترین بازی های ترسناک دهه اخیر, re7, re2 remake و alien بوده اند

 • Aliasghar
  Aliasghar | ۲۶ مهر ۱۳۹۹

  ممنون از مقاله خوبت
  ولی من به شخصه خیلی the evil within یک خیلی بیشتر دوست داشتم نسبت به دو یه سری المان هایی که تو ۱ خیلی ذهنم مونده بود با عیب ایراداش تو ۲ از بین رفته بود و حتی داستان هاشونم همو بعضی جاها همدیگرو نقض میکرد

 • ممد
  ممد | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  سلام ممنون از مقاله یه خوبتون آقای فرشین میخواستم نظرتون رو راجبه رزبدنت اویل۸ و ۴ ریمیک بدونم با تشکر

  • نیما فرشین
   نیما فرشین | ۲۶ مهر ۱۳۹۹

   سلام خیلی مخلصم. والا پروژه ۸ جالب به نظر میاد و به نظرم میتونه متفاوت‌ترین رزیدنت ایول ممکن باشه. ولی از اون طرف بعد تجربه ریمیک ۳ یکم نگران ریمیک ۴ شدم. امیدوارم که بخیر بگذره.

 • ممد
  ممد | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  سلام ممنون از مقاله میخواستم نظرتون رو در مورد رزیدنت اویل۸ و ۴ ربمیک بدونم

 • علی
  علی | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  برای فیلمم برید چون زمانشون کوتاه تره

 • mahdi-naeimi
  mahdi-naeimi | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  دوست دارم رزیدنت اویل 7 رو بازی کنم

  • Shayan
   Shayan | ۷ آبان ۱۳۹۹

   100%پیشنهاد میکنم بازی کنی

 • دانیال ارجمندیان
  دانیال ارجمندیان | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  اسم alien خودش ترسناکه چه برسه بازیش

 • Just a Human
  Just a Human | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  فقط ایلین و امنژیا و فایو نایت فردیز و اوت لست و از همه مهم تر ایول 7

 • MOBIN-AMER
  MOBIN-AMER | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  Outlast و rezident evil 7 خیلی ترسناک بودند
  من که حسابی ترسیدم

 • علیرضا
  علیرضا | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  وقتی اسم اوت لست رو میشنوم هم میترسم لعنتی خیلی ترسناک بود مخصوصا2

 • Daredevil-03
  Daredevil-03 | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  ممنون از مقاله
  ولی من با اینکه فیلم ترسناک رو به راحتی میبینم نمیتونم بازی ترسناک انجام بدم برای همین تاحالا هیچ بازی ترسناکی انجام ندادم

  • نیما فرشین
   نیما فرشین | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

   مخلصیم. تنها نیستی برادر. خیلی‌ها اینجورین. دلیلشم برمیگرده به تعامل و تمرکز بیشتری که تو بازی‌ها داری. طبیعیه کاملا.

   • Hamed
    Hamed | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

    خیلی عالی میشه اگر در مورد صنایع دستی ایران هم مقالات و گزارش هایی تهیه کنید. مطمئنا این هنر فراموش شده، ارزش این رو داره که دوباره معرفی بشه.
    ممنون

  • Pvt-Ryan
   Pvt-Ryan | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

   دقیقا من اگه بخوام یکی از اینا رو بازی کنم
   15تا از دوستامو دعوت میکنم
   ساعت 1ظهر
   زیر نور آفتاب
   صدا بالاتر از 50% نمیره
   باورت نمیشه چقد دوست دارم بازیشون کنم ولی خب فهمیدم برای این کار ساخته نشدم?
   حاضرم تک نفره جلوی یه ارتش زامبی وایستم ولی تو یه راهرو ترسناک منتظر باس نباشم

   by the way آقا نیما مثل همیشه گل کاشتی
   با خوندن این تاپ 10 ترغیب شدم الگوریتم بالا رو اجرا کنم شاید تونستم یکی رو تموم کنم

 • مجتبی
  مجتبی | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  ترس!!!!
  به نظرم هیچکدوم ترسناک نبودن همش مسخره بود من که حس ترس نداشتم

  • نیما فرشین
   نیما فرشین | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

   خب پس به نظرم یه لیست خوب بنویس برامون که ما هم استفاده کنیم. من خودم دوست دارم با بازی‌های ترسناک‌تر آشنا بشم.

   • Just a Human
    Just a Human | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

    نیما جان ایول 8 میگن که دشمنا بعضی هاشون اسلحه دارن میترسم مثل ایول 5 بشه .خیلی میترسم

  • Just a Human
   Just a Human | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

   به نظر شما ایول 6 ترسناکه؟؟؟!!!!!

   • Morteza0935
    Morteza0935 | ۲۶ مهر ۱۳۹۹

    ببین بستگی داره که چه جوری بخوان از سلاح برای دشمنا استفاده کنن.مثلا نمسیس که خیلیا به عنوان ترسناک ترین دشمن رزیدنت ایول قبولش دارن،راکت لانچر داره یا دکتر سالوادور داخل نسخه چهارم از اره برقی استفاده میکنه.دلیل ترسناک نبودن ایول5 بیشتر به اتمسفر نه چندان خوبش بر میگرده و داخل ایول6 با این که این قضیه کمی بهتر میشه ولی توانایی های زیاد کاراکتر ها همه چیز رو خراب میکنه.خوسبختانه اون چیزی که من دیدم حکایت از این داره که نسخه هشتم هم اتمسفر قدرتمندی داره و هم کاراکتری داره که تجربه ی لیون و کریس رو ابدا نداره.

 • cool-shooter
  cool-shooter | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  خشونت دیوانه وار خانوداده بیکر ها تو اویل7 باعث ترسناکیش شده بود و استرس شدیدی داشت.
  اوت لست که فوق العاده ترسناک بود

  • parsa
   parsa | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

   evil یک بازی دیگه هست لطفا بگو resident evil

 • Alireza2007
  Alireza2007 | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  این گزینه اول لیست رو چرا همه میگن ترسناکترین بازی؟ میگن اگه تمومش کنی حتی میتونی پزشو بدی!!؟؟
  مگه چی داره؟

  • Just a Human
   Just a Human | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

   عزیزم بازی کن تا بفهمی ایلین چی داره که ترسناک ترین شده همون فایو نایتز ات فردیز رو من اصلا میگفتم کجاش ترسناکه بازی کردم سرم پکید !!!!

  • Mahdiyar-mh-mh
   Mahdiyar-mh-mh | ۲۵ آبان ۱۴۰۰

   اگه منظورت p.t هست که باید بگم بدون تجربش متوجه نخواهی شد

 • Ramin-abysswalker
  Ramin-abysswalker | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  کلا سری dead space عالی بودن در کنارش خیلی نوآوری داشت بازی

  • نیما فرشین
   نیما فرشین | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

   من حتی نسخه سوم هم دوست داشتم. با اینکه خیلی از فضای کل سری دور شده بود.

 • Aref3831
  Aref3831 | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  همشون عالین .
  بعضیاشون شکنجه روح بودن .

 • gameR87rocK
  gameR87rocK | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  چرا این مقاله برا 1 ماه پیش بوده الان گذاشتید

  • نیما فرشین
   نیما فرشین | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

   هالووین نزدیکه. یه ادیتش کردم که اگه کسی بخواد تو شب هالووین بازی کنه، یه سری پیشنهاد خوب داشته باشه.

 • gameR87rocK
  gameR87rocK | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  انتیل داون و رزیدنت اویل و اوت لست واقعا عالی بودند نظر شما چیه

  • نیما فرشین
   نیما فرشین | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

   به نظرم امیژا و ایلین هم تجربه کن. خیلی بازی‌های درجه یکی هستن.

 • Mahykvn
  Mahykvn | ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  پدر خانواده واقعا پشمامونو ریخت

 • ilya
  ilya | ۳۰ مرداد ۱۳۹۹

  خداییش until dawn ترسناک نبود ولی ترسناک ترین بازیی که کردم آمنژا بود

 • Amir
  Amir | ۵ تیر ۱۳۹۹

  فقط اویل 7

 • Reza_Dark
  Reza_Dark | ۴ تیر ۱۳۹۹

  وای alien وایی فوق العاده وحشتناک بود مخصوصا اون مرحله که تخم گذاری کرده بودن

 • JUST ME
  JUST ME | ۲۷ خرداد ۱۳۹۹

  اویل7 عالیه به طرز عجیبی جالب

 • JUST ME
  JUST ME | ۲۷ خرداد ۱۳۹۹

  اویل7 معرکست

 • alanturnig
  alanturnig | ۲۷ خرداد ۱۳۹۹

  به شخصه باید بگم که اواخر ده نود و دهه اول 2000 اوج دوران بازی های ترسناک بودن و واقعا از نظر هنری و خلاقیت آثاری تکرار نشدنی بودن !!!
  به یاد سایلنت هیل و استاد کوجیما افسانه ای !!!
  کسی که یک استودیو رو یک تنه به اوج رسوند !!!

 • Mahdi
  Mahdi | ۲۷ خرداد ۱۳۹۹

  بازی until dawn به معنای واقعی ترس بود

 • Mohammad zrf
  Mohammad zrf | ۲۶ خرداد ۱۳۹۹

  نیما خدا قوت
  به نظرم لیستو در مورد 20 سال اخیر میکردی یا 15 تایی بهتر بود
  مثلا suffering جاش خالیه re 2 کم و بیش جاش خالیه
  Area 51 هم جاش خالیه
  Agony(شاید بد نبود)
  Blair witch هم تا حدودی شایستگی توجه داشت
  The last of us کو؟?
  ای کاش isolation یه دنباله ای دریافت میکرد که پایانش دست کم درست بشه و یه اثر موندگار بشه که حقش ضایع شده
  همینطور دد اسپیس که با قسمت 3 خرابش کردن، واقعا دلم واسه اون روزا تنگ شده
  حیف که ویسرال گیمز تعطیل شد.

  • Morteza0935
   Morteza0935 | ۲۷ خرداد ۱۳۹۹

   The last of us از لحاظ داستانگویی و شخصیت پردازی همه ی بازی های لیست رو میخوره،ولی دوز ترس بازی از همشون کمتره.اصولا ناتی داگ این بازی رو با اهداف عمیق تری خلق کرده.

 • Darkneas
  Darkneas | ۲۶ خرداد ۱۳۹۹

  پس بازی visage چی؟

 • Morteza0935
  Morteza0935 | ۲۶ خرداد ۱۳۹۹

  خیلی جالبه که عکس تیتر ریمیک2هست ولی اصلا توی این لیست جایی نداره!این بازی به مراتب قوی تر از evil7و the evil within2هستش.

  • Abolfazlcr
   Abolfazlcr | ۲۶ خرداد ۱۳۹۹

   رزیدنت ایول ۷ ترسناک تر بود .

   • Morteza0935
    Morteza0935 | ۲۷ خرداد ۱۳۹۹

    البته نیمه اولش.

  • witcherpunk
   witcherpunk | ۲۶ خرداد ۱۳۹۹

   حرفت درست ولی لحنت اشتباه بود

مطالب پیشنهادی